הבלוג של נירה פרי

לשנות כיוון

נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים

עדכונים:

פוסטים: 163

החל מפברואר 2011

אם גולדה מאיר ז”ל הייתה באה לבקר אותנו בטח היא הייתה שואלת: “איך יכול להיות שלא הייתה ראשת ממשלה מאז שעזבתי אתכם?” (ח”כ עליזה לביא). מצבן הכלכלי של הנשים בישראל ומה צריך לעשות כדי לשנות נדונו בכנס לציון יום האשה הבינלאומי במשכן הכנסת

07/03/2014

4אם גולדה מאיר ז”ל הייתה באה לבקר אותנו בטח היא הייתה שואלת: “איך יכול להיות שלא הייתה ראשת ממשלה מאז שעזבתי אתכם?” (ח”כ ד”ר עליזה לביא יו”ר הוועדה לקידום מעמד האשה)

ביום שלישי 4.3.2014 השתתפתי בכנס לציון יום האישה הבינלאומי תחת הכותרת : פורצות מסגרות – הכסף הוא שלנו, שהתקיים במשכן הכנסת ביוזמת ח”כ עליזה לביא ועסק בנושא העצמה כלכלית לנשים.

היום הוקדש לזכרה של חברת הכנסת שולמית אלוני ז”ל האישה שגלתה לעולם שלנו את המובן מאליו : כל מה שהנשים לא תעשנה לעצמן , אף אחד לא יעשה.

“ח”כ אלוני ז”ל גם אחרי מותה תמשיך לסמל עבור כולנו את עמוד האש שהולך לפני המחנה” (ח”כ עליזה לביא)

חשוב לציין שהכנס התקיים שבוע אחרי שנעשתה פריצת דרך משמעותית  כאשר החוק לפיו בראש מנהלת בתי הדין הרבניים תוכל לכהן אישה עבר בקריאה ראשונה.

משהו טוב מתחיל לקרות ,המודעות למצבן האי שוויוני של הנשים עולה, המוכנות והנכונות למחות ולשנות  נמצאים אף הם בעליה ,אבל תקרת הזכוכית עבה ורחוקה והדרך לפרוץ אותה אינה פשוטה.

איפה החופש?

מספר נתונים לגבי תמונת המצב:

6

-          רק 6% מהתלמידים נבחנים בבגרות מדעית מתוכם רק שליש הן בנות

-          מספר הנשים הפרופ’ באקדמיה הוא הנמוך באירופה

-          פחות משליש מהסטודנטים להנדסה הן נשים

6

-           24% פערי השכר בשוק העבודה בין גברים ונשים

-          שעור הנשים העצמאיות  הוא מחצית ממספר הגברים העצמאיים במשק

-          מספרן של המנכ”ליות בחברות הציבוריות הגדולות נמוך באופן משמעותי

-          בישראל יש נשים עניות מאד שאין להן פנסיה

היה מעניין לשמוע את האני מאמין של הדוברות שתובל לעיתים קרובות בסיפורי החוויות האישיות שלהן, מה שהעניק ליום הזה חיבור נשי מיוחד שמלווה בתחושת עוצמה ויכולת.

“אנחנו מכירות את החסמים , בכמה בתים אומרים לבנות : את תהי הנשיאה הבאה, מנכל”ית ההייטק הבאה….” (ורד סוויד- פאר, מנהלת הרשות לקידום מעמד האישה)

גב’ מקסין פסברג , מנכלית אינטל ישראל : ” נשים מעבדות נתונים אחרת מגברים, לא יותר טוב ,לא יותר רע-שונה. ביצוע הרבה משימות בו זמנית הוא תחום שנשים מתאמנות בו כל הזמן…..

כנשים אנחנו צריכות לקחת את מקומינו ליד השולחן……(כמה פעמים רואים נשים נכנסות לחדר לישיבה משותפת של נשים וגברים וכשהחדר עמוס מתיישבות בשורה השנייה ולא ליד השולחן)

  כשאנחנו אומרים שצריך להתמודד עם דעות קדומות ודפוסי חשיבה צריך לזהות אותם.

צריך לזהות את דפוסי ההתנהגות שמשקפים דעות קדומות. זיהוי עד כמה הדעות הקדומות טבועות בנו הנשים.

קיים מיתוס : נשים זקוקות לחניכה . לא נכון, כולם זקוקים לחניכה.

גב’ מקסין הוסיפה וספרה כיצד בתחילת דרכה כשהייתה מגיעה לפגישה חיכו למי שיגיע איתה הגבר וחשבו  שהיא המלווה. או מכתבים שמגיעים עד היום למשרדה והפניה למנכ”ל גבר.

הנושאים: חינוך ,דעות הקדומות של החברה ,תיוג של מקצועות נשיים וגבריים  ונורמות שנוצרו במהלך השנים המשמשים כחסמים בדרך אל החופש הכלכלי של הנשים שבו ועלו לאורך כל היום .

10

חינוך –  איך אפשר אחרת שמענו  מדלית שטאובר לשעבר מנכל”ית משרד החינוך, יו”ר הוועדה לקידום נשים בשירות המדינה: ” החוויה המעצימה ביותר שקבלתי כילדה זה מה שאמי אמרה לי ותמיד לווה בתנועת יד : כל אישה ואת, צריכה מקצוע וצריכה להשתכר כדי שלעולם לא תצטרכי לעשות את התנועה הזאת (לבקש תן לי)

כיום הוחל בתוכנית נסיונית ללמוד כלכלה בבתי הספר על מנת להקנות כלים להבנה של התנהלות כלכלית מגיל מוקדם יחסית.

על הרגע שבו הבינה שהיא צריכה עצמאות כלכלית ספרה אתי רוטר מנכל”ית משותפת של קסטרו :

 ” נשאתי צעירה לחייל. אבי הודיע לי שאני צריכה מהיום הזה למצוא עבודה ולהתפרנס….” ביום הראשון לעבודה קבלה את המפתחות ונאמר לה שהיא מגיעה ראשונה ונשארת אחרונה…….

לדבריה של הגב’ רוטר בקסטרו מקפידים שלא יהיו פערי שכר בין נשים וגברים באותם תפקידים.

אני הזדהיתי עם  ספורה של ד”ר יהודית ריכטר מנכל”ית מדינול : “יש מצבים שאחרים התייחסו אלי כאישה אבל אני לא. ביטוח לאומי לא היה מוכן לבטח אותי בתקופה הראשונה אחרי הלידה כך שאוכל להמשיך ללמד באוניברסיטה”

יהודית הזכירה לי חוויה לא נעימה שאני חוויתי  כשילדתי את בתי הבכורה. באותה תקופה עבדתי באוניברסיטת ת”א רציתי לשוב לעבודה לפני תום שלושת חודשי החופשה ואז נקראתי לכוח אדם והובהר לי שמאחר ואני לא מבוטחת בתקופה שאחרי הלידה לא ניתן לאפשר לי לשוב לעבודה. במקרה שלי המחאה לא עזרה הרגשתי רע עם העובדה שכופים עלי כאישה כיצד לנהוג .

שרון כידון , מגישת רשת כלכלית ספרה כיצד מודלינג עשה עבורה את ההבדל: ” לא נולדים עם מודעות מגדרית זה ידע שרוכשים אותו עם הזמן.”

שרון ספרה על מפגש שלה בגיל 16 במסגרת שליחות נוער לארה”ב עם אישה מנהלת אמא חד הורית שארחה אותה בקולרדו, מפגש ששינה את חייה. לראשונה ראתה אישה שחוזרת מאוחר בערב מהעבודה מתפקדת באופן שהיה מזוהה אצלה עד כה כשייך לגברים אישה שעובדת משרה מלאה לפרנסתה …….” אותה אישה הפכה להיות עבורה מודל לחיקוי.

אך מסתבר שכדי לפרוץ את התקרה לא די בחינוך הנשים ובזיהוי ושינוי דעות קדומות ובמודלינג. כל זה לא יקרה ללא שנוי בגישה כלפי נשים עובדות וההבנה שבהתנהלות הנוכחית המדינה מפסידה תפוקות של פלג אוכלוסייה שעשוי לתרום תרומה משמעותית לכלכלה.

 התייחסה לכך גב’ ליאת גור,מנהלת ההדרכה וההסברה, התאחדות בעלי המלאכה והתעשייה שציינה: “עצמאות כלכלית של  נשים זה העסק שלנו כמדינה וחברה.….למדינת ישראל אין  מבנה לעסקי נשים, נשים סובלות מהפליית אשראי,קשה להן יותר לגייס מימון . זה צריך לדון בוועדת הכלכלה. זה אינטרס כלכלי של מדינת ישראל”.

הוסיפה  ד”ר יפעת ראובני מרצה ליזמות פיננסית ברקנטי אוניברסיטת ת”א: “כשאנחנו מאמינים שתקרת הזכוכית אצלנו אנחנו לא יכולים לעשות כי לא מסתכלים על החסימה שבחוץ. בחוץ יש חסמים הרבה יותר גדולים…..גיליתי כמה מודלים שעבדו לפי ערכים נשיים והצליחו כמו בית השקעות באיסלנד שפעל לפי מודל נשי….. צריך לשנות את הערכים בסקטור הפיננסי, להלחם בפער במשכורות…..”

לסיכום:

ח”כ דלית לאופר: איך עושים העצמה כלכלית לנשים?

“צריך להכניס חינוך פיננסי לבתי הספר באמצעות תוכניות שעוסקות בכל המושגים הכלכליים. כשהשיח החברתי  עוסק בזה ושמים את זה על סדר היום הציבורי זה דוחף ומושך. צריך ללמד נשים צעירות איך לדחוף…..נושא המודלינג, נשים מצליחות הן דמויות מעוררות השראה.

דמייני שאת אישה מצליחה כשאת מבקשת העלאת שכר

הילדים צריכים להבין שאם אנחנו רוצות קריירה זה בסדר”

ד”ר יהודית רייכטר: “אנחנו צריכות לא להרגיש נשים אלא להרגיש מה שאנחנו רוצות להיות…נקודת המוצא צריכה להיות שאנחנו שוות… כל אחת יכולה , כל אישה שמצליחה תפקידה להצמיח עוד נשים…

יום האישה בכנסת היה יום של סיכומים ותובנות חופש לשתף ולהקשיב. כדי ששוויון נשים יהפוך לעובדה יש עוד הרבה עבודה שדורשת שילוב ידיים ועשייה משותפת של חקיקה, חינוך, למידה של ההשפעה של מודלים מנטליים על ההתנהגות ,הפנמה ,דיווח .

אז נכון יש תקרה אבל היא עשויה זכוכית ובשילוב כוחות עם הפנים לשינוי ניתן לפרוץ אותה.

נשים שעולות לעמדות מפתח צריכות לא לשכוח מאין באו ומי מינה אותן

אני מייחלת ליום בו לא נצטרך לציין יותר את יום האישה, אני מאמינה שכאשר יש חזון, מציבים מטרה ,מכוונים להצלחה ועושים ולא מתחפרים באזור הנוחות ונכנעים לחסמים מצליחים.

בהצלחה,

שלכן ובשבילכן,

נירה פרי

מאמנת אישית

מתמחה בהעצמת נשים

עוד מהבלוג של נירה פרי

Thumbnail

"סליחה על ההפרעה" – מופע שפותח זווית אחרת להסתכל על הפרעה נפשית

  מופע הסטנד – אפ "סליחה על ההפרעה" מפתיע, מעצים ומאתגר אותנו החברה לצאת משבלונות וסטראוטיפים ולהמשיך לכוון את העדשה דרכה אנו מסתכלים על  בריאות הנפש, התמודדות עם בעיות...

Thumbnail

בן ושרה – הצגה המבוססת על סיפור אמיתי

צילום: אילנה בן יעקב "בן ושרה", הצגה המבוססת על סיפור אמיתי שהתרחש בארה”ב, היא מחזה ראשון שעולה לבמה של המחזאית אילת סלומון-עקיבא. בן, בחור נוצרי אמריקאי, ילד פרחים המאמין...

Thumbnail

"דבר אלי בפרחים" - קאברט מוזיקלי שתאהבו

היה לי העונג להשתתף בערב הגאלה החגיגי של הקאברט המוזיקלי: ”דבר אלי בפרחים" המבוצע על ידי זמרת, שחקנית צעירה ומוכשרת, נעמה פרידמן, בוגרת טרייה של בית צבי. נעמה הגישה מופע...

תגובות

טופ 20 - בלוגים