הבלוג של ציידת החלומות

נתי שפירא

בת 48 אמא לחמישה ילדים מקסימים רוי, עד, תמר, יהונתן ורבקה-נחמה נשואה 25 שנים לאהוב ליבי מיכאל, חברה בוועד המנהל של "הבית של סוזן" עמותה המשקמת נוער בסיכון, כרגע... חולמת

עדכונים:

פוסטים: 60

החל מינואר 2014

יום השואה הקרב ומחול השדים החינוכי לכאורה, מותירים אותי שקטה ומסוגרת. זיכרונות לא שלי, שניכסתי והשלמתי, סיפורים משל אחרים, צפים, עולים ומתחברים לימים חמים של אביב, המועקה- הולמת את מזג האוויר ואת ההרגשה.

מברלין לשנחאי

מברלין לשנחאי הוא אסופת מכתבים שכתבו גרטרוד וזיגמונד הירשברג לבנם הנס, שישב בארץ ישראל. המכתבים המוקדמים נכתבו מברלין, המאוחרים משנחאי לשם נמלטה המשפחה שחישבה להימלט מהנאצים, וכל ניסיונות ההגירה העלו את שנחאי- לא יעד מועדף ובוודאי לא יעד נח.

את הספר פותח מבוא כתוב וערוך היטב בידי גיא מירון, מעין סיכום בן כשבעים עמודים הכורך היסטוריה בזיכרונות משפחת הירשברג.

מיד לאחר ההקדמה מתחילים המכתבים.

למכתבים חשיבות היסטורית יוצאת דופן, מאחר והם שופכים אור על תלאות מהגרים יהודים במלחמת העולם השנייה, “גלות שנחאי”, במקרה זה, פרקים לא ידועים ולא ברורים דיים בהיסטוריה של יהדות אירופה.

האוסף, וההקדמה המצויינת, מעלים על הכתב פרקים לא ידועים בחייה של קהילה זמנית, לא מגובשת או מאוחדת, שהמשותף לה הוא רק הבריחה מפני הצורר הנאצי.

התמודדות בבעיות של פרנסה, בריאות, מגורים, חינוך ילדים ובעיקר עם ניתוק כפוי מהעולם, מהבית ומהמשפחות שחלקן נותרו מאחור, חלקן היגרו למדינות אחרות.

באופן אישי, לא קראתי את הספר עד תומו, בשלב מסויים התחלתי לדלג בין המכתבים. הספר בחלקו לא זורם וקולח, המכתבים חוזרים על עצמם לא תמיד מצליחים לעורר עניין.

עוד מהבלוג של ציידת החלומות

רק עם אופנוע.

בס"ד הקפיטריה של בית הספר לרפואה, אי שם במרתפים, קצת ליד חדר המתים, לא היתה מהמקומות האהובים עלי. שתים או שלוש קרני שמש, גם בחורף גשום מפתות יותר אחרי מעבדות מדיפות ריחות...