הבלוג של נגה קובץ' - נשים מעל 50

נגה קובץ'

בלוג זה מוקדש לכל הנשים שחצו את ה- 50 ונמצאות במקום טוב באמצע החיים, שחולמות וחושקות לחיות את החיים במלואם, מבלי להתפשר ולוותר, הן פועלות, יוזמות וזזות, הן בתנועה מתמדת ובעשייה, והן עפות על החיים.

עדכונים:

פוסטים: 42

החל מאוקטובר 2010

3

 

לפני כשנה הגיעה פתאום הבשורה המקפיצה  “אמא אנחנו בהריון” אני המומה לשניה, מופתעת שותקת, ובשנייה הבאה, שמחה והתרגשות רבה לופתת את בטני ואת כל אברי גופי אני קופצת וצוהלת משמחה, לרגע המחשבות מתחילות להתיישב בצורה יותר סדורה, זאת אומרת שבתי תהפוך לראשונה לאמא, ואיפה זה שם אותי? סבתא? זו אני? לא לגמרי בטוחה שההרגשה הכללית נוחה לי, ביני לבין עצמי מנסה להבין את משמעות העניין, בלי לקלקל את השמחה לכולם. תסריט הסבתאות היה שם כל הזמן מרגע נישואי הילדים, אך ברגע האמת נוחתת עלייך הבשורה לראשונה בצורה מוחשית  ולומר את האמת, זו הרגשה עילאית.

ואז כשהרוחות נרגעות וההתרגשות יורדת להתנהלות שגרתית שוטפת ונפלאה, את צופה בילדתך הולכת ומבשילה אל תוך אימהותה, ואל חווית ההורות הראשונית שלה, ביחד עם בן זוגה, ואת עומדת מהצד ומשתאה ..

את צופה בפלא הבריאה מתרחש לנגד עיניך, ותוהה איזו הורה היא תהיה? הרי היא בעצמה עדיין ילדה, ואיזו סבתא את תהיי בכל תמונת המשפחה החדשה שנוצרת כעת, כתסריט בלי תמונות ושורות כתובות, ול ניתן להתכונן, רק להמתין להתפלל ללידה קלה ומהירה עבור זוג ההורים הצעירים וכל בני המשפחה.

5 חודשים עברו מאז נולדה נכדתי האהובה, ילדה מקסימה חייכנית ושופעת אהבה, חיוכה הרחב נטול שיניים מקבל את פניי ביום הסבתא שנקבע ביחד עם בתי, לנוחיותה לעזרה לתמיכה בה בעת הסתגלותה בחזרה לעבודה, המאפשר לי לגדול ביחד איתה אל  אותה סבתאות חדשה.

להפתעתי הרבה אני מגלה ברחבי הרשת שהסבתאות החדשה היא כמו ההורות החדשה, שופעת ידע והוראות הפעלה, ומתוך החיפוש אני פוגשת סבתא פעילה מנהיגה, מובילת דעה ומנוסה, מישהי שכבר ילדה 10 נכדים ונכדות ויכולה לתת איזה טיפ או שניים לסבתא צעירה. בלי להמתין אני שולחת לה הודעה, והיא כחתולת רשת מנוסה, מיד מגיבה בחזרה, אנחנו מחליפות כמה מילים כתובות וקובעות לנהל שיחה כמו בימים ההם, באמצעות מכשיר הטלפון, מיד אח”כ ללא שהות מיותרת מתאמות פגישה כיאה לנשים בוגרות בגיל “העמידה”

“הסבתאות היא מקצוע חדש, מספרת לי סבתא תידי  הלא היא עתידה פרנק סבתא ל- 10 נכדים שהקימה את מיזם “סבתא תידי” בשנת-2011 במטרה לסייע לסבתות להתמודד עם הקשיים שנובעים משינויים בתפקידן הקלאסי במבנה המשפחתי החדש, כאשר הופכת עתידה לסבתא, וחווה בעצמה כמה מאתגרת המשימה, היא מחליטה להרים את הכפפה ולסייע ולעזור לסבתות בהתלבטויות וסוגיות מאתגרות  באמצעות סדנאות והרצאות מתאימות.

עתידה מספרת שמשפחות במאה 21 מתמודדות עם סגנון חיים מורכב והן זקוקות יותר מתמיד לעזרה, אם בעבר הסבתא נחשבה לדמות שתמיד זמינה לצרכיי בני משפחתה, היא זו ש”בישלה דייסה”, טיפלה בנכדים, ליוותה לגן, קיבלה אותם בבואם הביתה עם אוכל חם, קיפלה כביסה וכו’. ואילו כיום, למרות שהמשפחה זקוקה לה יותר מתמיד – סבתא כבר לא זמינה ויש לה אג’נדה משלה. לעיתים היא עסוקה באתגרי פרנסה, היא כובשת יעדים אקזוטיים בחו”ל, ובמקרים אחרים היא מעדיפה להשקיע בחדר כושר או בתחביבי יצירה, בכל מקרה, הסבתא במאה זו – עסוקה. על רקע שינויים אלה נוצרות בעיות משפחתיות מסוג חדש, חיים המודרניים של המשפחות הצעירות המאופיינים בשעות עבודה ארוכות, חוסר גמישות של מעסיקים, לחצים כלכליים מעיקים שמקשים על תפקוד המשפחה המודרנית, ללא עזרה זה נשמע כמעט דמיוני, למרות שחל שינוי עצום בסגנון החיים של שני הדורות הציפיות כלפי הסבתות נשארו כפי שהיו, עובדה שיוצרת התנגשויות ומתחים במשפחות רבות.”

סבתא תידי החליטה לעזור לסבתות צעירות כמוני ובוגרות ומנוסות גם, לתת מענה להתלבטויות, ולאתגרים העומדים מול הסבתות של המאה 21, באמצעות סדרת הרצאות בנושא “אמא אנחנו בהריון”  

שהראשונה שבהן תתקיים 

ביום חמישי בתאריך ה- 9.7.15

בין השעות 19:30-22:00

רחוב הפלמח 2

במשכן לאומנויות המוסיקה רעננה.

לפרטים נוספים

סבתא תידי בפייסבוק

https://www.facebook.com/safta.tidi/app_268868529873052

נייד -054-4855116

 

 

עוד מהבלוג של נגה קובץ' - נשים מעל 50

Thumbnail

להשאר צעירה לנצח?

היא  התיישבה במעגל, הציגה את עצמה כ"צעירה" שבחבורת הנשים מעל 50 שסבבו אותה, תהיתי בתוכי מה היא עושה כאן, אישה בשנות הארבעים לחייה בין חברות בוגרות ממנה, חלקן אפילו בגילה...

Thumbnail

עינת זינגר - להיות יפה = להיות בריאה

עיניה הרכות חייכו אליי, כבר מהרגע הראשון בו נפגשנו באקראי באחד מארועי העסקים בעיר, הזמינו אותי להשתלב בעולמה, היא לבשה חולצה לבנה שהלמה את מידותיה, מכנסיים שחורים...

Thumbnail

טיפול 10,000 - לגוף ולנשמה

    כשצפיתי בה מקפצת ומרקדת על בימת תיאטרון הסימטה בהצגה טיפול 10,000 אותה היא מעלה ביחד עם בתה הצעירה, הבנתי שמדובר באשה מיוחדת במינה, אשה עם סיפור חיים שלא היה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים