הבלוג של אורנה פילץ

קפה פילץ

הכותבת היא רָבַּה רפורמית, בעלת תואר שני בספרות מאונ' תל אביב. לומדת ומלמדת קוראת וכותבת. מחברת הספרים: "מרים, ספרי לי את" (ספר ילדים) ו"את ואני – אמא ובת מצווה" שיצאו לאור בהוצאת "כנרת". נשואה לאורי ואמא של טל, תמר והלל.

עדכונים:

פוסטים: 26

החל מספטמבר 2010

למה דווקא הקמפיין האומלל הזה הוביל לגייזר של תגובות? בגלל הבוטות, שלו, בגלל התחושה שהכסף (שלנו) נשפך ברחובות בכדי לפגוע בנו ולערער על הלגיטימיות של אורח החיים שלנו. בגלל שגדשה הסאה. מסתבר שציבור גדול לא רק שאינו מעוניין בהנחיות לשמירת שבת הוא גם לא מאמין שהחבר’ה של בנט הם האחים המוצלחים במשפחה, על אף החולצה הלבנה ואהבת ישראל הרושפת שלהם.

29/12/2014

הקמפיין של עמותת ‘שישי ישראלי’ הקפיץ רבים והרשת עדיין גועשת מהריקושטים. הקמפיין המסיבי “בבוקר כדורגל, בערב קידוש” – מסורת של שישי ישראלי ותשדיר השרות הפתטי למשפחה המפד”לניקית הלבנה של פעם, היווה הרמה להנחתה. אנחנו, המחנה שאליו המינהלת לזהות יהודית (בראשות הרב אביחי רונצקי מהישוב איתמר שבשומרון) מכוונת את חיציה (באמצעות אגפיה שלוחותיה עמותותיה וסניפיה הגלויים והסמויים), אותו ציבור חבוט שבערב שבת הילדים שלו אוכלים קורנפלקס כביכול (כנסו ל”סלונה אוכל” ותגלו עד כמה משקיעה הציבורה החילונית בארוחת השבת שלה) מיהרנו להגיב. עוד לפני טורי הדעות למינהם עלה לרשת מבול של תגובות. החל באמא שלכם מה אתם רוצים מהחיים שלי בנוסח: “בבוקר מה שבא לי וגם בערב מה שבא לי וצאו לי מהווריד” או “בבוקר קפה, בערב סרט. מסורת של שישי ישראלי” דרך תגובות מתריסות יותר בסגנון : “בבוקר כריך של גבינה עם נקניק ובערב שרימפס וקלמרי” תגובות שמזכירות שבישראל יש גם דתיים לא אורתודוכסים (מי היה מאמין!?): “בבוקר ניקיון, בערב בית כנסת רפורמי” ואפילו לא יהודים (יש בישראל לא יהודים?): “בבוקר מסגד בערב טיול בטיילת” ועד תגובות אגרסיביות כלפי אלו שמלמדים אותנו איך להיות יהודים טובים אבל לא מבינים שהם האחרונים שיכולים להטיף מוסר : “בבוקר תחבורה ציבורית. ואז היא נפסקת.” “בבוקר תפילין, בערב קטין” ועד ה”בצהרים כיבוש, בערב קידוש” המתבקש.  https://www.facebook.com/bfreeisrael/photos/pb.124894077550811.-2207520000.1419919725./876789539027924/?type=1&theater
באופן אישי אני אוהבת לקדש, להדליק נרות, לאפות חלות, ובכלל אוהבת את השבת. (האם זאת סוג של התנצלות? האם אני כבר מרגישה צורך לציין ולהוכיח שאני לא “עוכרת ישראל”?) אני אוהבת את המסורת היהודית והיא חלק חשוב מאד מחיי. אבל אני ממש לא אוהבת שמלמעלה מנסים להתערב בחיי הפרטיים ולהכתיב לי איך להיות ישראלית ויהודייה. ואני לא לבד. מסתבר שציבור גדול לא רק שאינו מעוניין בהנחיות לשמירת שבת הוא גם לא מאמין שהחבר’ה של בנט הם האחים המוצלחים במשפחה, על אף החולצה הלבנה ואהבת ישראל הרושפת שלהם.
למה דווקא הקמפיין האומלל הזה הוביל לגייזר של תגובות? בגלל הבוטות, שלו, בגלל התחושה שהכסף (שלנו) נשפך ברחובות בכדי לפגוע בנו ולערער על הלגיטימיות של אורח החיים שלנו. בגלל שגדשה הסאה.

בימים האחרונים עמוד הפייסבוק שלי מוצף בפרסומות ותגובות למיזם חדש בשם ” 929 לומדים תנ”ך ביחד.” על פי דף הפייסבוק של “הבית היהודי” זהו מייזם של סגן השר אבי וורצמן והרב בני לאו. על פי הפרסומים בכלי התקשורת המיזם הזה עלה לך ולי 47 מיליון ₪ !! 47 מיליון ₪ בכדי לחבב את התנ”ך על הציבור (ובהזדמנות כמובן לשלם סכומים נכבדים לעושים במלאכה, גם החילונים, כי ככה זה עובד הכסף הוא הדרך לזכות בלגיטימציה.) זה מייזם מושקע ומתוחכם ועל אף ההתנגדות האידיאולוגית שלי אני מתקשה להתאפק ולא להציץ בו. ובכל זאת אני שואלת את עצמי איך הייתי מרגישה אילו המדינה היתה מוציאה עשרות מיליונים בכדי לשכנע את האזרחים המוסלמים לקרוא כל יום פרק בקוראן.
מה שברור הוא שהמנהיגות הדתית לאומנית משיחית שלנו לא מעוניינת לנהל מדינה. לא מעניינם אותה זוגות צעירים שלא יוכלו אף פעם לרכוש דירה משלהם או מאות אלפי עובדי הקבלן חסרי הזכויות הסוציאליות, לא מעניינת אותה זנות גלויה ברחובות הערים בישראל או פערים בשכר בין נשים לגברים. לא מעניין אותה.
מה שמעניין אותה הוא שגבר אשכנזי חובש כיפה יעמוד בראש (השולחן, המשפחה והחברה) שחב”ד ידליקו לנו בכיכר חנוכייה, שהילדים המסכנים שלנו, אוכלי הקורנפלקס בערב שבת ומפרקי המקלדות יצאו ל”מסע ישראלי” בהדרכתם של החבר’ה הטובים מבני עקיבא.
אוהבי ישראל הגדולים בעיני עצמם פולשים שוב ושוב לטריטוריה לא להם ושופכים כמים את הכסף של כולנו. הם סוגרים את מדינת ישראל ומחזירים אותנו לימים בהם היינו קהילה דתית סגורה שחיה בגטו ועסקה באינטנסיביות בחוקיה ומנהגיה ופחות במציאות החיצונית ובניסיון להשפיע עליה. יש להם תקציב לא מוגבל, אנרגיות גבוהות והם חסרי מעצורים. אם אנחנו לא רוצות להתעורר יום אחד ולגלות משגיח כשרות במטבח או מפקחת טהרת המשפחה בחדר השינה שלנו כדאי לנו להתעורר ומהר.

שישי ישראלי

עוד מהבלוג של אורנה פילץ

תצוגה מקדימה

סיפור על חושך ואהבה

סיפור על חושך ואהבה אלוהים מרחם על ילדי הגן. דרך ההורים, הגננות, הסייעות, המטפלות והמתנדבים כמובן. כשנכנסים לאחת מכיתות הגן במרכז אלי"ע בפתח תקווה לא שמים לב למשהו מיוחד....

תגובות

פורסם לפני 6 years

פסח מצה ומרור.

כָּל שֶׁלא אָמַר שְׁלשָׁה דְּבָרִים אֵלּוּ בַּפֶּסַח, לא יָצָא יְדֵי חוֹבָתוֹ, וְאֵלוּ הֵן: פֶּסַח, מַצָה, וּמָרוֹר. המרירות המתוקה חודש וחצי לפני הסדר מתחיל הבאז. "איפה אתם בליל הסדר, עשיתם כבר תוכניות, החלטתם כבר, כי...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

יוצאות ממצרים

"יש משהו בסדר המסורתי שהוא נורא גברי. פשוט רואים שהוא מעוצב ע"י גברים- "ביד חזקה ובזרוע נטויה". המון צרכים גבריים, שלי הם זרים. אני חושבת שיש מהויות נשיות שבאות לביטוי בסדר נשים. למשל יצירת הרשת בין הסיפור הגדול (של ההגדה)...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה