הבלוג של עו"ד אודליה אלטמן

אודליה אלטמן – הכול על משפחה גירושין וירושה

אודליה אלטמן, עורכת דין ובעלת משרד עצמאי כ-28 שנה. עו"ד אודליה אלטמן עוסקת בדיני משפחה, כגירושין וירושה: צוואות, הסכמי ממון, מזונות, משמורת, חלוקת רכוש, אבהות, ידועים בציבור, פונדקאות ועוד. בנוסף לעבודתה משתתפת אודליה... +עוד

אודליה אלטמן, עורכת דין ובעלת משרד עצמאי כ-28 שנה. עו"ד אודליה אלטמן עוסקת בדיני משפחה, כגירושין וירושה: צוואות, הסכמי ממון, מזונות, משמורת, חלוקת רכוש, אבהות, ידועים בציבור, פונדקאות ועוד. בנוסף לעבודתה משתתפת אודליה אלטמן כדרך קבע בתוכניות הטלויזיה והרדיו השונות ומשתפת את קהל הצופים והמאזינים בסוגיות מתחומי עבודתה.

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מדצמבר 2011

עו”ד אודליה אלטמן  מתייחסת במאמר שלהלן לנושא חלוקת הרכוש בין בני הזוג בעת הגירושין, ונותנת עצות וטיפים מניסיונה העשיר בנושא חלוקת הממון ואיזון המשאבים. עו”ד אלטמן טיפלה במהלך הקריירה שלה ביותר מאלפיים תיקים, אשר רובם המכריע כלל חלוקת רכוש בין בני הזוג במקרה של גירושין, כך שאלטמן צברה ניסיון עשיר בתחום זה.

עו”ד אלטמן ממליצה לכם שלא להתגרש זה מזה בטרם שתמה ונשלמה חלוקת הרכוש. עצה זו חשובה ביתר שאת עבור הנשים, באשר לעתים קרובות הרכוש שנצבר במהלך הנישואין רשום ברובו ע”ש הגברים. כיון שלאחר הגירושין כבר לא מגיעים לאישה מזונות עבור עצמה מאת הבעל, אם היא לא קיבלה עדיין את חלקה ברכוש המשותף, עלול להיווצר מצב בו לא יהיה לה ממה להתקיים, ללא מזונות וללא רכוש.

בנוסף, הסכמי גירושין כוללים בדרך כלל סעיף של וויתור על תביעות וטענות בעתיד, במטרה לשים קץ להתדיינויות, ולכן גם לגבר וגם לאישה חשוב להגיש את כל התביעות הנחוצות לחלוקת הרכוש לפני הגירושין, ואף להשלים את חלוקת הרכוש בפועל בטרם הגירושין, כדי לשמור על זכויותיהם.

לא רק הנכסים שצברו הבעל והאישה בתקופת הנישואין הם משותפים, ועומדים לחלוקה לעת גירושין. עו”ד אודליה אלטמן מבהירה כי גם הצפי להכנסות העתידיות הוא נכס בר חלוקה. ניתן לתבוע ולקבל חלק, מחצית או אחר, מן המוניטין העסקי ונכסי הקריירה של בן או בת הזוג. החלוקה צריכה ליצור שוויון בין ההכנסות ורמת החיים של שני בני הזוג לאחר שייפרדו, בשנים העתידות לבוא, ולכן יתכן שהתובע יקבל מחצית ההכנסות העתידיות של בן זוגו ויתכן שיקבל שיעור אחר. עו”ד אלטמן מלמדת אותנו כי כדי לקבוע איזה סכום מגיע לבן הזוג התובע על חשבון המוניטין או נכסי העתודה הכלכלית, יערך תחשיב חשבונאי ע”י אקטואר אותו ימנה בית המשפט, לרבות היוון במקרה של חלוקת נכסי הקריירה באופן מיידי בסכום חד-פעמי, ולא בעתיד בתשלומים עיתיים.

עו”ד אודליה אלטמן התארחה ביום 10/12/2010 בתכנית “איזה יופי” בהנחיית  נעמה קסרי, ששודרה בערוץ 10, ושם נדרשה לנושא חלוקת הרכוש המשותף לבני זוג. ניתן לצפות בתכנית זו באתר נענע10. עו”ד אודליה אלטמן הסבירה לנעמה, כדוגמא היפותטית, כי אם נעמה תתגרש מבעלה, הרי זה האחרון יוכל לתבוע סכום שישקף את ההכנסות העתידיות מהלקוחות העתידיים אשר יהיו לה בעסק הקוסמטיקה המשגשג שהיא מנהלת.

באותה תכנית התארח גם השחקן המוערך והמצליח שרון אלכסנדר. עו”ד אלטמן הסבירה לשרון (שוב, כדוגמא בלבד) כי יתכן שלו, כשחקן, תהיה האפשרות להתפרנס היטב גם בגיל מבוגר, ולגלם תפקידי אופי גדולים וחשובים אף כקשיש בא בימים. מנגד, יתכן שלגבי אשתו, שלה מקצוע אחר, אין ציפייה הגיונית כי היא תשתכר היטב בגיל מבוגר, ולכן בעת גירושין או לאחריהם היא תהיה זכאית לנתח מן העוגה, והוא יצטרך לשלם לה את מחצית ההפרש בין ההכנסות העתידיות הצפויות שלהם, וזאת במסגרת חלוקת הרכוש המשותף.

עו”ד אלטמן נדרשה בתכנית הנ”ל בפירוט לנושא העקרונות המשפטיים בתחום יחסי הממון בין בני הזוג, ובפרט לסוגיית חלוקת הרכוש המשותף עם סיום הנישואין. עו”ד אלטמן הבהירה כי אין מדובר על חלוקת הפלוס בלבד, כלומר הנכסים, הזכויות והכספים. גם המינוס, דהיינו ההלוואות, החובות והשעבודים מתחלקים בין בני הזוג בעת פרידתם. עו”ד אלטמן הוסיפה וענתה לשאלתו של השחקן שרון אלכסנדר, שהתארח בתכנית, כי גם אם רעייתו לא תרמה לגידול בכושר ההשתכרות שלו, כגון למשל שמימנה לו את לימודי המשחק, אלא רק טיפלה בילדים ודאגה לבית, ואף אם האישה לא עבדה כלל מחוץ לבית, עדיין היא זכאית לחלק מהכנסותיו העתידיות של הבעל, ובלבד שמקצועו נרכש או שעסקו הוקם בתקופת הנישואין, או במקרה שלו – שקריירת המשחק שלו החלה בזמן הנישואין.

עו”ד אלטמן מסבירה כי אם אחד מבני הזוג התקדם יותר מאשר משנהו בתקופת הנישואין, למשל למד מקצוע, כגון משפטים או רפואה, או הקים עסק עצמאי במהלך הנישואין, אזי בן הזוג האחר זכאי לקבל חלק מההכנסות העתידיות של בן הזוג מעסקו או ממשלח ידו, והכוונה להכנסות עתידיות, שתתקבלנה לאחר הגירושין. אלטמן דנה בשינויים ובחידושים בחקיקה ובפסיקת בתי המשפט, המאפשרים לבן הזוג אשר נשאר קצת מאחור בעת הנישואין (לרוב המדובר בנשים), לא למד ולא עבד, ואין לו סיכוי להשתכר ברמה שישתכר בן זוגו האחר (לרוב המדובר בגברים), להשוות בעזרת תביעה משפטית את מצבו לאחר הגט למצב הכלכלי של בן זוגו.

חלוקת הרכוש בין הבעל והאישה לעת גירושין צריכה להיות שווה, צודקת והוגנת. לא רק הנכסים הקיימים בעת הגירושין עומדים לחלוקה, אלא גם הנכסים והכספים אשר יצבור מי מהצדדים בעתיד. עו”ד אודליה אלטמן מדגימה בעזרת דוגמא דמיונית שגיבוריה הם בר רפאלי וליאונרדו דיקפריו את העקרונות של חלוקת נכסי עתודה כלכלית  בין בני הזוג בזמן גירושין. אם דוגמנית כמו בר ושחקן כמו ליאו יתחתנו, ואז יתגרשו זה מזה, יוכל ליאו לטעון כי הוא היה שחקן מפורסם הרבה לפני הקשר עם בר, ולכן לא מגיע לה שום נתח מהכנסותיו כשחקן לאחר הגירושין. מנגד, גם אם ברבות השנים בר תאבד את יכולתה להשתכר מעיסוק בדוגמנות סכומים גבוהים, היא לא תוכל לדרוש חלק מהכנסותיו של ליאו, כי פוטנציאל ההשתכרות שלו קדם לנישואיהם. עו”ד אלטמן מביאה גם דוגמא הפוכה – אם הבעל למד משפטים אחרי הנישואין והפך לעו”ד מצליח ומרוויח, והאישה פרנסה אותו בזמן שלמד, ונשארה בבית לגדל את ילדיהם, כשהיא מוותרת על קידום מקצועי ופיתוח אישי, ברור וודאי כי היא תזכה לקבל מחצית מהכנסותיו לאחר הגירושין לכל ימי חייה, בקיזוז הכנסותיה שלה.

האם בנישואין אין שלי שלך!? הכול משותף?? עו”ד אלטמן מציינת כי יש מקרים בהם ניתן לתבוע ולקבל חלק מהרכוש הפרטי של בן הזוג. כך למשל, אם יש דירה הרשומה רק על שם אחד מבני הזוג, אף אם הדירה הייתה שלו כבר מלפני הנישואין, וגם אם קיבל אותה במתנה מהוריו, או בירושה מהם, עדיין ישנם מקרים בהם בן או בת הזוג שהדירה אינה רשומה על שמם יוכלו לתבוע ולזכות במחצית הדירה או בחלק אחר ממנה. עו”ד אלטמן מפרטת עילות משפטיות של חזקת שיתוף ושל כוונת שיתוף אשר מאפשרות הכרה בזכויות ברכוש של בני הזוג.

בנישואין ארוכי שנים, הציפייה הלגיטימית של שני בני הזוג היא שהכול יהיה משותף ויתחלק ביניהם אם ייפרדו, גם אם מדובר ברכוש שהיה בבעלות אחד הצדדים עוד לפני הנישואין. עו”ד אודליה אלטמן נדרשת  לנושא חלוקת הרכוש של בני זוג, הן בני זוג נשואים והן ידועים בציבור. עו”ד אלטמן מסבירה כי בן זוג שגר בדירת בן זוגו במשך שנים, כאשר שם גידלו את הילדים, מבלי שנדרש ע”י בן זוגו לחתום על הסכם ממון, יכול לטעון לכוונת שיתוף אשר מקנה לו זכויות בדירה, גם אם אינה רשומה על שמו. אלטמן מסבירה כי דירת המגורים היא גולת הכותרת של חזקת השיתוף, ונדיר מאד שלא יקבע ע”י בית המשפט שהדירה היא משותפת, לא משנה על שם מי היא רשומה. ככול שהנישואין ארוכים יותר, ככל שנולדו יותר ילדים, ככל שיש יותר נכסים משותפים לבני הזוג, ובעיקר כשמדובר בנישואין ראשונים, כך גדל הסיכוי שדירה לא משותפת תהפוך למשותפת.

עו”ד אלטמן מבהירה כי אם בני הזוג ידאגו לכרות הסכם ממון לפני הנישואין, אשר יסדיר מראש את חלוקת הרכוש המשותף במקרה של גירושין, ויקבע בפירוש מה משותף ומה אינו משותף, אזי בני הזוג לא יהיו תלויים בשינויים בחוקים ובפסקי הדין, וידעו מראש מה יהיה גורל נכסיהם. בעזרת הסכם שנערך ע”י עו”ד מומחה בתחום, ניתן להתנות ולגבור על החוק ועל פסיקת בתי המשפט, ולהחליט בשביל עצמכם כיצד יחולק רכושכם. עו”ד אלטמן ממליצה על הסכמי ממון, כיון שהם חוסכים מריבות ומלחמות יקרות במקרה של גירושין. לדעת עו”ד אלטמן חשוב מאד להתייחס בהסכמי נישואין לא רק לרכוש שכבר קיים בעת החתונה, אלא גם לרכוש שייצבר במהלך הנישואין וגם לרכוש שייצבר אחרי הגירושין. עו”ד אלטמן הדגישה כי קשה למדי לפתוח הסכם ממון שנערך ואושר בבית המשפט כדין.

עו”ד אודליה אלטמן נותנת טיפים כיצד לדאוג לחלוקת רכוש צודקת והוגנת בעת גירושין. אלטמן מייעצת לחלק את הרכוש לפני הגירושין ולא אחריהם. עו”ד אלטמן מזהירה שבשום פנים ואופן אין לחתום על הסכם גירושין ללא גילוי מלא של כל הנכסים, הזכויות והכספים. חובה לפי עו”ד אלטמן לברר בדיוק אילו נכסים יש לבן הזוג לפני שחותמים על הסכם גירושין ולפני שמתגרשים. אם לא יודעים איזה רכוש קיים אלטמן ממליצתה להיעזר בחוקר פרטי, כדי שלא יוליכו אתכם שולל ויסתירו מכם נכסים. עוד ממליצה עו”ד אלטמן לכמת ולחשב את שווי הרכוש העומד לחלוקה בעזרת אקטואר, איש מקצוע, כדי לא לטעות וכך לקבל פחות ממה שמגיע לנו. חשוב מאד לדעת אלטמן לברר בעזרת עו”ד מומחה לגירושין את זכויותיכם ברכוש שיש לבן הזוג מלפני הנישואין, וכן בהכנסות העתידיות הצפויות לו אחרי הפירוד.

לאתר השאלות והתשובות של אודליה אלטמן – www.odelia-altman.com

עוד מהבלוג של עו"ד אודליה אלטמן

תצוגה מקדימה

עו"ד אודליה אלטמן: כל מה שרציתם לדעת על דיני מזונות

עד מתי אב חייב לשלם מזונות לילדיו? לילדים עד גיל 18 מגיעים מזונות בשיעור מלא, ובעת שהם חיילים בצה"ל בשירות חובה, קרי עד גיל 20 לבת ועד גיל 21 לבן, מגיע להם שליש מהסכום ששולם עד גיל 18. האם קיים סכום מינימום של מזונות...

תגובות

פורסם לפני 8 years

כל מה שרציתם לדעת על הסכם ממון

מה הוא בעצם הסכם ממון? הסכם ממון הוא חוזה העוסק בממון, כלומר בכסף וברכוש, הנחתם בין בני זוג, כלומר בין גבר ואישה הנשואים זל"ז, או העומדים להינשא, או בין שני ידועים בציבור שגרים יחדיו ללא נשואים. כיום מקובל לחתום על הסכמי...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

מחיר הבגידה

בעולם מושלם, בני זוג נשואים אמורים להיות נאמנים זה לזה, ולקיים יחסי מין רק האחד עם האחר. הקשר האינטימי של חיי אישות אמור להיות מונוגאמי, בלעדי, ולשקף את טוהר מערכת היחסים. האומנם זהו המצב? נהפוך הוא! הסטטיסטיקה מלמדת כי רוב...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה