הבלוג של Netta Doron

צרחנית אינטרנט

בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ [email protected]

עדכונים:

פוסטים: 211

החל מאפריל 2010

מחפשת סרט מומלץ להעביר זמן איכות וחינוך עם המתבגרת שלך? הסרט הזה הוא בשבילך

24/09/2018

[youtube 6AouJzpkMWs nolink]

צפיתי בסרט במסגרת הקבוצה של סלונה “הורים דיגיטליים”. אני מאוד נמשכת לתחום הן בגלל שאני אמא והן בגלל שעוסקת למחייתי בתחום וחיה את הרשתות 24/7.

אקדים ואומר שהסרט “חיפוש” (SEARCHING), שייצא בקרוב לאקרנים, הוא סרט מותחן איכותי ומומלץ לכולם. הן להורים והן לילדים והן לרווקים.. צפיתי בו יחד עם בתי בת ה 17 שגם היא נהנתה.

עלילת הסרט 

לאחר שבתו בת ה-16 של דיויד קים נעלמת באופן מסתורי, נפתחת חקירה מקומית, בניהולה של חוקרת פרטית שנרתמת מיד למשימה. אולם 37 שעות לאחר מכן, מחליט דיויד לקחת את המושכות ולחפש במקום בו כל הסודות שמורים- מחשבה הנייד של בתו. דיוויד חייב להספיק במירוץ אחר עקבותיה הדיגיטליים של בתו, לפני שהיא תעלם לו לתמיד.

הסרט מומלץ להורים מכמה סיבות: זה לא שלא ידענו שיש לילדים שלנו עולם שלם בדיגיטל וברשתות, אבל מדהים לגלות עד כמה העולם שלהם שם עשיר או מסתורי, גם בפנינו, ההורים, שחיים איתם בבית אחד וחושבים שאנחנו יודעים עליהם הכל.

הסרט מעמיד את האב הדואג בפני מצבים מפעימים ומפחידים למדי למדי בו הוא נחשף לרגשות, לשקרים, להתנהגויות של בתו שכלל לא ידע עליהם ולקשרים שהיא ניהלה עם אנשים שלא הכיר או עם אנשים שהכיר טוב אבל לא היה מודע כלל לסוג הקשר שנרקם מאחורי גבו.

למה הסרט משכנע: כי כל הורה יכול למצוא עצמו באותם מצבים, של “לא ידעתי את זה בכלל על הבת שלי!”, וכי מצד שני אנחנו כן מחוברים לאינטואיציה שלנו וכן מכירים את הילדים שלנו גם אם יש בחיים שלהם, ובפרט הדיגיטליים, צדדים שמוסתרים מאיתנו.

למה הסרט פחות משכנע בעיני: הטוויטס בעלילה לקראת סופו קצת הזוי לטעמי, אבל זה לא משנה את עצם העובדה שהוא מהימן ברובו ונוגע בנקודות רבות ונכונות בכל הקשור להורות, הורות בעידן הדיגיטלי וחיי האון – ליין של ילדינו.

מתאים לילדים ולנוער? הסרט הותר לצפייה לכל הגילאים. אין שם סקס או אלימות מפורשים. לדעתי מומלץ מגיל 12 ואילך. מגיל צעיר יותר לא הייתי ממליצה לחשוף את הילדים למה שמוקרן בסרט.

המלצה אישית: הייתי ממליצה  לראות יחד עם הילדים. כאמור, אני צפיתי עם בתי בת ה 17 שהתעניינה ונהנתה. לבני הנוער הסרט אף מעניק את מימד הדאגה ההורית שלעיתים אינם מודעים אליה…

הסרט יעלה לאקרנים עוד מספר ימים.

=====

אחרי הסרט שמעתי את הרצאתו של רן בראון ממכון מתבגרים. הרצאתו נקראת “לכודים ברשת – על גלישה בטוחה והתמכרות למסכים” ובה עסק בהתמכרות הילדים שלנו בישראל בפרט למסכים, וכיצד ההתנהלות הזו מזיקה להם.

ההרצאה הייתה מעניינת מאוד (גילוי נאות: פרשתי לקראת סופה כך שלא הייתי בדברי הסיכום), וניכר שבראון בקי בפרטים ובחיי האון ליין של הילדים והנוער.

מתוך ההרצאה:

ישראל ממוקמת במקום ראשון באירופה בהתמכרות של ילדים לאינטרנט.מתבגר ממוצע מקבל 1,900 הודעות ווטסאפ ביום ומבלה בין 5-7 שעות מאחורי מסך. גלישה ברשתות החברתיות מעלה משמעותית את הסיכון לאלימות מינית ושימוש בסמים ואלכוהול, בעידן האינסטגרם והסנאפצ’ט עלה שיעור הפרעות האכילה אצל בנות ושיעור הילדים המנסים לפגוע בעצמם כתוצאה מבריונות ושיימינג ברשת.

התלות במסכים גורמת לירידה ביכולתם לייצר קשרים חברתיים ולגלות אמפתיה, עלייה בבעיות הקשב והריכוז, פגיעה בשעות השינה ועוד מגוון משמעויות שיש לחשיפה מוגברת למסכים בגיל צעיר.

 

יחד עם זאת, לאורך כל ההרצאה נעתי בחוסר נוחות בכסאי כי אני לא מסכימה עם הגישה המפחידה ושנוקטת עמדה שיפוטית כלפי הילדים שלנו. הפרעות אכילה, חרמות, והתנהגות אנושית בלתי נעימה היו קיימים מאז ומתמיד!

מחד, אני מבינה ומצדיקה את דבריו של בראון שיש לשמש גורם מתווך ומחנך של הילדים. מאידך, אני לא מסכימה עם גישתו הדיכוטומית שחיי רשת הם משהו רע, ושרק הילדים והנוער מגזימים בשעות המסך שלהם. זה חלק מכל ההתנהגות החברתית בסקייל עולמי !

אם נחשוב על זה, גם אנו ההורים, ובפרט האמהות, מתנהלים בצורה מאוד אינטנסיבית מול מסכים, בפרט בסלולר, בפרט בוואטסאפ ונשים רבות בינינו, בואו נודה בזה, קמות ודבר ראשון בבוקר קוראות הודעות בוואטסאפ ואו במייל ו/או בפייסבוק!

מבוגרים רבים משתמשים באפליקציות, מזמינים תור למסעדה או לנופש באתרים, יוצאים לדייטים דרך אפליקציות היכרויות וצורכים פורנו בעצמם, בואו לא נתמם.

לפיכך, השאיפה לדעתי צריכה להיות עבור כל הורה: היותו גורם משפיע בחיי ילדיו. לדעת כמה שיותר אודות חייהם. תקשורת פתוחה וגלויה. אין צורך לשאוף להיות בשליטה מירבית כי זה פשוט לא ייתכן.

לא צריך להטיל את האשמה בכל הרעות החולות בחברה ובחיי הנוער בפרט על הטכנולוגיה, על האפליקציה התורנית, רשת חברתית זו או אחרת,

או על משחק כזה או אחר.

זה לא הפורטנייט, זה אנחנו!

עוד מהבלוג של Netta Doron

Thumbnail

טרנד הטבעונות: פצצה מתקתקת

השבוע הילדה חזרה מבית הספר וסיפרה שהייתה הרצאה בנושא זכויות בעלי חיים וטבעונות. את הקציצה של ארוחת הצהריים היא כבר כמעט לא אכלה. "יש לי ייסורי מצפון", סיפרה. בשאר הימים התזונה שלה טובה מאוד והיא אוכלת כשלוש פעמים בשבוע בשר,...

Thumbnail

היום שבו הפסקתי להלביש את בתי בורוד

"אלה משחקים לבנות", נאמר לי בחנות הצעצועים. "וכאן של בנים". ברור,חשבתי לעצמי. שהבת שלי תתעניין במכוניות? בלגו? שום אמירה או שום בגד ורוד לא העלו סימני שאלה אצלי. כן,זו הנסיכה שלי, והיא לובשת גם ורוד, המתיקות הזו התינוקית...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

יזמות צעירה מיפו: אלכס ומתי מחזירים את הילדים שלנו לפשטות עם "קיפוד"

לאלכס, מעצבת תעשייתית בוגרת תואר ראשון מהמכון הטכנולוגי חולון היה חלום: לארוז את כל הידע וההנאה שהיא גורמת לילדים, בסדנאות העיצוב והיצירה שלה לכדי מוצר. אלכס עוסקת רבות בעיצוב לילדים , מעבירה סדנאות עיצוב ויצירה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים