הבלוג של עו"ד אודליה אלטמן

אודליה אלטמן – הכול על משפחה גירושין וירושה

אודליה אלטמן, עורכת דין ובעלת משרד עצמאי כ-28 שנה. עו"ד אודליה אלטמן עוסקת בדיני משפחה, כגירושין וירושה: צוואות, הסכמי ממון, מזונות, משמורת, חלוקת רכוש, אבהות, ידועים בציבור, פונדקאות ועוד. בנוסף לעבודתה משתתפת אודליה... +עוד

אודליה אלטמן, עורכת דין ובעלת משרד עצמאי כ-28 שנה. עו"ד אודליה אלטמן עוסקת בדיני משפחה, כגירושין וירושה: צוואות, הסכמי ממון, מזונות, משמורת, חלוקת רכוש, אבהות, ידועים בציבור, פונדקאות ועוד. בנוסף לעבודתה משתתפת אודליה אלטמן כדרך קבע בתוכניות הטלויזיה והרדיו השונות ומשתפת את קהל הצופים והמאזינים בסוגיות מתחומי עבודתה.

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מדצמבר 2011

הסכם ממון הוא חוזה המסדיר את היחסים הכלכליים בין בני זוג שעומדים להתחתן או לעבור להתגורר יחד. כיום מקובל לחתום על הסכמי ממון גם בין בני זוג חד-מיניים שחיים יחד תחת קורת גג אחת. נישואין או מגורים ביחד כבני זוג יוצרים שיתוף נכסים וחבות במזונות – מי שרוצה למנוע אותם צריך הסכם ממון. השיתוף לפי החוק בישראל הוא מאד דראסטי.  גם נכס שהתקבל במתנה, או בירושה, או שהיה שייך לאחד מבני הזוג עוד לפני תחילת הקשר הזוגי, יתכן שבעתיד ביהמ”ש יקבע כי הוא משותף, וכך בעיקר כשמדובר בדירה שבני הזוג וילדיהם מתגוררים בה.

בשנים האחרונות הסכם ממון הוא בבחינת סמל סטאטוס. כל מי שיש לו רכוש כורת הסכם, וכל מי שחושב שיהיה לו בעתיד רכוש, כגון עקב ירושה צפויה, או שהוא מאמין שיעשה “אקזיט”, גם כן.

 אני ממליצה לערוך הסכם ממון בעיקר בשני מקרים: כאשר ישנם פערים כלכליים משמעותיים בין בני הזוג, או כאשר מדובר בנישואין בפרק ב’. פרק ב’ מ-3 סיבות: ראשית, לרוב בני הזוג באים לקשר עם רכוש שצברו בנפרד, שנית, הם כבר “נכוו” עם ניתוק הקשר הקודם, ורוצים להיזהר הפעם, ושלישית- יש להם לרוב ילדים שאינם משותפים, וכל אחד מהם רוצה לשמור את רכושו לילדיו.

 אני רואה שתי מגמות חשובות שהתחדשו בתוכנם של הסכמי ממון. אנשים למדו את הלקח, וראו שכשהצד העשיר דורש מהצד העני לחתום על הסכם ממון (הרבה פעמים לפי דרישת ההורים, שצברו את הרכוש, ובמהלך חייהם נתקלו כבר במקרים של גירושין), לעתים קרובות בסופו של דבר  החתונה הייתה מתבטלת. או שהצד העני היה נעלב ומבטל את החתונה, או שהצד העני היה מסרב לחתום, ואז העשיר היה מבטל אותה.

 אז כיום מחד יש מגמה של הענקה לבת הזוג, שהיא לרוב הצד החלש כלכלית, ולא נישול שלה. מחד, כך נותנים לה גם תמריץ לחתימה. מאידך, זה גם תמריץ עבורה להסכים לגירושין בעתיד. בהסכם קובעים נכסים שהיא תקבל במקרה של פירוד או גירושין. קובעים סכומים של פיצוי שישולמו לאישה בעת גירושין, קובעים שהיא תקבל דירה, או מכונית. הרבה פעמים הפיצוי הוא פרוגרסיבי. ככל שהיו יותר שנות נישואין, או שנולדו יותר ילדים, כך סכום הפיצוי יגדל. המדרג נרשם בהסכם.

 המגמה השנייה היא שעושים הסכם ממון זמני – לפרק זמן קצוב מראש, שבסופו הוא יתבטל. ניתן גם לקבוע שאם ייוולדו לצדדים ילד, או ילדים, ההסכם יפקע. בעצם הסכם כזה נועד לתקופת ניסיון, על מנת להעמיד את הנישואין בתקופת מבחן. המטרה היא שלפני שנוצר שיתוף כלכלי, תחילה בני הזוג יכירו זה את זה טוב יותר, ייפתחו יחסי אמון, וייראו שגם אחרי שהרומנטיקה חולפת – הם נשארים יחדיו.

 טעם חשוב נוסף לעריכת הסכם ממון הוא הפרדת חובות – השיתוף שנוצר עקב קיום קשר זוגי חל גם על הלוואות והתחייבויות, ולא רק על נכסים וכספים. נישואין הם בטוב וברע… הנושה יכול לתבוע לא רק את בן הזוג שחייב לו כספים, אלא לתבוע ישירות את בן הזוג האחר, שאינו מכיר אותו כלל, ולחייב אותו לשלם את חובותיו של הראשון, מתוך  נכסיו שלו. לכן, אם אתם עומדים להינשא למהמר כרוני, או למישהו שמסובך כלכלית, למשל גבר גרוש, שנרדף ע”י גרושתו בשל חובות של מזונות וכדומה, אז כדאי מאד לאישה השנייה לעשות הסכם ממון, כדי למנוע מהשותפות בחובות להיווצר.

 אופן עריכת הסכם ממון – כדי שההסכם יהיה תקף ויעיל, מומלץ כמובן להיעזר בעו”ד העוסק בדיני משפחה. אם מתחתנים חובה גם לאשר את ההסכם, אחרת הוא חסר כל תוקף. לפני הנישואין ניתן לפנות לנוטריון או לבית-המשפט לשם אישור ההסכם. לאחר הנישואין כבר ניתן לפנות רק לבית המשפט. ידועים בציבור, שגרים יחד אבל אינם עומדים להתחתן, לא חייבים לאשר את ההסכם בכלל כל עוד שאינם מתחתנים. ואולם, אם בעתיד הם יחליטו להינשא, ההסכם כבר לא יהיה תקף, והם יצטרכו לאשר אותו, או לעשות הסכם חדש. יש תקדים בדיוק כזה מהעת האחרונה – ידועים בציבור ערכו הסכם, ולא אישרו אותו, כיון שלא עמדו בפני נישואין. אחרי שנים הם נישאו בכל זאת– וכשפרץ ביניהם סכסוך, ביהמ”ש קבע שההסכם לא תקף כיון שלא אושר.

 נישואין או מעמד של ידועים בציבור יוצרים גם זכות הדדית לרשת אחד את השני, אך הסכם ממון חל רק במקרה של פירוד או גט, ולא במקרה של מוות. רק צוואה חלה על חלוקת הרכוש במקרה של פטירה. לכן, מי שרוצה למנוע מבן הזוג לרשת אותו צריך להשאיר צוואה, ולא להסתפק בהסכם ממון.

הסכם ממון הוא גם כלי חוקי ליישום השקפות מוסריות. אצלנו, בניגוד למדינות שונות בארה”ב, למשל, לא חלה הדוקטרינה של “אשם” בפירוק הנישואין. בישראל, בגידה אינה גורמת לאבדן רכוש, לפחות לא בבית-משפט אזרחי. בית הדין הרבני אמנם קובע לפעמים כי אישה בוגדת תפסיד את חלקה ברכוש המשותף, למרות שאסור לו לשלול בשל כך רכוש, אלא רק מזונות וכתובה. בג”צ יבטל החלטה כזו, אם יש לצדדים די כסף ואנרגיה כדי להגיע עד אליו. ביהמ”ש העליון קבע לאחרונה שאין עילה לתביעת פיצויים על בגידה, כאשר בכך שינה הלכות קודמות של בתי המשפט בערכאות הנמוכות יותר, של בתי המשפט לענייני משפחה, שקבעו שניתן לתבוע פיצוי. בגדר הסכם ממון, דווקא ניתן לקבוע שבגידה תגרום להפסד זכויות ממוניות. בהסכם ניתן לקבוע עונש על בגידה – תשלום פיצוי או הפסד נכסים משותפים.  למשל- קיים תקדים בו אישה עשתה הסכם עם בעלה, שהיה בוגד סדרתי, שאם הוא יבגוד עוד פעם אחת – הדירה תהיה רק שלה. הוא נאף שוב, והיא קיבלה את הדירה.

 בישראל אין מגיעים לאישה מזונות אחרי הגירושין, אלא רק לילדים. אבל בהסכם ממון ניתן לקבוע שישולמו תשלומי מזונות אישה גם לאחר הגט.  

עוד מהבלוג של עו"ד אודליה אלטמן

תצוגה מקדימה

עו"ד אודליה אלטמן: כל מה שרציתם לדעת על דיני מזונות

עד מתי אב חייב לשלם מזונות לילדיו? לילדים עד גיל 18 מגיעים מזונות בשיעור מלא, ובעת שהם חיילים בצה"ל בשירות חובה, קרי עד גיל 20 לבת ועד גיל 21 לבן, מגיע להם שליש מהסכום ששולם עד גיל 18. האם קיים סכום מינימום של מזונות...

תגובות

פורסם לפני 8 years

כל מה שרציתם לדעת על הסכם ממון

מה הוא בעצם הסכם ממון? הסכם ממון הוא חוזה העוסק בממון, כלומר בכסף וברכוש, הנחתם בין בני זוג, כלומר בין גבר ואישה הנשואים זל"ז, או העומדים להינשא, או בין שני ידועים בציבור שגרים יחדיו ללא נשואים. כיום מקובל לחתום על הסכמי...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

מחיר הבגידה

בעולם מושלם, בני זוג נשואים אמורים להיות נאמנים זה לזה, ולקיים יחסי מין רק האחד עם האחר. הקשר האינטימי של חיי אישות אמור להיות מונוגאמי, בלעדי, ולשקף את טוהר מערכת היחסים. האומנם זהו המצב? נהפוך הוא! הסטטיסטיקה מלמדת כי רוב...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה