הבלוג של נירה פרי

לשנות כיוון

נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים

עדכונים:

פוסטים: 163

החל מפברואר 2011

יצאתי נרגשת לסיור העיתונאים בתערוכה שפת התכשיט במוזיאון האסלאם מאותגרת מגילוי מה יספרו לי התכשיטים. התערוכה עוסקת באלף שנים של צורפות – דיאלוג בין תרבות, דת, עבר והווה

01/06/2019

P1170281 כשמדברים על תכשיטים  עולה אצלי דמותה של הזמרת שושנה דמארי ז”ל שבילדותי הייתה שכנתנו. הייתי עוקבת בהערצה אחרי התכשיטים שענדה להופעות. אני זוכרת את העגילים הכסופים הגדולים המעוטרים ברקועים שנראו לי  כלקוחים מארמון מסתורי בארץ אחרת. אני זוכרת את הרשרוש שלהם בעת שהזמרת ירדה במדרגות שתיים וחצי קומות למכונית הצהובה של רשות השידור שבאה לאסוף אותה.

פעם כשדפקה אצלינו להשאיל סוכר לבושה בחלוק בית שחור עם עיטורי פרחים אדומים קטנים שאלתי אותה “איפה העגילים” היא חייכה והשיבה לי “עכשיו בבית, לא צריך, אם את רוצה לראות אותם תעלו אחה”צ לא זוכרת למה, אבל, זה לא קרה.

אז עדיין לא שמעתי על תימן רק לאחר מכן הבנתי שבאמצעות התכשיטים של שושנה נחשפתי לתרבות שונה ומרתקת.

יצאתי נרגשת לסיור העיתונאים בתערוכה שפת התכשיט במוזיאון האסלאם מאותגרת מגילוי מה יספרו לי התכשיטים.

התערוכה עוסקת באלף שנים של צורפות – דיאלוג בין תרבות, דת, עבר והווה.

P1170279

החלק הראשון בוחן צורפות בשלושת הדתות

פריטים אסלאמיים

P1170283

לדוגמה: מנורת  מסגד , סוריה, המאה ה20 עשוייה פליז מחורר ומשובץ כסף ונחושת.

קסדה , תורכיה מהמאה ה15 עשוייה פלדה ומשובצת כסף

מיכל מים לנרגילה מהודו ,לוקנאו מהתקופה  שבין המאה ה17 למאה ה18

פריטים נוצריים

P1170284

לדוגמה: מנורת מריה תרזה  מבית הבסבורג, וינה , אוסטריה  1759-1758  שמנציחה את מריה תרזה בכנסיית הקבר והוזמנה להחליף מנורה של הקיסר קארל השישי שנזוקה. המנורה עשויה זהב  יצוק ורקוע ועבודת אזמל עם שרשרת עשויה כסף וזהב.  שלוש פאות הקערה התחתונה  מעוטרות בתמונות התחייה, העלייה  לשמים, והולדת ישו

היונה שמייצגת את רוח הקודש אוסטריה, וינה, 1716 . עיטור לכנסייה בדמות יונת כסף מוקפת קרניים מוזהבות עשוייה כסף רקוע ועבודת איזמל, נחושת מוזהבת.

 מצנפת של אגמון שנתרמה על ידי מריה הראשונה מלכת פורטוגל  ב 1792 .  המצנפת עשויה  רקמת  מתכת על משי , אבנים טובות ונצנצים.

פריטים יהודיים

P1170288

הפריטים מאוסף משפחת גרוס אספני יודאיקה.

לדוגמה: מנורת שבת , הולנד , 1750, עשויה פליז

מגילת אסתר,תורכיה, איזמיר, 1873, עשויה זהב , פנינים וקלף.

זוג קמעות לזרועות, איראן, 1873 עשויות כסף ופתילים.

החלק השני

חלק זה עוסק בתכשיטים שנוצרו לתערוכה בהשראת חפץ במוזיאון.

סיכות פריפה  (פיבולה)

P1170296

לדוגמה: גדיר  סלייח יצרה יצרה עניבת פרפר בהשראת תכשיט ששימש לרכיסת בגד כלה. הפיבו טאי  שיצרה עשוי  מעוטר באבנים ומיועד לחתנים.

ישראל דהן יצר פיבולה מרוקאית עשויה כסף ועץ הובנה מוזהב , הלחמה, כיפוף ועבודת מחרטה והזהבה. הפיבולה שלו מבוססת על הפיבולה ששמשה לרכיסת הבגד המרוקאי האיזר.

סיכות דש

P1170297

רמי טריף יצר סיכות “איסיגניה 50 גוונים של פטריארכליות”  הסיכות עשויות: כסף, פליז, זהב, יציקה בשעווה נעלמת , הלחמה, ניסור, כיפוף וציפוי זהב.

יצירתו של טריף  מבקשת להאיר את התפיסה הפטריאכלית המשתנה של הגבר הערבי בתא המשפחתי ובחברה בכלל.

הסיכות משלבות עצוב אופנתי מערבי עם גלעין זית מצופה כסף שקושר את הסיכות לסביבה התרבותית.

מקומות קדושים

P1170298

לדוגמה: ענת גולן יצרה סיכות “אתה נמצא כאן” היא תרגמה את הסמל דמוי הטיפה של האפליקציה GOOGLE  EARTH     לסדרת מזכרות מסיור תיירותי וירטואלי.  הסיכות עשויות  בטכניקות צורפות מסורתיות וצורותיהן שאובות מדימויים המתגלים במפות הלווין.

הסיכות מסמלות גשר בין הצורפות המוסלמית המסורתית לבין עולם התקשורת החזותית של תקופתינו.

מלכה כוכבי  יצרה מריקוע כסף את “מחזוריות לבנה”  סדרה המבוססת על   מולד הירח. 14 חוליות שמסמלות את החלק המואר והחשוך של הירח. כל כך רלוונטי לתרבות האילמית מחד ולתקופתנו , רק לפני פחות מחודש ישראל שלחה את בראשית לירח.

חרוזים

P1170302

לדוגמה:  יצירתה של ורד בבאי.  ההשראה ליצירתה היו חרוזי קרמיקה כחולים  הסקרנות לגבי יוצרם והנסיבות בהם יצר הניעו אותה  ליצור חרוזים המתייחסים למובניות והקסם הגאומטרי של המקור אבל שונים מבחינת צבע, חומר ועמידות.

P1170292

ישנם גם תכשיטי הגנה וברכה,  קמעות, תכשיטים השואבים השראה  ממשחקים. אותי תפס תכשיט שמשחק ילדותי חמישה אבנים שמש לו השראה.  תכשיטים ששואבים השראה מתאטרון הצללים.

P1170294

תכשיטי כלה, תכשיטים שההשראה ליצירתם שמשו כלים ובעלי חיים .

P1170295

תכשיטי עבר ועתיד שילוב נדיר של קרמיקה וכסף כשההשראה חפצים ותכשיטים המוצגים במוזיאון.

החלק השלישי

P1170307

עוסק בתכשיטים ברוח האסלאם: – תכשיטי צורפים מאזור, סנטה  קטרינה, סיני .  צמידים שיצר חסן אעווד, תליונים ורעלה של אשה בדואית משנת 1970.

P1170308

-תכשיטים שיצר צורף הפועל ביפו בן ציון דוד עבור הזמרת עפרה חזה ותכשיטים שיצר סבו של בן ציון עבור בתו, אמו של בן ציון: צמידים, תכשיטי צוואר, קמע, טבעת ועוד.

סיכום

צורפות היא שפה. שפה, שאוצר המילים שלה הוא מתכות שונות, אבנים יקרות וחומרים חדישים ועכשוויים, המצטרפים זה לזה באינסוף דרכים, כשם שמילים מצטרפות למשפטים.

התערוכה “שפת התכשיט” רחבת היקף מציגה  על ציר זמן של כאלף שנים דיאלוג בין תרבות, דת, עבר והווה. בתערוכה מוצגות עבודות צורפות ייחודיות המיוחסות לשלוש הדתות המונותיאיסטיות הבולטות בירושלים: אסלאם, יהדות ונצרות. מוקד נוסף של התערוכה הוא הצורפות בת זמננו. 45 צורפים ישראלים יצרו במיוחד לתערוכה תכשיטים בהשראת תכשיטים מאוסף הצורפות האסלאמי הנדיר של המוזיאון.

התערוכה מזמנת למבקר גירויים להרחבת אופקים חשיפה לתרבויות ושאלת שאלות .

אוצרת: ד”ר איריס פישוף

30/5/19 – 16/11/19

טלפון: 02-5661291

www.islamicart.co.il

שעות פעילות המוזיאון:

שני – רביעי : 10:00- 15:00

חמישי: 10:00- 19:00

שישי – שבת: 10:00 – 14:00

יש סיורים בעקבות התערוכה לכתבה  תכנסו לקישור:

סיורים בעקבות התערוכה שפת התכשיט

צלום: נירה פרי

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

עוד מהבלוג של נירה פרי

תצוגה מקדימה

"סליחה על ההפרעה" – מופע שפותח זווית אחרת להסתכל על הפרעה נפשית

  מופע הסטנד – אפ "סליחה על ההפרעה" מפתיע, מעצים ומאתגר אותנו החברה לצאת משבלונות וסטראוטיפים ולהמשיך לכוון את העדשה דרכה אנו מסתכלים על  בריאות הנפש, התמודדות עם בעיות...

תצוגה מקדימה

בן ושרה – הצגה המבוססת על סיפור אמיתי

צילום: אילנה בן יעקב "בן ושרה", הצגה המבוססת על סיפור אמיתי שהתרחש בארה”ב, היא מחזה ראשון שעולה לבמה של המחזאית אילת סלומון-עקיבא. בן, בחור נוצרי אמריקאי, ילד פרחים המאמין...

תצוגה מקדימה

"דבר אלי בפרחים" - קאברט מוזיקלי שתאהבו

היה לי העונג להשתתף בערב הגאלה החגיגי של הקאברט המוזיקלי: ”דבר אלי בפרחים" המבוצע על ידי זמרת, שחקנית צעירה ומוכשרת, נעמה פרידמן, בוגרת טרייה של בית צבי. נעמה הגישה מופע...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה