הבלוג של ציידת החלומות

נתי שפירא

בת 48 אמא לחמישה ילדים מקסימים רוי, עד, תמר, יהונתן ורבקה-נחמה נשואה 25 שנים לאהוב ליבי מיכאל, חברה בוועד המנהל של "הבית של סוזן" עמותה המשקמת נוער בסיכון, כרגע... חולמת

עדכונים:

פוסטים: 60

החל מינואר 2014

תגיד, קפצתי ונעמדתי מולו, ממש ברגע שהופיעה המילה -סוף- לנגד עיני, תגיד לי, אתה תמיד חייב לרחף ככה מעל הספר ולהתערב? אני, אמר לי אמיר גוטפרוינד, אני מספר הסיפורים.

29/09/2014

בס”ד

שני פרקים אל תוך הספר, כבר לא יכולתי יותר, הרמתי את ראשי, הבטתי ישר אל תוך עיניו, ואמרתי:

צא לי מהראש, גוטפרוינד, אתה שומע, צא לי מהראש! גם ככה קצת קשה להתרכז בספר-לא-מתח שלך, גם בלי החיוך-יודע-דבר- או-שניים, ובכלל, מי נתן לך אישור כניסה לראש שלי , תגיד לי, מי?

והוא בשלו, שינה קצת את הזוית, והמשיך להתבונן בי מעבר לכתף, להנהן באישור כל פעם שחייכתי, עוטה מבט מהורהר ותוהה בכל פעם שדיפדפתי אחורה, וחזרתי על קטע או על פרק שלם, ולא, הוא לא יצא לי מהראש.

תגיד, קפצתי ונעמדתי מולו, ממש ברגע שהופיעה המילה -סוף- לנגד עיני,

תגיד לי, אתה תמיד חייב לרחף ככה מעל הספר ולהתערב?

אני, אמר לי אמיר גוטפרוינד, אני מספר הסיפורים.

ונמוג לאיטו אל תוך הערפל, קריצה אחת אחרונה, חיוך משועשע על שפתיו- ונעלם.

ואני, תוהה מה לו לערפל בסלון ביתי, בשעת לילה מאוחרת, או שעת בוקר מוקדמת נותרתי עם כמה שאלות שכנראה אענה עליהן בעצמי.

אגדת ברונו ואדלה

סיפרו השישי של אמיר גוטפרוינד הוא ספר מופלא.

יכולתי לסיים פה, וללכת לקפל כביסה, אבל פולניה טובה חייבת להסביר, ולוודא שכו-לם יבינו:

גוטפרוינד, מספר לנו סיפור. החוויה הזו שגורמת לך לקרא, שורה שורה, עמוד עמוד, את הספר שמספרים לך, היא קצת מבלבלת, ומצד שני- ממכרת.

כמו מספר סיפורים של פעם, פורש גוטפרוינד לאיטו את התפאורה, סיפור רצח לא מותח במיוחד ואולי אפילו קצת בנאלי, ושוזר בתוכו חוטי גיבורים מופלאים, שנונים (יש יאמרו אפילו יתר על המידה- חלק מההומור המופלא של הספר) מצחיקים ובעיקר- מסקרנים.

רב פקד יונה מרלין, בלש מבריק שלא תמיד מוצא את מקומו בסביבה בינונית, מאוהב באישתו, נשוי באושר ואבא לתאומים “בלתי אפשריים” והבעלים הגאים של אובססיה יחודית, סריטה עמוקה, לקופונים.

רב פקד יונה מרלין פנה אל ראי ציטרין בכובד ראש-

“ראי, תשמע, בוא תציל אותי. קח את כרטיס האשראי שלי. אני אגיד לך איפה יש מכונת כרטוס אוטומטית. אתה פשוט מעביר את הכרטיס בחריץ- ויוצאים לך ארבעה כרטיסים. אתה פשוט מציל אותי.”

חוברים אליו:

ראי ציטרין, כתב שוליים תמהוני ולא סגור על עצמו מומחה לכתובות גרפיטי שהן המפתח לתעלומת הרצח.

“אני לא הומו,” אמר לפתע ראי ציטרין.

רב פקד יונה מרלין וזואי הביטו בו.

“אני לא הומו”

 

זואי נחושתן, חוצפנית מקצועית בת 17, מעצבנת, אמונה על חיפוש צרות, והשתחלות לתוכן. אינטלקטואלית, שונאת גבולות, מגבלות ובנאליה. חוצפנית, כבר אמרתי?

“אדוני השוטר מרלין?”

“מה?”

“אני אספר לך הכול. הכול. אני אעזור למשטרה…”

הפסקה בדיבור. מה, היא לוקחת סמים או משהו?

“…רק שפתאום אני מרגישה שהעיניים שלי נעצמות. אני לא מחזיקה מעמד…”

הפסקה. היא עושה ממנו צחוק?

ראשה נשמט אט-אט. הנערה זואי נחושתן נרדמה על כתפו.

 

מפקח משנה ואדים קלסיץ: “הדבר הכי טוב שאפשר לעשות עם שולחן משרדי זה להפוך אותו” הבהיר ליונה בראיון ההיכרות. ממצה, לא? ואדים הוא חלק מהצוות המשטרתי של רב פקד מרלין.

רס”מ שולמית טל היא הצלע השלישית בצוות של מרלין “האופן שבו דיברה רס”מ שולמית על גברים בנה לה פרופיל אופייני של רוצח סדרתי”

ויש גם את אפריים ושמעון קריקר ואליהו סלפטר,

ואת אדלה, מסתורית וחמקמקה, מופיעה ונעלמת ומופיעה שוב לרגע קט כשותפתה של אחת הנרצחות,

וברונו שולץ.

300140727b(1)

מגב הספר:

זה לא ספר מתח.

אבל יש בו גופת אישה יפהפייה שמתגלה כבר בפרק הראשון בחורבה בדרום תל-אביב. ומצטברות בו במהרה עוד זירות פשע משונות במיוחד, מעוטרות בכתובות גרפיטי חידתיות ובכלי נשק מימי המנדט…

…ולכל התסבוכת הזו נקשרים הסופר היהודי הגאון ברונו שולץ, שנרצח על ידי הנאצים בפולין שבעים שנה קודם לכן, וזקן בכיסא גלגלים שמסביר לבנו הענק חסר-הדעת את כל שעליו לדעת על נקמה קטלנית.

 

וברונו שולץ, שגוטפרוינד מעיד על עצמו ששנים רבות הוא עוסק ועסוק בו, אולי אפילו באובססיביות, מנסה לפענח את הקשר, אוהב ובלתי אפשרי שקושר אותו, אמיר גוטפרוינד אל ברונו שולץ.

מתוך האפילוג:

כוונתי היא- תמיד ידעתי שביום מן הימים אכתוב ספר שיוקדש כולו לדמותו, אבל לא העליתי בדעתי שזה יהיה הספר הזה, עם יונה מרלין וזואי נחושתן והגשם הבלתי פוסק בעיר תל-אביב.

ולפני שאני מספרת יותר מידי, אני רוצה לאמר שלפני הכל, אגדת ברונו ואדלה הוא ספר מרתק, כתוב היטב, סוחף וזורם במקצב כיאוטי למדי, חווית קריאה מומלצת.

אה, כן. מצחיק גוטפרוינד הזה. ממש מצחיק.

אגדת ברונו ואדלה \ אמיר גוטפרוינד\ זמורה ביתן. 

ממליצה מכל הלב ורצה לקפל כביסה.

 

עוד מהבלוג של ציידת החלומות

רק עם אופנוע.

בס"ד הקפיטריה של בית הספר לרפואה, אי שם במרתפים, קצת ליד חדר המתים, לא היתה מהמקומות האהובים עלי. שתים או שלוש קרני שמש, גם בחורף גשום מפתות יותר אחרי מעבדות מדיפות ריחות...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

עשר תובנות על החיים, בריאות, אהבה ומה שביניהם.

בס"ד קצת אחרי חצות, הגיעה אלי למיטה דרדקית מיבבת: "אמא", לחשה בקול, "אני לא מצליחה להרדם, ואני לא אצליח לקום מחר בבוקר לבית הספר, ולא אצליח להקשיב בשיעור, וכבר קראתי מלא ספרים, אפילו משעממים, ואני גם ממש ממש לבד, כי כולם...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מפלצת הפחד שלי.

בס"ד השבועות האחרונים לא היו קלים. היומיים האחרונים היו קשים מנשוא. מוצאת את עצמי משוטטת בלילה, בין חדרי הבית, נכנסת על קצות האצבעות לחדרי הילדים, מתבוננת, מלטפת, מנשקת, מכסה ודומעת. ויד קרה תופסת חזק בלב, חונקת,...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה