הבלוג של נירה פרי

לשנות כיוון

נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים

עדכונים:

פוסטים: 163

החל מפברואר 2011

בהמשך לתערוכה “שפת התכשיט” יתקיימו ארבעה סיורים בירושלים בהדרכתה של המדריכה הוותיקה אסתר סעד ילידת ירושלים, וסיור אחד בשכונת התקווה בתל אביב. הסיורים יתמקדו בחמישה נושאים: ירושלים של תכשיטים-סיור במבנים ייחודיים המשמשים כתכשיטים שמקשטים את העיר “מדינת הוותיקן” –הצצה נדירה למסדר הפרנציסקאנים קופסאות של קודש –סיור מחוץ לקופסא ירושלמיות של זהב-תכשיטי נשים בירושלים הזמיר משכונת התקווה- הצצה לתחנות בחיי הזמרת בהדרכת אחיה השתתפתי בסיור טעימה מכל אחד מהסיורים בירושלים. למדתי , בקרתי במקומות חדשים

24/06/2019

P11דטם

בהמשך  לתערוכה “שפת התכשיט” עליה ספרתי בכתבה קודמת (ראו קישור בסוף), יתקיימו ארבעה  סיורים  בירושלים  בהדרכתה של המדריכה הוותיקה אסתר סעד ילידת ירושלים , מי שחיה ונושמת את העיר . וסיור אחד בשכונת התקווה בתל אביב.

הסיורים יתמקדו בחמישה נושאים:

ירושלים של תכשיטים-סיור במבנים ייחודיים המשמשים כתכשיטים  שמקשטים את העיר

“מדינת הוותיקן” –הצצה נדירה למסדר הפרנציסקאנים

קופסאות של קודש –סיור מחוץ לקופסא

ירושלמיות של זהב-תכשיטי נשים בירושלים

הזמיר משכונת התקווה- הצצה לתחנות בחיי הזמרת בהדרכת אחיה

P117ד

השתתפתי בסיור טעימה מכל אחד מהסיורים  בירושלים. למדתי , בקרתי במקומות חדשים וגיליתי שבעיר הזאת מחכות תמיד הפתעות. אני בקרתי וסיירתי פעמים רבות בירושלים וכל פעם מופתעת ושמחה לגלות כמה העיר  הזאת  צופנת בחובה.

 על הסיור

ירושלים של תכשיטים

P117rot

בסוף המאה ה 19 עם התפוררות האימפריה העותומאנית, ביקשו מעצמות  אירופה השונות, בהן: גרמניה, צרפת, אנגליה לחזק ולקבע את מעמדם בירושלים. הן החלו לבנות ברחבי העיר מבנים שונים אשר לכל אחד מהם שפה אדריכלית משלו התואמת את ארץ המסע.

פתחנו בביקור בנוטרדם. על גג הבניין שנבנה על ידי הצרפתים מתנוסס פסל שנראה למרחוק.  הנוטרדם  הוא דוגמה  לאיך צרפת קשתה את ירושלים בשפה שלה .

בבניין שנבנה בסוף המאה ה19 יש בית מלון, כנסיה ושלוש מסעדות אחת מהן מסעדת גבינות .

עבורי זו הייתה הפעם הראשונה לעלות לגג הבניין ממנו יש תצפית עוצרת נשימה על בניניה ונופה המדהים של העיר.

צילמתי וצילמתי ונשארתי עם טעם לעוד, הגג הענק מאפשר תצפית מזוויות שונות ממנו ראינו את מגדל השעון השוכן במתחם הכנסייה הפרנציסקאנית בה  בקרנו בהמשך.

P1170ake

P1170nof

בירידה מהגג שעוברת דרך קומות המלון המדהים הגענו לקומת הכנסייה.  בעת ביקורינו התקיימה במקום התכנסות  היה מעניין לראות את הקהל שהגיע וכלל נזירות, נזירים, כמרים חלק מהמוזמנים בלבוש טקסי ואחרים בלבוש רגיל . רגע של מפגש תרבויות של בגדים ללא מילים, השפה המדוברת הייתה ערבית.   בכנסיה יש טברנקולום שהתקבל מבנדיקטוס.

P1170kne

כשיש לחם קודש שעבר מיסה  חלק מהלחם  מושם בתיבה  למדתי שהלחם שמיוחסים לו כוחות  אלוהיים מיועד לריפוי מאמינים. כשבמשכן יש לחם קודש דולקת מנורה .

מסתבר שלכל דת יש את הקופסאות שלה  ביהדות יש את ארון הקודש לספרי תורה, קופסה לאתרוג,

מזוזה לקלף, באסלם קופסאות לקוראן ובנצרות כאמור משכן ללחם הקודש.

בין המבנים בהם יתמקד הסיור: מגרש הרוסים, בית החולים האיטלקי, קתדרלת סנט ג’ורג’ האנגליקנית, המבנה הצרפתי של נוטרדם ותצפית על הדורמציון, אוגוסטה ויקטוריה הגרמנית, הכנסייה הסקוטית ועוד.

מועד הסיור

יום שישי, 2/8 , בין 10:00 – 14:00

מחיר: 120 שקלים כולל כיבוד קל, סיור מודרך בתערוכה “שפת התכשיט ” הסעה למקום הסיור באוטובוס

נקודת מפגש: המוזיאון לאמנות האסלאם

 לרישום לסיור “ירושלים של תכשיטים”: https://eventbuzz.co.il/lp/event/tszga

“מדינת הוותיקן”

P1170sha

P1170kos

מהנוטרדם המשכנו בהליכה אל השער החדש של העיר העתיקה ונכנסנו לרובע הנוצרי  כשפנינו מועדות לסיור במתחם המסדר  הפרנציסקאני. כשגולת הכותרת  היא ביקור  בחדר אם הפנינה.

על המסדר הפרנציסקאני

מאז בואם של הנזירים הפרנציסקנים הראשונים מייסדי המסדר הפרנציסקני בארץ הקודש חלפו 800 שנה. המסדר קיבל מהאפיפיור את תפקיד הקסטודיה טרה סנטה (=משמרת ארץ הקודש). הנזירים הפרנציסקאנים מייצגים מתוקף תפקידם את הכנסייה הקתולית ואחראים על המקומות הקדושים בארץ הקודש.

את פנינו קבל הכומר ממוצע צרפתי שהתגלה כאדם מסביר פנים. הופתעתי לגלות שמאחורי שער הברזל הנעול שמעליו מתנוסס צלב ירושלים מסתתרת עיר קטנה הכוללת הרבה מבנים ביניהם מבני מגורים, קונסרבטוריון, ספריות, כנסיה  כשכל אלה משתרעים על שטח גדול עם ככרות.

P1170fr1

P117kn2

בקרנו בכנסייה המדהימה ביופייה ובעושר שהיא משדרת , בחדר האוכל גדול הממדים  של  הנזירים הערוך לארוחת ערב. למדתי שהאוכל  המוגש במקום הוא ברובו מהמטבח האיטלקי כיוון שיש הרבה נזירים מאיטליה אבל יש גם אוכל מהמטבח הבינלאומי.

P1170kneche

ועכשיו הגענו לחדר הכספת חדר אם הפנינה הנקרא כך על שום האוצרות שמורים  בו שכוללים חפצי קודש ואמנות יקרי ערך שנשלחו לירושלים ע”י האצולה האירופאית הקתולית במשך מאות השנים.

מעל החדר יש גלריה שבה מוצגות תלבושות כמורה מתקופות שונות.

P1170pnin

הסיור הוא הצצה נדירה למתחם רחב הידיים של המסדר ברובע הנוצרי בירושלים, לפועלם של הנזירים לאורך השנים בארץ הקודש. נזיר דובר עברית יתלווה לסיור בחצרות המתחם, בכנסייה המפוארת,  בחדר האוכל של הנזירים, במרתף היינות, בקונסרבטוריון ובחדר אם הפנינה .

מועד הסיור

 

יום שישי, 20/9, בין 10:00 – 14:00

מחיר: 120 שקלים כולל כיבוד קל, סיור מודרך בתערוכה “שפת התכשיט ” הסעה למקום הסיור באוטובוס

נקודת מפגש: המוזיאון לאמנות האסלאם

לרישום לסיור “מדינת הוותיקן”: eventbuzz.co.il/thkjv

קופסאות של קודש

הצורפות עסקה מאז ומעולם בהנצחת היופי באמצעות יצירת תכשיטים וחפצי צורפות בני אל-מוות.   מסתבר כי יש חשיבות רבה גם לקופסאות המכילות אותן. הקופסאות נושאות איתן עולם דימויים שלם שמטרתו לפאר את החפץ או התכשיט שנמצא בתוכן.

הסיור יתקיים בסמטאות העיר העתיקה בירושלים בין קופסאות יקרות ומהודרות עשויות כסף וזהב בהן שמורים חפצי קודש שערכם הרוחני והדתי רב  המיוחסים לשלושת הדתות: יהדות, נצרות ואסלאם. לדוגמה חדר אם הפנינה הפרנציסקאני, בית כנסת ברובע היהודי בו שמורה קופסת כסף מרוקעת משובצת אבנים טובות לספר תורה וקופסאות לפרי הדר מהודר אתרוג ומזוזות, קופסאות קוראן השמורות ברובע המוסלמי עשויות עץ משובצות צדף, עבודה דמשקאית משובחת.

 

מועד הסיור

 

יום שישי, 11/10, בין 10:00 – 14:00

מחיר: 120 שקלים כולל כיבוד קל, סיור מודרך בתערוכה “שפת התכשיט ” הסעה למקום הסיור באוטובוס

נקודת מפגש: המוזיאון לאמנות האסלאם

לרישום לסיור “קופסאות של קודש”: eventbuzz.co.il/iwfxb

ירושלמיות של זהב

מכאן המשכנו לטעימה מהסיור ירושלמיות של זהב סיור שעוסק בתכשיטים ועדיים של נשים יהודיות, נוצריות  ומוסלמיות.

P1170chan

בקרנו בחנותו של אברהים בדר חנות תכשיטים השוכנת ברובע הנוצרי. היה מרתק לשמוע על ההסטוריה של משפחת התכשיטנים  הוותיקה שאף הצילה יהודים בתקופת המאורעות.

למדנו אלו תכשיטים עונדות בנות ירושלים, על ההבדל בין תכשיטי הנשים בנות הדתות השונות יהודיות כמה זהב מקבלת אישה מוסלמית ערב חתונתה וכיצד נבחרים תכשיטי ליל כלולותיה.

קבלנו הסבר מעניין לגבי גלעין הזית המצופה זהב כמוהו ראינו גם בתערוכת התכשיט הנקנה כמוהר  איך החתן מתחייב לסכום ובכל אירוע משלים עוד גלעינים ובמקרה של גרושים מחוייב בסכום שהתחייב, והגלעינים מצופי הזהב אינם מוחזרים.

לראשונה ראיתי את צלב ירושלים המתנוסס בכניסה למתחם הכנסייה הפרנציסקאנית  כתכשיט.

P117zela

מועד הסיור

יום חמישי, 18/7, בין 16:00 – 20:00

מחיר: 120 שקלים כולל כיבוד קל, סיור מודרך בתערוכה “שפת התכשיט ” הסעה למקום הסיור באוטובוס הסיור יתקיים בסמטאות העיר העתיקה וסודותיה ויכלול ארוח  במגוון חנויות  תכשיטים ייחודיות, מפגש עם צורפים עם סוחרי זהב ויהלומים.

נקודת מפגש: המוזיאון לאמנות האסלאם

לרישום לסיור ירושלמיות של זהב: eventbuzz.co.il/ynays

הזמיר משכונת התקווה

 

הסיורים יתקיימו בתל אביב, בשכונת התקווה בהדרכתו  של אחיה של עפרה חזה, יאיר.

 יאיר ידריך מספר סיורים בהם ייחשפו המשתתפים לדמותה של עפרה,  לנופי ילדותה, לסיפורים, הריחות והטעמים שהיו חלק מעולמה. מבית ילדותם ברחוב בועז בשכונת התקווה, בית הכנסת שייסד אביהם, בית הספר היסודי בו למדה דרך המועדון הטכני שם אחזה עפרה לראשונה במיקרופון כסולנית המועדון.

עוד בסיור המקום בו התגלתה לראשונה כזמרת עם קול מיוחד וגן התקווה שם הוקמה אנדרטה לזכרה.

הסיור יתחיל בביקור בסטודיו הפתוח של הצורף בן ציון דוד השוכן בתוך מבנה עותומאני, ברובע האמנים ביפו העתיקה.

בן ציון, דור שמיני למשפחת צורפים מתימן, עיצב חלק מתכשיטי ההופעות התימנים של עפרה חזה המוצגים בתערוכה “שפת התכשיט”. במהלך הביקור בסטודיו יצפו המבקרים בעבודתו של בן ציון ויבקרו בגלריית התכשיטים.

תאריכי הסיורים: שישי, 21/6/19 | שישי 5/7/19| שישי 9/8/19

שעות הסיור: 10:30 – 14:30

עלות: 80 ₪ (כולל כרטיס כניסה חינם לתערוכה “שפת התכשיט” במוזיאון לאמנות האסלאם)

נקודת מפגש: כיכר קדומים ביפו העתיקה (מיקום מדויק יימסר לנרשמים)

לרישום לסיור ביום שישי 21/6 :

https://eventbuzz.co.il/ikrlm

לרישום לסיור ביום שישי 5/7:

https://eventbuzz.co.il/nb15c

לרישום לסיור ביום שישי 9/8:

https://eventbuzz.co.il/w75j3

  סיכום

תפרגנו לעצמכם ביקור בתערוכה והמשמשת גירוי מצוין לרצות לדעת עוד.  המדריכה מקסימה בעלת ידע רחב. אני בטוחה שתגלו דברים חדשים, תלמדו ותהינו.  אותי זה רגש נותרתי עם טעם לעוד.

וכפי שהבטחתי הקישור לכתבה על התערוכה: שפת התכשיט

http://saloona.co.il/nira/?p=3450

 

 

 צילום: נירה פרי

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

עוד מהבלוג של נירה פרי

Thumbnail

"סליחה על ההפרעה" – מופע שפותח זווית אחרת להסתכל על הפרעה נפשית

  מופע הסטנד – אפ "סליחה על ההפרעה" מפתיע, מעצים ומאתגר אותנו החברה לצאת משבלונות וסטראוטיפים ולהמשיך לכוון את העדשה דרכה אנו מסתכלים על  בריאות הנפש, התמודדות עם בעיות...

Thumbnail

בן ושרה – הצגה המבוססת על סיפור אמיתי

צילום: אילנה בן יעקב "בן ושרה", הצגה המבוססת על סיפור אמיתי שהתרחש בארה”ב, היא מחזה ראשון שעולה לבמה של המחזאית אילת סלומון-עקיבא. בן, בחור נוצרי אמריקאי, ילד פרחים המאמין...

Thumbnail

"דבר אלי בפרחים" - קאברט מוזיקלי שתאהבו

היה לי העונג להשתתף בערב הגאלה החגיגי של הקאברט המוזיקלי: ”דבר אלי בפרחים" המבוצע על ידי זמרת, שחקנית צעירה ומוכשרת, נעמה פרידמן, בוגרת טרייה של בית צבי. נעמה הגישה מופע...

תגובות

טופ 20 - בלוגים