הבלוג של אחת מתשע

עמותת אחת מתשע

עמותת אחת מתשע, שהוקמה בשנת 1994, מסייעת לנשים חולות סרטן השד וקרוביהן ומעניקה שירותי תמיכה, מידע ומיצוי זכויות. כמו כן, העמותה פועלת להעלאת המודעות לגילוי מוקדם של המחלה, מקיימת פעילויות הסברה ומהלכים תקשורתיים ומובילה... +עוד

עמותת אחת מתשע, שהוקמה בשנת 1994, מסייעת לנשים חולות סרטן השד וקרוביהן ומעניקה שירותי תמיכה, מידע ומיצוי זכויות. כמו כן, העמותה פועלת להעלאת המודעות לגילוי מוקדם של המחלה, מקיימת פעילויות הסברה ומהלכים תקשורתיים ומובילה מאבקים ציבוריים לשינוי מדיניות בתחום.

עדכונים:

פוסטים: 16

החל מדצמבר 2015

עו”ס (MSW) רוזי מילר מינסטר, עמותת “אחת מתשע”

 

סרטן השד יכול להשפיע על האישה החולה במישור הפיזי, הרוחני והנפשי. מיד לאחר אבחון המחלה, היא מתחילה סוג של “מרתון” שעלול להימשך שישה חודשים ואפילו שנה. בסיום הטיפולים, האישה רק מבקשת לציין את היום האחרון בו היא טופלה ולהתחיל בחיים החדשים ללא סרטן. האור בקצה המנהרה שבסיום הטיפולים, מאפשר לה להמשיך במאבק הממושך נגד הסרטן. אולם, המציאות שונה בתכלית, כאשר הטיפול האחרון אינו מסמל את סיומו של המסע, אלא התחלה של שלב חדש, שלב בו היא יוצאת למסע למציאת “הנורמלי החדש”- החיים שאחרי סרטן השד.

נשים שהחלימו מסרטן השד מתמודדות עם אתגרים ולחצים חדשים: לחץ כלכלי, עייפות, בלבול, חרדה ומצב רוח ירוד. הניתוח, ההקרנות וטיפולי הכימותרפיה יכולים להותיר את האישה תשושה ומבולבלת. סיום הטיפולים אינו מסמן בהכרח את סופן של תופעות הלוואי. המושג “chemo brain” , למשל, אותו חוות נשים רבות לאחר הטיפולים, מתייחס לבעיות בזיכרון וחוסר היכולת להתמקד. לאחר תקופת התמודדות לא פשוטה, חיי היום יום הרגילים עשויים ליצור אצל האישה תחושת אובדן ופגיעות. אשמה, חרדה ודיכאון הם רגשות נפוצים  בשלב הזה. תסכולה של האישה גובר כאשר היא מנסה לחדש את התפקוד הבסיסי בעבודה, בבית ובחיים החברתיים שלה מיד לאחר טיפול. בנוסף, לבני משפחה, לחברים ולעמיתים לעבודה יכולות להיות ציפיות לא מציאותיות שקשורות בהתאוששות מיידית עם סיום הטיפולים. כולם מחכים לסיום הטיפולים, בדיוק כמו האישה, כולם רוצים לחזור לחיים כפי שהיו אמורים להיות לפני האבחון.

נשים שחלו בסרטן השד נוטות לעסוק בשאלות של משמעות, כשחלקן מחפשות שינויים בחייהן בתום הטיפולים. בחירות הקריירה והחברויות עשויות להשתנות בעקבות המחלה. נשים רבות מעידות כי ההתמודדות שלהן עם הסרטן הובילה אותן לתובנות חדשות בהיבטים השונים של חייהן. בנוסף, מתעוררות שאלות חדשות לאחר סיום הטיפולים: “האם אני עושה מספיק כדי להישאר בריאה?” האם הסרטן יחזור?” כל השאלות הללו גורמות למתח וחרדה נוספים.

כעובדת סוציאלית בעמותת “אחת מתשע”, המסייעת לנשים המתמודדות עם סרטן השד ובני משפחותיהן, אני פוגשת נשים רבות הנמצאות בתום שלב הטיפולים. רובן מופתעות לגלות כי מה שהן מרגישות הוא נפוץ, ומהווה שלב נורמלי והכרחי בהחלמה. המחשבה המוטעית שהכול צריך לחזור להיות כפי שהיה לפני המחלה, מובילה לרגשות אשמה ולקשיים נוספים בתהליך ההתאוששות. הצעד הראשון בהחלמה הוא קבלת העובדה שתהליך ההחלמה הוא תהליך אינדיבידואלי, המשתנה מאישה לאישה. המסע כרוך בלמידת דרכים חדשות שמתאימות לאישה, לדוגמא: שגרת חיים חדשה, תזונה בריאה, ניצול הזמן למנוחה. במציאות, רוב הנשים יחלימו רק לאחר תקופה מסוימת מהטיפול האחרון. זה תהליך שלוקח זמן, לכל אחת הזמן שלה. תמיכה רגשית יכולה לסייע בתקופה הזאת. זמן, סבלנות ותמיכה רגשית יאפשרו לנשים שהתמודדו עם המחלה לגלות מהם החיים “הנורמליים” והחדשים שלהן ומה עובד הכי טוב עבורן.

אני מזמינה הורים אשר מתמודדים עם סרטן השד של האם, להשתתף בסדנה בנושא הורות בצל מחלת סרטן השד, אותה אנחה יחד עם דר’ יפעת לביא- לבבי, פסיכולוגית ומדריכת הורים. הסדנה תתקיים ביום שישי הבא, ה- 25/12/15, במשרדי העמותה ותעסוק באתגר ההורות אשר מתעצם לנוכח המחלה. ההתנהלות המשפחתית משתנה, השגרה מופרת והתפקוד ההורי מצריך כוחות נוספים מעבר להתמודדות עם המחלה. יחד עם זאת, ההתמודדות המשפחתית עם המחלה עשויה להוות מקור להתחזקות והעצמה עבור בני המשפחה והילדים. בסדנה יינתנו כלים הלקוחים ממודל “הסמכות ההורית” שפותח על ידי פרופ’ חיים עומר, ואשר הותאמו להתמודדות עם סרטן השד. בין נושאי הסדנה: נוכחות הורית, סמכות הורית, דפוסי תקשורת במשפחה ועוד.

עו”ס (MSW) רוזי מילר מינסטר, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית קלינית, עובדת בעמותת “אחת מתשע”.רוזי

עוד מהבלוג של אחת מתשע

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

ידעתי כל הזמן שהמחלה תגיע, רק לא ידעתי בדיוק מתי/יעל ויינשטין

ידעתי כל הזמן שהמחלה תגיע, רק לא ידעתי בדיוק מתי. אצלנו במשפחה הגן עבר מדור לדור, אמי ושתי אחיותייה חלו בסרטן השד והשחלות. לי היה ברור שלא אצליח לחמוק מהסרטן וכבר בגיל 38 עברתי כריתת שחלות מניעתית. כשהגוש בשד התגלתה בגיל 42,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

לסגור מעגל עם אחיותיי לסרטן/ נעה אלה

מרץ 2004, מרכז לונדון, רחובות סואנים, ורעש סירנה נשמע מרחוק. ראשי מסתחרר, עומדת לבדי, השמים מעליי קודרים יותר מהרגיל ואינני שומעת מאום מלבד דפיקות הלב שלי. פחד אדיר...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה