הבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

ornaporat

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי... +עוד

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי עבודה, טיפול בסכסוכים הן במישור הפרט והן במישור הקיבוצי, עריכת חוות דעת משפטיות וכן הליכי גישור.

עדכונים:

פוסטים: 15

עוקבים: 0

החל מינואר 2018

מקרה שהגיע לכותרות: מורה בבית ספר באחד מהישובים הנחשלים בארץ המשיך ללמד את תלמידיו למרות שלא זכה לקבל שכר במשך מספר חודשים. שיטה זו, של הלנת שכר נמשכה במשך שנים מספר. בבחינה של המקרה התברר כי הרשות המקומית, שנקלעה לקשיים כלכליים לא שילמה את שכרו למרות שהועברו אליה תקציבים המיועדים לחינוך והוצאו לצרכים אחרים. האם בית המשפט יפסוק כי חברה או רשות עירונית יכולה להלין את שכרו של העובד, ללא פיצוי, במקרה שההלנה נבעה מקושי פיננסי?

מה פסק בית הדין לענייני עבודה?

כאשר המקרה הגיע לבית הדין לענייני עבודה טענה הרשות העירונית (הנתבעת) כי התשלומים לא הועברו בשל מצבה הכלכלית של הנתבעת (המשוייכת למגזר הערבי ומקבלת פחות תקציבים מרשויות דומות). הנתבעת גם ביקשה מבית המשפט שלא להחיל עליה תשלומי פיצויי הלנת שכר, כיוון שהדבר יקשה עליה להבריא את כלכלתה. בית המשפט, שלא השתכנע כי הנתבעת עשתה ככל יכולתה למנוע את הלנת שכר, פסק פיצוי בגובה 25% לעובד.

הלנת שכר גם במגזר הפרטי

גם במגזר הפרטי אנו עדים לתופעה של הלנת שכר, המלווה לעתים גם בקושי כלכלי של החברה ובחוסר יכולתה להבריא. במקרים רבים אנו עדים לתופעת פיטורי עובדים או בהפגנות שנועדו לדרוש את שכרם לפני שהחברה תפורק. בשנת 2015 למעלה מרבע מהשביתות המלאה במשק התקיימו בשל הלנת שכר, ושנה לאחר מכן פחות מ-20% – דבר המעיד על שכיחות התופעה.

אז – האם מצבה הכלכלי של החברה ישפיע פסיקת פיצוי הלנה

נחזור לשאלה שהעלנו בתחילת המאמר, נבחן האם בית המשפט מתחשב במצבה הכלכלי של החברה או הרשות העירונית במקרה של הלנת שכר? אם בוחנים פסקי דין שונים ניתן לראות כי בית המשפט לרב יפסוק פיצוי הלנת שכר גם במקרה של קושי כלכלי. הסיבה לכך היא שמול החברה עומדים נושים רבים, ביניהם הבנקים, הספקים שסיפקו חומרי גלם או ציוד לחברה ונושים נוספים. אך, עם זאת, הנושה העיקרי של החברה הוא העובד. במקרה של הלנת שכר הוא זכאי לפיצוי מסויים על התקופה שבה נאלץ להתקיים לא המשכורת. נרחיב על כך מעט.

מדוע המשכורת כל כך קריטית לעובד

מרבית העובדים השכירים כיום מתקיימים במשך החודש מהמשכורת שקיבלו. משכורת זו משמשת להוצאות השוטפות וכן להוצאות המזון. לו היה העובד בוחר במקום עבודה אחר, היה זוכה לשכר עבור עבודתו. אך, במקרים רבים העובדים נמצאים במצב בעייתי. הם אינם מעוניינים להתפטר מעבודתם, כיוון שהם יודעים שיתכן ויקבלו את המשכורת שהתעכבה בעתיד הקרוב. הם גם אינם רוצים להתפטר כיוון שהם חוששים שלא יזכו לפיצויי פיטורין, במיוחד באם מדובר בסכום גבוה לאחר שנים רבות שעבדו בחברה.

לכן, עובדים אלה מצטמצמים, לעתים תוך לקיחת הלוואות חיצוניות, כניסה למינוס בבנק או שימוש בחסכונות אחרים, וכל זאת על מנת לכלכל את משפחתם. בית המשפט לענייני עבודה מכיר בחשיבות העצומה שיש למשכורת המגיעה באופן שוטף לחשבונו של העבודה, וממנה הוא מתקיים, ולכן פוסק במקרים רבים לטובת העובד.

המטרה הנוספת של פיצוי הלנת שכר

חשוב להבין כי לפיצוי הלנת השכר תפקיד כפול. מעבר לשיפוי העובד עצמו על התקופה שבה לא קיבל את שכרו, החוק נועד גם ליצור הרתעה בקרב מעסיקים מהלנת שכר ללא סיבה. בישראל, בה מוסר התשלומים לוקה בחסר, ומרבית הספקים זוכים לתשלום לאחר 30 או 60 יום, העובדים השכירים אינם צריכים לספוג את הנטייה לשלם מאוחר. כל עובד זכאי לתשלום שכרו עד היום התשיעי שלאחר סיום חודש העבודה – ובמקרה שתשלום זה לא יתקבל, מכל סיבה שהיא, הוא יכול וצריך לדרוש פיצויים למידע נוסף ולשמירת זכויותיכם פנו לעו”ד לענייני עבודה ליעוץ משפטי.

עוד מהבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 11 months
תצוגה מקדימה

התנכלות של מעבידים לעובדים ויחסים בינאישיים במקום העבודה

אחד מהנושאים שעומדים על הפרק והפכו לנפוצים מדי בתחום יחסי עובד מעסיק, או ביחסים בין עובדים הינו התעמרות והתעללות בעובדים. על פי מחקר שנעשה בארץ, יותר מ-50% מהעובדים בישראל, חוו התעמרות וחשו נפגעים מהממונים עליהם. ישנו נתון...

תגובות

פורסם לפני 10 months
תצוגה מקדימה

האם התפטרות בעקבות לחץ נפשי מהווה עילה לפיצויים?

על פי סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורין, עולה כי יסודות העילה לפיטורין מצד העובד הם בשל מצבו הבריאותי הלקוי כמו: המצב הבריאותי של העובד או של בן משפחה קיומה של סיבה מספקת להתפטרות לאור ממצאים רפואיים תנאי עבודה שגרמו...

תגובות

פורסם לפני 9 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה