הבלוג של נירה פרי

לשנות כיוון

נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים .חברת לשכת המאמנים ,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים

עדכונים:

פוסטים: 134

החל מפברואר 2011

בתאריך פטירתו של אפרים קישון (29.1) התקיימה בסינמטק הקרנת בכורה חגיגית של חמישה סרטים קצרים עלילתיים וסאטיריים, שחתמה את אירועי שנת העשור למותו. האירוע היה מרגש והסרטים שנבחרו להקרנה במסגרת “קצר וסאטירי” הותירו טעם של עוד

01/02/2016

IMG-20160129-WA0008

בתאריך פטירתו של אפרים קישון (29.1) התקיימה בסינמטק הקרנת בכורה חגיגית של חמישה סרטים קצרים עלילתיים וסאטיריים, שחתמה את אירועי שנת העשור למותו. הסרטים הופקו במסגרת תחרות  “קצר וסאטירי” - יוזמה משותפת של קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה ומשפחת קישון.

בחוץ היה קר מעונן משהו, במבואה שם נערכה קבלת הפנים היה חם וההתרגשות כבשה את האוויר. בין הנוכחים נצפו בני משפחת קישון, מחזאים,  מוזיקאים ועוד אושיות ידועות. אפופה באדי קוקטייל הערק המעולה שלגמתי ירדתי/ עליתי  במעלית לאולם ההקרנה, זאת למה?

פיזית אומנם המעלית ירדה, אבל מנטאלית עליתי ל”חוויה מהסרטים”.

על המסך הענק קידמה את פנינו תמונתו של אפרים קישון ז”ל הסופר, הסאטיריקן, המחזאי, התסריטאי ובמאי הקולנוע והתיאטרון הישראלי, חתן פרס ישראל 2002

קישון  יליד הונגריה עלה לישראל בשנת 1949הוא שיקף באופן הומוריסטי את בעיותיה ונפתוליה  של החברה בישראל שזה עתה נולדה אותם חווה בהיותו עולה חדש מקרוב. מצוקות בתחומים החברתי והכלכלי כמו גם הבירוקרטיה והפערים החברתיים באו לביטוי ביצירותיו וזאת בתקופה שביקורת בראש חוצות לא הייתה  הדבר המקובל.

אז קצת בנימה אישית :בסרטו הראשון של קישון “סאלח שבתי” צפיתי אין ספור פעמים כמו גם בסרט  ”השוטר אזולאי” ובסרט  “תעלת בלאומילך” שאחי שמוליק קובלסקי בן השמונה ניגן בו על קלרינט במסגרת התזמורת של עיריית תל אביב, (תחילתה של קריירה מוזיקלית שבה התמחה בהמשך :), היה בין היתר ממקימי הצוללת הצהובה).

 קראתי גם את הספרים שכתב וזכור לי במיוחד הספר: “העולה היורד לחיינו” שעבורי הצברית מצפון תל אביב שימש חלון הצצה לעולמו  של העולה החדש.

שנים עקבתי אחרי הטור שכתב במעריב “חד גדיא“.

ספרו “ספר משפחתי” נחשב לספר העברי השני אחרי התנ”ך הנפוץ והמתורגם בעולם.

 יצירתו של קישון שמשה ומשמשת עבורי תזכורת לכך ש”עולם כמנהגו נוהג”, ואפילו שהנושאים משתנים, האנשים נשארים עם מאפייני התנהגות דומים, הבירוקרטיה ממשיכה ומתחזקת.  והטכנולוגיה שהיא אמצעי רק מוסיפה לרפרטואר .

 חזרה לאולם 3

הבן

בנו של קישון רפי קישון הטיב לקשר בין המתרחש באולם לבין ההצדעה לאיש באומרו: “זה חלומו שהתגשם שיוצרים יוצרים יצירות ברוחו”.

היה מרגש לצפות בקטעי הקישור שבם הוקרנו קטעים קצרים מהזדמנויות שונות בהם מתייחס קישון בהומור לעצמו ולעשייתו. היה משהו חזק באוויר בהדהוד של המבטא ההונגרי הכבד שלו.

:חמשת הסרטים שהוקרנו הם

“סיביר”

במאי: נפתלי אלטר | תסריט: אשכול נבו ונפתלי אלטר | הפקה: אסתי יעקוב-מקלברג וחיים מקלברג, תותים הפקות 

סיביר מתוך הסרט 

עולים חדשים מרוסיה אנשים מבוגרים שאינם דוברים עברית חיים באופוריה בעיר מבודדת כשיום אחד הם רואים תנופת בנייה. הם שהובטח להם מועדון שחמט, שמחים שהנה חלומם מתגשם. אלא שהם הקדימו את החגיגה ומהר מאד מתגלה להם שבמקום מוקם מקווה. הם נקראים לסייע לראש העיר שמבטיח להם בתמורה הקמת  מועדון בעתיד. את ההשתלשלות  לאחר מכן רואים בסרט. הסרט נכתב בעקבות הספר “המקווה  האחרון בסיביר”  שכתב הסופר אשכול נבו

10

 בשיחה קצרה שקיימתי עמו אמר נבו: “היה  ברור לי שיום אחד הספר יהיה לסרט. את התסריט כתבתי ביחד עם נפתלי אלטר חברי. עבורי עשיית הסרט הייתה חוויה של  סגירת מעגל וגם חשוב לציין סרט של חברות

.בסרט יש: עולים חדשים, פער ציפיות שנוצר בשל שוני בין תרבויות, בירוקרטיה, תורם, רכיבים  “קישוניים” חזקים

“הוצאתו לאור של המשורר המת “

  מבוסס על המערכון “רעש” מאת אפרים קישון. במאי: עידן לוי | תסריט: ישראל ברייט ורן שריג | הפקה

אסף אמיר, נורמה הפקות

המשורר תולעת שני מגיע נרגש עם כתב עט של ספרו החדש אל ההוצאה לאור קונשטטר ושם הוא מגלה שאין כוונה להוציא לאור את ספרו משום שאין עניין בשירה מכיוון שמה שמוכר זה רעש וכותרות. המשורר המאוכזב לומד מבעל ההוצאה והמוציא לאור שלה על מגוון שיטות ליצירת רעש שעליו לעשות כדי ליצור ביקוש ליצירתו כשהשיטה המועדפת היא התאבדות. למרות התנגדותו הראשונית הוא נשאב לתוך דפוס ההצלחה המקובל והתוצאה הוא “זוכה” להצטרף  למשוררים  הקבורים בחצר ההוצאה לאור.

אז “אין נביא בעירו” ו”הילה של אחרי” הם  שני הרכיבים בסיסיים שחינם לא נס.

“לחופש נולד “(סרט אנימציה, מבוסס על סיפור מאת אפרים קישון).

בימוי, תסריט והפקה: ליאב צברי. עורך: עמית גנתון. דיבוב תפקידים ראשיים: ערן מור ונועה אוסטרייכר. דיבוב תפקידים משניים: יוסי מרשק, דניל בורובין, נטע צבר

מתוך הסרט לחופש נולד

בני זוג שמכונת הכביסה שלהם (בדומה לשלי) יש לה חיים משלה היא נוהגת לקפץ בזמן הסחיטה, ולצאת לטייל במרחב הפתוח. בעת טיוליה היא מתאהבת במכונת הכביסה של השכנים.

התופעה שבה הטכנולוגיה יוצאת משליטה ואנו משתעבדים למכונות הייתה רלוונטית ותהיה רלוונטית עוד שנים רבות .הרלוונטיות שלה נמצאת בעלייה, ותחשבו מתי קישון התייחס אליה.

“יוקר המחיה”

במאים ותסריטאים: דניאל נחנסון ואלי חביב | מפיקים: יעל אבקסיס והלל רוזמן, קסיס סרטים. שחקנים: צביקה הדר ותימור כהן, צלם: בנג’י כהן. מוזיקה מקורית: אסף רינדה.

תמונה מתוך הסרט יוקר המחיה - פרויקט קצר וסאטירי

פוליטיקאי (צביקה הדר) לוקח לעצמו פסק זמן אחרי העברת תקציב המדינה ויוצא ליום שייט ביאכטה של חברו .אולם ,מה שאמור להיות יום רגוע, משתנה, כשמבטן הספינה מגיחה נערת ליוו ערומה ומשבשת את התכנון. מה חשוב לדמות הציבורית, אל מה הוא מוכן לוותר רק כדי להראות טוב שייכים לרכיבים  שלא נס ליחם.

“ולתפארת מדינת ישראל”

בימוי ותסריט: יניב סגלוביץ | הפקה: קובי עזרן, “שטוקה סאנוק”. שחקנים: איציק גולן , שני קליין, אילן חזן.

ולתפארת - מתוך הסרט

אבי כהן נשוי עם ילדים, חיי חיי שגרה עד שהוא מתבשר על ידי חוקר מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כי נמצא שהוא תואם בכל תחומי החיים לממוצע בחברה הישראלית, ועל כך זכה בתואר “הישראלי הממוצע”. התקשורת מחבקת אותו, הוא נכנע לתהילה והופך בן לילה לסמל לאומי וסלבריטאי. אשתו, מעודדת אותו להפוך את התהילה הלאומית לעסק כלכלי שמצליח קצת יותר מדי.

ואם לרגע חשבתם שהחוקר יוותר על התהילה? טעיתם!, שהרי כל האמצעים כשרים לקבלת הכתר. אז מה אם דורכים על גוויות? מקובל במחוזותינו, נכון?

ולסיכום

נכנסתי מחויכת יצאתי צוחקת, נהניתי מכל רגע. הסרטים שנבחרו בתחרות השאירו אצלי טעם של עוד. האירוע היה מכובד ומכבד.

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

 

עוד מהבלוג של נירה פרי

תצוגה מקדימה

"סליחה על ההפרעה" – מופע שפותח זווית אחרת להסתכל על הפרעה נפשית

  מופע הסטנד – אפ "סליחה על ההפרעה" מפתיע, מעצים ומאתגר אותנו החברה לצאת משבלונות וסטראוטיפים ולהמשיך לכוון את העדשה דרכה אנו מסתכלים על  בריאות הנפש, התמודדות עם בעיות...

תצוגה מקדימה

בן ושרה – הצגה המבוססת על סיפור אמיתי

צילום: אילנה בן יעקב "בן ושרה", הצגה המבוססת על סיפור אמיתי שהתרחש בארה”ב, היא מחזה ראשון שעולה לבמה של המחזאית אילת סלומון-עקיבא. בן, בחור נוצרי אמריקאי, ילד פרחים המאמין...

תצוגה מקדימה

"דבר אלי בפרחים" - קאברט מוזיקלי שתאהבו

היה לי העונג להשתתף בערב הגאלה החגיגי של הקאברט המוזיקלי: ”דבר אלי בפרחים" המבוצע על ידי זמרת, שחקנית צעירה ומוכשרת, נעמה פרידמן, בוגרת טרייה של בית צבי. נעמה הגישה מופע...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה