הבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

ornaporat

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי... +עוד

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי עבודה, טיפול בסכסוכים הן במישור הפרט והן במישור הקיבוצי, עריכת חוות דעת משפטיות וכן הליכי גישור.

עדכונים:

פוסטים: 15

עוקבים: 0

החל מינואר 2018

תאונת עבודה, מוגדרת בסעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי. תאונה שאירעה לעובד תוך עבודתו ועקב עבודתו מטעם המעביד או אצלו. ההגדרה של תאונת עבודה היא רחבה וכן, תאונה זו, נחשבת כאשר עובד נוסע אל מקום עבודתו או חוזר ממנה, במידה ותאונת העבודה קרתה בזמן זה. אירוע הנחשב לתאונת עבודה, על המעסיק להחתים את העובד הנפגע מתאונת עבודה על טופס ב.ל 250. טופס זה, מהוה. טופס זה, מהווה למעשה בקשה למתן טיפול רפואי לנפגע עבודה ומיועד לעובדים שכירים שנפגעו כתוצאה מתאונת עבודה וכן, טופס זה, יהווה למעשה א הבקשה להכרה באירוע הנחשב לתאונת עבודה ע”פ חוק .

כל עובד, זכאי לדמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי עד 90 יום מיום אירוע התאונה. אם העובד נעדר מהעבודה פחות מ-12 יום, הוא זכאי לדמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי עבור ימי היעדרותו מהעבודה החל מהיום השלישי שלמחרת יום התאונה. אם העובד ייעדר למעלה מ-12 יום הוא יהיה זכאי לדמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי, כאשר הוא עגבה מהמעסיק את התשלום ששילם עבור העובד. אם לעובד נקבעה תקופת אי כושר, אך הגיע למקום העבודה ועבד באופן מלא, הוא לא יהיה זכאי לדמי פגיעה.

על פי סעיף 11 לחוק ימי מחלה {התשל”ו 1976} שולל את זכויות עובדים  מכוח חוק זה לתשלום ימי מחלה, בתקופה אשר בה היה זכאי לתשלום ע”פ החיקוק בעד תקופת אי כושר עבודה. זו הסיבה כי המעביד אינו רשאי לנכות ימי מחלה מימי המלה הצבורים של העובד בזמן שהאישורים הרפואיים התקבלו על ימי אי כושר, אשר נבעו כתוצאה מתאונת העבודה.

 דמי מחלה בתאונת עבודה

דמי המחלה, הם גם חלק של  זכויות העובד בתאונת עבודה{ע”פ סעיף 11 לחוק דמי מחלה התשל”ו 1976}, אשר שולל את זכות העובד מכוח חוק זה לגבי תשלום ימי מחלה, בתקופה אשר בה היה זכאי לתשלום על פי תקופת אי כושר עבודה כמו באירוע של תאונת עבודה. לגבי צבירת ימי מחלה, ישנן כמה הפסקות בעבודה, אשר מזכות את העובד בהמשך של צבירת ימי מחלה. יש לציין, כי תקופת היעדרות בשל תאונת העבודה אינה אחת מהן ולכן העובד לא יהיה זכאי לצבירת ימי המחלה בתקופה זו.

פסק דין ופיצויים בגין תאונת עבודה של אחות בבי”ח

אחת מדוגמאות של זכויות עובדים כתוצאה מתאונת עבודה, הייתה בביהמ”ש המחוזי בירושלים, כאשר אחות בביה”ח נפגעה משתי תאונות עבודה, כאשר החליקה על רצפה רטובה במקום עבודתה. האחות, פנתה אל ביהמ”ש המחוזי בירושלים ודרשה לקבל פיצויים מהמעסיק בשל נזקיה. התובעת, ילידת 1961, הינה גרושה ואם לשלושה ילדים, טענה כי תאונת העבודה הראשונה שלה, אירעה בחודש אפריל של שנת 2007, כאשר עבדה גם אז כאחות בבי”ח בצפון. האחות אז חילקה אוכל לחולים והחליקה ממים וסבון שהיו בסמוך לעגלת האוכל. כתוצאה מתאונה זו, העובדת סובלת עד היום מכאבים והגבלה. לאחר כחצי שנה, בחודש נובמבר של שנת 2007, חזרה התובעת לעבוד בחצי משרה, עקב נזקיה מתאונת העבודה הקודמת שאירעה לה. כאשר העובדת הגיעה לעבודתה על מנת להחתים את כרטיס הנוכחות שלה, היא הגיעה לעבודה דרך קומת המרתף החליקה שוב על רצפה רטובה. לטענת העובדת, אותו יום ירדו גשמים ובכניסה אל ביה”ח היא החליקה על המים שהיו בכניסה. בשל נפילתה זו, היא נאלצה לעבור ניתוח של החלפת מפרק הירך.

המוסד לביטוח לאומי, הכיר בשתי תאונות העבודה. בנוגע לתאונת העבודה הראשונה, נקבעה נכותה של התובעת , בשיעור של 10% בתחום האורתופדי ועוד 5% בתחום הנפשי. בהתאם לקביעה של הוועדה הרפואית, העובדת התקשתה לבצע את עבודתה בעמידה ולכן היא נותרה עם 19% נכות לצמיתות. לגבי תאונת העבודה השנייה, קבעה הועדה הרפואית של המוסד ביטוח לאומי נכות בשיעור של 10% לצמיתות, בשל פגיעה בעמוד השדרה הצווארי. בנוגע אל תאונת העבודה הראשונה של התובעת,ביהמ”ש קבע, כי המעסיק התרשל במילוי חובותיו והיה עליו לדאוג , כי במבנה לא יהיו מים ושהיה צריך להציב פיקוח סביר על מנת שאנשים לא יחליקו וייפגעו. כמו כן, היה עליו להציב שלטי אזהרה בעת ניקיון המחלקה בביה”ח. לגבי תאונת העבודה השנייה- בשל הרטיבות שנבעה ממזג האוויר הסוער ששרר מחוץ למבנה ביה”ח, המעסיק שוב לא עשה דבר, על מנת שעובדיו לא ייפגעו, היות והמים היו ליד שעון הנוכחות בכניסה לביה”ח. מבחינת ביהמ”ש המעסיק התרשל בפעם השנייה.

לאחר הבאת הראיות בביהמ”ש המחוזי בירושלים ושמיעת שני הצדדים, קבע ביהמ”ש כי יש לפצות את התובעת בשל שתי תאונות העבודה, על סכום כולל של 2.352,000 ובנוסף ביהמ”ש  חייב את הנתבעת על סך של 550,000 ₪ שכ”ט והוצאות ביהמ”ש.

במידה ואתם מעוניינים בייעוץ לגבי פיצויים מתאונת עבודה אשר נבעה כתוצאה מרשלנות מעסיק שגרמה לתאונת העבודה , תוכלו להתייעץ עם  עו”ד אורנה שמריהו שהיא בעלת ניסיון של למעלה מ-15 שנים בתחום דיני עבודה, אם במגזר הפרטי ואם במגזר הציבורי. עוה”ד אורנה שמריהו, הייתה בעבר חשבת שכר בחירה ומעניקה שירות  מקצועי ללקוחותיה.

עוד מהבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 11 months
תצוגה מקדימה

התנכלות של מעבידים לעובדים ויחסים בינאישיים במקום העבודה

אחד מהנושאים שעומדים על הפרק והפכו לנפוצים מדי בתחום יחסי עובד מעסיק, או ביחסים בין עובדים הינו התעמרות והתעללות בעובדים. על פי מחקר שנעשה בארץ, יותר מ-50% מהעובדים בישראל, חוו התעמרות וחשו נפגעים מהממונים עליהם. ישנו נתון...

תגובות

פורסם לפני 10 months
תצוגה מקדימה

כל מה שצריך לדעת על הפרשת פנסיה בגיל מבוגר

לאחר שאנו כבר שומעים שאנשים שפרשו לגמלאות, קצבת הפנסיה שלהם אינה מספיקה, אנו מתחילים להתעורר ולפעמים מאוחר מדי. ללא ספק, חשוב להתחיל לחסוך כבר מגיל צעיר אבל השאלה היא:"האם כדאי לנו להמשיך בהפקדה עד גיל 67? או האם כדאי לעצור...

תגובות

פורסם לפני 9 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה