הבלוג של נירה פרי

לשנות כיוון

נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים .חברת לשכת המאמנים ,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים

עדכונים:

פוסטים: 136

החל מפברואר 2011

לראשונה בישראל תפתח במוזיאון לאומנות האסלאם בירושלים תערוכת כרזות של גדולי המעצבים הגרפים האיראנים ב 40 השנים האחרונות. הכרזות בתערוכה שייכות לאוסף הגלריה המוראבית, ברנו, צ’כיה. בתערוכה תוצגנה כרזות שיצרומטובי האמנים והמעצבים האיראנים הפועלים בטהרן ומחוצה לה. הכרזות נוגעות בתחומי החיים התרבותיים והפוליטיים באיראן, מציגות את התפתחות התקשורת החזותית האיראנית וכפועל יוצא מכך מקומה המרכזי בסצנה הבינלאומית, מרגש, מלמד

19/05/2016

1

     ראמבוד ואלא, התצלומים המובנים של מהדי מוגימנגאד   (הצורות המרחפות באויר הן אותיות)

לראשונה בישראל תפתח במוזיאון לאומנות האסלאם בירושלים תערוכת כרזות של גדולי המעצבים הגרפים האיראנים ב 40 השנים האחרונות.

הכרזות בתערוכה שייכות  לאוסף הגלריה המוראבית, ברנו, צ’כיה.

בתערוכה תוצגנה 60 כרזות שיצרו 27 מטובי האמנים והמעצבים האיראנים הפועלים בטהרן ומחוצה לה. הכרזות נוגעות בתחומי החיים התרבותיים והפוליטיים באיראן, מציגות את התפתחות התקשורת החזותית האיראנית וכפועל יוצא מכך מקומה המרכזי בסצנה הבינלאומית.

השתתפתי בסיור מקדים בתערוכה, האמת לא ידעתי למה לצפות. התרגשתי  לגלות את השפה האמנותית הייחודית שפיתחו המעצבים האירניים  על מנת להתגבר על המגבלות הפוליטיות והתרבותיות של המשטר בארצם.

11

צילום : נירה פרי

בכניסה לתערוכה מקבלת את פני הבאים תמונה שצילם בארן  צלם אירני  היושב בצרפת. הצילום מתעד סצינה מחיי הלילה של הצעירים באירן. ויש סיבה לבחירה להצגתו בכניסה ,הצילום מעביר את המסר של התערוכה להסתכל על אירן כפנים, לעיתים פנים גלויות לעיתים פנים מכוסות , פניםעם שלל הבעות, ולנפץ את המיתוס לפיו כל האירנים נגדינו.

יש רבים באירן המבקרים את  המשטר שעושים שימוש רחב ברשתות החברתיות המהוות עבורם ערוצי תקשורת נטולי צנזורה, מגבלות פוליטיות, דתיות או חברתיות.

חייבת לשתף בחוויה קטנה שלי, בכניסה לאולם הכרזות הבחנתי בפרפר שלרגע עף וחזר למרבצו. היה משהו מרגש סימבולי לראות פרפר חופשי מתעופף על רקע התמונות הכל כך טעונות אותי זה צמרר.

הכרזות המוצגות בתערוכה כוללות כרזות מסחריות המציירות תמונה מופלאה של החיים האמנותיים והחברתיים באירן: כרזות של תערוכות אמנות, של מופעי תיאטרון ושל פסטיבלי קולנוע וספרות. לצד כרזות אלו יש כרזות הנושאות אופי אישי בעלות סממנים פוליטיים מובהקים. כל הכרזות משקפות את ההיסטוריה הפרסית, תרבותה ותרבות הכתב שלה והן משלבות מסורות תרבות עתיקות וטכניקות יצירה מסורתיות עם אלה של זרמים אמנותיים מודרניים –  קליגרפיה פרסית מסורתית לצד גופנים דיגיטליים חדשים.

מה בתערוכה?

10

צילום נירה פרי

כרזות של מי שנחשבים לאבות אמנות הכרזה האיראנית המודרנית”, מורטזא מומייז וק’ובאד שיווא שהעלו את העיצוב הגרפי האיראני למפה העולמית. מעצבים אלו ביססו את שמו הטוב של העיצוב הגרפי האיראני בעולם וחיבבו את אמנות הכרזה על דורות של אמנים איראנים צעירים.

 

 • עבודות של רזא עבדיני, המעצב האיראני הראשון שפרץ את גבולות הסגנון הלאומי החזותי ודמות מפתח בתחיית העיצוב הגרפי האיראני . עבדיני המשלב בעבודותיו דימויים וטיפוגרפיה פרסית , שינה את מבנה העיצוב הגרפי האיראני והפך את הכרזות למטאפורות חזותיות בעלות מסרים פיוטים, הכרזה ‘סיאה מַשק’ (2004) הנחשבת לאחת מיצירות המופת של עבדיני כולה מורכבת מצלליתו המכוסה בכתב פרסי ולטיני, והיא דוגמה מובהקת לסגנונו האמנותי הייחודי בה הוא מתייחס לממד המאגי של הטיפוגרפיה.

16

 

צילום: נירה פרי  עבודתו של רזא עבדיני

 • עבודות של קולקטיב דבירה המאגד תחת הנהגתו של עבדיני מספר מעצבים צעירים החדשניים ביותר באיראן בהם: הומא דלווראי, פרהאד פוזוני, שהרזאד צ’נגאלוואי, אריא קסאי ואימאן ראד. עבודותיהם של חברי הקולקטיב עוסקות במקרים רבים ביחסים ההיסטוריים העכשוויים בין מערכות הכתב הערבי והפרסי.

15

צילום: נירה פרי עבודתו של שהרזאד צינגאלוואי

 • עבודותיו של המעצב הגרפי מהדי סעידי שנחשב לקוסם הקליגרפיה הפרסית.

4

עבודתו של מהדי סעידי , דרך אור השמש 2012

סעידי, בעל סגנון ייחודי מובהק המתאפיין בעיצוב אותיות בצורות בני אדם ובעלי חיים, שואב את השראתו מההיסטוריה העשירה של איראן ומציג באמצעות צורות קליגרפיות את הרוחניות ואת המגע המיסטי של הזמנים הקדומים. במרכז כרזה שעיצב סעידי עבור תערוכה קבוצתית של שלוש איראניות בצרפת נמצאת צללית שנראית כפרח או כלהבה ומורכבת משלושה פנים אנושיים בצדודית ומכוסה קליגרפיה. בכרזה זו ניסה סעידי להציג את הרעיון של “שלושה מבטים” בעלי זהות איראנית ע”י חזרה על שמות האמניות בתוך דיוקנאותיהן.

בכרזה ” גבירותיי ורבותיי לפניכם סמל השלום החדש” שעיצב בשנת 2006, החליף סעידי את סמל השלום המסורתי, היונה הלבנה המוכר לנו בעורב שחור המסמל את המוות ונושא ענף עץ זית לבן במקורו, רמז לכך שמדברים הרבה על שלום בימינו אבל למעשה אין שלום אמיתי.

 • עבודותיהן של נשים אירניות בנות הדור הצעיר שאדי רזאיי ושהרזאד צ’נגלוואי.

14

צילום: נירה פרי – עבודתה  של שרזאד צינגלוואי

חשוב לציין שיותר ממחצית האמנים והמעצבים הגרפיים הפועלים כיום באירן הן נשים.

 

מדברי נדים שיבאן, מנכ”ל המוזיאון לאמנות האסלאם  על התערוכה : ”אין ספק שתערוכה זו הינה תערוכת הדגל של המוזיאון לשנה זו. מדובר בהישג יוצא דופן למוזיאון והזדמנות לקהל בישראל להיחשף באמצעות הכרזות לחיים באיראן, מדינה שאין לנו יחסים דיפלומטים אתה-  מבעד לעיניהם של גדולי המעצבים הגרפיים האיראנים. התערוכה התגברה על המכשול הפוליטי והיא פרי שיתוף פעולה עם הגלריה המוראבית בצ’כיה. שיתוף פעולה עדין זה נוצר בזכות המעצב הגרפי יוסי למל שהגה את הרעיון לתערוכה  וטווה את הקשרים עם עמיתיו האיראניים במשך שנים”

מדברי אוצר התערוכה , יוסי למל: “התערוכה אות מאיראן מהווה עבורי סגירת מעגל והגשמה של חזון , שהחל לפני שלושים שנה כשעמדתי על אדמת טורקיה מעבר לגבול האיראני וחלמתי על היום שבו אוכל לחצות את הגבול וליהנות מאוצרות התרבות המפוארים שלה. יום זה לצערי עדיין לא הגיע, אך כן נוצרה בידנו האפשרות הנדירה להביא לישראל את הקולות העיצוביים הקסומים מאיראן, קולות בועטים. כולי תקווה שקהל המבקרים בתערוכה יחלקו עמי את התשוקה ואת ההתרגשות הכרוכים בגילוייה של תרבות והאנשים שמאחוריה.

במסגרת התערוכה יתקיימו במוזיאון מגוון רחב של אירועים, פעילויות וסדנאות שיחשפו בפני הקהל הרחב זרקור לסצנת התרבות האיראנית העכשווית.

 

אוצרי התערוכה:

האמן הגרפי, יוסי למל

ד”ר מרתה סילברסטובה, הגלריה המוראבית, ברנו, צ’כיה

19/5/16 – 19/11/2016

פעילויות ואירועים במסגרת התערוכה “אות מאיראן”:

 • ·        סדנת קליגרפיה לכל המשפחה – ללא תשלום!

במהלך הסדנה בהנחיית אמן הקליגרפיה, יורם קפלן ייבנו הילדים מברשות ענקיות וכלי ציור מיוחדים ובהמשך ייצאו לחצר המוזיאון ויצרו עבודות קליגרפיה גדולות ממדים. בתום הסדנה יתקיים סיור מודרך למשפחות.

יום שבת, 21/5| שעת תחילת הסדנה: 11:00 | שעת תחילת הסיור למשפחות: 13:00| המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים.

 • מישל קישקה פוגש את המאייר הצרפתי, ניקולא וליד – הכניסה ללא תשלום!    

מישל קישקה, מהמאיירים הידועים בישראל ישוחח על ניקולא וליד על ספרו “כך שתק זראטוסטרא” שנכתב בעקבות מסע שערך ניקולא באיראן וכולל הבחנות מרתקות על החברה האיראנית העכשווית. עוד ישוחחו השניים על תרבות פופולארית גרפית כאמצעי לתקשורת ישירה העוקפת מגבלות ומחסומים פוליטיים ואחרים.

ניקולא וילד הוא מאייר וצייר קומיקס צרפתי יליד 1977 . ב-2005 נסע לקבול באפגניסטן כדי לעבוד על  פרויקט איור של החוקה האפגנית. בעקבות השהות הממושכת באפגניסטן, הוא פירסם רומן גרפי בשלושה חלקים המתאר את חוויותיו כזר באפגניסטן תחת השם ״קבול דיסקו״. הכל התחיל ב 2014 יצא ניקולא למסע באיראן שבעקבותיו כתב את הרומן הגרפי ” כך שתק זראטוסטרא” . ההבחנות של ניקולא על החברה האיראנית העכשווית, היכרותו עם ההיסטוריה הפרסית והיכולת הרגישה שלו לתרגם את חוויותיו לאיורים וסיפורים מרתקים עומדים במרכז יצירתו .

יום שלישי, 24/5|  שעה 20:00| המפגש יתקיים בשפה האנגלית| כניסה חינם ברישום מראש| המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים

 

 •    פסטיבל ישראל 2016 במוזיאון – איראן שמעבר  – הכניסה ללא תשלום!

במסגרת פסטיבל ישראל 2016 יארח המוזיאון ערב רב של מופעים הלוקחים אותנו אל איראן שמעבר למעטה הפוליטי – דתי. בין כרזות התערוכה “אות מאיראן”, ישתלבו מופעי סאונד, מוזיקה, פרפורמנס וספוקן וורד של אמנים ישראלים: אורית סוכרי (מחול), אנסמבל גולהא בהנחיית מנשה ששון ( מוסיקה), צביה מרגליות (ספוקן וורד), קולקטיב המבול (פרפורמנס), כנרת חיה מקס (פרפורמנס) ושלומית יעקב (וידאו). במהלך ערב שלם יפעלו האמנים בחללים השונים שבמוזיאון והקהל יוזמן לשוטט בין היצירות החיות לאלו המוצגות בתערוכה. כמו כן יוקרן סרט האנימציה “פרספוליס” העוקב אחר ילדה איראנית בימי מלחמת איראן – עירק והמהפכה האסלאמית.

יום שלישי, 7/6| שעה 20:30|

מפגשים בחודש יוני

 

 •       שיח גלריה עם אוצר התערוכה, יוסי למל

יום חמישי, 2/6| שעה 19:00| המפגש כלול בדמי הכניסה למוזיאון

 

 •       קולנוע פרסי – איראן שלאחר המהפכה –  מפי ניסים דיין, במאי, מורה וחוקר קולנוע ותיק

במפגש זה (ראשון מתוך שניים) יציג דיין את הקולנוע האיראני דרך עשר , סרטו של הבמאי האיראני הנודע עבאס קואריסטמי, הנחשב לאחד מבמאי הגל החדש שלאחר המהפכה, תוך הפניית זרקור אל עולמן של הנשים האיראניות והקשיים עמם הן נאלצות להתמודד. עשר צולם בחשאי בטהראן ומתאר את סיפורה של נהגת מונית איראנית והקשיים איתם היא מתמודדת בעקבות המהפכה.

בתום המפגש יוקרן הסרט

יום חמישי, 16/6| שעה 19:00 | המפגש כלול בדמי הכניסה למוזיאון

 

 •      איראן: מבט מבפנים, הפרדוקס האיראני

מסע צילומי בין איראן שלפני המהפכה ואחריה מפי הצלם נפתלי הילגר

יום חמישי, 23/6 | שעה 19:00| המפגש כלול בדמי הכניסה למוזיאון

 

 •       “אשמדאי החנטריש- השפעות איראניות על לשוננו ועל תרבותנו”

הבלשנית ד”ר תמר עילם גינדין המתמחה בפרסית ובאיראן הקדומה והמודרנית בהרצאה בה יתוודע הקהל לתופעת המגע בין תרבויות ולשונות בכלל, ולהשפעות האיראניות על לשוננו ותרבותנו בפרט.

יום חמישי, 30/6 | שעה 19:00| המפגש כלול בדמי הכניסה למוזיאון

 

מפגשים בחודש יולי:

 •      

  הופעה של הזמרת ג’נט יהודיאן רוטשטיין

הזמרת ג’נט יהודיאן רוטשטיין חוזרת לשורשיה האיראנים במופע מוזיקלי  קלאסי פולקלוריסטן יהודי ועכשווי  המשלב מקצבים קסומים ופיוטיים ממיטב הלחנים והפיוטים שבמוזיקה הפרסית בליווי כלי נגינה אותנטיים.

יום חמישי, 7/7/16 | שעה 20:30| מחיר כרטיס: 50 ₪ (סטודנטים: 40 ₪)

 

 •       סדנת אמן עם צלם צרפתי שלא ניתן לחשוף את שמו מטעמי ביטחון

סדנה בת יומיים עם צלם צרפתי הנמצא באופן קבע על קו צרפת איראן שם הוא מצלם את חיי הלילה ותרבות באיראן העכשווית (על כן זהותו חסויה). הוא מצליח לגעת באמנות החיה ובאמנים והצעירים הלוקחים חלק בסצנת התרבות המקומית ומלאת הצבע והחיים המתנהלת תחת השלטון האסלאמי.

יום שלישי, 12/7|  הכניסה ללא תשלום ברישום מראש.

 

 •      פאנל שירת מחאה החופש והביטוי בנושא אמנות פוליטית ומחירה באיראן לאחר המהפכה

לאורך ההיסטוריה של איראן שימשה האמנות כלי להבעה של עמדות פוליטיות. בחברה שבה עלול הביטוי החופשי לעלות לאדם במחיר חירותו שלו (ולעתים אף בחייו), מהווה האמנות דרך להעביר מסרים באופן מוצפן, דו-משמעי ואלגורי, ומאפשרת מחאה גם בתנאים של עריצות. אמנים ואמניות איראנים הביעו ומביעים את קולם בשלל אמצעים, ויצירותיהם שימשו ומשמשות כערוץ של התנגדות פוליטית. בערב זה יחשפו ארבע יוצרות ומתרגמות חלקים מהיצירה הפוליטית האיראנית, יספרו על ההשלכות של אמנות פוליטית עבור יוצריה וידונו בכוחה של היצירה ככלי פוליטי. בפאנל ישתתפו: ד”ר סיון בלסלב, היסטוריונית של איראן ומתרגמת מפרסית, מנחת הערב. אורלי נוי, מתרגמת מפרסית, פעילה פוליטית, בעבר במסגרות כמו קואליציית נשים לשלום והקשת הדמוקרטית המזרחית, כיום חברת הנהלת בצלם.  תהילה חכימי,  משוררת ישראלית, זוכת פרס ברנשטיין לשנת 2015. מורין נהדר, זמרת, יוצרת, פייטנית ומלחינה ישראלית.

יום חמישי, 21/7| שעה20:00 | ההשתתפות באירוע כלולה בדמי הכניסה למוזיאון

מפגשים בחודש אוגוסט

 •      לפגוש את המנהיג חמינאי – הרצאה מאת דיוויד ניסן

תארו לעצמכם שיכולתם לשבת מול מנהיג איראן, האייתאללה ח’אמנהאי, ולשאול אותו כל מה שאתם רוצים. ותארו לעצמכם שהוא היה משיב לכם בצורה אמתית וכנה לחלוטין. מהי הסיבה הלא מוזכרת אך המכרעת מאחורי החתירה העיקשת של איראן ליכולת גרעינית צבאית? מה עומד מאחורי העמדות האנטי-ישראליות הקיצוניות של המשטר? איך משפיעות המחלוקות הפנימיות בין מוקדי הכוח במשטר על קבלת ההחלטות, במיוחד בנושא המשא ומתן על סוגיית הגרעין? התייחסות לכל השאלות האלה בדמותו של ח’אמנהאי בהרצאה יוצאת דופן, נוקבת ולעיתים אף פרובוקטיבית שתשאיר אתכם עם הרבה חומר למחשבה.

דיוויד ניסן הינו יליד איראן, בעל תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון, ותואר שני  ביחסים בינלאומיים ובמנהל עסקים. שירת כקצין מודיעין מטעם משרד הביטחון בחיל המודיעין ועוד ארבע שנים כחוקר  ב-Terrogence החברה הישראלית     לאיסוף וניתוח מודיעין בטחוני/מדיני מהאינטרנט. כיום משמש ניסן כחוקר תרבות ומרצה על מגוון נושאים בפורומים שונים בארץ וגם בחו”ל .

יום חמישי, 4/8| שעה19:00 | מחיר: 50 ₪, סטודנטים: 40 ₪

 

 •     קולנוע פרסי – ילדים ומיעוטים בקולנוע האיראני –  מפי ניסים דיין, במאי, מורה וחוקר קולנוע ותיק

במפגש זה יציג דיין את נושא הילדים והמיעוטים בקולנוע האיראני דרך הסרט באראן תסריט ובימוי: מאג’יד מאג’ידי, המספר על סיפור אהבה דופן הנרקם על רקע מצבם הקשה של הפליטים מאפגניסטן.
בתום המפגש יוקרן הסרט

יום חמישי, 11/8| שעה 20:00 | המפגש כלול בדמי הכניסה למוזיאון

 

 •       בלוז אהבה פרסי״ לכבוד ליל ט׳״ו באב

חגיגה מוסיקלית המשלבת גרוב וסול במוסיקה הפרסית העתיקה.  הדר מעוז- הפקה מוסיקלית, שירה, טאר, דויירה ודרבוקה,  רועי אביטל- גיטרה בטים ואפקטים,  איתמר אסף טל- כליי הקשה,  יניב מייזל- עוד

יום חמישי, 18/8| שעה 20:30  | מחיר: 50 ₪, סטודנטים: 40 ₪

 •       אנסמבל אמיר שהסר  – מופע מוסיקה פרסית קלאסית ופולקלור מאיראן והסביבה

אמיר שהסר – הוא מהדמויות הבולטות במוסיקת העולם בישראל. אמן נדיר ומרטיט ממוצא איראני – נגינתו בכלי נשיפה היא תופעה יוצאת דופן. אמיר ניגן הופיע והקליט עם מרבית אמני מוסיקת העולם בישראל, אמני מיינסטרים, מוסיקה ים תיכונית וג’אז, בארץ ובחו”ל.  נגנים: אמיר שהסר- חליל ניי, שירה.  איתן רפואה- סנטור,  אביב בכר  – עוד, טנבור.  יעקב לב שמח- כלי הקשה

יום חמישי, 25/8| שעה 20:30  | מחיר: 50 ₪, סטודנטים: 40 ₪

מוזיאון לאמנות האסלאם

רחוב הפלמ”ח 2 ירושלים

טלפון: 02-5661291

www.islamicart.co.il

לרגל פתיחת התערוכה, שעות פתיחה מיוחדות של המוזיאון בין

ה 23/5/16 – 23/6/16:

ימים ב’ – ה’ בין 10:00 – 20:30

ימים ו’ ושבת : 10:00- 14:00

שעות פעילות המוזיאון:

שני – רביעי : 10:00- 15:00

חמישי: 10:00- 19:00

שישי – שבת: 10:00 – 14:00

התערוכה מרגשת, מלמדת פותחת צוהר לתקווה לימים טובים יותר .

אל תפספסו זו הזדמנות לגלות פנים אחרות לחשוב על עצמינו ועל העם האירני מנקודת מבט אחרת.

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

 

 

עוד מהבלוג של נירה פרי

תצוגה מקדימה

"סליחה על ההפרעה" – מופע שפותח זווית אחרת להסתכל על הפרעה נפשית

  מופע הסטנד – אפ "סליחה על ההפרעה" מפתיע, מעצים ומאתגר אותנו החברה לצאת משבלונות וסטראוטיפים ולהמשיך לכוון את העדשה דרכה אנו מסתכלים על  בריאות הנפש, התמודדות עם בעיות...

תצוגה מקדימה

בן ושרה – הצגה המבוססת על סיפור אמיתי

צילום: אילנה בן יעקב "בן ושרה", הצגה המבוססת על סיפור אמיתי שהתרחש בארה”ב, היא מחזה ראשון שעולה לבמה של המחזאית אילת סלומון-עקיבא. בן, בחור נוצרי אמריקאי, ילד פרחים המאמין...

תצוגה מקדימה

"דבר אלי בפרחים" - קאברט מוזיקלי שתאהבו

היה לי העונג להשתתף בערב הגאלה החגיגי של הקאברט המוזיקלי: ”דבר אלי בפרחים" המבוצע על ידי זמרת, שחקנית צעירה ומוכשרת, נעמה פרידמן, בוגרת טרייה של בית צבי. נעמה הגישה מופע...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה