הבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

ornaporat

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי... +עוד

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי עבודה, טיפול בסכסוכים הן במישור הפרט והן במישור הקיבוצי, עריכת חוות דעת משפטיות וכן הליכי גישור.

עדכונים:

פוסטים: 15

החל מינואר 2018

בתקופה האחרונה, אנו עדים למיתון במשק, קיצוצים בשכר ופיטורים הנובעים מצמצומי הוצאות. השאלה היא מה קורה לעובדים בעלי מוגבלויות והאם הם אלה שיפוטרו ראשונים בשל הקיצוצים הנמצאים כעננה מרחפת מעלינו? ייתכן ורבים מהמעסיקים ממנפים את גל הפיטורים, כלומר משתמשים בו לטובתם, בכדי להיחלץ מהסכמי עבודה או יחסי עבודה שאינם נראים להם והסיבה האמיתית למעשה , היא אינה חיסכון או יעילות.

ישנם הרבה עובדים בעלי מוגבלויות, אשר מנסים להתקבל למקומות עבודה שונים, אך אינם נענים בחיוב. דבר זה, מנוגד לחוק. כל מעסיק, חייב למסור הודעה למועמד עבודה, אשר עבר בחינות או ראיון עבודה, לגבי ההתקדמות של תהליכי המיון או הודעה על אי התקבלות לעבודה, תוך 14 יום מהיום שהתראיין או שהמשרה אליה ניסה להתקבל כבר אוישה.

פיטורי עובדים עם מגבלות

פיטורי עובדים על רקע נכות או מחלה- האם זה ניתן על פי חוק?

 

התשובה היא בפירוש לא, היות וחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות תשנ”ח-1998 סעיף 8{א’} קובע כי : “לא יפלה מעביד בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת מוגבלותם, ובלבד שהם כשירים לתפקיד או למשרה הנידונים בכל אחד מהתנאים הבאים:

  • קבלה לעבודה לרבות מבחני קבלה
  • תנאי עבודה
  • קידום בעבודה
  • הכשרה או השתלמות מקצועית
  • פיטורין או פיצויי פיטורין
  • הטבות ותשלומים הניתנים לעובד בהקשר לפרישה מעבודה”.

על פי מה שאנו מסיקים מחוק זה, מראה כי המגמה היא בעצם להשוות בין עובד נכה, לבין מי שאינו נכה ולכן המחוקק מטיל חובה על המעסיק, לפעול באופן אקטיבי, רציני ויסודי ומתוך כוונה לקלוט עובדים בעלי מוגבלויות, על מנת שלא יגיעו למצב שבו הם נפלטים ממעגל העבודה.

ניצול עובדים עם מוגבלות ופיטורין שלא בוצעו חוק בעיריית אילת

עיריית אילת, פיטרה לאחרונה, נשים עם מוגבלות שכלית,שעבדו עשרות שנים בגני ילדים והעניקה להן שעון…. הנשים קיבלו את משכורתן החודשית, אך עבדו בהתנדבות, במסגרת שיקומית, כך שעיריית אילת, טענה כי הן אינן זכאיות לפיצויים. פיטורי עובד נעשו ללא הודעה מוקדמת, כפי שמקובל בחוק וכן, לא ניתנה להן האפשרות לערער על החלטה זו. בין השאר נודע, כי העירייה החליטה לסיים  פרויקט של שילוב נשים עם מוגבלות בגנים. על פי הסכם פשרה אשר נחתם עם אחת העובדות אשר תבעה את עיריית אילת, נקבעו עבורה פיצויים בסך של 50,000 ש”ח  וזאת, מבלי שעיריית אילת הודתה בטענות.

 הכלים השונים שמעניק החוק בידי עובדים בעלי מוגבלויות

במידה ועובד בעל מוגבלות כלשהי פוטר על קרע אפליה והוא היה כשיר לבצע את עבודתו, על פי חוק, נטל ההוכחה עובר לכתפי המעסיק, כך שהוא יצטרך להוכיח כי לא הפלה את העובד בשל מוגבלותו. עוד, על המעסיק יהיה להוכיח כי ביצע את כל ההתאמות הדרושות, על מנת למצוא לעובד המוגבל, מקום עבודה מתאים, לפני שהוא שוקל לפטרו. עובד הנפגע ע”י מעסיקו וזכויותיו קופחו, יכול להגיש תביעה באופן עצמאי, או את התביעה יכול להגיש בשמו, נציג ארגון או הנציבות לשוויון במשרד המשפטים. ביה”ד לעבודה, רשאי לפסוק פיצויים בגובה שייראה לו, גם אם לא נגרם נזק כספי לעובד. ביה”ד לעבודה, מוסמך אף להוציא צו מניעה, אם ראה לנכון כי קביעת הפיצויים לעובד עם מוגבלות, לא הייתה  מוצדקת  על פי הנסיבות. באם גם אתם עובדים בעלי מוגבלות, הופליתם לרעה ופוטרתם שלא כדין, ניתן לפנות אל עו”ד דיני עבודה, אשר יעניק לכם ייצוג הולם. עו”ד אורנה שמריהו, הינה מומחית בדיני עבודה ועוסקת גם בגישור בתחום זה. לעוה”ד שמריהו, 15 שנות ניסיון והיא עבדה כחשבת שכר לפני לימודי המשפטים, בארגון הפקידים  בת”א.  לעו”ד שמריהו, ישנן המון הצלחות במשפטים שבהם ייצגה את לקוחותיה בתחומים שונים הקשורים לדיני עבודה.  במשרדה, תמצאו אוזן קשבת, ייעוץ יעיל ומקצועי ותבינו כי ידכם על העליונה, כאשר אתם סבורים שהמעסיק הפלה אתכם לרעה ולא פעל כדין.

עוד מהבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 12 months
תצוגה מקדימה

התנכלות של מעבידים לעובדים ויחסים בינאישיים במקום העבודה

אחד מהנושאים שעומדים על הפרק והפכו לנפוצים מדי בתחום יחסי עובד מעסיק, או ביחסים בין עובדים הינו התעמרות והתעללות בעובדים. על פי מחקר שנעשה בארץ, יותר מ-50% מהעובדים בישראל, חוו התעמרות וחשו נפגעים מהממונים עליהם. ישנו נתון...

תגובות

פורסם לפני 10 months
תצוגה מקדימה

האם התפטרות בעקבות לחץ נפשי מהווה עילה לפיצויים?

על פי סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורין, עולה כי יסודות העילה לפיטורין מצד העובד הם בשל מצבו הבריאותי הלקוי כמו: המצב הבריאותי של העובד או של בן משפחה קיומה של סיבה מספקת להתפטרות לאור ממצאים רפואיים תנאי עבודה שגרמו...

תגובות

פורסם לפני 9 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה