הבלוג של Netta Doron

צרחנית אינטרנט

בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ [email protected]

עדכונים:

פוסטים: 210

החל מאפריל 2010

כשבני הנוער של היום נמדדים לרוב לפי הכנסות הוריהם ויכולתם לרכוש מותגים משהו התקלקל לנו בדרך.

25/11/2015

ילדה מפספסת את ההסעה לטיול השנתי חוזרת הביתה ומתאבדת. לא יכולתי להרגע שעה ארוכה  מהטרגדיה. אבל מעבר לטרגדיה, כשקראתי על פרטי המקרה חשבתי לעצמי שאולי צריך פחות טיולים כיתתיים, ימי תרבות, ימי גיחה, ימי העשרה ויותר הקשבה. בית הספר  מזמן הפך למקום בו תלמידים נאבקים. על מקומם החברתי, על ציונים, על הצטיינות. והרבה, אם תשאלו אותי קשור גם ל..כסף!!

בית הספר מתגונן

קראתי באתרי החדשות שבית הספר הבהיר שהורי הילדה שילמו על הטיול ולכן לא ניתן להטיל עליהם את ה”רפש”. אבל כן יש כאן לכאורה שרשרת אירועים שכסף כרוך בה. שהובילה לכאורה להרגשת בושה וייאוש של אותה נערה.

במה דברים אמורים?

בני הנוער כיום לפי חווייתי האישית נמדדים אלה על ידי אלה באמצעות כסף. מטפחים תדמית. למי יש את מותג הנעליים האחרון, הדירה המרווחת יותר, יום ההולדת במסעדה נחשבת יותר,  או מי נוסע יותר פעמים לחו”ל. אז תגידו שזו “אשמת” ההורים. ובכן, אולי זה נכון. אבל זה לא  מוריד כהוא זה מאחריות מערכת החינוך לתחושת הלחץ.

מה מערכת החינוך עושה בעניין? כלום. בעצם עושה – מוסיפה לחץ על בני הנוער-  מדברת על הצטיינות, ציונים גבוהים, מבחנים, ולימודים ולא עוסקת במהות: נפש בן הנוער.  תחושת השייכות, טיפוח ההערכה העצמית.

shopping

כסף כסף תרדוף

בתי התקבלה למסלול הצטיינות בבית ספרה. המשמעות היא שאני צריכה להוציא עוד כסף מארנקי כדי לממש את המסלול שהומלץ עבורה. תלמידי תיכון במסלול ההצטיינות מופת ? הוריהם צריכים לשלם על כך תוספת לתוספת של תשלומי ההורים. חוק חינוך חינם קוראים לזה. טיפוח מצויינות. באמת תודה.

אתה עני? אתה יכול לבקש הנחה ולהוכיח שאתה עני (עד תאריך מסויים ובגיבוי טפסים) ואז אולי יאשרו לך הנחה סמלית של 10% אחרי שתעבור מסלול הוכחת מסכנות. לא היה עדיף שנוציא  את הכסף מהמשוואה וזהו?

סטנדרט חגיגת ימי ההולדת של בני הנוער היום: הולכים יחד למסעדה. מזמינים צלם לעשות בוק.  הכל זה כסף וכסף. תם תום הנעורים. פעם קייטנות היו שוקו ולחמניה היום זה רובוטים והייטק ואם אין לך, אבא, כסף לשלם על כל זה ילדך יישאר מאחור: בעיקר בקטע החברתי.

כי מי שעני פשוט לא יכול להיות במרוץ. כן, זו המציאות של בני הנוער היום.

לא רואים אותם באמת בבית הספר

ואם נחזור למקרה ההתאבדות של הנערה הצעירה, הרי שניתן להקיש מכאן שלמרות שלכאורה בית הספר היה “בסדר” כנראה שנפשה לא נענתה לאורך זמן. וזאת בתוספת שטף ההורמונים שמאפיין בני נוער היווה ,ייתכן, את הקטליזטור להחלטה הכה גורלית והנמהרת שהיא לקחה. אגב, איך זה שהם ממשיכים בטיול? לא יאומן!

אני רוצה בית ספר שישאל את הילד שלי איך הוא מרגיש היום, או יתעניין מדוע הילד נעדר אתמול ולא יתעניין בציונים שלו. ולא ישאל מתוך פסבדו התעניינות איך הוא מרגיש, רק באסיפת הורים.

מחכה ליום שיפסיקו לעסוק בבית הספר במלים נשגבות כמו “הצטיינות”, “מנהיגות” אלא פשוט יתרכזו בהקשבה לנפש האדם הצעיר שפוקד את ספסליו 6 שעות מדי יום, כל יום. מערכת שתשאף  פשוט ליצור בני אדם מאושרים. יותר מזה לא צריך.

 

עוד מהבלוג של Netta Doron

תצוגה מקדימה

טרנד הטבעונות: פצצה מתקתקת

השבוע הילדה חזרה מבית הספר וסיפרה שהייתה הרצאה בנושא זכויות בעלי חיים וטבעונות. את הקציצה של ארוחת הצהריים היא כבר כמעט לא אכלה. "יש לי ייסורי מצפון", סיפרה. בשאר הימים התזונה שלה טובה מאוד והיא אוכלת כשלוש פעמים בשבוע בשר,...

תצוגה מקדימה

היום שבו הפסקתי להלביש את בתי בורוד

"אלה משחקים לבנות", נאמר לי בחנות הצעצועים. "וכאן של בנים". ברור,חשבתי לעצמי. שהבת שלי תתעניין במכוניות? בלגו? שום אמירה או שום בגד ורוד לא העלו סימני שאלה אצלי. כן,זו הנסיכה שלי, והיא לובשת גם ורוד, המתיקות הזו התינוקית...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

יזמות צעירה מיפו: אלכס ומתי מחזירים את הילדים שלנו לפשטות עם "קיפוד"

לאלכס, מעצבת תעשייתית בוגרת תואר ראשון מהמכון הטכנולוגי חולון היה חלום: לארוז את כל הידע וההנאה שהיא גורמת לילדים, בסדנאות העיצוב והיצירה שלה לכדי מוצר. אלכס עוסקת רבות בעיצוב לילדים , מעבירה סדנאות עיצוב ויצירה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה