הבלוג של Netta Doron

צרחנית אינטרנט

בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ [email protected]

עדכונים:

פוסטים: 204

עוקבים: 125

החל מאפריל 2010

הקליטה החברתית היא הנדבך החשוב ביותר בבית הספר * השורה התחתונה החשובה בסוף כיתה א’: אם הילד יודע קרוא וכתוב ופעולות חשבון עד 10 * האם המורה חמימה מספיק חשוב יותר אם היא מורה דגולה * חבר מארח זו המצאה שעדיף שתעבור מהעולם * דברים שעכשיו אני יודעת שהם הכי חשובים בכיתה א’-ב’ 

לעולם לא אשכח את טקס כיתה א’. שלוש פעמים עברתי אותו וכל פעם התרגשתי מחדש. ועכשיו כשהקטנה כבר לא קטנה אני מסתכלת בקנאה על ההתחלות החדשות של הורי א’ ולבי איתם..הפרפרים בבטן – של מי יותר גדולים? של הילד או של ההורה? וכמה חשוב שהם יהיו רגועים כדי שגם ילדם יהיה כך..האם הם יודעים את כל זה?

מכתב לאמא הטירונית שהייתי כשרק התחלתי את הרומן עם מערכת החינוך הבית ספרית.

קליטה חברתית – מפתח להצלחה

מסתכלת סביב ורואה הורים באמביציית שיא שהילד יהיה עם המחברות והספרים הנקיים והמסודרים ביותר, שישב ללמוד בחדר המעוצב ליד השולחן המסודר ושיהיה תלמיד טוב. אבל בסוף מה קורה? את שיעורי הבית הוא יכין בשולחן פינת האוכל, הספרים יהיו מצ’וקמקים בסוף השנה ולא בטוח שבכלל הם יסיימו את כל הספר.

עם השנים למדתי ששיעורי בית חייבים להיות אחריות הילד, זה בכלל דבר בין המורה לתלמיד. אם היא צריכה עזרה ומבקשת – אעזור לה. אבל יותר חשוב לי שתהיה חברה טובה ומקובלת חברתית, שתמצא את הקליקה שלה ושתהיה אהודה ואהובה.

צפיתי במהלך שנים בילדים אומללים עם ספרים מסודרים אך נטולי חברים והורים שעושים כל מאמץ לעזור להם בכך. הלב נחמץ כמה ילדים יכולים להיות אכזריים לאחרים, וכמה חשובה המיומנות החברתית – יותר מכל אספקט לימודי!

מיומנויות לימודיות

לא צריך לטפח הרבה ציפיות וכן, צריך לסמוך על המורה ועל המערכת שיידעו להוליך את הילדה שלי, מאדם קטן שמשתוקק לקרוא, לאדם שיודע לצרף את הסימנים האלה לכדי קריאה שוטפת בסוף השנה. זה תהליך,שאפילו מתחיל בגן, כאשר הם לומדים לזהות את הסימנים ולשייכם לצלילים (מודעות פונולוגית).

לא צריך להתערב, לחשוש, לפחד – יש טווח ללמידה של קרוא וכתוב, זה לא פשוט וזה תפקיד המורה. לא צריך קורסי הכנה ולא צריך לזרז אף אחד. אה, וגם לא להשוות!!

מורה מחבקת

כל-כך חשוב לדעת שיש מי שמחבק, אוהב ומקבל את הילדה שלי שם בבית הספר, כל יום. זה מקל על המעבר מהגן לבית הספר. לי זה חשוב יותר מכל מתודולוגיות הוראה. אם האווירה מחבקת וההוראה סבירה מרוויחים הכל. מורה קרה ונוקשה שיודעת ללמד היטב לא תועיל.

חבר מארח – אפשר לוותר?

חשוב שכל הילדים יכירו את כולם ויתערו חברתית, אבל לי לא היה קל לארח ולייצר תוכנית הפעלה ל5-6 קטנטנים. אחרי יום עבודה אני רוצה לשתות קפה עם רגליים למעלה ולראות טלוויזיה… מעולם לא התחמקתי, אבל יכולתי להבין הורים שרק שלחו את ילדיהם להתארח אצלנו ו”לא יצא להם” לארח בחזרה…נו טוף, לפחות אירוח מוצלח יצר גאווה אצל הילדות שלי ואהדה בקרב החברים שהיו.

את ההורים והילדים של כמעט כולם הכרתי במהלך השנה. וממילא הם מחליפים חברויות כמו גרביים. זה גם בסדר אם הילדה שלי לא חברה של כ-ו-ל-ם וזה גם טבעי. היא רק צריכה לדעת שעליה לכבד את כולם.

קשר עם המורה

לא תמיד חשבתי דברים טובים על בית הספר, או על המורים כולם,אבל המחנכת היא ליבת הקשר עם בית הספר וקשר טוב איתה הוא הדבר החשוב ביותר בעולם. בסוף השנה, ולמי שנכנסה לי ללב, הייתי כותבת מכתב תודה אישי, שתמיד הרחיב את ליבה וריגש עד דמעות. חשוב לבוא בשאלות אם יש, ואפשר להתלונן אבל חשוב גם להביע שביעות רצון והוקרה. לא פשוט להיות מורה.

 

 

עוד מהבלוג של Netta Doron

תצוגה מקדימה

טרנד הטבעונות: פצצה מתקתקת

השבוע הילדה חזרה מבית הספר וסיפרה שהייתה הרצאה בנושא זכויות בעלי חיים וטבעונות. את הקציצה של ארוחת הצהריים היא כבר כמעט לא אכלה. "יש לי ייסורי מצפון", סיפרה. בשאר הימים התזונה שלה טובה מאוד והיא אוכלת כשלוש פעמים בשבוע בשר,...

תצוגה מקדימה

היום שבו הפסקתי להלביש את בתי בורוד

"אלה משחקים לבנות", נאמר לי בחנות הצעצועים. "וכאן של בנים". ברור,חשבתי לעצמי. שהבת שלי תתעניין במכוניות? בלגו? שום אמירה או שום בגד ורוד לא העלו סימני שאלה אצלי. כן,זו הנסיכה שלי, והיא לובשת גם ורוד, המתיקות הזו התינוקית...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

יזמות צעירה מיפו: אלכס ומתי מחזירים את הילדים שלנו לפשטות עם "קיפוד"

לאלכס, מעצבת תעשייתית בוגרת תואר ראשון מהמכון הטכנולוגי חולון היה חלום: לארוז את כל הידע וההנאה שהיא גורמת לילדים, בסדנאות העיצוב והיצירה שלה לכדי מוצר. אלכס עוסקת רבות בעיצוב לילדים , מעבירה סדנאות עיצוב ויצירה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה