הבלוג של אורן בן-יוסף

orenby

ארגונאוט. מנהל פיתוח ועמית מחקר במרכז לעסקים והשקעות חברתיות במכללה למנהל.

עדכונים:

פוסטים: 6

החל ממאי 2018

ממש כאשר התחלתי לעבוד בגן הבוטני, בשבועות הראשונים לעבודתי, הוזמנתי לפגישה עם מי שהיה אז היו״ר של הגן, מר מנדל קפלן ז״ל שהיה איש עסקים, תעשיין , פילנטרופ ומנהיג אמיתי בעולם היהודי. הוא כיהן אז כנשיא קרן היסוד ויו”ר חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית,  ללא ספק דמות שהיא מקור להשראה.

בהתרגשות, כמעט ברעד, הגעתי לפגישה איתו במהלך הפסקת צהריים של כנס של מנהיגים יהודיים מכל העולם. לאחר שיחה קצרה, שאלתי אותו – מר קפלן, מה הצפיות שלך ממני כמנהל ?

הוא חייך בעייפות ואמר לי ״ אני אספר לך סיפור. כאשר אבא שלי, שהקים את כל המפעלים המשפחתיים בדרום אפריקה, הגיע לגיל פרישה, הוא החליט שכדאי להכניס לעסק מנכ״ל מקצועי, כזה אשר ידע להוביל את הקבוצה קדימה. לאחר ראיונות קיבלנו איש שנראה לנו ראוי להיות המנכ״ל. בשיחה איתו הוא פנה לאבי ז״ל ושאל אותו, מר קפלן, מה הצפיות שלך ממני כמנכ״ל ? אבא שלי השיב לו – ״אתה המנהל הכללי של העסק, אז אני מצפה שבאופן כללי תנהל אותו״ וזה אמר לי  מה שאני מצפה ממך – שבאופן כללי תנהל את הגן הבוטני.”

הגן הבוטני - צילום אדיר יוגב

הגן הבוטני – צילום אדיר יוגב

אני חייב לומר שההנחיה הזו היתה דווקא מאוד מובנת עבורי, היתה צפיה שכמנהל של הגן אהיה אחראי על כל המתרחש בו – הכספים, הצוות, הניהול המקצועי, אחריות על האוסף הבוטני (למרות שאינני מגיע מהתחום הזה), התפעול, ובאופן כללי על הכל. ניהול זה מקצוע, ולמרות שיש כאלה שטוענים כי “נולדים עם זה” אני נמנה עם אלה אשר חושבים שזו מיומנות נלמדת.

למי שבחר לנהל מיזם חברתי, עמותה או עסק חברתי יש בהגדרה “שורת רווח כפולה”  לעתים אפילו משולשת – לצד פעילות הליבה החברתית הוא נדרש להראות גם את שורת הרווח הכספית וגם  לעתים גם את משמעות ההשפעה הסביבתית שלו.

הניהול הזה, לפי המודל הרחב הציג לי מר קפלן ז”ל,  דורש מהמנהל להכיר בכך שהוא אחראי, באופן כללי, על שלושת הערוצים. גם אם מקור התשוקה הניהולית שלך וכלי העבודה שלך היא מתוך העולם החברתי, מוטלת עליך גם האחריות על הנושא הכלכלי\עסקי ולהיפך. אינך יכול להגיד “אינני איש מקצוע בתחום הכספים \ טיפול \ תפעול” ולכן אני לא מעורב בצד הזה – אחריותך לפתח כלי עבודה, והוביל ולנהל את אנשי הצוות המקצועי המתאימים אשר  יאפשרו לך להיות בשליטה על כל אחד מהערוצים.

הבשורה הטובה היא שלגמרי ניתן ללמוד לעשות את זה ! גם בתכניות פורמאליות וגם בליווי פרטני על ידי אנשי מקצוע מהתחומים בהם כל אחד חש צורך להתחזק.  בשורה עוד יותר טובה, היא שבניגוד למה שעשויים לחשוב, אין מתח או תחרות בין הצד ‘העסקי’ וה’חברתי’. המשימה של המנהל היא לא “לאזן” את החברתי הסביבתי והעסקי, אלא לשלב אותם יחד. זה הרבה פחות מסובך ממה שזה נשמע, ושזה קורה זה אתם,  ולגמרי מרגישים שהגעתם לשם. כך גם הסביבה שלכם, העובדים שלכם, והמנהלים שלכם. ואז כל התמונה נראית ברורה יותר, עשירה יותר ויפה הצילום שצילם אדיר.

עושה חשק, לא ?

עוד מהבלוג של אורן בן-יוסף

מה פתאום בלוג ?

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי! השבוע התחלתי ללוות קורס שנקרא "מקימות עסק חברתי" אשר נוצר כשיתוף פעולה של קרן דואליס להשקעות חברתיות, סלונה, המרכז לעסקים והשקעות חברתיו במכללה למנהל (בו אני עובד) וקבוצת יזמיות. הקורס נועד...

תגובות

פורסם לפני 9 months
תצוגה מקדימה

מה תעשה עם דולר אחד ?

״אז מה תקנה אם אתן לך דולר אחד ?״ שאל אותי מייק ״דולר אחד ? תרומה של דולר אחד…״ חשתי מבוכה. ״תרומה של דולר ?״ ״מה הבעיה?״ שאל מייק, ״אתה לא רוצה את הדולר שלי ? ״ ״אני רוצה, בטח! רק חשבתי ש... אתה יודע דולר זה…״ גימגמתי. ״ אם...

תצוגה מקדימה

אבא, במה אתה עובד ?

"אבא", שאל אותי הבן הצעיר, "מה אתה עושה בעבודה שלך" ? . אז אחרי שגמגמתי, וניסיתי לתת כותרות מוכרות שאינני בהכרח מתחבר אליהן , החלטתי ללכת עם האמת הפנימית שלי ולהתוודות. "אני ארגונאוט!", באמרתי גאווה מהולה בחשש, צופה את המשך...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה