הבלוג של ניר מגנזי

הבלוג של ניר

מאמן אנשים שרוצים להעניק לאחרים כיצד לבנות הרצאות וסדנאות כדי להרחיב את ההשפעה שלהם. מאמן עסקי ואישי, הייטקיסט ואב ל-4 בנים. מאמין בהגשמה ושיפור איכות החיים על ידי עבודה פנימית. מוזמנות לקרוא עוד באתר... +עוד

מאמן אנשים שרוצים להעניק לאחרים כיצד לבנות הרצאות וסדנאות כדי להרחיב את ההשפעה שלהם. מאמן עסקי ואישי, הייטקיסט ואב ל-4 בנים. מאמין בהגשמה ושיפור איכות החיים על ידי עבודה פנימית. מוזמנות לקרוא עוד באתר שלי: www.nirmegnazi.co.il ובפייסבוק שלי: https://www.facebook.com/PresentationsSkillsAcademy/

עדכונים:

פוסטים: 27

החל מיוני 2016

עסק משפחתי נראה לי כטעות פטאלית. השיחה עם ענבל שינתה את דעתי לחלוטין

14/02/2018

כשהייתי בן 12 אבא שלי לקח אותי לעבוד במפעל שניהל. זה היה מפעל להרכבה של סרטי מדידה וייצור שרשראות ברזל. מהמפעלים של פעם. הייתי מאושר שאני זוכה לראות צדדים של אבא שלי שעד היום טבועים בי כאדם וכמנהל. לצפות בו מצד אחד נותן את הנשמה לעובדים ומצד שני נוזף כשצריך.

במפעל היו 2 הפסקות ביום ובכל אחת מהם אבא שלי לקח אותי לדוכן סנדוויץ’ תוניסאי שהיה קרוב למפעל וקונה לי סנדוויץ’. עד היום הטעם הזה נשאר לי בפה. בסוף כל יום הוא היה חוזר על הטענה שאני אוכל כל כך הרבה שהוא מפסיד עליי כסף! עד היום זו הבדיחה הפרטית שלנו. הנוכחות הזו עם אבי, גם כנער צעיר, עזרה לי להכיר צדדים חדשים באופי שלו. צדדים שלא יכולתי להכיר אם לא הייתי עובד איתו.

למדתי המון מאבי. לעבוד ביחד עם בן משפחה יכולה להיות חוויה יוצאת דופן אך גם מלאת אתגרים.
למען האמת, האסוציאציה הראשונה של עסק משפחתי שעולה לי לראש היא של חנות מכולת בה הילד שגדל עומד בקופה ליד אבא שלו ומנסה לנהל את העסק יחד עם אביו העייף. הפנים של הבן מעידים על כך שהוא “נתקע” בתפקיד…

old man in the shop

מסתבר שיש המון עסקים משפחתיים שבהם בנים/בנות עובדים עם ההורים, כאלה שהאחים שותפים וכאלה שבני הזוג עובדים ביחד. רק ממחשבה על כך אני נחרד לסיכון שיש בכך. ריב בנושא העבודה יכול להרוס יחסים של שנים בין בני זוג, מחלוקות על כסף, ויכוחים על העתיד. פוטנציאל הרסני!

הנושא הזה עלה כשישבתי על כוס קפה עם המאמנת המיתולוגית שלי והיום חברה נאמנה ענבל מבס (היא לא משלמת לי כלום על זה) שהיא מומחית באימון וליווי של עסקים משפחתיים.
“אני חייב לשאול אותך, מה פתאום להתמחות בתחום הזה? זה לא הרסני?”  התשובה שלה לגמרי הפתיעה אותי!

היא סיפרה לי שהמחקרים האחרונים  מראים שעסקים משפחתיים יותר רווחיים ב14% מעסקים דומים!!! זה נתון מדהים! “באמא’שלך?” שאלתי, “מה יש שם שהופך אותם לכאלה? זה נראה לי יותר כמו רכבת ללא ברקסים שדוהרת לתוך הר”
היחסים – הם הפוטנציאל לכשלון אבל גם המנוע להצלחה. בעסקים משפחתיים שמנוהלים כעסק, היחסים המשפחתיים דווקא מהווים יתרון, העובדים נאמנים יותר, משקיעים יותר ואפשר לעבוד לטווח רחוק”

“סליחה מותק(כל החברות שלי הן מותק, התרגלו עם הזמן)  אני לא מבין מה הקשר”

“תראה חמוד (כל החיים שנאתי שבחורות קראו לי חמוד אבל זה כבר נושא לפוסט אחר),  הסוד הוא להתייחס לעסק משפחתי קודם כל – כעסק. המטרה של עסק היא קודם כל רווחיות! כדי להגיע לרווחיות חשוב ביותר להגדיר בצורה ברורה ומדויקת מה מצופה מכל אחד ומהם הגבולות. בעסק משפחתי חשוב ביותר(!!!) להגדיר תפקידים בצורה ברורה ולשבץ את האנשים המתאימים לתפקיד (ולא לבנות תפקיד לפי הבנאדם).” “אבל זה לא ככה בכל עסק?” שאלתי. “כן, אך בעסק משפחתי, לא תמיד ברור היכן הגבולות ומה התפקיד של כל אחד, מי המוביל ומי מקבל החלטות. לא תמיד יש הגדרה של התפקיד המקצועי! בעסק לא משפחתי, יש הגדרות ברורות ומגייסים גם כוח אדם לפי זה. לכן בעסק משפחתי צריך להגדיר נכון את היעדים המקצועיים וגבולות האחריות בין בני המשפחה.”

“נו, אז צדקתי! זה יכול להיות כאב ראש רציני!” אמרתי בתחושת נצחון. ענבל, כמו שענבל עושה תמיד, חייכה חיוך אמהי אוהב. הבנתי ששוב אני לא רואה את כל התמונה. השתתקתי (לא אופייני לי) וחיכיתי להסבר.

work together with dad

“לעסק משפחתי יש פוטנציאל הצלחה משמעותי יותר גבוה. כיוון שמדובר בבני משפחה אז יש נאמנות גבוהה יותר שמובילה למוכנות להשקעה גדולה יותר. יש יותר הגדלת ראש ומכאן הרבה יותר יוזמות, יש קדנציות ארוכות יותר, יש יכולות הסתכלות אסטרטגית ותכנון לטווח ארוך וכל זאת בניגוד לתוצאות מיידיות של עובד חיצוני שלפעמים מגיע כדי לגזור קופון כל עוד הוא בחברה.”

לקח לי כמה שניות לעכל את כל זה. ” וואלה!! זה חומר נפץ!” אמרתי , “והם לא יודעים את זה?”

“בדרך כלל באים אליי כשהעסק כבר מושפע מהיחסים, כשהדוחות הכספיים מצביעים שיש כאן בעיה. ואז הכיף או האתגר הוא לעלות על מוקדי הבעיות, על הפלונטרים שכאשר נפתור אותם, הם ישפיעו משמעותית על היחסים בין בני במשפחה ועל חשבון הבנק.”

הייתי חייב לכתוב על זה. זה מפתיע אותי כל פעם מחדש כמה יחסים הם הבסיס להכל. יכולה להיות לך האסטרטגיה החזקה בעולם, הרעיון הטוב בעולם, המוצר הטוב בעולם. בסוף אם אתה לא יודע להשקיע בקשר האנושי עם כל מי שמסביבך – הפירמידה סופה לקרוס.

הנה המלצה שלי לצעד ראשון – עשו רשימה של כל מי שאתם עובדים איתו במעגל ראשון – עובדים, שותפים, מנהלים, לקוחות. סמנו את אלו שמזמן לא דיברתם איתם או שאתם רוצים להעמיק את היחסים איתם. ופשוט שתו איתם כוס קפה או סתם תשאלו מה נשמע. זו תהיה ההשקעה החדשה שלכם בנכס הכי חשוב שלכם.
אני את הצעד הראשון שלי עשיתי – שתיתי קפה עם ענבל.

שלכם ושלכן
ניר

עוד מהבלוג של ניר מגנזי

תצוגה מקדימה

עצת מיונז למנהל.ת

היום בבוקר עזרתי לאשתי להכין ארוחת צהריים עבור הילדים לבית הספר. "תביא לי לחם" , "תביא לי מיונז" , "תביא לי ביצים" . התעצבנתי!! אני שמח לעזור אבל למה אני צריך לגשת למקרר 3 פעמים? את לא יכולה להגיד לי את הכל בפעם אחת? ברור שלא...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

למה אנחנו לא מצליחים לקיים הבטחות לעצמנו?

כמה פעמים הבטחתם לעצמכם הבטחה שהפרתם אותה בהזדמנות הראשונה? אולי הבטחתם לעצמכם מחר להתחיל דיאטה, הבטחה שהסתיימה בחסה בצהריים והמבורגר בערב. אולי הבטחתם לעצמכם להתקשר...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

ילדים "מלוחים"

בשבוע האחרון של אוגוסט, זכיתי להשתתף במפעל הנצחה מרתק (לכל מי שהנצחה מיד סוגר אותו, חכו איתי בסבלנות, זהו פוסט של תקווה) הנקרא "דרך ארץ". ממש בקצרה, זהו מפעל שיזמו בהתנדבות קבוצות צעירים ומדריכים בני עמק יזרעאל לזכר הנופלים...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה