הבלוג של norah

norah

אמנית רב תחומית, כותבת, מציירת ויוצרת בתל אביב. בשנות השבעים גרה ולמדה אמנות בלונדון. עם שובה לארץ, נופי הנגב כבשו את לבה ובמשך שנים אחדות יצרה בערד. ״האביב הקצר של גרטה גרבו״ (2005) חתום בשם נורית מנור. ״בית הספר האנגלי״ (2013)... +עוד

אמנית רב תחומית, כותבת, מציירת ויוצרת בתל אביב. בשנות השבעים גרה ולמדה אמנות בלונדון. עם שובה לארץ, נופי הנגב כבשו את לבה ובמשך שנים אחדות יצרה בערד. ״האביב הקצר של גרטה גרבו״ (2005) חתום בשם נורית מנור. ״בית הספר האנגלי״ (2013) חתום בשם נעוריה נורה לוי.

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מאוגוסט 2013

אני ממשיכה לספר על מקצת ההרפתקאות שעברתי בכתיבת הספר ״בית הספר האנגלי״.

ציפור שיר באי רינגוטוטו

התכתבות המיילים בין שתי החברות הטובות  - דפנה (הגיבורה) שנסעה לדרום אמריקה וחברתה ענבר, אשר בוחנת את מהלך חייה במסעה בהודו, נשזרת לאורך הספר, ומביאה אותי לחשוב על יום האישה, שחל בימים אלה.

בספר ישנם רבדים מובנים, גלויים, וכאלה הסמויים מן העין. ובין לבין שזורות מחשבות קטנות, כלומר מחשבות גדולות מאוד, אבל בספר הן באות כדברים קטנים ואפילו ״חסרי חשיבות״.

והנה הגיבורה המתה – ססיליה, מתעוררת לחיים לאטה דרך מחשבותיהם וסיפוריהם של האחרים. דפנה בהיצמדותה אליה ובחיפושים אחר האמת הקשורה למותה המסתורי, נחשפת ומתמסרת; מאלפונסו אני למדים על חייה האומללים של ססיליה עם בעלה, על עושרה שמאסה בו, על חיפושיה בנבכי תורת הנפש דרך הכישוף ועל געגועיו שלו עצמו אליה. מחואן למדנו על אהבתו אליה, על צניעותה ומסירותה לילדים, וכך הלאה גם מהאחרים. דמותה של ססיליה עולה מעלה, גדלה מתפתחת ומסקרנת. והנה המשטרה בסיום החקירות מסכמת את חייה התוססים והטרגיים, את אהבותיה וחלומותיה בשורה פורמלית אחת: ״החקירה בעניינה של גב’ ססיליה פלומה פרננדז, האישה המתה שנמצאה בשטח בית הספר האנגלי, בשולי תעלת השפכים, נמשכה שישים ושמונה ימים.״ סיכום רשמי של הרשויות מציג לא אחת חיים שלמים כחפץ חסר ערך; וכך גם כאן, בחוסר רחמים ״בריכות החימצון״ רשומים בדו״ח המשטרה בזלזול ובהתנשאות כ״תעלת השפכים״.

סקיצה של פרח הקנטוטה

סקיצה של פרח הקנטוטה

ואני חוזרת שוב לשבוע הראשון של הולדתו של הספר בניו זילנד. מרגע שהסיפור הגיע לתודעתי כמו נכרכתי סביבו והוא נכרך סביבי. למרות היופי עוצר הנשימה של חופי ניו זילנד יצאתי לכל מקום עם תרמיל ובו ׳המחברת׳ ובה רשמתי פתיתים מהרשמים שהתגלו לעיני רוחי, שלא היו קשורים לחוץ ולנוף, אלא כסיפור בתוך סיפור, באו ממקום אחר. בניו זילנד הייתי שרויה פיזית, ואהבתי להיות שם ונהנתי, אך ההכרה שלי הפליגה שוב ושוב למקום הנידח ההוא בפרו, ולדמויות המרתקות שהחלו מתגבשות בתודעתי. אט אט הן היו יותר ויותר ברורות וצלולות. זה דמה להליכה בתוך סבך, בו ככל שנכנסים יותר עמוק לעובי הסבך, הפרטים מתבארים והשביל שלא נראה קודם מסתמן ומתבהר.

אך לפתע הראות מוגבלת, הכל מיטשטש ואני חוזרת למקומי העכשווי, לכאן ועכשיו, בהווה הפיזי, והתמונה הדמיונית של הסיפור נעלמת כליל; דבר שקרה לאורך כל כתיבת הספר.

כבר מהרגע הראשון ידעתי ש״בית הספר האנגלי״ יהיה שמו של הספר, אך עם חלוף החודשים והשנים ניסיתי גם שמות אחרים שלא התאימו, ולבסוף ההבזק הראשון ניצח. :-)

עד כאן להיום, אמשיך לספר על נפלאות מסע הכתיבה בפעם הבאה.

בתמונה העליונה - ציפור שיר בשמורת האי רנגיטוטו בניו זילנד.

תפריטים קלים להכנה ובריאים בבלוג שלי צבעים ותבלינים.

גשר אוקלנד, בשעת שקיעה

גשר אוקלנד, בשעת שקיעה

עוד מהבלוג של norah

תצוגה מקדימה

״בית הספר האנגלי״ - ספר שנכתב כמו ישבה עליי הרוח והכתיבה, מאת: נורה לוי (נורית מנור)

״בית הספר האנגלי״ נכתב כמו ישבה עליי הרוח שהכתיבה, ואילצה אותי לכתוב. מקריות וקראמה מעורבים בעשייתו ויצירתו של הספר, כמו בסיפור עצמו.  בעצם, התחלתי לכתוב ספר אחר (שעדיין...

תצוגה מקדימה

על שמות

סיפורים קצרים ותמונות שמשכו את לבי, בספר בראשית. הנושא: שמות  שמות. היה מי שכתב בפייסבוק שילדים שנולדו ב״צוק איתן״ קיבלו אחלה שמות - צוק ו-איתן, ולעומת עכשיו - באוקטובר 2015, הילדים צריכים להסתפק בשם ״גל״. והיה מי שענה,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה