הבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

ornaporat

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי... +עוד

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי עבודה, טיפול בסכסוכים הן במישור הפרט והן במישור הקיבוצי, עריכת חוות דעת משפטיות וכן הליכי גישור.

עדכונים:

פוסטים: 15

החל מינואר 2018

תאונת עבודה מוגדרת, כאשר העובד שהה במקום עבודתו ונפגע בזמן העבודה. הגדרה זו אינה כה מדויקת, היות והחוק אומר, כי עובד, אשר נסע מביתו לעבודה במסלול הקבוע שהוא נוסע בו מדי יום, מדובר על חלק אינטגראלי מעבודתו. בנושא זה, חלה החזקה שעל פיה יש לראות את התאונה בדרך לעבודה וממנה, כתאונת עבודה לכל דבר ועניין. בכדי שהביטוח הלאומי יכיר בנזקי העובד, על העובד להוכיח כי התאונה אירעה בשעות העבודה וכי קיים קשר נסיבתי בין התאונה לנזק. מרות הכרה של הביטוח הלאומי בתאונת עבודה אם מביתו או אם מקום עבודתו לביתו, עדיין  יש סעיפים שאינם מכירים בהם כתאונת עבודה כמו למשל, במקרה שאדם עזב את דלת ביתו, אך עדיין לא יצא ממתחם ביתו וקרתה לו תאונה, היא לא תוכר כתאונת עבודה בביטוח הלאומי. ביתו של העובד  נחשב “כרשות יחיד” ולכן שטח זה, מצוי תחת שליטתו.

מקרים נוספים שתאונת העבודה לא תוכר בביטוח הלאומי יהיה מקרה כמון כאשר העובד עזב את מקום העבודה לסידורים אישיים ובדרכו קרתה לו תאונה, היא לא תוכר כתאונת עבודה במוסד לביטוח לאומי. הסיבה הינה ברורה- עובד, אשר יצא לסידוריו האישיים, פעולות אלה לא היו במסגרת עבודתו ואין קשר בין העבודה לסידוריו.

 האם עובד יוכל לקבל פיצוי כפול בגין תאונת דרכים שהתרחשה בדרך לעבודה וממנה?

תאונה המתרחשת לעובד בדרך לעבודה וממנה, עשויה להתרחש בעת מעורבות של כלי רכב מנועי בזמן נסיעה או נהיגה. במקרים אלה, זכאי יהיה העובד הנפגע כתוצאה מתאונה זו, לפיצוי מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ממבוטח ביטוח החובה, אך נסיבות התאונה, עשויות לזכות את אותו עובד ע”י המוסד לביטוח לאומי וקבלת גמלאות כגון אובדן כושר עבודה. רבים סבורים באופן מוטעה, כי הם זכאים לפיצוי כפול גם מהמוסד לביטוח לאומי וגם מביטוח החובה של הנהג הפוגע כלומר- פיצוי כפול. על פי החוק בישראל, לא ניתן לקבל פיצוי כפול. מבוטח ביטוח החובה, הוא זה שלמעשה נושא באחריות הנזק, אך העובד הנפגע, רשאי יהיה לקזז כל סכום שקיבל או יקבל מהביטוח הלאומי,  בגין תאונה זו.

מה לגבי פיצויים המגיעים לעובד  במקרה והוא מבוטח בביטוח פרטי או ע”י המעסיק?

רבים רוכשים היום פוליסת ביטוח פרטית או שמבוטחים ע”י המעסיק וביטוחים אלה כוללים:

  • תשלום של חברת הביטוח למבוטח בשלושת החודשים הראשונים במידה של אובדן כושר עבודה שנקבע לזמן ארוך
  • סעיף שמבטיח כי המבוטח יקבל גמלה מחברת הביטוח בנוסף לקצבה מהביטוח הלאומי
  • סכום הביטוח יהיה בגובה של 75% מהשכר הממוצע של המבוטח בשנה האחרונה.

סעיף זה למשל, שונה מהביטוח הלאומי שמאפשר למעשה, שמירה על רמת חיים הקרובה לרמת החיים לפני הפגיעה. במידה ולאדם הנפגע, קיימת תלות מוחלטת בבני משפחתו, הם יהיו זכאים לקבל זכויות מהביטוח הלאומי וזכות זאת, קיימת גם במקרים של פטירה חלילה.  כל מי שמעורב בתשלום הפיצויים לנפגע, אם חברת הביטו או אם הביטוח הלאומי, יזכו בפיצוי כספי למשך 90 יום לאחר התאונה מיום הגשת תביעות אובדן כושר עבודה, במידה והנזק לא ניתן לריפוי {נכות לצמיתות} יש להגיש תביעה על נכות כללית.

התייעצו עם עו”ד לפני הגשת תביעת פיצוי אובדן כושר עבודה בגין תאונה

 

 כשם שאנו לא נצא למלחמה ללא נשק, כך לא נגיש תביעה אם למוסד לביטוח לאומי או אם לחברת הביטוח. ההמלצה היא, לפנות לעו”ד המתמחה בדיני עבודה ודיני נזיקין, כך שתוכלו להעלות את הסיכויים שלכם לקבלת הפיצוי ההולם, על פי הנזק שנגרם לכם, אם איבדתם את כושר עבודתכם וכן, תביעה לנכות במידה ומדובר על אובדן כושר עבודה לתקופה ארוכה או לצמיתות. עו”ד דיני עבודה אורנה שמריהו כבר יותר מעשור והצליחה במשפטים רבים מול המוסד לביטוח לאומי ומול חברות הביטוח בתביעות הקשורות לתאונות עבודה ולאובדן כושר עבודה.

עוד מהבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 12 months
תצוגה מקדימה

התנכלות של מעבידים לעובדים ויחסים בינאישיים במקום העבודה

אחד מהנושאים שעומדים על הפרק והפכו לנפוצים מדי בתחום יחסי עובד מעסיק, או ביחסים בין עובדים הינו התעמרות והתעללות בעובדים. על פי מחקר שנעשה בארץ, יותר מ-50% מהעובדים בישראל, חוו התעמרות וחשו נפגעים מהממונים עליהם. ישנו נתון...

תגובות

פורסם לפני 10 months
תצוגה מקדימה

האם התפטרות בעקבות לחץ נפשי מהווה עילה לפיצויים?

על פי סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורין, עולה כי יסודות העילה לפיטורין מצד העובד הם בשל מצבו הבריאותי הלקוי כמו: המצב הבריאותי של העובד או של בן משפחה קיומה של סיבה מספקת להתפטרות לאור ממצאים רפואיים תנאי עבודה שגרמו...

תגובות

פורסם לפני 9 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה