הבלוג של אורנה פילץ

קפה פילץ

הכותבת היא רָבַּה רפורמית, בעלת תואר שני בספרות מאונ' תל אביב. לומדת ומלמדת קוראת וכותבת. מחברת הספרים: "מרים, ספרי לי את" (ספר ילדים) ו"את ואני – אמא ובת מצווה" שיצאו לאור בהוצאת "כנרת". נשואה לאורי ואמא של טל, תמר והלל.

עדכונים:

פוסטים: 26

החל מספטמבר 2010

“שאקטי” פסטיבל לנשים ונערות, בסוף השבוע האחרון של מאי (5 .29-31)בגבעת חביבה. קפסולה מרוכזת של אהבה ושמחה לגופנו ולעצמנו במאבקנו הצודק נגד הרדיקלים החופשיים שעולם הפרסום והתקשורת מרעיף עלינו ועל גופנו בעולם שבחוץ.

21/06/2013

איך קוראים לגברת?

בסדנה “מערת החשק” נשאלנו לשם החיבה של הפות שלנו. לא פחות ולא יותר. אלו שלא הייתה להן תשובה מן המוכן קיבלו שעורי בית ליום שאחרי. להעניק לנהדרת המסתתרת שם מושך, מפתה, אוהב ומעריץ. אחרי הכל מדובר במקור החיים והעונג, מגיע לה, לא?

סדנאות ופעילויות אחרות בהן לא זכיתי להשתתף התהדרו בכותרות: “חושניות על הבוקר”, “מפתחות להתעוררות חושית” “טקס לילי- חניכה לנשיות” וגומר.

השומר שומר על הטוהר המיני

וכל זה בגבעת חביבה! מעוז השומר, הצעיר, ה”טהור במחשבותיו, דבריו ומעשיו” היה דיסוננס (נחמד) בין האולטרה ספרטניות של המתחם השומרי לבין הצעיפים האדומים, הנרות המהבהבים וניחוח הקטורת שמילאו את החללים הסגפניים.

לא אצבע! לא אמתח! לא אשפץ! (לפחות בינתיים…)

לפני שנים רבות התקיים כאן הכנס הפמיניסטי. באותה גבעה חביבה. עם אנרגיות אחרות לגמרי. ערביות ויהודיות, אשכנזיות ומזרחיות, סטריטיות ולסביות, מוחלשות ומרופדות. וויכוחים ומאבקים. אחוזים, ייצוגים, יצרים. וכיף. איזה כיף. משוררות ופעילות שלום והסדנה של ענת הופמן “על הבלונד של פנינה רוזנבלום” ושיחה עם יעל רום הטייסת הראשונה של צבא הגנה לישראל שאומרת לי “כל התפיסה הזאת היא טעות. כל הטענות והמענות. אנחנו הנשים, אנחנו סיפור ההצלחה של המאה העשרים. העולם אוהב הצלחה וככה אנחנו צריכות לחשוב על עצמנו”.

הזכרון הכי חזק. אני בולעת בעיניים את הנשים המבוגרות. החכמות. זקנות השבט. לא צבועות, לא מתוחות, לא משופצות וחושבת לעצמי  שככה אני רוצה להיות כשאני אהיה גדולה.

תודה לאלה על החברות

בצעירותי העדפתי את חברת הבנים, עם הבנות לא היה קל. ככל שאני מתבגרת אני מעריכה יותר את הקשר עם הנשים בחיי.  קלישאה שחוקה אבל אמיתית. אותן שיחות שבצעירותי נראו לי טפלות הפכו לחלב אם של הנפש. כשחברתי תמי הגיעה לשאקטי נזכרתי כמה אני אוהבת אותה באופן ספציפי ולבלות עם חברות באופן כללי. פגשתי מכרות וידידות מהמדרשה, מסלונה, משאקטים קודמים, הכרתי חברות לחדר ושותפות לסדנאות. תודה לאלה על החברות.

שבת המלכה, (הקצת אבודה)

בין כל האלות והדמויות המיתולוגיות שמצאו את מקומן תחת כנפיה של שאקטי, האם האלוהית הגדולה, היכולה והמאפשרת, נדמה שדווקא שבת המלכה שלנו לא זכתה למקום ולהכרה להם היא ראויה. חבל.

הכל זורם

ריו אביירטו (נחל זורם) היא גישה שהתפתחה בארגנטינה מתחומי הפסיכולוגיה והטיפול בתנועה. הסדנה בהנחיית רינת לוי הייתה הפעילות השווה והמהנה ביותר שהשתתפתי בה בשאקטי האחרון ובכלל מזה זמן רב. אם המטען הסוציו גנטי שלך כולל גטאות, רגליים קרושות ופוגרומים אז שעה וחצי של נחל זורם מארגנטינה היא דרך מעולה לפתוח בה את הבוקר. וההנחיה מלאת חן, תבונה, אמפטיה ושמחת חיים. סתם ככה על הבוקר.

הגוף הנשי המתענג, המווסת, הפורה, המוליד, המניק, הנוגע, הרוקד.

הגוף הנשי הייתה הגיבורה הבלתי מעורערת של הפסטיבל (כן כן גם מירב מיכאלי השתתפה). הגוף המתענג, המווסת, הפורה, המוליד, המניק, המטפל הועלה על נס. הגוף שלנו על כל הפטנטים הגלויים והסמויים שלו. כחצי מהפעילויות עסקו בגוף ובהוויה הנשית שקשורה לגוף. מ”שלום עם גופי” או “סוד רצפת האגן הנעלם” המתבקשים ועד “מעשה אהבה: פיסול גוף בחמר” פעילות בה המשתתפות מרחו את גופן ופניהן בחמר (ודיווחו על חוויה קמאית ועוצמתית). סדנאות אחרות עסקו בפיריון ולידה ומספר מפגשים הוקדשו לווסת. (במו ידי תפרתי פד רב פעמי לת. והיא בתורה סרבה בנימוס.)

בין אהבה לאובססיה

לחברה שאנו חיות בה יש אובססיה חולנית לגוף הנשי. מרבנים שעוסקים בהלכות צניעות לילדות רכות בשנים ועד פרסומאים שמורחים נשים צעירות בפוזיציות מפתות על בנינים רבי קומות. אובססיה ואהבה הם שני דברים שונים לגמרי.

דיאטת ניקוי רעלים ומזון מלכות

במסיבה בברכה משתתפות עשרות נשים. עם ובלי חלק עליון. רוקדות, קופצות, משתוללות. שמחות, יפות בעניין. שמנות ורזות גבוהות ונמוכות עם כל סוגי הציצי והבטן. וכולן נראות לי יפות, כמו שהן אמורות להראות, מכל המינים והסוגים.

יומיים של דיאטת ניקוי רעלים מההבל והזבל של עולם הפרסום.

והתזונה החלופית: נשים אמיתיות שמרגישות בבית בגופן, ושפה טובה, מתוקה מזינה ומרפאת. לא תמיד קלה לעיכול. מתוקה מדי עבורי ובכל זאת מחלחלת.

“בכל אחת מסתתרת אלה. כל אחת היא מלכה.”

בסך הכל העיקרון פשוט. מחליפים את המבט הביקורתי הבוחן את החוץ במבט אוהב וחומל שפונה פנימה. וזה עובד. ההרגשה משתפרת באופן מיידי.

אז בשנה הבאה בשאקטי. עם הבנות.

עוד מהבלוג של אורנה פילץ

תצוגה מקדימה

סיפור על חושך ואהבה

סיפור על חושך ואהבה אלוהים מרחם על ילדי הגן. דרך ההורים, הגננות, הסייעות, המטפלות והמתנדבים כמובן. כשנכנסים לאחת מכיתות הגן במרכז אלי"ע בפתח תקווה לא שמים לב למשהו מיוחד....

תגובות

פורסם לפני 7 years

פסח מצה ומרור.

כָּל שֶׁלא אָמַר שְׁלשָׁה דְּבָרִים אֵלּוּ בַּפֶּסַח, לא יָצָא יְדֵי חוֹבָתוֹ, וְאֵלוּ הֵן: פֶּסַח, מַצָה, וּמָרוֹר. המרירות המתוקה חודש וחצי לפני הסדר מתחיל הבאז. "איפה אתם בליל הסדר, עשיתם כבר תוכניות, החלטתם כבר, כי...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

יוצאות ממצרים

"יש משהו בסדר המסורתי שהוא נורא גברי. פשוט רואים שהוא מעוצב ע"י גברים- "ביד חזקה ובזרוע נטויה". המון צרכים גבריים, שלי הם זרים. אני חושבת שיש מהויות נשיות שבאות לביטוי בסדר נשים. למשל יצירת הרשת בין הסיפור הגדול (של ההגדה)...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה