הבלוג של נירה פרי

לשנות כיוון

נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים .חברת לשכת המאמנים ,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים

עדכונים:

פוסטים: 137

החל מפברואר 2011

סאונד תערוכה אינטראקטיבית חדשה לכל המשפחה. התערוכה מזמינה את המבקרים לקחת חלק פעיל – לשמוע, לראות ולהרגיש סאונד. התערוכה מציגה איך באמצעות סאונד נוצרים: חלל, מרחב וחוויה, ומראה שסאונד הוא רכיב משמעותי ומרכזי שמעוצב ומעצב חברה ותרבות

28/06/2017

המוזיאון מבחוץ

מחר תפתח במוזיאון העיצוב חולון תערוכת קיץ חדשה: סאונד.

תערוכה אינטראקטיבית לכל המשפחה המזמינה את המבקרים לקחת חלק פעיל – לשמוע, לראות ולהרגיש סאונד.

התערוכה מבקשת להציג באמצעות סאונד, כיצד נוצרים חלל, מרחב וחוויה, ולהראות שסאונד הוא רכיב משמעותי ומרכזי שמעוצב ומעצב חברה ותרבות. אף על פי שעולם העיצוב מזוהה עם מרכיבים פיזיים וחזותיים כמו חומר, צבעוניות וטקסטורה, דווקא סאונד, שנתפס כאלמנט מופשט, הוא אחד מחומרי הגלם המרכזיים העומדים לרשותו של המעצב.

בתערוכה עשרות אובייקטי סאונד של מעצבים מקומיים לצד מעצבים בינלאומיים, המבטאים את התפתחות טכנולוגיית הסאונד והצלילים  והשפעתה על עולם העיצוב. מהרדיו המרכזי בסלון ששימש כמדורת שבט ועד לאובייקטים זעירים המתמקדים בחוויית המשתמש. בין המוצגים, מערכות ומיצבים אינטראקטיביים המזמינים את המבקרים להתנסות בהפקת קולות שונים מקוביות לגו, בדים ואפילו ירקות.

כלי

הקשר בין סאונד לעיצוב ייבחן באמצעות חמישה היבטים:

ארכיטקטורה של סאונד/סאונד של ארכיטקטורה

מבנה מוזיאון העיצוב חולון האיקוני בעיצובו של רון ארד, שזכה לשבחים וסיקור רב ברחבי העולם, הופך במהלך חודשי התערוכה למבנה מוסיקלי כ-100 רמקולים שהוצמדו למבנה באמצעות מגנטים, משמיעים צלילים ב-16 ערוצים תוך התייחסות לצורה, לחומר ולסביבה בה נמצא המוזיאון.

את המיצב יצרו ענת ספרן ולילך שטיאט בשיתוף רופרט הוברט, גיורי פוליטי, דני מאיר ואלון פרץ. המיצב ישתנה בהתאמה לשעות היום והמבקרים יוכלו ליצור צלילים שיתווספו לקולות שיופקו מהמבנה.

לראות סאונד

רדיו

רדיו פונוגרף RR126

בדיקת הקשר בין סאונד לאובייקט באמצעות עשרות אובייקטים איקוניים של מערכות שמע החל משנות ה-60 ועד לעיצובים חדשניים ביותר. את התערוכה המקורית אצרו  דומיטילה דרדי ואליזבת’ה פיזו מהקרן הבינלאומית למוסיקה באיטליה (IMF) והיא מוצגת לראשונה במסגרת מוזיאלית. דרך האובייקטים אפשר לראות כיצד התפתחות הטכנולוגיה האלחוטית השפיעה על עבודתם של מעצבים והובילה לשינוי משמעותי בהגדרת החפצים, באופן השימוש בהם ובתפיסה העיצובית.

ההצגה של אובייקטים איקוניים כמו Phonosuper, רדיו-פטיפון של דיטר ראמס מ-1960, לצד עבודות של מעצבים עכשוויים כמו רמקול MUO האלחוטי של רוס לאבגרוב, מדגימה לא רק שינוי בעבודת המעצב כי אם גם שינוי בהרגלים ובדפוסי האזנה – כלומר, מעבר מימים של האזנה משותפת סביב רדיו – רהיט מעוצב נייח ומרכזי בכל סלון, להאזנה אישית, באמצעות מכשירים קטנים וניידים.

התערוכה כוללת גם פרויקטים אינטראקטיביים שהופכים את המבקרים מצרכני סאונד ליצרני סאונד:  Lego Music של Esteban Cardona & Benson Rong יאפשר למבקרים ליצור סאונד דרך משחק עם אבני הלגו האייקוניות, ואילו באמצעות Ototo של יורי סוזוקי יוכלו המבקרים לממש את הפוטנציאל המוסיקלי הטמון בכל אובייקט – חולצה, כוס ואפילו בננה.

כמו כן מוצגות פלטפורמות מוסיקליות המיועדות לבעלי צרכים מיוחדים: צמד הרמקולים MISS שעיצבה שרונה מרלין מיועד למשתמשים בעלי קשיי שמיעה. הרמקולים מתרגמים קולות למרקמים ויזואליים וויברציות ברצפה, המורגשות באמצעות כפות הרגליים. הפלטפורמה המוזיקלית הטיפולית “סנכרון” בעיצוב קנת טיי עוזרת להורים ולילדים אוטיסטיים לפתח ערוץ תקשורת באמצעות אימפרוביזציה מוזיקלית.

חלק זה של התערוכה נהנה מתמיכת המכון האיטלקי לתרבות בתל אביב ושגרירות איטליה בישראל; פורום התרבות האוסטרי תל אביב ושגרירות אוסטריה בישראל.

להרגיש סאונד (Sense of Sound)

סאונד. מוזיאון העיצוב חולון. צילום שי בן אפרים (4)

צילום:שי בן אפרים

מיצב מקורי ואינטראקטיבי שיצרו ענת ספרן ולילך שטיאט במיוחד עבור חלל הגלריה התחתונה. המיצב מורכב משתי מערכות רמקולים ב-16 ערוצים, האחת היקפית והשנייה מוטמעת בגבעה המרכזית. המבקרים מוזמנים לחוות את הסאונד ואת התצוגה החזותית שלו בישיבה ובשכיבה על הגבעה שתופסת כמעט את כל חלל הגלריה. האמנים: רופרט הובר, גיורי פוליטי, דני מאיר, אלון פרץ, אילן גרין, אוהד פישוף, גלעד כהנא והאחיות לוז יצרו עבודות סאונד מקוריות המותאמות למיצב, שמתורגמות בתערוכה לייצוגים חזותיים המושפעים מתנועת המבקרים בחלל בזמן אמת.

אוצאות התערוכה
 לילך שטיאט וענת ספרן 

אוצרות התערוכה לילך שטיאט וענת ספרן מצינות:  “התערוכה מציעה שלושה ״מבטים״ על סאונד ועיצוב בשלושה קני מידה: אובייקט, חלל ומרחב ומזמינה את המבקרים בה לחזור ולהקשיב, לחשוף את הכוח של הסאונד ואת הגילוי המחודש שבהאזנה. זוהי הזמנה להקשיב לסאונד דרך הגוף, להבין חלל דרך סאונד, ולהאזין לגוף בתוך מרחב.”

שני המיצבים מתאפשרים בזכות הסיוע של חברת מוראל

חברת רמקולי מוראל (Morel) היא מותג ויצרן בוטיק מהמובילים בעיצוב, טכנולוגיה וייצור רמקולים למערכות אודיו ביתי ורכב משנת 1975, ונותנת חסות לתערוכה. למוראל מוניטין רב שנים בתעשיית המוסיקה הבינלאומית ומוצריה משווקים במעל 60 מדינות בעולם.

 

תערוכה מבעד לרשת

 סאונד1ן אפרים

צילום: שי בן אפרים

תערוכת יחיד של הצורפת עטורת הפרסים דנה חכים ברקוביץ. חכים ברקוביץ אוספת רשתות של רמקולים משומשים ומשתמשת בהם כמצע לתכשיטים שהיא יוצרת בעשור האחרון. הרשתות, שבמקור שימשו כמעטפת למנגנון הפנימי של הרמקול שנמצא בתוך מערכות סטריאו ועוד, הופכות בידיה של חכים ברקוביץ’ לתכשיטים שמצד אחד, שואבים השראה מקמעות מסורתיים ומצד שני מסמנים אותנו כמו משדרים סמויים. כמו כן, מתאפשרת הצצה לתהליך העבודה של חכים ברקוביץ באמצעות האזנה לצלילי מלאכות הצורפות השונות בהן: ניסור, חיתוך, שיוף ומכות פטיש. הצלילים הוקלטו על ידי אמן הסאונד אלעד שניידרמן  בזמן עבודתה של ברקוביץ חכים ובאמצעות שיתוף הפעולה הם ממחישים את המורכבות של תהליך הצורפות ככלל ושל תהליך עיבוד הרשתות בפרט.

אוצרת יעל טרגן, מנהלת אוסף המוזיאון

תערוכת חוזר ב’לופ’

חזרה בלופ

תערוכה בה מוצגים אובייקטים מתוך אוסף המוזיאון שצורתם מבטאת אלמנטים המזוהים עם עולם המוסיקה והסאונד כמו חזרתיות (רפיטטיביות) ומקצב. עבודת השכבות ה של ג’סיקה סמית’ לדוגמה, ריגול מעל סין Spying on China)), מדגימה חזרתיות שבאה לידי ביטוי בדימוי משוכפל מסורתי לכאורה, אך מלא סתירות ופרטים בלתי צפויים. הדפס על ביגוד שמבטא חזרתיות , מיצג של שקיות אשפה שמראים את השכבות.

אוצרת יעל טרגן

 עוד במוזיאון

שבת משפחתית

בלשי עיצוב של תערוכת סאונד יכלול סיור בגלריות של התערוכה בהנחיית מדריכי המוזיאון, פיענוח שפת עיצוב החפצים המפיקים, משימות חווייתיות והתנסות במוצגים אינטראקטיביים.

סדנת עיצוב משרוקית – סדנת עיצוב להורים ולילדים, בה יתנסו המשתתפים בעיצוב אישי של שרקנים, יצורים המורכבים ממשרוקית המשנה את צליליה. משתתפי הסדנה ייהנו מתהליך עיצוב, הרכבה והענקת תכונות ייחודיות לכל יצור, בעזרת אמצעים פשוטים אך חכמים.

לצד פעילויות מודרכות אלו תתקיים פעילות חופשית לקהל במעבדת העיצוב של המוזיאון: מעצבים צלילים. קהל המבקרים מוזמן לחקור את עולם התהודה והחומר ולגלות כיצד ניתן להמציא כלים מוסיקליים “רדי מייד” מחומרים פשוטים ומפתיעים.

פעילויות שבת משפחתית יתקיימו בשני סבבים: 12:30-11:00, 13:00-14:30.

בכרטיס משפחתי אחד במחיר 120₪ בלבד ל-4 משתתפים (מבוגרים וילדים).

פעילות קיץ יומית

בחודשים יולי אוגוסט תתקיים פעילות בלשי עיצוב וסדנת עיצוב גם בימים שני ורביעי בשעה 15:00 ובימים שלישי וחמישי בשעה 11:00

מחירי הכרטיסים (שלא במסגרת חבילת שבת משפחתית): ילד- 45 ₪,  מבוגר מלווה- 35 ₪

הפעילויות בשבתות ובימי חול מתאימות להורים ולילדים בגילאי 11-6

סאונד

29/6/17 – 28/10/17

מוזיאון העיצוב חולון

רחוב פנחס איילון 8, חולון

שעות פתיחת המוזיאון:

ימים ב’ ו-ד’: 16:00-10:00

ימים  ג’ ה’ ושבת: 18:00-10:00

יום ו’: 14:00-10:00

יום א’: סגור

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

 

עוד מהבלוג של נירה פרי

תצוגה מקדימה

"סליחה על ההפרעה" – מופע שפותח זווית אחרת להסתכל על הפרעה נפשית

  מופע הסטנד – אפ "סליחה על ההפרעה" מפתיע, מעצים ומאתגר אותנו החברה לצאת משבלונות וסטראוטיפים ולהמשיך לכוון את העדשה דרכה אנו מסתכלים על  בריאות הנפש, התמודדות עם בעיות...

תצוגה מקדימה

בן ושרה – הצגה המבוססת על סיפור אמיתי

צילום: אילנה בן יעקב "בן ושרה", הצגה המבוססת על סיפור אמיתי שהתרחש בארה”ב, היא מחזה ראשון שעולה לבמה של המחזאית אילת סלומון-עקיבא. בן, בחור נוצרי אמריקאי, ילד פרחים המאמין...

תצוגה מקדימה

"דבר אלי בפרחים" - קאברט מוזיקלי שתאהבו

היה לי העונג להשתתף בערב הגאלה החגיגי של הקאברט המוזיקלי: ”דבר אלי בפרחים" המבוצע על ידי זמרת, שחקנית צעירה ומוכשרת, נעמה פרידמן, בוגרת טרייה של בית צבי. נעמה הגישה מופע...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה