הבלוג של אחת מתשע

עמותת אחת מתשע

עמותת אחת מתשע, שהוקמה בשנת 1994, מסייעת לנשים חולות סרטן השד וקרוביהן ומעניקה שירותי תמיכה, מידע ומיצוי זכויות. כמו כן, העמותה פועלת להעלאת המודעות לגילוי מוקדם של המחלה, מקיימת פעילויות הסברה ומהלכים תקשורתיים ומובילה... +עוד

עמותת אחת מתשע, שהוקמה בשנת 1994, מסייעת לנשים חולות סרטן השד וקרוביהן ומעניקה שירותי תמיכה, מידע ומיצוי זכויות. כמו כן, העמותה פועלת להעלאת המודעות לגילוי מוקדם של המחלה, מקיימת פעילויות הסברה ומהלכים תקשורתיים ומובילה מאבקים ציבוריים לשינוי מדיניות בתחום.

עדכונים:

פוסטים: 16

החל מדצמבר 2015

קיים צורך בהגברת המודעות לסרטן השד באוכלוסייה החירשת. לאחרונה, נחשפתי למאמציה המבורכים של עמותת “אחת מתשע” הפועלת להעלאת המודעות לחשיבות שבגילוי מוקדם של סרטן השד, גם בקרב אוכלוסייה זו.

09/10/2016

אם תשאלו אותי מה הוביל אותי להיות מתורגמנית, אין ספק שהתשובה היא היותי בת להורים חירשים. אם בעבר, חשבתי שההתמודדות היומיומית שלי כילדה להורים חרשים היא עניין של מה בכך, היום ממרום גילי והיותי אמא, אני מבינה שהתמודדות הזו עיצבה את אישיותי ואת התייחסותי למסע החיים. בזכות ה”מתנה” הזו היום אני מתורגמנית לשפת הסימנים.

יש לי שתי שפות אם: שפת הסימנים ועברית. כאשר מתרגמים לשפת הסימנים זה לא רק תרגום של מילים, אלא גם תרגום של חוויה, משמעות וסיטואציה. תיווך הסיטואציה עבור אדם חירש באמצעות שפת הסימנים, תוך שימוש בהבעות פנים וקודים התנהגותיים הינה חשובה לאין ערוך. עבור החירשים שפת הסימנים היא שפת האם, ואילו עברית היא השפה השנייה. כפי שדובר עברית מתאמץ לקרוא באנגלית, כך אדם חירש  מתאמץ לקרוא בעברית, שפתו השנייה. דמיינו לעצמכם כמה מתסכל ומעייף זה להתאמץ כל הזמן. אפילו אני, בת להורים חירשים ומתורגמנית לשפת הסימנים, לא יכולה להבין ולהכיל את הקושי היומיומי הטמון בניסיונם של החירשים להבין את סביבתם השומעת.

הבעיה האמתית של אנשים חירשים מתעוררת כאשר ישנו צורך בתיווך והנגשה של אינפורמציה, שעבור כל אדם שומע ברורה כשמש. אנשים שומעים נוטים לחשוב שאם יכתבו לאנשים חירשים את מה שהם רוצים תיפתר סוגיית התקשורת, אך זוהי מחשבה מוטעית. המחסור במידע נגיש יוצרת הדרה בקרב אנשים חירשים.

לאחרונה, נחשפתי למאמציה המבורכים של עמותת “אחת מתשע” הפועלת להעלאת המודעות לחשיבות שבגילוי מוקדם של סרטן השד, גם בקרב האוכלוסייה החירשת. בסדנת קידום הבריאות של העמותה שהתקיימה באגודת החירשים בתל אביב, מצאתי את עצמי עומדת מול נשים מבוגרות, בנות 60 ויותר, אשר מכירות באופן אישי או בעקיפין את המחלה, אך אינן יודעות עליה מספיק. הסיבה לכך פשוטה עד כאב. כחברה, עדיין לא הפנמנו את הצורך הקיים בהנגשת מידע רפואי ובירוקרטי עבור קהילת החירשים, קהילה שמלבד היותם חירשים היא בדיוק כמו כולנו.

אין ספק כי קיים צורך בהגברת המודעות לסרטן השד גם בקרב האוכלוסייה הכללית, אך צורך זה מתעצם עוד יותר בקהילה החירשת. זאת לנוכח המחסור האדיר במידע נגיש עבורם בנושא. השאלות שהועלו על ידי הנשים במהלך הסדנה היו כל כך חשובות, אך עם זאת בסיסיות להפליא: “מאיזה גיל מתחילות בדיקות הממוגרפיה?”, “איך אני ניגשת לכירורג השד?”, “מה בכלל תפקידו של כירורג השד?” ועוד. כל אלו הן שאלות טריוויאליות שתשובותיהן נראות ברורות לרובנו, אך לאותן הנשים כלל לא, מהסיבה הפשוטה שנכון להיום יש להן פחות סיכוי לדעת.
לשמחתי, גיליתי שישנם גופים כמו עמותת “אחת מתשע” שרואה את אותן נשים ‘שקופות’ ודואגת לתווך להן בשפתן מידע חיוני אודות סרטן השד.

בסדנה, השתתפו מגוון נשים שעבורן צמד המילים ‘סרטן השד’ לא היה זר. חלקן חוו את המחלה על בשרן, ולאחרות יש חברות קרובות מאוד שחלו. למרות זאת ראיתי שקיים פער משמעותי בין המידע הקיים אודות המחלה לבין הבקיאות של אותן נשים במידע זה. מדובר בנשים שחוו דבר אחד או שניים בחייהן, ובכל זאת, נדהמתי לגלות שהן לא הכירו את הזכויות המשפטיות להן הן זכאיות, או את העובדה שנשים מעל גיל 60 כבר אמורות להיבדק בבדיקות תקופתיות מידי שנה. “אויש פספסנו” הן אמרו. מידע אודות המחלה, הבדיקות התקופתיות וכן הזכויות שמגיעות להן מהווים אינפורמציה בסיסית שעשויים להציל חיים ולשנות את מהלך המחלה עבור נשים שכבר חלו.

הסדנה בשיתוף עמותת “אחת מתשע” הוכיחה לי פעם נוספת שאנו נמצאים בתחילתה של דרך ארוכה. איננו יכולים להתעלם יותר מהעובדה שקיים מידע רפואי רב שאינו בהישג ידם של אנשים חרשים. כשאדם מהאוכלוסייה הכללית מתוודע לכך שהוא חולה, אחת הפעולות הראשונות שלו תהיה איסוף מידע בנושא. גם לקהילת החרשים יש זכות לדעת ולנו כחברה יש אחריות לדאוג ולהנגיש. המדינה צריכה להשקיע מאמצים נוספים בהנגשה ובתיווך האינפורמציה אודות מחלות, זכויות ודרכי טיפול. חבל שבעידן בו מודעות היא כלי למניעת מחלות, המידע כיצד לעשות זאת לא מגיע לכולם. הביטוי “ידע הוא כח” הוא אמת לאמיתה בהקשר זה.

 תמי שמע 2

עוד מהבלוג של אחת מתשע

תצוגה מקדימה

היום שאחרי הסערה: למצוא את הנורמלי החדש

עו"ס (MSW) רוזי מילר מינסטר, עמותת "אחת מתשע"   סרטן השד יכול להשפיע על האישה החולה במישור הפיזי, הרוחני והנפשי. מיד לאחר אבחון המחלה, היא מתחילה סוג של "מרתון" שעלול להימשך שישה חודשים ואפילו שנה. בסיום הטיפולים, האישה רק...

תגובות

פורסם לפני 4 years

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

ידעתי כל הזמן שהמחלה תגיע, רק לא ידעתי בדיוק מתי/יעל ויינשטין

ידעתי כל הזמן שהמחלה תגיע, רק לא ידעתי בדיוק מתי. אצלנו במשפחה הגן עבר מדור לדור, אמי ושתי אחיותייה חלו בסרטן השד והשחלות. לי היה ברור שלא אצליח לחמוק מהסרטן וכבר בגיל 38 עברתי כריתת שחלות מניעתית. כשהגוש בשד התגלתה בגיל 42,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה