הבלוג של נילי שילה, מגשרת ועו"ד

nilishiloh

עורכת דין, בוגרת תואר בפסיכולוגיה, לימודי טיפול זוגי ומשפחתי ותואר שני במנהל עסקים. עוסקת בגישור 15 שנים ומלווה אנשים בתהליכי פרידה עד ביצוע הגט. עורכת הסכמי ממון והסכמים לחיים משותפים.

עדכונים:

פוסטים: 64

החל מיוני 2015

האם הגירושין יהיו רק אבן דרך אחת במסלול החיים של הילדים שלכם, או, חלילה המסלול עצמו? בכך עוסקת הרשימה הבאה

14/12/2017

אין פרידה יפה אל תאמין

בלי האהבה אנשים משתנים

“אין פרידה יפה, אל תאמין/ בלי האהבה אנשים משתנים”. במילים האלה, מאחד משיריה של חווה אלברשטיין, אני נזכרת, מפעם לפעם, כשאני רואה זוגות נצים, גם כשהם בוחרים להיפרד בגישור. לצערי, אני מאמינה, שזוגות מתגרשים רבים, חווים את התחושות האלה בעוצמות כאלה ואחרות.

נדמה שכשהלהבות יורדות, האש כלתה ובני הזוג הגיעו להסכם שמסדיר את הפרידה, בכל הנוגע לילדים ובכל הנוגע לרכוש, אפשר לעבור הלאה, להתקדם לשלב הבא בחיים. לפעמים זה נכון, אבל לא פעם, הכעסים, העלבונות, האיבה, כל אלה נשארים כמו זרמים תת קרקעיים שמחלחלים לרבדים השונים של חיי היומיום. כשצצה הזדמנות, הם פורצים החוצה ויוצרים עוד בעירה מקומית.

גירושין הם לנצח

תאמרו – אבל הם נפרדו, איך זה יכול להמשיך? פשוט מאד – בניגוד לנישואין, שלא תמיד נמשכים עד קץ הימים, גירושין הינם לתמיד. בן הזוג לשעבר יישאר תמיד בן הזוג לשעבר. כשיש לבני הזוג (שעכשיו הם כבר, שניהם, לשעבר) ילדים משותפים, הילדים  האלה יספקו הזדמנויות לממשק בין ההורים, שאם ינוהל תחת השפעת הרגשות הקשים בין בני הזוג לשעבר, יחשוף את הילדים לתחושות של הוריהם וליחסים העכורים ביניהם.

תמונת זוג עם כיתוב

כשהילדים של בני הזוג קטנים, לא תמיד ניתן לצפות מראש את הממשקים העתידיים, שידרשו שיתוף פעולה ביניהם. אלה כוללים אירועים משמחים, כמו גם אתגרים מורכבים – שני ההורים יוזמנו למסיבת סוף השנה בגן, לאירועים בבית הספר, לסיום הטירונות וקורסים יוקרתיים, וגם לעמידה תחת החופה. האם הם יוכלו לעבור את האירועים האלה בשלום, או שהמפגשים המשותפים יותירו אצל הילדים טעם מר, גם ברגעים מרגשים בחייהם. ומה עם קבלת החלטות בנושאים קריטיים יותר, כמו טיפולים רפואיים ונפשיים, או במהלך התקופה המאתגרת של גיל ההתבגרות? האם הם יוכלו להיות שותפים בתגובה שלהם, להשתכרות הראשונה או לשברון הלב הראשון? או לביטויים השונים שיביא איתו מרד הנעורים?

כשאין שיתוף פעולה בין ההורים, הילדים עלולים להיות חשופים, באופן קבוע, למסרים סותרים משניהם – הורה אחד עשוי להציב גבולות ברורים, בעוד שהאחר יזגזג בגבולות; הורה אחד יכול להיות מעורב ואכפתי בעוד שהאחר יפרש התנהגות זו כשתלטנות של ההורה, בשעה שהילד זקוק למרחב להתפתח; הורה אחד עשוי לחשוב שהקושי של הילד נובע מפינוק יתר בעוד שהאחר יחשוב שהילד סובל מקושי רגשי שמצריך טיפול.

אי הסכמה בין הורים ביחס לשאלות של חינוך הינה תופעה רווחת, לא רק בקרב הורים שהתגרשו, והיא מקור לחיכוכים משפחתיים. כשאי הסכמה כזו יושבת על קרקע של זלזול הדדי וחוסר כבוד, או פגיעה באגו, או חוסר יכולת להתאושש מהפרידה, או כל תחושה שלילית אחרת שנותרה כשארית מתהליך הפרידה, היא גורמת לפגיעה משמעותית ביכולת של בני הזוג לטפל בצורה נכונה ובשיתוף פעולה בילדיהם המשותפים. הנפגעים היחידים מכל אלה הם הילדים, שחשים את הרגשות והתחושות של ההורים, מזהים את הסדקים שבהם הם יכולים לעשות מניפולציות ולתמרן את ההורים, ולא פעם מרגישים שאין שם אדם בוגר שיכול לדאוג להם ולסייע להם. למרות נוכחותם הפיזית של ההורים, עלולים ילדים במצבים כאלה להרגיש מאד לבד בעולם, מאד לא בטוחים. ילד שרואה שהוריו מתקוטטים בבית משפט על הצורך שלו בטיפול רגשי, או על הליכה לחוג, או על נסיעה לחופשה, עשוי להרגיש, שהוא גורם להחמרה ביחסים בין ההורים, ולחוש אשם בשל כך. זאת, למרות שהוריו הם האחראים למצב והם, במסווה של דאגה לטובת הילד, גורמים לו יותר נזק מטוב.

האם הילד יהפוך לחלק מהגירושין?

אני מעריכה ומכבדת כל זוג שמצליח להיפרד בגישור ולהימנע ממסלול של התדיינות ארוכה בבית המשפט, אבל גם אם נפרדתם בגישור, אינכם יכולים לנוח על זרי הדפנה. אתם תזדקקו לכל יכולות ההתמודדות שלכם במהלך השנים הבאות, כשהדבר יגיע לנושאים הנוגעים לילדים המשותפים שלכם. אם לא תגייסו הבנה, הקשבה, נכונות לשים את הילד במרכז ואת ההיסטוריה הזוגית שלכם מחוץ למגרש, לא תהיו שם בשביל הילד שלכם והוא יהפוך לחלק מהגירושין שלכם ולנפגע העיקרי מהם. תעשו לו ולעצמכם טובה ותתמידו בגישור ביניכם, גם אחרי הגירושין, כדי שהגירושין יהיו רק אבן דרך אחת במסלול החיים של הילדים שלכם, ולא המסלול עצמו.

עוד מהבלוג של נילי שילה, מגשרת ועו"ד

תצוגה מקדימה

הילדים הם קרבנות מלחמה חפים מפשע - בעקבות "דיני גירושין"

כמה מחשבות בעקבות הפרק הרביעי של הסדרה דיני נפשות כשצופים בפרק הזה הלב נחמץ. השורה התחתונה של הפרק הזה אומרת, בעצם, שאם נפתחו הליכים משפטיים בין בני זוג, בבית המשפט, אין לדעת כיצד יסתיימו. המציאות עולה על כל דמיון ובני...

תצוגה מקדימה

הבחירה בגירושים לא היתה שלך, אבל הבחירה בחיים היא לגמרי שלך

כולנו מכירים את האמירה המיוחסת לאלכסנדר גראהם בל, לפיה כשדלת אחת נסגרת, אחרת נפתחת; אלא שלעתים אנחנו מביטים יותר מדי זמן בדלת הסגורה, עד שאיננו רואים את הדלת, שמבקשת להיפתח. בקרב זוגות שמגיעים לגישור רואים בבירור את אחד...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

התגרשתם? היה נדמה לכם שעכשיו תהיו פטורים מהצדדים המעצבנים של בן הזוג לשעבר? אז חשבתם...

  התגרשתם? היה נדמה לכם שעכשיו תהיו פטורים מהצדדים המעצבנים של בן הזוג לשעבר? אז חשבתם... מתברר, שכשיש ילדים, אז גם אחרי הגירושין, בן/בת הזוג לשעבר ממשיך לעצבן. הוא ממשיך לאחר לאסוף את הילדים. כשהוא מאחר להגיע למסיבה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה