הבלוג של Orit Zaidman

אורית זיידמן – "העוז לפרוץ"

מפתחת "שיטת OZ" - לניהול משברים אישיים, משפחתיים ופנים ארגוניים. השיטה נועדה לתמוך בעיקר במלווים את המשבר, ל"חוליה החזקה” לדוגמא: הורים לילד עם הפרעת קשב וריכוז, בן או בת זוג של אדם חולה, בני משפחה לנכים, פגועי נפש, בני זוג... +עוד

מפתחת "שיטת OZ" - לניהול משברים אישיים, משפחתיים ופנים ארגוניים. השיטה נועדה לתמוך בעיקר במלווים את המשבר, ל"חוליה החזקה” לדוגמא: הורים לילד עם הפרעת קשב וריכוז, בן או בת זוג של אדם חולה, בני משפחה לנכים, פגועי נפש, בני זוג לשותף בקריסה כלכלית, בן או בת הזוג של מתמכר,וכד'... דמויות אלה לרוב נעדרות תמיכה, שהרי עיקר המשאבים ותשומת הלב מופנים לנשוא המשבר( החולה, המתמכר, הפגוע, הלקוי וכו'). "שיטת OZ" ממקדת את הזרקור ל"תומכים שליד" שפוטניצאל הפגיעה בהם בעת התרחשות המשבר ולאחריו רב ומרחיק לכת בהשפעותיו. רציונל השיטה: בניית חוסן נפשי, רגשי ומנטאלי יאפשר להמשיך לחיות את החיים בזמן משבר מתוך חיוניות. השקפת העולם בבסיס השיטה: ניתן להפוך מצב של משבר לצמיחה אישית, משפחתית

עדכונים:

פוסטים: 26

החל מינואר 2012

עוצמת הרכות

“עוצמת הרכות”

אז דווקא אחרי שהסתיימו כל אירועי “יום האישה”, החלטתי להעלות את הפוסט הזה. פשוט, בד”כ, אני לא כל כך מתחברת לימים המוקדשים לנושא מסוים, יש בזה משהו מלאכותי בעיני. יחד עם זאת, עם השנים, למדתי למצוא גם את היתרונות, את ההזדמנות לרכז אנרגטית את תשומת הלב האנושית להיסטוריה, למגזר, לעשייה וכד’.

שנים שאני עובדת בחברת נשים. שנים שאני מטפלת בנערות, שנים שאני תומכת בנשים נפגעות אלימות. שנים שאני בת, אמא, אחות, דודה, נכדה, חברה, … אישה!

מטופלת שלי, שיתפה אותי בקושי מתמשך שהיא חווה עם בן זוגה:

הם טיפוסים מאוד שונים, היא אוהבת לצאת ולבלות ואילו הוא מעדיף את הכורסה בבית. יש להם 3 ילדים, 2 בגילאי העשרה ואחד קטן. לאחרונה בן הזוג חווה משבר שקשור למקום עבודתו, דבר שגרם לו להסתגר יותר מהרגיל ולהימנע מיציאה מהבית גם לאירועים משפחתיים כגון ארוחות משפחתיות, ימי הולדת וכד’. היא מצאה את עצמה נלחצת כל פעם שהגיע סוף השבוע בו התקיים מפגש. היא חיה באי וודאות האם הוא יצטרף או לא, מה היא תאמר לילדים, למשפחה המורחבת, כיצד היא תתמודד עם האכזבה של עצמה ושל כל שאר המשפחה. היא חשה בושה והחלה לכעוס עליו.

ככל שהתקרב יום המפגש המשפחתי, היא לחצה עליו יותר ויותר, שהוא חייב לבוא, שזה לא פייר להשאיר אותה לבד להתמודד עם כך שאינו מגיע, שהילדים מתבאסים, שאבא שלו נעלב באופן אישי ואמא שלה נלחצת ובטוחה שהנישואים שלהם מתפרקים, שזה אגואיסטי מצידו והיא דורשת ממנו שיאסוף את עצמו ויגיע, כי זה “גדול עליה” להתמודד עם כל החזיתות האלה לבד.

ככל שהיא לחצה יותר, כך הוא הסתגר יותר, ענה באגרסיביות, ומיותר לציין, שלבסוף שניהם לא הגיעו למפגש.

אחד המושגים שלאורך הזמן אימצתי לחיי, הוא “עוצמת הרכות”. ואני מחברת אותו לחלק הנשי, שכן זהו מושג הקשור למהות נשית ולכן בחרתי לעסוק בו.

אינני זוכרת מתי במדויק, איפה שהוא בשנות העשרה לחיי, הלכתי לידעונית כזו או אחרת… היא זיהתה אצלי את האיכות הזו והסבירה לי כי המהות הנשית היא שימוש ברוך כעוצמה.

הדימוי שנתנה לי היה:

זה כמו מים שחוצבים בסלע, מחליקים את פני האבנים, המים הם חומר רך, אך כאשר הם זורמים על פני השטח, ואין זה משנה באיזו עוצמה (מה שמשנה זו ההתמדה), הם משנים ומעצבים את פני השטח ה”קשים”. אם תהיי מודעת לכוח הטמון באיכות הזו שבך, אין דבר שלא תוכלי לו… כך אמרה.

עבר עוד קצת זמן, והגעתי לטיפול רגשי. המטפלת שליוותה אותי, שיקפה לי, שהפכתי עם השנים להיות הרבה פחות “זורמת ברכות”… הרבה יותר “נאחזת בנוקשות”.

הפעלתי הרבה רצון עצמי, הייתי זקוקה לשליטה. המטפורה שהיא נתנה לי, מלווה אותי עד היום, כאשר אני מנסה להעביר למטופלים שלי את המסר שקשור ל”עוצמת הרכות” – איזון!

היא הסבירה לי שאם ארצה לאחוז בידי חופן של חול ים רך ונעים, אם אכווץ את ידי ואנסה לאחוז זאת בחוזקה, החול יזלוג מבין אצבעותיי. אם אפתח את ידי יותר מדי, יגלוש משם החול. אך אם אצור מכף ידי צורת קערה, שאיננה סגורה ומכווצת מצד אחד, ומצד שני, איננה פתוחה וזולגת, החול ינוח בנחת בין אצבעותיי… ברכות…

כך גם אנחנו בחיינו. כאשר אנחנו רוצים משהו, אם נתעקש עליו בלחץ, נפעיל כוח ושליטה, ננסה לכפות על המציאות להישאר אחוזה בכף ידינו… כך המטרה שלנו תזלוג ותתרחק מאיתנו. לעומת זאת, אם נשחרר מדי, לא נפעיל את הכוח הנדרש לאחזקה, נהיה רפויים מדי, כך תישמט מאיתנו האפשרות. אך כאשר אנו מחוברים בענווה, למסוגלות שלנו, לעוצמה שלנו, ומשכילים להתגמש לכדי צורת קערה מכילה ולתת למטרה להיות מוחזקת בידינו, בנחישות, בהתאמה, באיזון, אנו יכולים להשיג כל דבר.

נחזור למטופלת שלי:

לאחר ששיתפה אותי, עשינו מספר דברים שיעזרו לה לנהוג על פי עיקרון “עוצמת הרכות”.

עיקרון זה, מניסיון מקצועי ואישי, הוא היחידי שיכול לגרום לשינוי.

בשורה התחתונה, היא למדה לראות באמפתיה את מצבו של בן זוגה, רק כך, היתה מסוגלת להגיב באהבה ואסרטיביות זו לצד זו.

באירוע הבא, היא לא נאמה נאומים, לא הרצתה הרצאות וגיבשה מספיק יכולת הכלה גם לתסכול שלה ובעיקר לתגובות מסביבתה.

ערב קודם היא שוחחה עימו ברוגע, אמרה לו שהיא רואה שקשה לו, שהיא מבינה שבתקופה האחרונה אירועים מסוג זה דורשים ממנו לגייס אנרגיות שאין לו. ויחד עם זאת, היא חושבת שדווקא בגלל התחושות האלה, ייתכן שירגיש טוב יותר אם יצטרף ויוכל להסיח קצת את דעתו.

היא אמרה לו שתכבד כל החלטה שיחליט, שהיא והילדים הולכים בכל מקרה, ושהיא מבקשת ממנו שבמידה והוא מחליט לא ללכת… שיתקשר לפניי ויודיע להוריו שהוא אינו מגיע.

למחרת, הוא בא. אמנם ביקש לעזוב יחסית מוקדם, אך הגיע ואפילו נהנה רוב הזמן.

כששוחחו על כך בלילה במיטה, הוא אמר לה שמה שעזר לו הפעם לבוא היתה התחושה שהוא לא חייב. התחושה שהיא מבינה ורואה את הקושי שלו. זה הוריד מיידית את רמת הלחץ שלו ואפשר לזרימה של אנרגיה חדשה וחיונית יותר לחדור לתודעתו ולליבו.

ע”פ “שיטת “OZ, השיטה לניהול משברים שפיתחתי. “עוצמת הרכות” הינו דפוס חשיבה המאופיין בגישה רבת עוצמה לחיים, הטיפול על פי השיטה, מקנה כלים פשוטים, פרקטים ויעילים לשינוי דפוסי חשיבה והרגלים שלא משרתים את המטופל יותר בתחום הנפשי, גופני ובמערכות יחסים בחייו.

בטיפול ניתנת למטופל אפשרות לחוות את דפוס חייו, להתבונן ולהסיר חסימות.

דפוס חשיבה של “עוצמת הרכות” עוקף קונפליקטים ומאפשר להשיג את השינוי ללא מאמץ, בניגוד לכוחניות.

הגישה מעודדת את המטופל להיות ערני וקשוב לדפוסיו ולהתחיל בשינוי. המטפל מדגיש את השימוש ברכות ובגישה לא כוחנית ביחסי אנוש כמפתח להתמודד עם קשיים.

המטפל מאיר דפוסי התנהגות אישיים, בינאישיים וחברתיים בכדי לסייע לשפר מערכות יחסים בעזרת מודעות וכלים לאיזון, הורדת מתח, רגיעה והתחדשות.

הטיפול בשיטה מסייע ל:

הפחתת לחצים

שיפור דימוי עצמי

הגברת החיוניות בהתנהלות היומיומית

התחזקות פנימית

שיפור באיכות חיים

קבלה עצמית

 קבלת המציאות

דחיקת תחושת הקורבנות המאמללת

תפיסה פורפורציונאלית של הקשיים / המשבר

הבנה שניהול המשברים זאת משימה אפשרית

רכישת ארגז כלים מעשי לשימוש ברמה היומיומית

שינוי עמדות

שיפור טיב האינטראקציות עם הסובבים והסביבה

פיתוח מנהיגות אישית

הטיפול “בשיטת OZ”- כולל שימוש במגוון טכניקות :

שיחה, דמיון מודרך, עיצוב התנהגות וניהול סדר יום, חשיבה חיובית, מתן לגיטימציה להבעת רגשות שונים לאורך התהליך,  קווים מנחים מ Twelve- step program- תוכנית להחלמה מהתנהגות מתמכרת או כפייתית, טכניקות יישומיות מ CBT , התמקדות ב “כאן ועכשיו”, פיתוח דפוסים בריאים.

הטיפול מתקיים במפגש אחת לשבוע, באופן פרטני.

לעיתים ניתנות משימות לביצוע בבית.

ביחסים הדיאלוגיים שנבנים בין המטפל למטופל מיושמים בפועל הערכים, דפוסי החשיבה וההתנהגויות העומדים בבסיס השיטה.

מוזמנים ליצור קשר לנייד שלי: 052-2224472

 

עוד מהבלוג של Orit Zaidman

תצוגה מקדימה

מודה אני

כבר שנים רבות שאני צועדת בשבילי עולם ה"התפתחות האישית", ה"העצמה הפנימית". עברתי כמעט כל דבר אפשרי: זה התחיל ממקום מאוד מיסטי, עבר לפסיכולוגי, אישי, קבוצתי, ובשנים...

תצוגה מקדימה

משפחה בהפרעה מפספסת הפרחה

איזה כיף זה פסטיבל כדורים פורחים? מחזה מרהיב, יחסית נדיר, של עוצמה ושילוב של טבע ויצירת אדם. כל כך רצינו לתת לילדינו ולעצמינו חוויה שונה. אז ה"בלונדיני" חיפש ומצא "דיל" נפלא של ארבעה כרטיסים במחיר מיוחד לפסטיבל ב"פארק...

תצוגה מקדימה

"מה זאת אהבה ?"

♥ אחרי כ- 10 שעות צירים, "הבלונדיני" מתבונן בי בדאגה. המיילדת מעודדת אותי: "הנה, עוד דחיפה אחת אחרונה, הוא בחוץ, יש לו מלא שיער... "ג'ינג'י?! טוב , פשוט נורא בהיר... יאללה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה