הבלוג של אורלי סיגל

הפטפטנית

מחברת הספרים "בואי" (2019) ו"ניסויים פתוחים" בהוצאת כנרת זמורה דביר. מנחה סדנאות כתיבה www.orlyseagull.com ותהליכים בחשיבה המצאתית וניהול חדשנות בארץ ובחו"ל. קוראת וכותבת על ספרים ועל האמת הקטנה של החיים.

עדכונים:

פוסטים: 16

החל מפברואר 2018

אל תצפו לקריאה נינוחה, לצמר גפן. הספרות מלאה באלה. פה העוקץ מחכה במקום הנכון בדיוק. והוא מגיע לנו.

07/11/2019

Ilay Rauner

בשבח המלחמה/ עילי ראונר, הוצאת כנרת זמורה דביר, 2019 ,224 עמודים.
כבר בציטוט שבחר המחבר בפתיחה, אפשר להריח את אבק השריפה. “על טבע ההתפתחות של ההרס.” ו.ג. זבאלד. והקריצה לזוועה הכפולה, מהשואה ועד לכיבוש מלווה את הקריאה כמו צל.
על רקע “צוק איתן” וציד המכשפות הפוליטי, מורה לספרות שמאלנית עוברת רדיפה והשפלה מחבורת נערים, תלמידיה, שרואים בה בוגדת, כשהם נחשפים לדעותיה דרך הטקסטים שהיא מביאה לכיתה.
ריח החורבן מתחזק כשהנערים נחשפים לעצומה נגד המלחמה עליה חתומים אנשי תקשורת, תרבות, חינוך: “הם התנשפו, התעוררו, הם דהרו ברחוב שלמה המלך בין העצים. יותר לא שאלו שאלות. מאותו הרגע היתה להם מטרה. הם לא חיו עוד בשוליים ולא פעלו במחשכים.” (עמ 85). כמו גוויה מבאישה הוא מזהם את הסיפור וקובר איתו את מעט התקווה שהקורא מבקש לשמר ולטפח לכל אורכו. התודעה של הגיבורה מובילה אותנו בתוך מחילת הארנב אל המרחב הסוריאליסטי, בו מטשטשים הגבולות בין המציאות והתודעה של המורה. הנערים רודים בה ומאוחר יותר גם במנהלת בית הספר והאלימות נוכחת ולגיטימית להחריד. ובין המוסר המתדרדר לאש, גם הקורא נכווה.
אפשר לתייק את הסיפור במגירות הדמיון המרוחקות, אבל אי אפשר שלא לתת את הדעת על המראה השחורה הזו, נביאה בעירה. אל תצפו לקריאה נינוחה, לצמר גפן. הספרות מלאה באלה. פה העוקץ מחכה במקום הנכון בדיוק. והוא מגיע לנו.

עוד מהבלוג של אורלי סיגל

תצוגה מקדימה

לפרק ולהרכיב מחדש. בלגן נפלא!

יש ניחוח כמעט בודהיסטי ברעיון שצריך לפרק הכל בכדי להרכיב מחדש. כמו אצל פמה צ'ודורון: "כשהדברים מתפרקים". כאילו רק ברגעים שהכל עומד שם בחתיכות לרגלינו, אנחנו רואים את...

תצוגה מקדימה

מה למדתי על גאווה

"מרקו השעין את הראש אחורה, שלושה סנטימטרים מהראש של בועז. בועז סובב את הראש. כאילו רק לרגע אחד, אבל השרירים הארוכים של הצוואר כבר נמתחו עד למרקו. והוא נשאר ככה, עם רקה...

תצוגה מקדימה

אמן הרגשות: "הראיון האחרון" של אשכול נבו.

"הראיון האחרון"/ אשכול נבו. 349 עמ'. הוצאת כנרת זמורה דביר. עמודים לספרות.  עורכת: הילה בלום אמן הרגשות: הראיון האחרון של אשכול נבו. הראיון האחרון הוא פיסת אומנות של הרגש....

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה