הבלוג של אחת מתשע

עמותת אחת מתשע

עמותת אחת מתשע, שהוקמה בשנת 1994, מסייעת לנשים חולות סרטן השד וקרוביהן ומעניקה שירותי תמיכה, מידע ומיצוי זכויות. כמו כן, העמותה פועלת להעלאת המודעות לגילוי מוקדם של המחלה, מקיימת פעילויות הסברה ומהלכים תקשורתיים ומובילה... +עוד

עמותת אחת מתשע, שהוקמה בשנת 1994, מסייעת לנשים חולות סרטן השד וקרוביהן ומעניקה שירותי תמיכה, מידע ומיצוי זכויות. כמו כן, העמותה פועלת להעלאת המודעות לגילוי מוקדם של המחלה, מקיימת פעילויות הסברה ומהלכים תקשורתיים ומובילה מאבקים ציבוריים לשינוי מדיניות בתחום.

עדכונים:

פוסטים: 16

החל מדצמבר 2015

התפתחות הטכנולוגיה משפיעה על חיינו ומשנה אותם מידי יום והשינויים מורגשים כמעט בכל תחום. בעולם הפסיכולוגיה בנוסף לשיטות הטיפול המסורתיות, קיימת היום אופציה אלטרנטיבית של טיפולים ברשת. רוזי מילר מינסטר עובדת סוציאלית קלינית ויעל יגור, פסיכותרפיסטית ומנהלת מערך טיפול ותמיכה בעמותת “אחת מתשע” מספרות איך זה עובד

07/12/2016

בשנים האחרונות אנו עדים לכך שהתפתחויות טכנולוגיות משנות תחומים רבים בחיינו לבלי היכר. התפתחויות אלה נותנות אותותיהן גם בעולם הטיפול הפסיכולוגי. כיום, בנוסף לאמצעי הטיפול המסורתיים, ניתן לקבל טיפול פסיכולוגי דרך האינטרנט; צ’טים, פורומים ושיחות ווידיאו הפכו לפלטפורמות מקובלות, דרכן ניתן לקבל תמיכה נפשית.

אמצעי הטיפול החדש, המכונה בשפה המקצועית “טיפול ברשת”, תופס תאוצה ונעשה פופולרי בקרב הגולשים ואנשי המקצוע. מדובר בחידוש משמעותי, הפותח עולם חדש של אפשרויות עבור מטופלים שזקוקים לתמיכה נפשית, ומסיבה כלשהיא טיפול בקליניקה אינו נגיש להם. כעת הם יכולים לקבל טיפול, בהתאם לזמן ולמקום שמתאימים להם; באמצעות כל מכשיר עם גישה לרשת האינטרנט ניתן לקיים מפגש טיפולי.

האפשרות לקבל תמיכה נפשית ברשת קיימת כבר מאמצע שנות ה-90, כשרשת האינטרנט תפסה תאוצה והפכה למוצר נפוץ בבתים רבים. הטיפול הפסיכולוגי באמצעות רשת האינטרנט בתקופה זו, התבסס ברובו על התכתבות בדואר האלקטרוני בין המטפל והמטופל. הטכנולוגיה המשיכה להתפתח, וכך גם אפשרויות הטיפול. לקראת סוף שנות ה-90, אמצעי הטיפול המקוון הורחב ויושם בחדרי צ’ט, פורומים ובשיחות ווידיאו.

התגובות בעולם המקצועי לאמצעי הטיפול החדשני חלוקות. חלק מהמומחים מטילים ספק ביעילות הטיפולים ברשת, ואחרים דווקא מברכים על האפשרות להרחיב את הנתיבים דרכם הם יכולים להעניק תמיכה לאלו שזקוקים לכך. הטענה המרכזית היא, שקיים קושי לייצר אינטימיות בין מטפל למטופל בטיפול דרך הרשת, בין היתר בשל  כשלים טכניים שעלולים להיווצר בזמן הטיפול ולהפריע לרצף שלו.

לצד המורכבות הקיימת, ישנם יתרונות רבים לתמיכה נפשית מקוונת. אחד היתרונות הבולטים בטיפול ברשת הוא הנגישות לאנשים המתמודדים עם מוגבלויות ולאנשים המתמודדים עם מחלות קשות המונעות מהם לצאת מביתם. הטיפול המקוון מונגש כמובן גם לאנשים, שבעבר היו מוגבלים מבחינת אפשרויות הטיפול שהיו פתוחות בפניהם, בשל ריחוק גיאוגרפי.

ארגונים שונים ברחבי העולם, כמו למשל הארגון האמריקאי Talk Space”" זיהו את היתרונות הקיימים בשירותי תמיכה דרך רשת האינטרנט ומציעים למטופלים הפונים אליהם להיעזר בשיטה זו. שירות זה מוענק גם בישראל לנשים המתמודדות עם סרטן השד, על יד עמותת “אחת מתשע”, המפעילה את “קו ליטל”.

“קו ליטל”, שהוקם לזכרה של ליטל בוקסנבאום שנפטרה מסרטן השד, מאפשר לנשים המתמודדות עם המחלה לקבל טיפול נפשי באמצעות שיחת וידאו (סקייפ) באינטרנט, במרחב האישי הביתי, ללא תשלום. כך, נשים החולות בסרטן השד, שמתקשות ביציאה מביתן, או שאינן נגישות לגורמי טיפול מתאימים ובעלי ניסיון רלוונטי, עדיין יכולות לקבל את הטיפול הנפשי לו הן זקוקות.

הטיפולים הווירטואליים ב”קו ליטל”, ניתנים על ידי נשות מקצוע, בעלות ניסיון בטיפול מקוון. הטיפולים נועדו לסייע לנשים המתמודדות עם סרטן השד ולאפשר להן לדבר על המחלה, על השלכותיה, על קשייהן ותחושותיהן. כמו כן, המפגשים הטיפוליים הווירטואליים מעניקים למטופלות כלים להתמודדות ולצמיחה מתוך המחלה.

לרעיון של טיפול באמצעות האינטרנט הגיעו בעמותת “אחת מתשע”, מתוך צורך שעלה מהשטח, מתוך הניסיון המתמיד למצוא פתרונות ודרכים להגיע ולעזור לעוד ועוד נשים שזקוקות לסיוע נפשי. לאורך השנים הגיעו לעמותה פניות מנשים שמתמודדות עם סרטן שד, והיו זקוקות לעזרה אך היכולת של העמותה לעזור להן הייתה מוגבלת. הנשים הללו חוו קושי כפול ומכופל: הן בשל ההתמודדות עם המחלה והן בשל העובדה שלא יכלו לקבל עזרה מגורם בעל ניסיון ומומחיות בתחום סרטן השד. לפעמים היו פונות נשים שגרות ביישוב מרוחק בצפון או בדרום הארץ, שלא יכלו להגיע לקליניקה לטיפול פנים מול פנים. לא פעם התקשרה אישה המאושפזת בבית חולים או אישה אשר ילדה לפני שבועות ספורים, אובחנה בסרטן שד ולא יכלה לעזוב תינוק בן יומו ולהגיע לטיפול. נשים כאלה היו מצויות בשבר גדול והעובדה, שבשל מגבלה טכנית לא ניתן היה לסייע להן, גרמה לתחושה קשה ומתסכלת גם עבור צוות המטפלות בעמותה.

מאז שהוקם “קו-ליטל”, עמותת “אחת מתשע” מספקת מענה לכל הנשים הזקוקות לכך. אף אחת לא נשארת לבד. הטיפול האינטרנטי אינו מחליף את הטיפול בקליניקה, פנים-מול פנים. זו אופציה אחת נוספת על רצף של אמצעי טיפול מגוונים, שהעמותה מציעה לנשים החולות ולבני משפחתן. כשהושק השירות התגלתה, אוכלוסייה נוספת שנעזרת בו: ישראליות שמתגוררות בחו”ל, אשר אובחנו עם סרטן שד ומבקשות לקבל תמיכה נפשית בשפת האם שלהן- עברית. יש גם נשים שמעט נרתעות מהאפשרות לטיפול ברשת, וזה מובן. אבל מהניסיון שהולך ונצבר בעמותה, היתרונות של טיפול מקוון, גוברים על החסרונות.

טיפול פסיכולוגי ברשת, שניתן תוך שמירה על חוקים אתיים ושמירה על כבודם של המטופלים, מהווה התקדמות מבורכת בתחום הטיפול הפסיכולוגי. עמותת “אחת מתשע” שמחה שבאפשרותה להציע אותו לנשים שמתמודדות עם סרטן השד.

לפרטים נוספים:

http://mini-sites.net/1from9/

הכותבות הן: עו”ס רוזי מילר מינסטר (MSW), רכזת טיפול בעמותת “אחת מתשע”  

עו”ס יעל יגור (MSW), פסיכותרפיסטית, מנהלת מערך טיפול ותמיכה בעמותת “אחת מתשע”

תמונה טיפולים מרחוק

עוד מהבלוג של אחת מתשע

תצוגה מקדימה

היום שאחרי הסערה: למצוא את הנורמלי החדש

עו"ס (MSW) רוזי מילר מינסטר, עמותת "אחת מתשע"   סרטן השד יכול להשפיע על האישה החולה במישור הפיזי, הרוחני והנפשי. מיד לאחר אבחון המחלה, היא מתחילה סוג של "מרתון" שעלול להימשך שישה חודשים ואפילו שנה. בסיום הטיפולים, האישה רק...

תגובות

פורסם לפני 3 years

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

ידעתי כל הזמן שהמחלה תגיע, רק לא ידעתי בדיוק מתי/יעל ויינשטין

ידעתי כל הזמן שהמחלה תגיע, רק לא ידעתי בדיוק מתי. אצלנו במשפחה הגן עבר מדור לדור, אמי ושתי אחיותייה חלו בסרטן השד והשחלות. לי היה ברור שלא אצליח לחמוק מהסרטן וכבר בגיל 38 עברתי כריתת שחלות מניעתית. כשהגוש בשד התגלתה בגיל 42,...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה