הבלוג של ציידת החלומות

נתי שפירא

בת 48 אמא לחמישה ילדים מקסימים רוי, עד, תמר, יהונתן ורבקה-נחמה נשואה 25 שנים לאהוב ליבי מיכאל, חברה בוועד המנהל של "הבית של סוזן" עמותה המשקמת נוער בסיכון, כרגע... חולמת

עדכונים:

פוסטים: 60

החל מינואר 2014

בסופו של דבר עצרו אותי בדובר, כשניסיתי לחזור לאנגליה. בהחלט ציפיתי לזה, ובכל זאת הייתי המום למדי כשהמחסום פשוט לא התרומם. מצחיק באיזו קלות אפשר להתבלבל. אחרי שהגעתי עד הלום, כבר התחלתי לחשוב שאולי אצליח להגיע בכל זאת הביתה, למרות הכל. חבל. היה נחמד אילו יכולתי קודם כול להסביר הכול לאמא שלי. אתם יודעים, לפני שאנשים אחרים יתחילו להתערב.

02/12/2014

בס”ד

מזמן לא התאהבתי.

בספר אני מתכוונת.

ולא שהספר הזה מהווה איזו שהיא תחרות לפרופסור, ובכל זאת, “היקום נגד אלכס וודס” נגע בליבי כפי שלא עשו זאת רבים וטובים. אני מניחה שלו הייתי פוגשת את אלכס, הוא היה ודאי מספר לי, שהוא קורא את כל ספרי הלימוד של שנת הלימודים הבאה בקיץ (כפי שעשיתי אני), מכין את כל שיעורי הבית, עוד בשיעור שניתנו ובהפסקה שאחריה (מזכיר לי אותי), שאין ספר שהוא לא מצליח לקרא, אם רק נופל האחרון לבין ידיו (אני, כבר אמרתי) ושזה לא כיף גדול להיות החרשן של הכיתה (סיפור לפעם אחרת).

אלכס נפגע בראשו ממטאוריט כשהיה בן עשר, ואל חייו מצטרפים צלקת והתקפי אפילפסיה.

זו בעצם תחילתו של הסיפור, אם לא ניקח בחשבון את הפרק הראשון בו שבע שנים מאוחר יותר, בדובר, בדרכו חזרה לאנגליה, כאשר ברשותו 113 גרם מריחואנה, וכד אפר, מצפה לו צו מעצר.

אלכס מספר בגוף ראשון, סיפור חיים קלאסי של ילד כאפות, שבנוסף ללמדנות יתרה, קריאת ספרים אינסופית, סלידה מספורט ומחלה לא נוחה במיוחד, הוא בורך בהעדרו של אבא ובאמא מגדת עתידות וקוראת בקלפים, בעלת דיעות מוצקות ובלתי שגרתיות על החיים בכלל ועל אלכס בפרט. וכן, קצת מטורללת.

כמו כל חננה מצוי, אלכס נדון להצקות בלתי פוסקות מצד חבורת בריונים מקומית, באחד מהמפגשים הפחות מוצלחים שלו איתם, הוא נמלט לתוך חצר פרטית, נועל את עצמו במחסן ומאבד את ההכרה.

“למקרה שאתם לא יודעים, בחטיבת הביניים- בייחוד בשנים הראשונות- שונות אינה מתקבלת בברכה. בחטיבת הביניים אין חטא גדול יותר מלהיות שונה. למעשה, בחטיבת הביניים להיות שונה זה פחות או יותר החטא היחיד האפשרי”

הוא מתעורר אל תוך מערכת יחסים חדשה, עם מר פיטרסון אלמן זקן, נכה נרגן ופציפיסט ההופך לחברו הטוב ביותר. יחד הם פותחים מועדון קריאה יוצא דופן המוקדש ליצירתו של קורט וונגוט. יחד, הם מטפחים את מטע המריחואנה בעלית הגג של מר פיטרסון, ואחר כך, אחר כך הם יוצאים יחד למסע, או שאולי אפשר לומר בורחים יחד למסע קצת שונה. בסופו, כאמור ממתין לאלכס צו מעצר.

“הדבר הראשון שלמדתי באותו יום היה: מה שאנחנו חושבים שאנחנו יודעים על אנשים הוא רק שבריר קטן מהסיפור כולו.

כמו שאמרתי, בלואר גודלי כולם תמיד חשבו שהם יודעים את כל הדברים (בדרך כלל לא יותר משלושה) שיש לדעת על זה. כולם ידעו שמר פיטרסון הוא מתבודד, ותיק מלחמת ויאטנם שאשתו הלכה לעולמה מסרטן הלבלב. כולם ידעו שאמי קוראת בקלפים ושהיא אם חד-הורית עם השקפות מוזרות ותסרוקת מוזרה. וכולם ידעו שאני נפגעתי ממטאור, ושאני לא לגמרי בסדר בראש ונוטה להתקפים”

1-84aff3df08

לאלכס יש מעט חברים, מבוגרים ברובם, המתייחסים באהבה ובהבנה לילד סקרן בן עשר ההופך לנער סקרן לא פחות.

ד”ר מוניקה ויר, אסטרופיזיקאית, המגיעה לבית משפחת וודס, לוקחת את המטאוריט לבדיקה, וקושרת קשר חברי מקסים עם אלכס כשהיא מחזירה לו אותו. ההתכתבות ביניהם היא בגיקית מדוברת. לחלוטין.

ד”ר אנדרבי הנוירולוג המטפל בו, ומצטרף למועדון הקריאה שאלכס מייסד.

אלי, נערה מבית ספרו של אלכס, המתידדת איתו בכדי למצא עבודה בחנות של אימו. נערה עם נטיות גותיות ופירסינג אימתני.

העלילה מתפתחת אל דרמה לא צפויה, המערבת סוגיות של רגש ומוסר.

הסיפור מסופר בגוף ראשון, בחן של מתבגר רהוט וורבאלי. שילוב של תחכום ילדותי, והומור תמים. נוכחותו של קורט וונגוט מורגשת ומודגשת לאורך הספר כולו, הוא מצוטט לא מעט וכמובן, עורר בי חשק עז לחזור ולקרא את ספריו שכבר קראתי (וגם את אלו שטרם הספיקותי)

סיפרו הראשון של גאווין אקסנטנס, תורגם לעברית על ידי דנה אלעזר-הלוי, הוצאת כנרת, זמורה-ביתן.

מומלץ ביותר.

עוד מהבלוג של ציידת החלומות

רק עם אופנוע.

בס"ד הקפיטריה של בית הספר לרפואה, אי שם במרתפים, קצת ליד חדר המתים, לא היתה מהמקומות האהובים עלי. שתים או שלוש קרני שמש, גם בחורף גשום מפתות יותר אחרי מעבדות מדיפות ריחות...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

עשר תובנות על החיים, בריאות, אהבה ומה שביניהם.

בס"ד קצת אחרי חצות, הגיעה אלי למיטה דרדקית מיבבת: "אמא", לחשה בקול, "אני לא מצליחה להרדם, ואני לא אצליח לקום מחר בבוקר לבית הספר, ולא אצליח להקשיב בשיעור, וכבר קראתי מלא ספרים, אפילו משעממים, ואני גם ממש ממש לבד, כי כולם...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מפלצת הפחד שלי.

בס"ד השבועות האחרונים לא היו קלים. היומיים האחרונים היו קשים מנשוא. מוצאת את עצמי משוטטת בלילה, בין חדרי הבית, נכנסת על קצות האצבעות לחדרי הילדים, מתבוננת, מלטפת, מנשקת, מכסה ודומעת. ויד קרה תופסת חזק בלב, חונקת,...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה