הבלוג של עו"ד אודליה אלטמן

אודליה אלטמן – הכול על משפחה גירושין וירושה

אודליה אלטמן, עורכת דין ובעלת משרד עצמאי כ-28 שנה. עו"ד אודליה אלטמן עוסקת בדיני משפחה, כגירושין וירושה: צוואות, הסכמי ממון, מזונות, משמורת, חלוקת רכוש, אבהות, ידועים בציבור, פונדקאות ועוד. בנוסף לעבודתה משתתפת אודליה... +עוד

אודליה אלטמן, עורכת דין ובעלת משרד עצמאי כ-28 שנה. עו"ד אודליה אלטמן עוסקת בדיני משפחה, כגירושין וירושה: צוואות, הסכמי ממון, מזונות, משמורת, חלוקת רכוש, אבהות, ידועים בציבור, פונדקאות ועוד. בנוסף לעבודתה משתתפת אודליה אלטמן כדרך קבע בתוכניות הטלויזיה והרדיו השונות ומשתפת את קהל הצופים והמאזינים בסוגיות מתחומי עבודתה.

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מדצמבר 2011

הציפיה הטבעית של בעל מאשתו ושל אישה מבעלה הינה כי הנכסים המשפחתיים יישארו ברבות השנים בידי המשפחה, במובן שאם האחד מהם ילך לעולמו, אזי השני יירש את הנכסים הרשומים על שמו, ואם לא הוא – אז לפחות הילדים המשותפים של בני הזוג. אלא מה, צוואה הינה מעשה אישי ופרטי. לעתים קרובות, ובפרט כאשר הסטטיסטיקה קובעת כי כל זוג שלישי בארץ מתגרש, דרכי הצדדים נפרדות, ואחד מהם מוצא בן או בת זוג חדשה, ואף מביא לעולם ילדים נוספים, שאינם משותפים כמובן. לא לעולם חסד. אנשים עלולים להסתכסך אפילו עם יוצאי חלציהם, ולהחליט לנשל אותם ולהדיר אותם מירושתם.

כל אדם רשאי לשנות, לבטל או לתקן את צוואתו, והוא יכול לעשות כן באופן פרטי וסודי, כך שבן או בת הזוג והילדים המשותפים אינם מודעים כלל לצוואה החדשה או לביטולה של הישנה. במקרים לא מעטים, לאחר פטירת האדם שעמו בילו את חלק הארי של חייהם, קיבלו שאיריו במפתיע בשורה בלתי נעימה, ולמדו לדעת על קשר סמוי, על משפחה נוספת, על ילד מחוץ לנישואין, ועל העברת נכסים שחשבו כי הם מובטחים להם לידיים זרות. כיצד ניתן למנוע זאת?

תיקון 12 לחוק הירושה – ליתר דיוק סעיף 8 א’ לחוק, נכנס לתוקפו ב-1 לאוגוסט 2005 , וכונן מנגנון חוקי – משפטי אשר מגביל את יכולת השינוי של צוואות, ומונע “הפתעות” כגון אלה שתוארו. מטבע הדברים, התיקון אינו חל על צוואות שנחתמו לפניו – ולכן מי שערך את צוואתו קודם לכן, ומעוניין לעשות שימוש במנגנון של צוואה הדדית, חייב לתקן את צוואתו ביחד עם בן או בת זוגו.

המנגנון של צוואות הדדיות מיועד אך ורק לבני זוג נשואים – בעל ואישה. דרך משל, אם אחת מארבע בנות רוצה למנוע מאימה לשנות צוואה שזו ערכה לטובתה, הדבר אינו ניתן. על כל פנים, לא במסגרת של צוואה הדדית. רק צוואה הדדית בין שני הוריה, אשר מייעדת לה בלבד את העיזבון, “תעשה את העבודה”.

בני הזוג אינם חייבים לזכות דווקא אחד את האחר בירושה לפי הצוואה ההדדית. ניתן כמובן לערוך צוואה זה לטובת זה, אך גם למען כל צד שלישי שיוסכם עליו בין השניים – כגון הילדים המשותפים.

את הצוואות ההדדיות ניתן לרשום בשני מסמכים נפרדים, צוואה לכל אחד מבני הזוג, ובלבד ששניהם נחתמים באותו מעמד, או  במסמך משותף אחד, ששני בני הזוג יחתמו עליו. אין להבדל זה נפקות משפטית.

למעשה, ניתן לומר כי לצוואה הדדית יש גוון של הסכם, הנותן תוקף להסתמכות של הצדדים זה על צוואתו של זה, אם כי כפי שיובהר מיד להלן, צוואה אינה מספקת הגנה חזקה כפי שיכול להעניק המנגנון של הסכם ממון. כיון שהסכם ממון נועד לפירוד בחיים, ואילו צוואה למקרה של מוות, מוטב לאחוז בזה וגם בזה.

ישאל השואל – מדוע לא לרשום בצוואה “ברחל בתך הקטנה”, שאסור לשנות אותה? הדבר איננו אפשרי. חוק הירושה איננו מאפשר לשלב בצוואה הוראה שאוסרת לחלוטין לבטל  את הצוואה. סעיף כזה יהיה נעדר תוקף אם ירשם בצוואה. חופש הציווי הינו עקרון על בדיני הירושה.

צוואה הדדית אינה צוואה שלא ניתן לבטל אותה. ניתן לבטל או לשנות  גם צוואות הדדיות – אלא שלא ניתן לשנות אותן בסתר, “מאחורי הגב” של בן הזוג המסתמך עליהן. יש לתת לבן הזוג הודעה בכתב, אחרת לא יהיה תוקף חוקי לשינוי. עם מסירת ההודעה, תתבטלנה שתי הצוואות ההדדיות.

היה ואחד מהצדדים נפטר – הרי כבר אין למי למסור הודעה בכתב – האם אז יוכל בן הזוג הנותר בחיים לבטל את צוואתו? ובכן, החוק קובע כי על בן הזוג שעודו בחיים לוותר על כל מה שהוא אמור לרשת מבן הזוג שנפטר, ע”י ביצוע פעולה משפטית של הסתלקות, כתנאי לשינוי צוואתו. היה ובן הזוג החי כבר קיבל את חלקו בעיזבון של בן הזוג הנפטר– עליו להחזיר ליורשים האחרים את מה שנטל בירושה, ואם הדבר לא יתכן, כגון שהרכוש כבר נמכר – עליו להשיב להם את שוויו של חלקו בעיזבון.

טלו לדוגמא בעל עשיר, שאינו זקוק לרשת נכסים מאשתו הענייה ממנו, הלה יוכל בנקל לבטל את הצוואה, לתת לרעייתו הודעה מתאימה בכתב, ולהשאיר את מי שחייתה אתו עשרות שנים ואת ילדיהם בחוסר כל. מסיבה זו עדיף הסכם ממון, כי אותו לא ניתן לשנות כלל באופן חד צדדי.

המנגנון של צוואות הדדיות אינו אידיאלי, והוא ניתן לעקיפה – המגבלה שמטיל החוק היא על יכולת השינוי של הצוואה – אך במקום לבטל את הצוואה אפשר פשוט להעניק את הנכסים לאחרים במתנה, או למכור אותם. גם כך לא יגיעו הנכסים לידי בני המשפחה המקוריים. רק ניסוח משפטי נכון ונבון של הצוואה, האוסר מראש ובמפורש על עסקאות כאלה, ימנע שימת הצוואה ההדדית ללעג ולקלס.  ללא ניסיון מתאים בדיני עיזבונות, לא ניתן לצפות את הדרכים השונות בהן תסוכל הצוואה ותהפוך לאות מתה, ולהקדים תרופה למכה.

יצוין גם צוואה הדדית ניתן לתקוף בבית המשפט, ולהעלות את כל טענות הפסלות שניתן לטעון לגבי צוואה רגילה –  לרבות העילות המשפטיות של מעורבות בעריכה, העדר כשרות משפטית, השפעה בלתי הוגנת ועוד.

עוד מהבלוג של עו"ד אודליה אלטמן

תצוגה מקדימה

עו"ד אודליה אלטמן: כל מה שרציתם לדעת על דיני מזונות

עד מתי אב חייב לשלם מזונות לילדיו? לילדים עד גיל 18 מגיעים מזונות בשיעור מלא, ובעת שהם חיילים בצה"ל בשירות חובה, קרי עד גיל 20 לבת ועד גיל 21 לבן, מגיע להם שליש מהסכום ששולם עד גיל 18. האם קיים סכום מינימום של מזונות...

תגובות

פורסם לפני 8 years

כל מה שרציתם לדעת על הסכם ממון

מה הוא בעצם הסכם ממון? הסכם ממון הוא חוזה העוסק בממון, כלומר בכסף וברכוש, הנחתם בין בני זוג, כלומר בין גבר ואישה הנשואים זל"ז, או העומדים להינשא, או בין שני ידועים בציבור שגרים יחדיו ללא נשואים. כיום מקובל לחתום על הסכמי...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

מחיר הבגידה

בעולם מושלם, בני זוג נשואים אמורים להיות נאמנים זה לזה, ולקיים יחסי מין רק האחד עם האחר. הקשר האינטימי של חיי אישות אמור להיות מונוגאמי, בלעדי, ולשקף את טוהר מערכת היחסים. האומנם זהו המצב? נהפוך הוא! הסטטיסטיקה מלמדת כי רוב...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה