הבלוג של אודליה דיין-גבאי

odeldayan

דוקטורנטית לתקשורת באוניברסיטה העברית בירושלים. חוקרת תקשורת, מגדר, אלימות מגדרית, תופעת הזנות, נרטיבים, משפט ומה שביניהם. חיה ונושמת תקשורת, מגדר וחינוך. פעילה לקידום זכויות נשים והקהילה האתיופית בישראל. בין יתר... +עוד

דוקטורנטית לתקשורת באוניברסיטה העברית בירושלים. חוקרת תקשורת, מגדר, אלימות מגדרית, תופעת הזנות, נרטיבים, משפט ומה שביניהם. חיה ונושמת תקשורת, מגדר וחינוך. פעילה לקידום זכויות נשים והקהילה האתיופית בישראל. בין יתר העשייה - דוברת ויועצת חקיקה של סגנית יו"ר הכנסת ח"כ פנינה תמנו-שטה בכנסת ה19, מנהלת את מערך התקשורת במטה הבחירות של לילי בן עמי בפריימריז למפלגת העבודה. חברה בוועד המנהל של עמותת קול האישה-עמותה להעצמה נשית בירושלים, מתרגלת ועוזרת הוראה, מורה לתקשורת, כותבת תוכן, נאומים, תסריטים והיד עוד נטויה.

עדכונים:

פוסטים: 12

החל מאוקטובר 2012

אתמול בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר עונש בזוי למעשה בזוי. שישה חודשי עבודות שירות ליניב נחמן שהורשע באונס ומעשה מגונה בכוח.

לאור העובדה כי חוק העונשין מאפשר עד 16 שנות מאסר על עבירה זו ואף על פי שהתביעה המליצה על לפחות (!) 4 שנות מאסר בפועל , השופטים “בהחלטה אמיצה” כפי ששופט בדימוס שלי טימן טרח לציין, החליטו לגזור עליו אך ורק שישה חודשי עבודות שירות תוך התחשבות בזמן ששהה במעצר (שם הרבה פחות נעים משהייה בין כותלי הכלא כפי שהסבירו השופטים), אגב, הוא שהה במעצר מאחר שהוכחה מסוכנתו לציבור ולכן הגבילו את חירותו. עוד בין ההסברים למתן גזר הדין העצוב הזה, נמצא את הפגיעה בשמו הטוב של האנס, “השיימיניג” שעבר בתקשורת שלא לצורך, והעובדה שהודה בעבירת האינוס ובכך בעצם הקל על קורבן האונס וחסך ממנה להגיע למתן עדות בבית המשפט. ואחרון חביב הוא הנושא של הקרבה בין השניים, היו ביניהם יחסים קודמים, מסבירים השופטים.

חשוב לציין כי כתב האישום שהוגש נגד נחמן הוגש בגין שלושה אישומים בהם 3 מעשי אונס ושני מעשים מגונים כלפי שלוש נשים והטרדה מינית של שתי נשים נוספות, במקור הוגשו 11 תלונות של נשים שונות שהעידו על אותה שיטת פעולה.

על פי כתב האישום, במטרה לבעול נשים שלא בהסכמתן החופשית, נהג יניב נחמן, להלן האנס, להצטייד ולשאת עמו כמות נכבדה של אלכוהול למפגשים עם נשים. הוא נהג להשקות את הנשים עד לאבדן שליטתן במתרחש. אם היה שימוש בסם האונס את זה לא הצליחו להוכיח, מה שמעיד על אוזלת ידה של מערכת אכיפת החוק, כי מסתבר שישנה טכנולוגיה המאפשרת זיהוי של עקבות סם אונס בדם טכנולוגיה בעזרתה ניתן היה להשיג את הראיות הנדרשות בהליך משפטי, אך זו עדיין לא נרכשה בארצנו, ולכן עברייני מין רבים מצליחים לחמוק מהרשעה, או כפי שנראה במקרה זה, מורשעים אך לא נענשים.  לאחר שהנשים אינן בשליטה, קרי אינן נותנות את הסכמתן החופשית לקיים יחסי מין, נהג האנס לבעול אותן. כך מתואר מקרה אחד מני רבים, מקרה שלא נכנס לעסקת הטיעון: “במהלך הפגישה שתו השניים את המשקאות, עד שבשלב מסוים הכרתה של א’ התערפלה. כעבור כמה שעות הקיצה א’ במיטתה כשהיא והעורר עירומים. לפי המיוחס, לאחר שניסתה א’ לקום במטרה להתלבש, אחז אותה העורר בכוח ואז אנס אותה. לאחר מספר דקות עזב העורר את הבית, אולם חזר במהרה ואז אנס את המתלוננת שוב”. אישום נוסף, משנת 2013, האשים את האנס יניב נחמן כי נהג בעשרות הזדמנויות, לצלם תמונות וסרטונים של נשים עימן קיים מגעים מיניים, ולאחר מכן פרסם תמונות וסרטונים אלה לחבריו.

בגזר הדין כתבו השופטים רענן בן-יוסף, ציון קפאח ומרים דיסקין: “לא קדם למעשה העבירה תכנון שיש בו כדי להחמיר את נסיבותיו בהקשר זה. יש מקום לציין את נסיבות הרקע, ובהן קיומה של מערכת יחסים, גם מינית, בין הנאשם למתלוננת שנמשכה שנים… נסיבות ההגעה לדירה והעובדה ששניהם נכנסו מרצון לישון יחד במיטת המתלוננת כשהם ערומים…”

אוי להרכב שופטים זה, שמתוך מתן גזר הדין עצמו ויתרה מזאת, מתוך מתן ההסברים לו, ניתן להבין כי מחזיקים בדעות סטריאוטיפיות כלפי מהו “אונס אמיתי”, ולפיכך חמור, שעליו בהתאמה, יש להעניש בחומרה, לבין אונס פחות אמיתי. בין הדעות הקדומות נמצא מיתוסים סביב פרופיל התוקף שמזוהה כגבר זר, חולה או סוטה, בן מיעוטים או ממעמד חברתי כלכלי נמוך שאורב לקורבן שלו בסמטאות חשוכות ואונס אותה תוך הפעלת אלימות קשה. בעוד שהמציאות מציגה תמונת מצב אחרת בה מרבית מקרי האונס הם מצד גברים “נורמטיביים” המוכרים לאישה, וביניהם היכרות מוקדמת. דעה קדומה נוספת, היא כי הנשים בוודאי הזמינו את התקיפה, בהתנהגותן ולבושן, הסבר השופטים תואם תפיסה זו באומרם כי הקורבן איפשרה לו להכנס לביתה ואף למיטתה- בה היו עירומים (!) רחמנא ליצלן. נראה כי יש בעיה מאוד בסיסית בהבנה שלהם על מהות ההסכמה של האישה, אישה צריכה להסכים ליחסי מין, היא יכולה לא להסכים גם אחרי שהורידה בגדים.. נראה כי השופטים מצד אחד אכן מכירים כי מדובר באונס, ככזה הגבר אכן כפה עצמו על האישה, ולא קיבל את הסכמתה החופשית לקיים עימו יחסי מין, ולכן מדובר באונס, אבל מפה ועד להעניש אותו על שאנס, בואו לא נסחף.. הרי אם לא התנגדה האישה עד כדי סיכון חייה עד כדי ראיה לפגיעה פיזית ממשית מצד הגבר, כלומר היתה לבטח פאסיבית ומתוך כך ניתן להבין שלא ממש התנגדה. נראה כי מתן גזר הדין המביש הזה, מקורו בשנים אפלות ודעות קדומות שמחזיקים בהם שופטים בישראל נוסח 2015.

במקום להעביר מסר חד משמעי וברור לכל אדם המבקש לאנוס אישה (או גבר) , ובכך לפשוט ממנה את אנושיותה ולשלול ממנה את הגדרתה כאינדיבידואל, כסובייקט ולהתייחס אליה כאל חפץ בו משתמשים ללא התייחסות לרצונה החופשי, במקום להעביר מסר כי מדובר בעבירה חמורה ומי שיורשע בה יואשם בכל חומרת הדין, נוקטים השופטים גישה סלחנית כלפי התוקף ובכך מעבירים מסר לכלל הנשים, לא להתלונן ויותר מכך מסר לכלל האנסים בפוטנציה.. מעוניינים לאנוס ולצאת מזה בזול? הקפידו על שימוש בסם האונס.. לא ממש ניתן לאתר אותו, עדיף לאנוס מישהי שאתן מכירים ועדיף בין כותלי ביתה, אה ואם נתפסתם, אז תודו ותתנצלו, זה עושה את העבודה.

לסיום..

חיפוש קצר בגוגל ירחיב מעט על עולמם “הנאור” של הרכב השופטים כך למשל השופט ציון קאפח, שבשנת 2003 היה שופט בית משפט השלום בתל אביב, כאשר החליט לשחרר למעצר בית גבר בן 32, המואשם שביצע מעשים מגונים בילדה בת 9 וזאת לאחר שהשתכנע שיש לילדה בת 9 (!!!) “אופי מתירני” והסביר כי “הנאשם במעשים מגונים הוא אולי זאב, אך הילדה המתלוננת אינה כיפה אדומה כלל ועיקר”. רק להסב את אזניכם מדובר בחשוד בן 32 שביצע את מעשיו במשך ארבע שנים, מאז היתה הילדה בת תשע. הוא נהג להזמינה לביתו, הראה לה סרטים פורנוגרפיים ואתרי סקס באינטרנט וביצע בה מעשים מגונים ובכמה מקרים שילם לה כסף לאחר שביצעה עבורו אקטים שראו בסרטים והוא אף נהג לצלם אותה בשעת מעשה. אבל השופט טען שהיא לא תמימה כפי שהיא נראית… הזוי שהשופט הזה עדיין על כס השיפוט.

גם השופטת דיסקין, קיבלה את קו ההגנה של הנאשם במלואו, גדי לומלסקי, אח בביה”ח שיבא תל השומר, וזיכתה אותו מארבעה אישומים של אונס ומאישום נוסף של ניסיון אונס. אך הרשיעה אותו ב-15 מקרים של ביצוע מעשים מגונים ופגיעה בפרטיות, לאחר שצילם עשרות מטופלות בעירום תוך שהן תחת השפעת סמי הרדמה, מטושטשות, ואף צילם עצמו נוגע באיבר מינן.

רק במרץ האחרון (2015) גזרה דיסקין 9 שנות מאסר על שוטר שהורשע במעשים מגונים בנסיבות אינוס על חברו השוטר. על פי כתב האישום, השניים נהגו לבלות יחד ובמספר הזדמנויות ניצל הנאשם את היותו של הקורבן שיכור כדי לבצע בו מעשים מיניים. הוא אף תיעד את המעשים בוידאו, כשקורבנו אינו מודע למתרחש.. נשמע מוכר?! מדוע כשמדובר בגבר שמבצע זאת לגבר אחר כבוד השופטת דיסקין, שופטת בחומרה, להבדיל מהמקרה הנוכחי? שם ידעה דסקין לכתוב בין היתר כי “אלה מעשים שבוצעו על ידי חבר בחברו הקרוב, שניצל באופן מחפיר ובוטה את החברות ואת האמון שהיו ביניהם, ניצל את שכרותו של הקורבן ואת ערפול הכרתו…” מה שרלוונטי גם במקרה זה, וחבל שדברים אלו נעלמו מעיניה.

הרכב השופטים שקבע את גזר הדין בהרשעתו של איוון שפרנוביץ, מרץ 2015,  כלל את השופטים: מרים דיסקין, ציון קאפח ורענן בן יוסף, שם הם השכילו לגזור על איוון שהורשע במעשי סדום בנסיבות אינוס, מעשה מגונה בנסיבות אינוס, פגיעה חמורה בפרטיות ועבירות נוספות, 9 שנות מאסר בפועל על שוטר לשעבר במשטרת גבעתיים שפגע בחירותו ובפרטיותו של המתלונן. אכן מדובר בגזירות חשובות לשיח המשפטי והחברתי על אלימות מינית כלפי גברים, אך בבואם להחיל מקרה אונס של גבר באישה, הם מתייחסים לעניין כמקרה של מה בכך וגוזרים עליו בחוסר פרופורציה מזוויע, 6 חודשי עבודות שירות!

השופט בדימוס, שלי טימן “שהעז” לא להיות פופולארי ולחזק את הגזירה של השופטים כגזירה אמיצה, כבר עשה זאת בעבר כאשר הגדיר את החלטתה של השופטת דליה גנות כהחלטה נכונה ואמיצה כאשר באוקטובר 2008, בצעד חריג הורתה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב על שחרורם בערבות של חמישה נאשמים בסחר בבני אדם, בפרשה שבה הובאו לישראל נשים מאוקראינה לשם עבודה בזנות. כמה מהנאשמים דרשו מאחת המתלוננות לעבוד בימי המחזור החודשי, ואחרת חויבה, בניגוד לרצונה, לעבוד גם לאחר שנפצעה באיבר המין או כשהיתה חולה. לדברי השופטת: “אך טבעי הוא כי מעסיקיהן הלכאוריים כעסו עליהן כשלא יכלו או לא רצו לעבוד”.

עם כל הכבוד לינון מגל המודה ופורש, ולתחושה של “חקיקת יתר” או “מודעות יתר” בתחום האלימות המינית כנגד נשים, נראה שהדג מסריח מהראש, ודרכנו לניקוי אורוות ודעות קדומות עוד רחוק. אולי כדאי שנתחיל בסינון מיטבי יותר של היושבים על כס השיפוט.

עוד מהבלוג של אודליה דיין-גבאי

ורדה רזיאל ז'קונט הביתה!

בתכנית הרדיו של ורדה רזיאל ז'קונט ב103 fm, ב2.12 הקריאה ורדה מכתב מבחורה צעירה בת 23 שמתארת אונס. הצעירה אינה נוקבת בהגדרת האירוע כאונס, לפחות לא כפי שהקריאה זאת ורדה, אבל לפי תיאוריה הברורים של האישה הצעירה...

תגובות

פורסם לפני 7 years

בר רפאלי, הבדיחה על חשבונך

בר רפאלי, דוגמנית בינלאומית מצליחה, החליטה לקחת חלק במערכון "הומוריסטי" בו היא מציעה למכירה את גופה, ולמרבה במחיר מובטחת השתתפות פעילה בסרט הסקס, בו הכוכבת היא לא אחרת מאשר בר רפאלי עצמה. אחרי שהובהר כי מדובר בבדיחה, מישהו...

תגובות

פורסם לפני 7 years

איבגי ההצגה לא יכולה להימשך

רק אני והיא היינו בחדר, ויחד צפינו במהדורת החדשות, אני לא מכירה אותה והיא לא אותי, מכורח הנסיבות הלא רלוונטיות כרגע, יצא לנו לצפות יחד. ואז אלברט אילוז חברו הטוב של משה איבגי, גונן עליו ואמר כי אם כבר מישהו צריך להתלונן על...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה