הבלוג של נורית אבנר

נורית אבנר – מתמודדת לראשות רמת השרון

מתמודדת לראשות-העיר רמת השרון, בבחירות המוניציפליות הקרובות

עדכונים:

פוסטים: 4

החל ממאי 2013

כיצד נציג ציבור שעל ראשו כתבי אישום חמורים בכל זאת יכול להתמודד לראשות העיר ולכהן – בהחלטת בג”צ תקדימית, לא עוד!! בדקות ההמתנה לטלפון שיבשר על החלטת שופטי העליון מחשבותיי נעו לכל כיוון אפשרי, ונקטעו עם שיחת הטלפון הבאה ובה התבשר לי: ראש העיר הודח לאלתר.

20/09/2013

ביום שלישי בשעה 16:45, צלצל הטלפון הנייד שלי.

בצדו השני של הקו הייתה הדוברת שלי, שעדכנה: “בחמש תהיה החלטה מבג”צ, אעדכן ברגע שאדע משהו”.

הדיון בבג”צ באשר לכהונתו של ראש עיריית רמת השרון איציק רוכברגר והתמודדותו בבחירות הקרובות למרות שעל כתפיו מוטל כתב אישום חמור באשמת מרמה והפרת אמונים, התקיים כעשרה ימים לפני כן.

בימים שאחרי הדיון, בצפייה מותחת לפסק הדין, החלטנו להמשיך ולעבוד כרגיל. לכולם היה קשה מאוד לנבא את התוצאות, ולמרות המתח וההשפעה העתידית של הפסיקה על המשך הקמפיין ותוצאותיו, היה ברור כי מטרת העל בקמפיין הנוכחי היא להמשיך ו”לגעת” בעוד תושבים, להפיץ את הבשורה של תנועת “מהפך ברמה”.

בדקות ההמתנה לטלפון הבא שיבשר על החלטת שופטי העליון,  הייתי עם קרן בתי בביתם של משפחה מקסימה בשכונת מורשה. שוחחתי עם בנם, עלם צעיר בן 17 וחצי, ועדכנתי אותו שבבחירות הקרובות גם הוא יכול להשפיע מכיוון שהפעם ניתן לבחור מגיל 17. מחשבותיי נעו לכל כיוון אפשרי, ונקטעו עם שיחת הטלפון הבאה: על הקו היה מייק, בעלי, ובפיו הבשורה: ראש העיר הודח לאלתר מתפקידו. הוא אמנם יוכל להתמודד בבחירות הקרובות– אך אם ינצח, המועצה תחויב להתכנס מיד ולהעבירו מתפקידו, ואם לא הם – אז בג”צ יתערב וידיח אותו.

את הדקות הבאות אני זוכרת בבירור: קרן ניסתה בכל דרך למשוך אותי ולחלץ את העלם הצעיר וההמום מחיבוק הדוב הארוך והמאושר שהוא קיבל ממני באותן שניות. העלם הצעיר כנראה שיזכור אותי כל חייו: ראשת העיר לעתיד מחלקת לו את המצע, מסבירה לו על תוכניותיה ועל כך שגם הוא יכול להשפיע, ולפתע מחבקת אותו וצועקת בקולי קולות: “ניצחנו!!!”.

נרגענו ונסענו הביתה. הפקדתי את הטלפון בידה של קרן מיד כשהבנתי שמבול הטלפונים שנוחת עלינו הוא רק קצה תחילתו של ערב סוער במיוחד. קשה מאוד להעביר דרך מילים תחושה כזו של הישג פנטסטי ובו בית המשפט העליון, כחודש לפני הבחירות וכנגד כל הסיכויים הדיח את ראש העיר המכהן מתפקידו בשל טוהר המידות, ובכך למעשה קבע תקדים שלא נוגע רק לרמת השרון או נצרת עילית באופן ספציפי, אלא לציבור כולו במדינת ישראל, שהבין באותו היום ובצורה חד משמעית שעל איש בתפקיד ציבורי בכיר להיות נקי מרבב הפלילים.

התחושה של “לעשות את הבלתי יאומן” בעיצומו של קמפיין היא עילאית: משיחת חולין שהתחילה במטבח ביתי ערב ההשקה של התנועה, מיד לאחר הודעת התפטרותו של צבי בר, כשהובן כי בית המשפט העליון לא קבע למעשה הלכה תקדימית בנושא, ועד לסיומה של פרשה ביום שלישי האחרון, עם קביעה תקדימית ברורה:

ראש עיר שעל כתפיו מוטל כתב אישום חמור יודח מתפקידו לאלתר. למרות הביקורת הציבורית הברורה והנוקבת של כל שופטי בית המשפט העליון באשר להתמודדותו בבחירות הקרובות, לא ניתן לשלול ממנו את זכותו להתמודד על פי חוק. יחד עם זאת, בהנחה שיחליט להתמודד וייבחר -  על מועצת העיר הבאה על פי חוק להתכנס מיד ולהדיח אותו. לא עשתה כן המועצה – יחזור התיק לבג”צ שרמז באופן שאינו משתמע לשני פנים – מהי עמדתו הבלתי מתפשרת בסוגיה.

את ההמשך כולכם בוודאי מכירים: שני ראשי הערים שהודחו, חשבו כנראה שהחוק במדינה והחלטת ביהמ”ש העליון אינם עילה מספקת לפרישה מהמרוץ, ובחרו לצאת בהודעה כי יתמודדו בבחירות הקרובות למרות החלטת בג”צ.

אני באופן אישי מכבדת ומוקירה את החלטת הרוב בבג”צ, למרות שגם אני מרגישה את הבלבול שנוצר בקרב התושבים. העובדה שכרגע הם אינם מכהנים כראשי העיר, מכיוון שבג”צ מצא לנכון להדיחם לאלתר, אינה מתיישבת עם יכולתם להיבחר ועם חובת המועצה להדיחם בהנחה שיבחרו.

לשיטתי הבלתי קובעת, אין ספק שיכולתם להתמודד על פי חוק הינה אבסורדית ולו גם אם הוחלטה בשל הזכות הבסיסית לבחור ולהיבחר. טובי הפרשנים בכלי התקשורת הבינו את ההחלטה המעוותת של מר איציק רוכברגר ומר שמעון גפסו להתמודד בבחירות הקרובות למרות וכנגד החלטת בג”צ, ובניגוד מוחלט לתחושותיו של הציבור שבחר בהם.

קראתי והקשבתי לפרשנויות בכלי התקשורת ואני בוחרת לקראת סיום לצטט לכם פרשנות של העיתונאי ברוך קרא בעיתון “מעריב”, שכשנתקלתי בה, הבנתי עד כמה גדול הוא האבסורד:

“בג”צ לא מונע מהם להתמודד, אלא לכהן. אם יעשו זאת הם לוקים באחת מהשתיים – או בבעיית הבנת הנקרא או בתחושת בוז לשלטון החוק. שתי האפשריות לא משהו”.

אז אחרי שבוע סוער ויעיל במיוחד, שהתחיל בהגשת הרשימה האיכותית והמצוינת של תנועת “מהפך ברמה” לוועדת הבחירות המרכזית, והסתיים בניצחון מוחץ של שלטון החוק, ובקביעה תקדימית של בג”צ, שתשפיע לטובה על כל המערכת הפוליטית במדינת ישראל, אני ממשיכה קדימה במרץ ובנחישות, ומאמצת להמשך דרכי את הקלישאה הידועה כי: “מחשבה מולידה מציאות”.

עוד מהבלוג של נורית אבנר

תצוגה מקדימה

למה החלטתי להתמודד לראשות העיר?

הפעם הראשונה שאמרתי את המשפט "אני מתמודדת לראשות העיר", הייתה לפני חודש. הוזמנתי ע"י גב' מיכל יודין, יו"ר עמותת כ"ן, להשתתף בסיום קורס מנהיגות נשים מהוד השרון. הייתי אז חברה בארגון העולמי "אריה יהודה״ להעצמת נערות ונשים, שתרם...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

מהפך ברמה

ביום ראשון האחרון השקנו את קמפיין תנועת "מהפך ברמה". מהפך ברמה הינה תנועה שהקמתי, ובראשה אתמודד לראשות עיריית רמת השרון.  אני מצרפת חלקים משמעותיים מהנאום אותו נשאתי באותו ערב: "ביום חמישי האחרון, הגעתי עם תומכים לכיכר...

תצוגה מקדימה

מאחלת לעצמי....

כבר כמה ימים שאני חושבת, בין משימה למשימה, בין חוג בית אחד לזה שאחריו, אילו דברים הייתי רוצה לאחל לאנשים סביבי ערב השנה החדשה. כמעט כולנו, הגרעין המצומצם של משפחת אבנר, מתחילים באיזשהו אופן, מסע חדש השנה ואני מאחלת שכל אחת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה