הבלוג של נשות העתיד

מעגל תמיכה ונתינה

לפעמים כל מה שמישהי זקוקה לו - זה שאישה אחת תעזור לה - בכדי להגשים חלום.

עדכונים:

פוסטים: 64

החל מינואר 2016

שר הכלכלה, אלי כהן, לא מעוניין בעימותים עם מבקריו. השבוע הצטרפה ענבר בזק לרשימת המשתמשים החסומים בפייסבוק של השר אחרי שחטאה בתגובה שבה הציגה עובדות לא מחמיאות על תפקודו

23/04/2018

מאת: ענבר בזק פעילה חברתית וממובילות מחאת העצמאים.

 השבוע הצטרפתי למועדון הכבוד של האנשים שנחסמו בפייסבוק על ידי שר הכלכלה אלי כהן (כולנו).

כל חטאי היה בכך שמצאתי לנכון להגיב לסרטון מרגש ומלא פאתוס בו מונה השר את הישגיו כחבר כנסת וכשר הכלכלה והתעשייה, בעוד שאני בחרתי לציין עובדה, שמשום מה הושמטה מהסרטון, כי בשנת 2017 המגזר העסקי הגיע לשפל חסר תקדים של סגירת עסקים בישראל, כאשר מבין כל  10 עסקים קטנים שנפתחו באותה שנה 9 נסגרו.

צילום מסך מדף הפייסבוק של שר הכלכלה

בתגובתי לסרטון של השר צרפתי גם קישור לכתבה בוואלה שמציגה עובדות אלו.

תוך דקות ספורות תגובתי נמחקה וגישתי לעמוד השר נחסמה. החסימה אינה מאפשרת לי להגיב יותר לפוסטים שהשר מעלה בדף הפייסבוק שלו.

תגובת פייסבוק של ענבר בזק שנמחקה

זו אינה הפעם הראשונה שהשר כהן מנסה למנוע ממני להביע ביקורת כלפי מדיניותו הנוגעת לעסקים קטנים, תחום אחריותו הבלעדי של משרד הכלכלה והתעשייה.

בעימות טלוויזיוני שערכתי מולו בתוכנית “לילה כלכלי” בערוץ 10, ניסיתי להסביר למה רפורמת פנסיה חובה לעצמאים שהוא קידם פוגעת בעצמאים. במהלך העימות קטע אותי כהן פעם אחר פעם ולא אפשר לי להשלים את נימוקי. הוא ידע, כבעל ניסיון עשיר בתקשורת, כי עורכי התוכנית יאלצו לחתוך את הקטעים הללו בהם שנינו מדברים במקביל, כך שכל ההסברים נגד הרפורמה יישארו על רצפת חדר העריכה, בעוד שהנימוקים שלו בעדה יוצגו, שכן בניגוד אליו אני הנחתי לו בנימוס לסיים את דבריו.

[youtube OZo52Cbm2ss nolink]

זו כנראה הסיבה לכך שכשהציעו לשר אלי כהן לקיים מולי עימות טלוויזיוני נוסף סביב אותה רפורמה, הפעם בשידור חי בתוכנית הבוקר של קשת, הוא סרב בתוקף להצעה. מן הסתם ידע שבשידור חי לא נחתכים קטעים בעריכה, וכהן העדיף גם במקרה זה שהציבור ישמע לא יחשף לסיפור המלא אלא רק לחלקים שמשרתים את האג’נדה שלו ושל שר האוצר, משה כחלון.

 אגב, זו אינה פעם ראשונה שהשר כהן מוחק ביקורת לגיטימית וחוסם גולשים שמביעים דעות המנוגדות לעמדותיו. לפני כשנה סיפרה פה מורן מישל על אירוע דומה כתוצאה מביקורת שהביעה נגד המדיניות לאפשר לזוגות צעירים לקחת משכנתה של 85% מערך העסק, מדיניות שיש כלכלנים רבים הטוענים שהיא בעייתית ומסוכנת לזוגות צעירים.

גם רואה החשבון והמשפטן ולדימיר בליאק  המכהן כראש פורום עצמאים ועסקים קטנים נחסם על ידו זה מכבר, לאחר שהביע ביקורת נגד המדיניות כלכלית אותה מובילים שר האוצר ושר הכלכלה ופוגעת בעסקים הקטנים ונגד רפורמת המשכנתאות והדיור שהשניים הובילו. וזאת לאחר שהשר כהן ענה לו כאחד הטוקבקיסטים “לכמה זוגות צעירים הצליחה לסייע יש עתיד שלך?”

 ולדימיר מגיב לאלי כהן

אבל כאמור העניין אינו חוק המשכנתאות וגם לא חוק פנסיה חובה לעצמאים,  אלא נטייתו של השר כהן למחוק ולצנזר ביקורת שאינה מוצאת חן בעיניו.

חשוב לציין שזה מכבר נקרא היועץ המשפטי לממשלה לתת את דעתו על תופעת החסימה שמבצעים פוליטיקאים בעמודים שלהם ברשתות החברתיות. הפניה ליועץ ביזמת מאה ימים של שקיפות נעשתה לאחר תלונות של גולשים רבים כי תגובותיהם נמחקו מעמודי הפייסבוק של נבחרי ציבור, וזאת באופן לא מידתי ותוך פגיעה בחופש הדיבור.

יש לזכור שעמודי הפייסבוק של פוליטיקאים כמו גם דפים רשמיים ברשתות חברתיות נוספות, ממומנים מתקציב “קשר עם הבוחר” העומד על עשרות אלפי שקלים בשנה, ולכן הם מחויבים בכללים שונים מאלו שנדרשים לעמוד בהם עמודים פרטיים או עסקיים.

מבקר המדינה קבע בפסיקתו כי ” על גוף ציבורי או איש ציבור המפעיל דף פייסבוק ציבורי לפרסם מדיניות בדבר השימוש בדף ולקבוע נהלים. כאשר על נוהלי השימוש לעלות בקנה אחד עם הזכות לחופש הביטוי ולכלול אמצעי תגובה מידתיים שיינקטו נגד המפרים את מדיניות השימוש בדף, כגון אזהרה קודם מחיקה או חסימה לזמן מוגבל בתגובה על ההפרות הראשונות”.

אני מזמינה אתכם להגיב לפוסט הזה וגם להעלות אותו ישירות לעמוד הפייסבוק של שר הכלכלה, כדי שידע שלא משתלם להסתיר מידע מהציבור, ועוד פחות משתלם לסגור לנו את הפה.

עוד מהבלוג של נשות העתיד

Thumbnail

השבוע בכנסת – מתחילים לתקן את האפליה כלפי עובדים עצמאיים

השבוע שחלף היה שבוע חגיגי ומשמח במיוחד עבור מאות אלפי עובדים עצמאיים במדינת ישראל, לאחר ששתי הצעות חוק העוסקות בשוויון זכויות סוציאליות לעובדים עצמאיים קודמו בכנסת, ועושה רושם שהצעות אלו ישלימו תהליך חקיקה עד סוף המושב...

Thumbnail

זו גם הילדה שלי

פתחתי את העיתון, מכל הכותרות הכותרת "בודדה באפלה" תפסה מיד את עיני, והמילה שאני כל כך מכירה מחיי האישיים "אוטיסטית". העובדות היבשות: ילדה בת 18, סובלת מאוטיזם ומפיגור קל,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

אנחנו ישנים, הם חופרים

השעה 04:00 לפנות בוקר , אני במרכז הארץ ישנה . הורי בדרום הארץ ביישוב פריגן אשר נמצא במועצה האזורית אשכול . טלפון מקפיץ את שנתי והורי המודאגים בקו השני ״אפרת, יש רעשים מתחת לאדמה, אצל צליל השכנה ממול״. כל המושב על הרגליים,...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים