הבלוג של נירה פרי

לשנות כיוון

נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים

עדכונים:

פוסטים: 147

החל מפברואר 2011

“הילדים רוצים קומוניזם” – תערוכה עכשיו במובי-מוזיאוני בת ים. תערוכה הנוגעת בכולנו ומאפשרת מחד מבט על עולם שהיה, מנקודת מבט מעניינת, ומאידך מספקת הרבה חומר למחשבה על ההווה ועל העתיד

28/02/2016

19

                                                                     אולגה קונדינה, בירה  2015

ביום חמישי 25.2.2016 הוזמנתי  למובי-מוזאוני בת ים לפתיחת סבב התערוכות הראשון שמשתלט על העולם לציון 99 שנה למהפכת אוקטובר.

בין הוודקה שזרמה כמים בכניסה לבין קהל בסקאלת גילאים מאד מגוונת , כובעי פרווה שחידשו ימיהם לכבוד האירוע, בליל שפות כשהרוסית והעברית מככבות, מצאתי עצמי נחשפת לזיכרונות ואסוציאציות על ברית המועצות הקומוניסטית כפי שחוו אותה מי שהיו ילדים ונוער באותה תקופה ועשו עלייה לישראל. נוסטלגיה לצד ביקורת,מבט על ההווה ומבט של תקווה לעתיד יוצרים לתערוכה אופי מיוחד ומרגש.

המוזיאון משמש כמעין תחנת חלל שמכוונת לשיט במרחבים שונים היסטוריים שאין לנו כיום גישה אליהם. היצירות מחד חורגות מאילוסטרציה של ההיסטוריה ,אבל מאידך פונות אליה במגמה לזהות יכולות, הזדמנויות, זרמים והקשרים שעשויים להיות רלוונטיים לנו גם כיום.

המרחבים השונים באים לביטוי בחללים בהם מוצגות שבע תערוכות שונות.

בחלל המרכזי, בקומת הכניסה, מציג אוהד מרומי, מיצב של מרחב חלימה בהקיץ. מקבץ של מיטות קיבוץ של פעם שהקהל יכול לשכב עליהן ולחלום בהקיץ לראות עתיד. חלימה בהקיץ היא מצב של אי פעולה בעולם הכול כך דינמי שבו אנו חיים והיא מאפשרת לרקום ממקום  של רוגע תסריטים  שאתם רוצים. אני ניסיתי שכבתי ואהבתי.

10

    צילום: נירה פרי

בקומה השנייה, מציג רענן חרל”פ, תבליט של דירה בבית ציבורי שבו הפנים הוא חוץ והחוץ הוא פנים, הקיר המורכב משני הפכים כמו נעלם והופך לאפס , קיר שקוף. חרל”פ מתייחס לדיור שהוא אחד מאמצעי השליטה החברתי והפוליטי.

11

 צילום: נירה פרי

ארבע מחברות הברביזון: נטליה זורבוב , אסיה לוקין, זויה צרסקי, אולגה קונדיינה   מציגות ציורים שציירו בילדותן וציורים חדשים שציירו, המתארים את זיכרונותיהן מהחיים בברית המועצות.

אנה לוקשבסקי, החברה החמישית בקבוצה, תציג בתערוכה הבאה את תגובתה לציורי חברותיה. יהיה מעניין לראות את יצירתה  אשר תוצג ביוני 2016 .

עניין אותי לדעת מה מרגישים מי שהיו ילדים בברית המועצות במפגש עם התמונות.

ראיינתי את אנה ברוק, מבקרת בתערוכה, שעלתה לישראל בגיל 17 בשנת 1994. אנה בקרה בתערוכה ביחד עם בנה. לשאלתי: מה היא מרגישה, השיבה: “בדיוק ספרתי לבני שהתמונות מחזירות אותי לילדות בברית המועצות”.

12

צילום: נירה פרי

אנה הצביעה על אחת התמונות ובה שתי ילדות רוקדות על מיטה לצלילי פטפון ,(כן פעם היה מכשיר כזה :-) ), כשעל הקיר ברקע תמונתו של זמר ויקטור צ’וי.

אנה: ” זה בדיוק אני וחברה שלי ,החדר שלי, אפילו התמונה של הזמר שאהבתי שהייתה תלויה על הקיר. זה מרגיש  לי מאד מוזר ,פתאום אני רואה תמונות שמורות על נוסטלגיה,, ויש תמונות אחרות שלא רוצה לראות, ואני שמחה שאני לא רואה יותר כאן. בסה”כ התמונות מראות את האמת הקשה שהייתה שם”.

מיכאל כץ שעלה בשנת 2005 מסיביר, השיב לשאלתי לגבי הרגשתו: “אני ממש רואה בעיניים את האוטובוס הצהוב המלא אנשים, כשרבים נתלים עליו וקופצים כדי לרדת. זה ממש מה שהיה שם. תמונות הסקי, מעוררות אצלי הסתכלות רומנטית. הנסיעה לאתר הסקי, שעור הסקי, הגלישה … משמח אותי שהצליחו באמצאות התמונות להעביר את התחושה של חופשת הסקי ,אני מרגיש את החוויה”

13

 צילום: נירה פרי

בחלל הבא מוקרנים סרטי מדע בדיוני סובייטי : הסרט מלכת המאדים ברה”מ 1924 הסרט מוסקבה החדשה ברה”מ 1938 והסרט או-בי או-בה פולין 1985.

14

 צילום: נירה פרי

בחלל הבא, מציגה נועה יפה דריומה של הכוכב האדום – מאדים, כשבבסיס גישתה שהיום אחרי הפוטושופ צריך לחזור לתמונה האמיתית .

היוצרת מקשרת בין המשמעות שניתנה לכוכב מאדים בספרי המדע הבדיוני הקומוניסטי, לבין הניסיונות הנוכחיים של נאס”א להגיע אליו.

היצירה מכניסה אותך הצופה למצפה הכוכבים והפלנטריום. כשאתה ניצב על המאדים, הכוכב אליו נעשים ניסיונות להגיע במטרה לכבוש להתנחל וליצור חיים חדשים, אתה מסתכל על כדור הארץ שכבר הרסנו. בחדר המדמה את המאדים ישנן יצירות מחומרים פיזיים, בעלי נפח. הם , בשילוב התאורה הייחודית, מעניקים תחושה של דמוי מצולם.

15

 צילום: נירה פרי

יונתן גולד מציג ציור קיר של אנשים העומדים בתור. מה שהיה תופעה כל כך אופיינית לתקופה הקומוניסטית, אבל לא נעלמה עם קריסת הגוש הסובייטי ונפילת חומת ברלין, אלא התגברה היום כשמדינת הרווחה הגיע לאן שהגיעה. כיום תורים קיימים בכל מקום בבתי החולים, בבנק, בשדה התעופה, במחסומים הצבאיים ועוד.

16

 צילום: נירה פרי

ניקול ורמס עצבה ספריה מודולרית ובה מהדורה של האנציקלופדיה הסובייטית הגדולה, תשובה של ברה”מ לאנציקלופדיה בריטניקה.

לכאורה האינציקלופדיה לא רלוונטית כיום, אבל, במהלך השנה חוקרים,כותבים ואוצרים מוזמנים לנתח אירועים מהמציאות הנוכחית במושגים המופיעים באינציקלופדיה הזאת.

17

 צילום: נירה פרי

הילדים רוצים קומוניזם הוא פרויקט שנתי של תערוכות במובי-מוזאוני בת ים והוא מתקיים במשותף עם שורה של מוסדות ואמנים שונים ברחבי העולם, וכולל תערוכות, הרצאות, מיצגים, הקרנות ופירסומים לכל אורך שנת 2016. המוסדות השותפים כוללים את:  Tranzit שבפראג, The Visual Culture Research Center בקייב, Free/Slow University בוורשה, State of Concept באתונה, Skuc gallery בלובליאנה, החלל החדש של e-flux בברוקלין ומובי-מוזאוני בת ים.

הפרוייקט מאורגן על ידי:  ויט האברנק, ולדימיר וידמאר, יהושע סימון, איליאנה פוקיאנקי, אלכסיי רדינסקי וקובה שרדר.

אמנים משתתפים:

גלית אילת, עודה אל אשהב, מקס אפשטיין, בנק”י (ברית נוער קומוניסטי ישראלי), מריה גרז’יניץ’, אליושה גוז’נסקי, יונתן גולד, טל גפני, יקטרינה דגוט, ויט האברנק, הברביזון החדש (זויה צ’רקסקי, אולגה קונדינה, אנה לוקשבסקי, אסיה לוקין, נטליה זורבוב), מיכה הסה, ניר הראל, רוני הרדליץ, ולדימיר וידמאר, ונגליס וולאחוס, קוסטיס וולוניס, ניקול ורמרס, רענן חרל”פ, יוטה לואנידו, יוליה מוריץ,  אוהד מרומי,  אינגו ניירמן, תמר ניסים, אולף ניקולאי, ערן סבג, סדא”י (סוציאליסטישה דוייטשה ארבייטיוגנד), יהושע סימון, איליאנה פוקיאנקי, אנטוניס פיטאס, קתי צ’וחרוב, ניקיטה קדן, קונסטנטינוס קוסטיס, אלכסיי רדינסקי, גלעד רייך, קובה שרדר, נועה יפה ועוד.

אוצר: יהושע סימון

עבורי הצברית, הייתה התערוכה מפגש מעניין עם חיים  שלא הכרתי. מצאתי עצמי חושבת איך כשיש גבולות רוצים חופש, וכשיש חופש מחפשים גבולות . מעניין להתבונן מהמקום שבו אנו נמצאים היום על העבר ועל העתיד. התערוכה מספקת הרבה חומר למחשבה .

המלצתי, לא להסתפק בסבב אחד. אני עברתי בחללים מספר פעמים והרגשתי איך התובנות מתבהרות.עם זאת, המחשבות, שאלות, הוסיפו להתרוצץ בראשי גם כשיצאתי

מובי-מוזאוני בת ים, סטרומה 6, בת ים. שעות פתיחה: ג’, ה’: 16:00-20:00, ו’, ש’: 10:00-14:00

כניסה חופשית.

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

 

עוד מהבלוג של נירה פרי

תצוגה מקדימה

"סליחה על ההפרעה" – מופע שפותח זווית אחרת להסתכל על הפרעה נפשית

  מופע הסטנד – אפ "סליחה על ההפרעה" מפתיע, מעצים ומאתגר אותנו החברה לצאת משבלונות וסטראוטיפים ולהמשיך לכוון את העדשה דרכה אנו מסתכלים על  בריאות הנפש, התמודדות עם בעיות...

תצוגה מקדימה

בן ושרה – הצגה המבוססת על סיפור אמיתי

צילום: אילנה בן יעקב "בן ושרה", הצגה המבוססת על סיפור אמיתי שהתרחש בארה”ב, היא מחזה ראשון שעולה לבמה של המחזאית אילת סלומון-עקיבא. בן, בחור נוצרי אמריקאי, ילד פרחים המאמין...

תצוגה מקדימה

"דבר אלי בפרחים" - קאברט מוזיקלי שתאהבו

היה לי העונג להשתתף בערב הגאלה החגיגי של הקאברט המוזיקלי: ”דבר אלי בפרחים" המבוצע על ידי זמרת, שחקנית צעירה ומוכשרת, נעמה פרידמן, בוגרת טרייה של בית צבי. נעמה הגישה מופע...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה