הבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

ornaporat

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי... +עוד

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי עבודה, טיפול בסכסוכים הן במישור הפרט והן במישור הקיבוצי, עריכת חוות דעת משפטיות וכן הליכי גישור.

עדכונים:

פוסטים: 15

החל מינואר 2018

על פי סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורין, עולה כי יסודות העילה לפיטורין מצד העובד הם בשל מצבו הבריאותי הלקוי כמו:

  • המצב הבריאותי של העובד או של בן משפחה
  • קיומה של סיבה מספקת להתפטרות לאור ממצאים רפואיים
  • תנאי עבודה שגרמו להידרדרות במצבו הנפשי של העובד

 רבים עוברים  התעללות נפשית במקום עבודתם וההתעללות הזו, עשויה לגרום להם ללחצים נפשיים חמורים כגון: הסתגרות, תחושה כבדה של חוסר ערך, חוסר מוטיבציה, תחושת ריקנות ועוד. תנאים בעת מתח ולחץ נפשי, גורמים למדודי שינה, התקפי חרדה, דיכאונות, חוסר ריכוז ועוד, מה שלבטח גורם לירידה בכושר העבודה של העובדים שסובלים מהתעללות. מהבחינה המשפטית, יש לבדוק שתי דרכים מנחות להתמודדות מול התופעות הללו וזכייה של פיצויי פיטורין. ישנם מקרים רבים, אשר ביהמ”ש הכיר בלחצים נפשיים כתאונת עבודה. על פי פיצויי פיטורין חוק ולפי החלטות המוסד לביטוח הלאומי תאונת עבודה תהיה מוכרת אם התאונה עצמה אירעה במקום העבודה וכן, בעובד עצמאי תוך עיסוקו במשלוח היד שבו הוא עוסק. בכדי לזכות בפיצויים המגיעים לעובדים שחוו לחצים נפשיים יש להוכיח קשר נסיבתי בין האירוע לבין מצבו הרפואי שנגרם לעובד תוך עבודתו או במהלכה.

מצבי_לחץ_בעבודה-800

מקרים שונים שבהם מכיר ביהמ”ש על פגיעה בעבודה שגרמה ללחץ נפשי בעובדים

ישנן פסיקות בביהמ”ש, אשר מכירות באירועים כגון: אירועים מוחיים, התקפי לב, התמוטטות נפשית, סוכרת, מקרי התאבדות בשל יחס מחפיר בעבודה ועוד. אחת המחלות שעשויות להתפרץ במצבים של לחץ נפשי היא מחלת הסוכרת. יש לציין, כי גמלת הנכות מהעבודה בעת התפרצות מחלת הסוכרת תהיה הגבוהה ביותר בשל הנכויות שעשויות להיגרם בשל מחלה זו. מדובר על מקרים שניתן לא רק להתפטר ולקבל פיצויי פיטורין לאחר שליחת מכתב פיטורים , כי אם לזכות בגמלת נכות או תביע נזיקית של העובד כלפי מעסיקו, אם וכאשר יוכיח העובד כי נגרם לו נזק פיזי במסגרת עבודתו.

 מה נדרש לעובד להוכיח לצורך הכרה בנזק נפשי כתאונת עבודה?

על פי ההלכה נפשי ממושך או תמידי וכן, רצף של אירועים שניתם להגדירן כפגיעות זעירות {מיקרוטראומה..] מצטברות. יש להוכיח אירוע חריג. למשל מתח נפשי מצטבר וממושך לכשעצמו, אינו נחשב לאירוע חריג שמספק את תנאי הפתאומיות ולפיכך, הנזק הנפשי שבא בעקבותיו כגון מתח נפשי ממושך אינו נחשב לאירוע חריג.

לעומת זאת, “תהליך תחלואתי” הינו תהליך אשר גרם להרעה הולכת ונמשכת במצבו הבריאותי של העובד ולכן, יש להוכיח אירועים בעבודה וכן אירועים מבודדים או רצופים שגרמו להחמרה או למצב חדש נפשי בקרב העובד וזאת על סמך חוות דעת רפואית פסיכיאטרית.

פסקי דין בדבר פגיעה נפשית בעובדים

לפני כ-10 שנים, נקלע עובד הי טק למשבר נפשי עמוק לאחר שהודח מתפקידו לתפקיד זוטר ואז פוטר במפתיע. לאחר המון הליכים משפטיים ותלאות מול המוסד לביטוח לאומי, הוא הוכר כבעל נכות נפשית בשיעור של 30%. הפיצוי נקבע על מיליון שקלים וקצבה על סך של 7,000 ₪ לחודש. ביה”ד הארצי לעבודה, הכיר בו בהחלטה תקדימית בשל נפגע בתאונת עבודה עקב שלושה אירועים חריגים שאירעו ברצף. אם גם אתם סבורים שנפגעתם בתאונת עבודה שגרמה לכם ללחץ נפשי, כדאי לפנות לעו”ד דיני עבודה שהוא בקיא בתחומו מזה שנים כמו עו”ד אורנה שמריהו  העוסקת בתחום דיני העבודה כבר 15 שנה. עו”ד אורנה שמריהו, עבדה בהסתדרות במשך שנים והתמחתה בתחום דיני העבודה אצל משרד עו”ד ידוע בתל אביב והיום היא אף עוסקת כמגשרת בתחום זה, הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי.

עוד מהבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 12 months
תצוגה מקדימה

התנכלות של מעבידים לעובדים ויחסים בינאישיים במקום העבודה

אחד מהנושאים שעומדים על הפרק והפכו לנפוצים מדי בתחום יחסי עובד מעסיק, או ביחסים בין עובדים הינו התעמרות והתעללות בעובדים. על פי מחקר שנעשה בארץ, יותר מ-50% מהעובדים בישראל, חוו התעמרות וחשו נפגעים מהממונים עליהם. ישנו נתון...

תגובות

פורסם לפני 10 months
תצוגה מקדימה

כל מה שצריך לדעת על הפרשת פנסיה בגיל מבוגר

לאחר שאנו כבר שומעים שאנשים שפרשו לגמלאות, קצבת הפנסיה שלהם אינה מספיקה, אנו מתחילים להתעורר ולפעמים מאוחר מדי. ללא ספק, חשוב להתחיל לחסוך כבר מגיל צעיר אבל השאלה היא:"האם כדאי לנו להמשיך בהפקדה עד גיל 67? או האם כדאי לעצור...

תגובות

פורסם לפני 9 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה