הבלוג של Orit Segev Bar Halevy

תרנגול כפרות

עדכונים:

פוסטים: 9

החל ממאי 2010

הימים האלה, ימים של התארגנות לקראת בחירות בהסתדרות המורים והגננות.

מקומן של הגננות בארגון המקצועי שלהן הוא מאוד מאוד מצומצם ולא עומד כלל ביחס למספרן בשטח. ז”א אם 13 אלף  מתוך 120 אלף חברי וחברות הסתדרות המורים הן גננות  , הרי שהן מהוות למעלה מעשרה אחוזים  מהבוחרים/ות . בפועל בוועדות ההסתדרות המורים ובגופי ההסתדרות השונים אין כל ייצוג לגננות.  כל הגננות כולן מיוצגות במחלקת הגננות אותה מנהלת לילי פוקומינסקי, סגנית (נציגת הגננות הדתיות)  עוזרת ומזכירה. קולן של הגננות לא נשמע .

מדוע קולן לא נשמע? קולן לא נשמע מכיוון שהן מדירות את רגליהן מהבחירות בהסתדרות.

למרות הקלפי הנודד המגיע לכל גן וגן, רוב הגננות העדיפו בבחירות האחרונות לא להצביע. הסתדרות המורים כמו כל גוף פוליטי פועלת עפ”י מפתח מצביעים. ככל שיירבו המצביעים/ות, יגדל הכח היחסי של אותה רשימה ונציגיה יזכו להיות שותפים בעשייה, בחשיבה ובהחלטת ההחלטות אשר מתרחשת בפועל בגופי ההסתדרות השונים ובוועדותיה.

לפני שבוע, התקיים כנס גננות בנווה אילן. כנס גננות הוא ארוע חד שנתי שמארגנת מחלקת הגננות ותפקידו מפגש מקצועי. לא מקצועי במובן של התפתחויות  בחומרי יצירה לגן הילדים, לא מקצועי במובן של מה לעשות עם בעיית ילד/ה כזו או אחרת, בקיצור שום דבר דידקטי ו/או פדגוגי אלא, מעמד הגננת. במפגש הזה אמרתי כמה דברים ואני מעלה אותם  לכבודכם/ן:

“תגידו לי רגע, למה אנחנו  הגננות, העסוקות מעל הראש בגן הילדים, הורים, ילדים, רשויות, השתלמויות,, צריכות את ההסתדרות, האירגון המקצועי שלנו  על הראש שלנו?

ויחד עם השאלה הזאת אני רוצה גם לשאול אתכן:

האם אתן מודעות לזכויותיכן?

האם זכויותיכן נאכפות בפועל?

האם למיטב ידיעתכן חוזר מנכ”ל נאכף כחוק ע”י הרשויות והמפקחות ?

האם אתן מתוגמלות כראוי?

 

טוב טוב , התשובה לשאלות האלה היא : לא! נכון, את זה אתן יודעות.

אם תחשבו שהתשובה לשאלות האלה היא חקיקת חוקים להגנת הגננת אתן צודקות לגמרי.

אבל חוקים למען הגננת וזכויות למען הגננת הם לא תוצאה של  חסד פתאומי של  משרד החינוך. זכויות הגננות הן תוצאה של מאבק ארוך שנים של גננות.

סוגיות כמו: שעות עבודה, שנת שבתון, חופשות וכ”ו, שמהן אנחנו נהנות בעבודתנו, הם תוצר של עבודה קשה של מאבק שאותו נהל אירגון העובדים .

או.קיי תאמרנה, נאבקו בשבילינו. השיגו לנו זכויות. עכשיו הכל בסדר.

הכל בסדר? לא אמנם יש חוקים המגנים על שכרינו, תנאי עבודתנו, אבל החוקים האלה אינם נאכפים ומופרים מידי יום.

מה זאת אומרת  ”החוקים מופרים מידי יום?” אם החוקים נחקקים ע”י המדינה, איפה המדינה בסיפור הזה?

המדינה מזניחה את המגזר הציבורי שאנחנו, הגננות, חלק ממנו. היא מצמצמת עלויות וזה בא על חשבון הגננות, היא מאפשרת את התערבותם של הורים במערכת וזה בא על חשבון הגננת, היא לא  אוכפת את חוזר מנכ”ל מול הרשויות ומול משרד החינוך וגם זה בא כמובן על חשבון הגננת.

אז אם אנחנו רואות שהרשות ו/או משרד החינוך  עוברים על החוק, נתלונן ונתבע אותן בבית המשפט. טוב, זאת אופציה. אני לא מכירה ואף לא מדמיינת את הגננת הבודדה התובעת את משרד החינוך בבית המשפט, משתמשת בסוללת עו”ד על חשבונה… . אז מה נעשה? לשבת  בשקט? זאת אופציה נוספת. הישיבה בשקט שלנו , נוחה מאוד למערכת . נשב בשקט? נאפשר למערכת להמשיך להעמיס עלינו מטלות בלתי אפשריות, נמשיך לאפר למערכת לא להעלות את שכרינו, נמשיך למערכת לאפשר להורים שינהלו את חיי היום יום של הגן.

אז מה נעשה? מה הדרך?

הדרך האפקטיבית ביותר  היא להגן על עצמנו במסגרת האירגון המקצועי שלנו שיוצר מאזן כוחות מול המעסיק.

כוחה של גננת אחות מול המערכת שואף לאפס, אבל קבוצה מאורגנת ומאוחדת יכולה ליצור הבדל ולעשות שינוי. הקבוצה המאורגנת שלנו נמצאת בהסתדרות המורים והגננות.

בשנה כזאת של שנת בחירות אנחנו חייבות להבין שכוחנו הוא בעצם הצבעתנו. כוחנו הוא בקולנו.

וכנצביע כולנו, 13 אלף גננות נסביר לעצמינו  ולכולם שאנחנו לא רואות יותר את עצמינו בעמדת המסמר המצפה חסר אונים למכת הפטיש. זכויותינו ומעמדנו מלמדים שיש לפעול ביחד ובעוצמה.

תודה”

 

עוד מהבלוג של Orit Segev Bar Halevy

אני גננת

אני גננת. אני מתחבטת בשאלה אם "בחרתי" להיות גננת ומה היא בחירה כבר שנים רבות. אני מתגעגעת להיזכר לגמרי בבהירות ביום שבו "בחרתי" להיות גננת. אני מנסה להכנס במנהרת הזמן היות בת 28 או 29 לשנייה קלה במחשבותיי, בתובנות שלי על מהו...

תגובות

פורסם לפני 10 years

גננת, בעייה סמנטית

גננת היא עפ"י מילון ספיר: "מורה בגן-ילדים"  ועפ"י מילון אבן-ספיר, גננת היא: "מחנכת בגן-ילדים, מטפלת בפעוטות עד גיל ביה"ס" ההגדרה של המקצוע שבו אני עוסקת חשובה ביותר מכיוון שבדיקת ההגדרה המילונאית לעבודה זו, אולי תסביר את חלקן...

תגובות

פורסם לפני 10 years

תרנגול כפרות- שם הבלוג

תרנגול כפרות- שם הבלוג שלי כשהחלטתי לכתוב את הבלוג, הייתי צירה בשנה לפחות . צברתי כמה נסיונות עד שפתחתי את הבלוג הזה. בין שאר העניינים הקשורים לכתיבת בלוג, עומד עניין בחירת השם. שם הבלוג "מוכר"-חושף  אותך או לא. הנושא ...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה