הבלוג של Netta Doron

צרחנית אינטרנט

בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ [email protected]

עדכונים:

פוסטים: 202

עוקבים: 125

החל מאפריל 2010

החרדיות, סיפורו של אמנון לוי אודות הנשים בחברה החרדית הוא מסמך מרתק. הצצה לחייהן של ה”וונדר ווימן” האמיתיות. נסו לצפות בה בלי להביע דיעה על חיי הקהילות המרתקות הללו.

29/05/2016

בשבוע שעבר היה לי הכבוד להתארח בהקרנה מוקדמת של הסדרה “החרדיות” של אמנון לוי (ימי שני ערוץ 10 ) באמצעות קהילת “סלונה”.

אתחיל מהסוף:  45 הדקות בהן צפיתי בפרק הראשון עברו מהר מאוד. הסתקרנתי מההצצה לעולם שבדרך כלל זר לי. שתיתי בצמא את הממצאים של לוי ואת דבריו אחר-כך בסוף ההקרנה, כשסיפר לשירה מרגלית אודות תהליך הפקת הסדרה.

אז מה בכל זאת קצת השאיר אותי עם שאלות וספקות ,אם הפרק היה כה מרתק ועשוי לעילא מבחינת מקצועית?

שירה מרגלית מראיינת את אמנון לוי - החרדיות,ערוץ 10. צילום: נטע דורון

החרדיות טור מיוחד של אמנון לוי
צילום: נטע דורון

החרדיות – האמנם יישברו שתיקה?

לוי ביצע עבודה מעמיקה שארכה שנה עם צוות מסור (יצויין שהתחקירנית בסדרה חרדית). כקונספט של  הסדרה לוי יוצא בהצהרה שמתחת לפני השטח, למרות שנהוג לראות בנשים אלה ככנועות, ובכן…השטח גועש. זו רק שאלה של זמן ,לדבריו, עד שהחרדיות “ישברו שתיקה”.

לדוגמא, מביא לוי את סיפורה של דיצה, בלנית ותיקה במאה שערים שמייצגת את החרדית העובדת בתוך הקהילה, ה”אולד סקול” של החברה החרדית,תרצו. מנגד, הוא מציג בעלת משרד רואי החשבון, חרדית “מודרנית”, צעירה נמרצת, חובשת פאה עדכנית, החולשת על משרד שלם של נשים חרדיות והעושה חייל בעסקים ומרצה בפני גברים (עם פתרון יצירתי כדי לא לעבור על ההלכה, תראו בעצמכם איך).

לדבריו, הניגוד הזה, וההתפתחות של הנשים כמפרנסות, משכילות, דעתניות, מוביל למעשה למרוץ התנגשות בלתי נמנע עם הפטריאכליות השמרנית בחברה החרדית.

השאלה שלי – האם באמת משהו יתפרץ אם הכל ממילא עובד היטב כבר מזה שנים? דיצה היא בשולי הדור החרדי, כי קם מזמן דור חדש של נשים חרדיות וכלום לא התפרץ.

ואולי הן כלל לא רוצות שום התפרצות, מהפכה או שינוי. הן פשוט זיקית וידעו להתאים בחוכמה בין המציאות המודרנית לבין הצורך השמרני שמכתיבה הדת. אולי הרצון לתת כותרת לדברים, שמתחת לפני השטח “מתרחשת מהפכה” ו”סוף השתיקה הזו להישבר”, היא רק ראייה חילונית ותו לא?

לוי מעניק לצופה הצצה לסצינות מרתקות ומכניס אותו לסיטואציות מעניינות ובכך הוא אשף (השיחות עם דיצה הבלנית שהיא חתיכת דמות, החינוך המיני שעוברת כלה לפני חופתה אצל רבנית, ויכוח בין שתי נשים אודות פאה או שביס ועוד) אך הבעיה, לטעמי, היא שלעיתים הוא חוטא בכך שהוא מביע דיעה שיפוטית אודות הסיטואציה ונכנס לאיזור לא לו.

העריכה המגמתית והאמירה העדינה בסאב טקסט מה דעתו על אותה סיטואציה מייצרת מניפולציה ומשפיע  על דעת הצופה, ובכך לדעתי יש קצת טעם לפגם, כאשר הוא טוען לסדרה דקומנטרית  (או לפחות תחקירית) שעה שזו למעשה סדרה אודות חרדיות עם פרשנות חילונית לדברים.

חרדיות , חילוניות ואושר

בנימה אישית אספר שהגעתי להקרנה עם חברה חרדית. היא הייתה בין החרדיות הבודדות באולם (נדמה לי שהתחקירנית של לוי הייתה החרדית השנייה). יחד איתה נעתי בחוסר נוחות מסויימת על המושב בחלק מהסצינות שהציגו את הסיטואציות בחיי נשים חרדיות כמגוחכות. הצחוקים באולם העידו על כך. או מנגד, הציקצוקים של רחמים על אישה אחרת.

לדוגמא, סצינה בה אישה חרדית נמרצת ונעימה מספרת אודות הכנת סעודה למשפחתה  הרחבה בסוכה, אחר כך רואים את כל המשפחה (אבא ובנים) ישובה בסוכה לקיים מצוות סעודת חג.

לה לא נותר מקום בסוכה הצפופה ובסופו של דבר היא יושבת לבדה לאכול במטבח הקטן, אחרי שעמלה שעות והגישה לבעלה ולבניה את המנות. היא מספרת שעל אישה אין חובה לקיים מצוות ישיבה בסוכה ממילא ושהיא מאושרת בכל מקרה. פניה הקורנות מעידות על כך.

אך לוי מעביר כאן מסר של “תראו איזו מסכנה” בעצם ביום הסצינה הזו והבחירה לא לומר כלום ולהראותה ישובה לבדה בזום אאוט, שעה שבקיר הצמוד יושבת כל המשפחה בלעדיה.

האם באמת אותה אישה מסכנה? מי מגדיר מהו אושר? האם כל אישה חילונית מאושרת? האם החילונים באמת חיים את החיים הטובים יותר?

מחכה לצפות בפרקים הנוספים.

החרדיות, ימי ב’, ערוץ 10 , אחרי החדשות.

עוד מהבלוג של Netta Doron

תצוגה מקדימה

טרנד הטבעונות: פצצה מתקתקת

השבוע הילדה חזרה מבית הספר וסיפרה שהייתה הרצאה בנושא זכויות בעלי חיים וטבעונות. את הקציצה של ארוחת הצהריים היא כבר כמעט לא אכלה. "יש לי ייסורי מצפון", סיפרה. בשאר הימים התזונה שלה טובה מאוד והיא אוכלת כשלוש פעמים בשבוע בשר,...

תצוגה מקדימה

היום שבו הפסקתי להלביש את בתי בורוד

"אלה משחקים לבנות", נאמר לי בחנות הצעצועים. "וכאן של בנים". ברור,חשבתי לעצמי. שהבת שלי תתעניין במכוניות? בלגו? שום אמירה או שום בגד ורוד לא העלו סימני שאלה אצלי. כן,זו הנסיכה שלי, והיא לובשת גם ורוד, המתיקות הזו התינוקית...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

יזמות צעירה מיפו: אלכס ומתי מחזירים את הילדים שלנו לפשטות עם "קיפוד"

לאלכס, מעצבת תעשייתית בוגרת תואר ראשון מהמכון הטכנולוגי חולון היה חלום: לארוז את כל הידע וההנאה שהיא גורמת לילדים, בסדנאות העיצוב והיצירה שלה לכדי מוצר. אלכס עוסקת רבות בעיצוב לילדים , מעבירה סדנאות עיצוב ויצירה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה