הבלוג של נשות העתיד

מעגל תמיכה ונתינה

לפעמים כל מה שמישהי זקוקה לו - זה שאישה אחת תעזור לה - בכדי להגשים חלום.

עדכונים:

פוסטים: 64

החל מינואר 2016

דווקא ביום האחרון ללימודים בבית הספר היסודי בחר צוות בית הספר לאכוף לחומרה כללי תלבושת שלא מופיעים בתקנון ולהשפיל תלמידה, לתפארת מערכת החינוך

04/07/2017

מאת: רונית גרינברג

את היום האחרון שלה בבית הספר היסודי, תלמידת כתה ו׳ בבית ספר ״הדרים״ בראשון לציון כנראה לא תשכח למשך כל חייה, ולצערי – לא מהסיבות הנכונות.

הפוסט של מיטל מדואל לוין

היום האחרון של שנת הלימודים, בעיקר עבור ילדים שמסיימים את בית הספר היסודי, אמור להיות מכונן ומרגש. הם הופכים להיות ״בוגרי בית הספר״, מביטים על הזאטוטים הקטנים שמסיימים כתה א׳, מחבקים אותם כאחים גדולים ומאחלים להם הצלחה בהמשך. זה טקס משמעותי עבורם כיוצאי בית הספר לאחר שש שנים. דווקא ביום הזה, תלמידה אחת מבית הספר ״הדרים״ יצאה כנועה, מבוישת, נכלמת, ולא גאה. לא גאה כיוון שהמוסד שהיה אמור לחנכה ולהקנות לה ידע, ערכים, לחבקה, להכילה ולהקנות לה דרך, שכח את הדרך.

שכח את הדרך, כיוון שברגע אחד התייחס אליה כאל חריגה, כאל לא ראויה ופגע בה פגיעה חמורה, פגיעה בחופש, בחירות, בכבודה. בכל הדברים שמערכת חינוך שמתיימרת להיות חדשנית ומשמעותית אמורה לא לעשות.

על פי חוזר המנכ״ל בנושא תקנון בית ספרי:

על כל מוסד חינוכי לקבוע תקנון בית ספרי שיכלול שני תחומים:

  1. 1.    התנהלות שבשגרה.
  2. 2.    תגובות לאירועי אלימות.

תקנון בית ספרי הוא נגזרת של תפיסה חינוכית של המוסד, בהלימה לרוח חוזר המנכ״ל ובלבד שלא יפגע בערך כבוד התלמיד וחירותו, שישמור על זכויות התלמיד, וכבוד התלמיד.

בכדי שיהפוך תקנון בית הספר לכלי נגיש מונגש ושמיש – יש לכתוב אותו יחד- בשיתוף פעולה של הקהילה המעורבת – הורים, מורים, תלמידים…

כמובן שעל הילדים להבין את המהות ואת המשמעות של הדברים שנכתבים בו וכי אינו תלוש מהמציאות ומותאם למציאות המשתנה .

את התקנון יש להקנות, בכדי שהילדים יבינו את תוכנו ומהותו, אמור להתנהל שיח משמעותי של הבנה וכיבודו.

כמובן שיש לפרסם את התקנון בכמה אופנים – לחלקו לתלמידים, להציגו במקום ברור בבית הספר וכמובן להעלותו לאתר הבית ספרי.

בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים חלה חובה על הנהגת תלבושת אחידה (חולצה, עם סמל בית הספר).

להנהלת בית הספר יש את הזכות להחליט על הגבלות בלבוש ובהופעה (תספורת, איפור, תכשיטים וכו).

 לא יכולתי להתאפק ונכנסתי לתקנון הבית ספרי של בית ספר “הדרים”.

ציפיתי לראות סעיפים על תלבושת בבית הספר, ציפיתי לראות חוקים וכללים בנוגע לקוד לבוש ומה קורה אם לא עומדים בו.

קראתי, התעמקתי ולא מצאתי מילה אחת אשר עוסקת בקוד לבוש.

 בתקנון בית הספר הדרים, שמטרותיו המוצהרות הן: “להסדיר אורח חיים בבית הספר מבחינה חינוכית וחברתית, הסדרת כללי התנהגות על עקרונות היסוד: כבוד הדדי וסובלנות, זכות ליחס הוגן ונאות, זכות להבעת דעה מבלי לפגוע בזולת והזכות לחיים לשלום הגוף ולתחושת הביטחון”.

בסעיף העוסק במהלך הלימודים בבית הספר נכתב:

״ההופעה לבית הספר תהיה בתלבושת אחידה. התלבושת האחידה תהיה חולצת טריקו, בעלת שרוול (קצר או ארוך) בצבע אחיד, המכסה את חגורת המכנסיים, כשסמל ביה״ס מוטבע לשמאלה”

 האם מופיעה מילה אחת על אורך המכנסיים?- לא! אף לא מילה אחת.

האם כתוב מה קורה אם תלמיד אינו ממלא את חובותיו הלימודיות או החברתיות?- כן.

אך הן מתייחסות להתנהגות מסוכנת וחשש לגרימת נזק לעצמו, לחבריו, לצוות בית הספר או לרכוש בית הספר. גם כאן – אף מילה על מכנסיים.

בתקנון מפורט סרגל תגובות על פי סדר מסוים: תחילה שיח עם התלמיד, שיח עם הורי התלמיד, ואם מדובר באלימות או בהפרות משמעת התלמיד מקבל אזהרה בעל פה ואחר נזיפה וכך הלאה.

השפלה בבית הספר (צילום: שאטרסטוק)

האם מישהו כאן לא התבלבל?

הילדה, תלמידת כתה ו׳ הגיעה עם מכנסיים קצרים (לא קצרצרים  לא כאלה שחושפים איברים חשופים) ילדה, בת 12.

ילדה שביום חם של סוף יוני, הגיעה לקבל את תעודת סיום בית הספר היסודי שהיה ביתה השני למשך כשש שנים.

ומה עושה הצוות החינוכי עם התקנון ועם החוקים? מזלזל בהם, מזלזל בילדה, מזלזל בערכים שעליו מושתת חזון בית הספר של כבוד הדדי וסובלנות. הילדה מגורשת בבושת פנים מטקס בית הספר.

זכות ליחס הוגן ונאות? הילדה גורשה, לא קיבלה הזדמנות שווה להשתתף ככולם.

זכות להבעת דעה מבלי לפגוע בזולת והזכות לחיים לשלום הגוף ולתחושת הביטחון? מילדה נמנעת הזעות לשבת בטקס ולהביע עצמה (בלבוש, בשיח)

״נאה דורש נאה מקיים״- אמרת חז״ל שדנה בין הצהרותיו של אדם לבין מעשיו.

 מחנך צריך להוות דוגמה ולהקנות ערכים ודרך. מחנך ובית ספר צריכים להיות צמודים לתקנון על פי האופן שבו נכתב ולא לאכוף חוקים שלא קיימים ולפגוע בתלמידים.

 מה לגבי האופן שבו בנים הגיעו באותו היום לבית הספר? האם גם הם קיבלו הערה? ואיפה זה שם את הבנות במשוואה של חוסר השוויון וההדרה?

מערכת החינוך עוברת תהפוכות, ישנה תחושה של ״הדתה״ וכפייה.

כשהייתי תלמידה מעולם לא קיבלתי הערה ולו אחת על האופן שבו התלבשתי. לא העירו לי על הצבעים, על האיפור, על אופן הסגנון, על אורך הבגדים… ולא היתה תלבושת אחידה.

מערכת החינוך אמורה להוציא מחיקה בוגרים יצירתיים, בעלי עמדה ודעה, כיצד יצליחו בכך אם עוסקים רק באורך המכנס של הילדה? (ולא של הילד).

כואב לי כמחנכת, כמורה וגם כאם, אני מביטה בתמונה ולא מבינה. מדובר בילדה, לא בנערה, מה לא הולם בילדה שהולכת עם מכנסיים קצרים? וגם אם הילדה טעתה בכך שהגיעה במכנסים קצרים (נניח שהיתה הנחיה בנושא, גם אם בתקנון ראינו שאין), לא לתת לילדה תעודה? להוציאה מטקס כאילו היא עבריינית?

אפשר היה לומר לילדה שבפעם הבאה לא תגיע עם מכנסים קצרים ולהסתפק בכך, בלי להשפיל ולגרום לה השפלה שתישאר איתה שנים ובטח לא מקדמת שום דבר.

כולי תקווה שאותם ״מחנכים״ שהחליטו לשאת בדרך השגויה הזו, ייקחו אחריות, יישאו בתוצאה ויקנו לילדה חוויה מתקנת בשערי חטיבת הביניים.

עוד מהבלוג של נשות העתיד

תצוגה מקדימה

השבוע בכנסת – מתחילים לתקן את האפליה כלפי עובדים עצמאיים

השבוע שחלף היה שבוע חגיגי ומשמח במיוחד עבור מאות אלפי עובדים עצמאיים במדינת ישראל, לאחר ששתי הצעות חוק העוסקות בשוויון זכויות סוציאליות לעובדים עצמאיים קודמו בכנסת, ועושה רושם שהצעות אלו ישלימו תהליך חקיקה עד סוף המושב...

תצוגה מקדימה

זו גם הילדה שלי

פתחתי את העיתון, מכל הכותרות הכותרת "בודדה באפלה" תפסה מיד את עיני, והמילה שאני כל כך מכירה מחיי האישיים "אוטיסטית". העובדות היבשות: ילדה בת 18, סובלת מאוטיזם ומפיגור קל,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אנחנו ישנים, הם חופרים

השעה 04:00 לפנות בוקר , אני במרכז הארץ ישנה . הורי בדרום הארץ ביישוב פריגן אשר נמצא במועצה האזורית אשכול . טלפון מקפיץ את שנתי והורי המודאגים בקו השני ״אפרת, יש רעשים מתחת לאדמה, אצל צליל השכנה ממול״. כל המושב על הרגליים,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה