הבלוג של Netta Doron

צרחנית אינטרנט

בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ [email protected]

עדכונים:

פוסטים: 211

החל מאפריל 2010

התאבדותו של גבי שושן רק הדגישה את מה רבים מבני ה-40 צפונה חשים מדי יום: לא רלוונטיים. אתה לא צריך להיות זמר עבר פופולארי כדי להרגיש את מה ששושן הרגיש, הגילנות AGISM רווחת בשוק העבודה וטבועה עמוק בחברה המקדשת אך ורק את הנעורים.

08/02/2016

התאבדותו של גבי שושן עקב מצבו הכלכלי וחוסר ההכרה לה זכה בשנים האחרונות שוודאי דיכדכו את נפשו לא הפתיעה אותי מאוד. היא כן העציבה אותי. מאוד.

אבל אם נסתכל על מה שקורה בחברה שלנו ובחברה העולמית בכלל (לפחות המערבית) נוכל לראות שתופעת הגילנות Agism היא תופעה קיימת ובגדול. אנו חיים בחברה שמקדשת נעורים מחד ומאידך תוחלת החיים שלנו עלתה. דיסוננס זה מחריף את ההרגשה המזופתת שלעיתים אנו ה”מבוגרים” (בני 40 צפונה) חשים. והנה כמה דוגמאות.

מדונה הפתטית

כמה פעמים שמענו ביקורות על מדונה מצד אי אלה “נשמות” שהיא מביישת את עצמה, שהיא לא מבינה שהיא לא ילדה כבר, שהיא מתלבשת/מתנהגת “לא לגילה” ושהיא פתטית. איזה מזל שמדונה פשוט לא מקשיבה לכל האנשים האלה ותמיד תתנהל כ REBEL שלטענתה אין לו גיל, אבל אין ספק שהיא התמודדה מגיל 40 ועד היום עם הכוחות שמתעקשים על אי הרלוונטיות שלה.

מי שצוחק כל הדרך לבנק ומוכיח שניתן עדיין להיות רלוונטי זו היא, ואני שמחה לראות זאת. אבל בינינו, כמה נשים כמו מדונה יש ? מעטות מדי. לרוב נקמול לתוך זקנותנו ולא יהיו לרובנו הכוחות “להמציא את עצמנו מחדש” ולהכתיב אופנות כמו זיקית הטורבו ששמה מדונה.

איילת זורר הלא רלוונטית

אני לא יודעת אם גולברי באמת רצו להצעיר את הליין וזו זכותם או שהיה סתם סכסוך עסקי שקשור לדברים אחרים, אבל השורה התחתונה שמשהו שעבד שם יפה כל השנים כבר חדל מלהיות כזה. בהנחה שיש לאיילת זורר הרבה עיסוקים והיא עדיין בחרה לתבוע אותם ולנקוב בסיבה זה אומר דרשני. ממילא לא קניתי בגולברי אבל אני תמיד בעד איילת זורר שהיא פשוט קלאסה נטולת גיל.

דנה ברגר הזקנה

בעוונותי אני צופה באדיקות ב”הישרדות”. לירון רביבו הינוקא שרבים מתפעלים ממנה מעלה לי את הסעיף. וזה למה? כי היא חוזרת ומדגישה את אי הרלוונטיות של דנה ברגר על רקע גילה המתקדם, רחמנא ליצלן.

בפרק בו לירון התחרתה עם טילטיל בגלגלים המתהפכים תוך הצגת שאלות ידע עליהם היו צריכים להשיב, הייתה זו ברגר שידעה את התשובה לשאלה הכה קשה “מי המציא את החשמל”. רביבו לא ידעה את התשובה (אדיסון), ודנה ברגר כן . לירון שייכה א ת הידע (“המעמיק”) הזה שכל ילד בכיתה ד’ יודע לכך שדנה היא “מאוד מבוגרת” (יש מצב שהיא קראה לה דינוזאור), אז בטח שהיא יודעת. כפיים.

בפרק של אתמול בו ניצחה ברגר את לירון החביבה במשימה פיזית ממש נשמטו הלסתות של כל המשתתפים והדבר לא שוייך חלילה לחוזקה של דנה (כי היא הרי “חלשה”, זוכרים? זקנה!).

איך קורה שבחורה כה צעירה וחיונית מפסידה לדינוזאור זקן? זו בושה גדולה. ועוד  להוסיף על כך הרי שרביבו בת ה 21 נזפה בסיום הסצינה בברגר שהעיזה לסנן לעברה,אחרי שהפסידה, ש”תחזור לאמא”, כי לא ייתכן שברגר, המבוגרת, תגיד דברים כאלה ותבטא מדם ליבה,אחרי שהושפלה פעמים רבות מצד רביבו!

הרי המשחק אמור להיות, כשאתה זקן, שעולבים בך כל הזמן על רקע גילך המתקדם, ולך לא שמורה הזכות להחזיר בחזרה, ובטח לא להגיד דברים שלא מצופה מאדם בוגר לומר! זכות זו שמורה רק לצעירים. ומה זה בכלל מתן כבוד למי שיכול להיות הורה שלך? זו סחורה שמזמן לא קיימת, בטח לא בהישרדות. ישחקו הציצים הזקורים לפנינו!!

ההתנצלות המתמשכת של טילטיל

ואם נמשיך ונתייחס למה שקורה בהשרדות נגלה שטילטיל מדגיש את הגיל המתקדם שלו (40!!) כחיסרון גדול כמו מנטרה. בכל הזדמנות הוא ממש מתנצל על כך ומרגיש מאוד לא רלוונטי פעמים רבות. כי ככה זה. אם אתה לא בן 21, 23, 27 אתה אפעס צריך להוכיח כל פעם מחדש שאתה שווה משהו ושאתה עדיין חי ובועט!

אומנים מזדקנים עלובים

כל זאת, על רקע הסוף הטרגי של שושן, מצטרף לשמות כמו ננסי ברנדס, יצחק קלפטר, מירי אלוני, שהיו ועדיין אומנים מדרגה ראשונה ומתבזים. דומה שבגזרת המוזיקה והאומנות גילאים מתקדמים הם לא פחות  מאסון, אלא אם השכלת להמציא את עצמך מחדש ולשנות מסלול. וכמה אומנים עושים זאת? וכמה עושים ויכולים לעשות זאת בישראל?

היכן עובר הגבול בין צעיר לזקן

אם תשאלו את בתי הצעירה בת ה 10 הרי שאי שם בגיל 35 פלוס את כבר “זקנה”. לא הייתי מזלזלת בחשיבה הזו, שכן היא מבטאת הלכי רוח אמיתיים בחברה, בתרבות שלנו, בטלוויזיה ובזירת המוזיקה הישראלית והעולמית.

מעטים האנשים שעדיין רלוונטים שחצו את ה 40 וממלאים את מסכנו (לא כולם קלוני!), מחשבותינו ורצוננו להיות כמותם. החברה מקדשת ותמשיך לקדש צעירים, הגיל של הרלוונטיות רק הולך ויורד (ע”ע הייטק, יזמות, אינטרנט) אבל מצד שני אנו הולכים ומאריכים ימים.

זה שם אותנו בעצם מגיל מאוד צעיר בצד האפל של הירח – “לא רלוונטי” וזה מאוד לא נעים.

 

 

עוד מהבלוג של Netta Doron

תצוגה מקדימה

טרנד הטבעונות: פצצה מתקתקת

השבוע הילדה חזרה מבית הספר וסיפרה שהייתה הרצאה בנושא זכויות בעלי חיים וטבעונות. את הקציצה של ארוחת הצהריים היא כבר כמעט לא אכלה. "יש לי ייסורי מצפון", סיפרה. בשאר הימים התזונה שלה טובה מאוד והיא אוכלת כשלוש פעמים בשבוע בשר,...

תצוגה מקדימה

היום שבו הפסקתי להלביש את בתי בורוד

"אלה משחקים לבנות", נאמר לי בחנות הצעצועים. "וכאן של בנים". ברור,חשבתי לעצמי. שהבת שלי תתעניין במכוניות? בלגו? שום אמירה או שום בגד ורוד לא העלו סימני שאלה אצלי. כן,זו הנסיכה שלי, והיא לובשת גם ורוד, המתיקות הזו התינוקית...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

יזמות צעירה מיפו: אלכס ומתי מחזירים את הילדים שלנו לפשטות עם "קיפוד"

לאלכס, מעצבת תעשייתית בוגרת תואר ראשון מהמכון הטכנולוגי חולון היה חלום: לארוז את כל הידע וההנאה שהיא גורמת לילדים, בסדנאות העיצוב והיצירה שלה לכדי מוצר. אלכס עוסקת רבות בעיצוב לילדים , מעבירה סדנאות עיצוב ויצירה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה