הבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

ornaporat

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי... +עוד

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי עבודה, טיפול בסכסוכים הן במישור הפרט והן במישור הקיבוצי, עריכת חוות דעת משפטיות וכן הליכי גישור.

עדכונים:

פוסטים: 15

עוקבים: 0

החל מינואר 2018

כאשר עובד מעוניין להפסיק לעבוד במקום עבודתו, הוא יהיה חייב להגיש מכתב התפטרות וזאת, על מנת לאפשר למעסיק להיערך מבעוד מועד וכן, למצוא לאותו עובד שבכוונתו להתפטר מחליף. אין מדובר על אקט וולונטרי מטעם העובד, כי אם חובה עליו להגיש את התפטרותו ע”י מכתב, על פי סעיף 2{ב’} לחוק ההודעה המוקדמת לפיטורים והתפטרות. אותה ההודעה המוקדמת, היא למעשה מכתב ההתפטרות שיגיש העובד למעסיקו.

כל עובד, מחובתו לדעת, כי על פי סעיף 7 {ב’} לחוק ההודעה המוקדמת, נקבע כי עובד שחדל לעבוד ללא הגשת הודעה מוקדמת על התפטרותו למעסיקו בהתאם לאותן הוראות החוק, יפצה את מעסיקו בסכום ששווה לשכרו בתקופה שבה הוא לא נתן הודעה מוקדמת. את כתיבת מכתב ההתפטרות  והגשתו למעסיק  לאחר  שיחת ההתפטרות וחלה חובה על העובד לעשות זאת. מומלץ, כי העובד ישמור על איפוק, הגינות בעת עזיבת מקום העבודה.

החשיבות בניסוח נכון של מכתב התפטרות

 

מיותר לציין, כי ניסוח של מכתב התפטרות הינו חיוני למטרות שונות ומהותיות כגון,  זכאות לקבלת פיצויי פיטורין, או במקרה שבו מצב העסקתכם אינו ברור דיו. במקרים אלה, מומלץ להגיע אל עו”ד דיני עבודה, אשר יוכל להנחות אתכם בכתיבת מכתב זה וכן, יוכל לייעץ לכם לגבי הזכויות המגיעות לכם מהמעסיק על פי חוק. יש לכתוב את מכתב ההתפטרות, כאשר אתם מציינים את מועד עזיבת מקום העבודה, בהתאם למה שסוכם בשיחה המקדימה לפיטורים לפני כתיבת המכתב ועל פי הזמן המצוין בחוק. גם נקודות הציון במכתב ההתפטרות הן חשובות, למשל כתבו, כי המכתב נכתב בעקבות שיחה אישית שהסתיימה ברוח טובה עם המעסיק ובהסכמת שני הצדדים.

מהי תקופת ההודעה המוקדמת להתפטרות ופיטורים?

כאשר עובד פחות מחצי שנה הינה יום עבור כל חודש, אם מדובר על בין חצי שנה לשנה- שישה ימי הודעה מוקדמת עבור חצי שנה ראשונה +2.5 ימים עבור כל חודש נוסף. מעל שנה- חודש ימים.  למעשה, חוק ההודעה מוקדמת מאפשרת לצד הננטש, להסתגל לעזיבה. אם מדובר על עובד שהתפטר, הכוונה תהיה למצוא לעובד מחליף. אם העובד מפוטר,, הכוונה היא לאפשר לעובד את הזמן הדרוש לו, למציאת עבודה. על פי החוק, המעסיק צריך לאפשר לעובד, לצאת מדי פעם לראיונות עבודה בעת הצורך. במידה ופיטרו אתכם ולא קיבלתם  מכתב פיטורים, יש לגשת למעסיק ולדרוש לקבל אותו. קבלת מכתב פיטורים, היא הזכות הבסיסית של המפוטר וחובת  המעסיק שפיטר את העובד.

את הפיצויים  העובד יקבל אם עבד שנה אצל המעסיק. ישנם בכל זאת מקרים חריגים שעובדים שלא עבדו במשך שנה, זכאים לפיצויי פיטורין ומקרים אלה כוללים מקים כגון:

  • התפטרות בשל מצב רפואי
  • התפטרות אחרי לידה בכדי לטפל בילד
  • התפטרות בשל העתקת מקום המגורים\התפטרות בשל הרעה בתנאי העבודה
  • התפטרות בשל הצטרפות לצה”ל, למשטרה או לשב”ס.

מועד התשלום של פיצויי הפיטורין, ישולם ביום האחרון שעבד העובד ובמידה והמעסיק יאחר בתשלום פיצויי הפיטורין, יהיה חייב בתשלום דמי הלנת פיצויי פיטורין שיכללו 20% כקנס על כל חודש איחור.

ניסוח מכתב התפטרות

התייעצות עם עו”ד לדיני עבודה

אם החלטתם לעזוב את מקום העבודה ומעוניינים לבצע זאת על הצד הטוב ביותר, או שיש לכם אי אילו שאלות הקשורות לדיני עבודה, כדאי  כי לפני שתכתבו מכתב התפטרות תתייעצו עם עורך דין המתמחה בדיני עבודה, שיש לו ניסיון רב בתחום והצלחות רבות במשפטים השונים שניהל עבור לקוחותיו.

אחת מעורכות הדין הבולטות בתחום, הינה עו”ד דיני עבודה אורנה שמריהו, אשר עובדת בתחום זה מזה 15 שנה. עוה”ד שמריהו עבדה בהסתדרות הפקידים בתל אביב שנים והיא בעלת ניסיון רב בכל זכויות העובדים.

עוד מהבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 11 months
תצוגה מקדימה

התנכלות של מעבידים לעובדים ויחסים בינאישיים במקום העבודה

אחד מהנושאים שעומדים על הפרק והפכו לנפוצים מדי בתחום יחסי עובד מעסיק, או ביחסים בין עובדים הינו התעמרות והתעללות בעובדים. על פי מחקר שנעשה בארץ, יותר מ-50% מהעובדים בישראל, חוו התעמרות וחשו נפגעים מהממונים עליהם. ישנו נתון...

תגובות

פורסם לפני 10 months
תצוגה מקדימה

האם התפטרות בעקבות לחץ נפשי מהווה עילה לפיצויים?

על פי סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורין, עולה כי יסודות העילה לפיטורין מצד העובד הם בשל מצבו הבריאותי הלקוי כמו: המצב הבריאותי של העובד או של בן משפחה קיומה של סיבה מספקת להתפטרות לאור ממצאים רפואיים תנאי עבודה שגרמו...

תגובות

פורסם לפני 9 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה