הבלוג של נשות העתיד

מעגל תמיכה ונתינה

לפעמים כל מה שמישהי זקוקה לו - זה שאישה אחת תעזור לה - בכדי להגשים חלום.

עדכונים:

פוסטים: 64

החל מינואר 2016

אישור הצעת החוק של ח”כ קארין אלהרר מ”יש עתיד” בוועדת העבודה והרווחה לווה בדמעות של התרגשות. ראינו נבחרי ציבור שאכפת להם באמת. החוק יוקדש לזכר דפנה מאיר ז”ל

21/02/2016

AgGSAEX5ZyyLzEArYhOhtUChYgH1SmP9XY4oeMNvNUPD

ח”כ קארין אלהרר וח”כ מאיר כהן נרגשים לאחר ההצבעה (צילום: דוברות ח”כ קארין אלהרר)

מאת: יערה די סגני

דרמות וסערות רגשות הן לא מחזה נדיר במשכן הכנסת, אבל דמעות טובות של התרגשות ואושר נשמרות לחוקים מיוחדים באמת וחוק האומנה הוא חוק מיוחד וחשוב, חשוב מאוד.

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה ביום שני, 15.2.16 לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח”כ קארין אלהרר להסדרת נושא האומנה בישראל, החוק אושר במליאה גקריאה שנייה ושלישית ביום שלישי 23.2. החוק יוקדש לזכרה של דפנה מאיר ז”ל אשר גדלה כילדת אומנה ואף גידלה ילדי אומנה.

AsASu6MMra_T0rfgPVILTUlvXYVcuPTv9eUZmysVNPe2

ידיעות אחרונות 21.2.16

אנו, נשות יש עתיד, גאות בח”כ קארין אלהרר על העבודה היסודית והמעמיקה על חוק זה ועל נחישותה הרבה עד להעברתו. זהו חוק בעל חשיבות עצומה שנועד להבטיח את זכויותיהם וטובתם של ילדי אומנה מחד ולהסדיר את מעמדן של משפחות האומנה המטפלות בילדים אלה.

כך כתבה ח”כ אלהרר בדף הפייסבוק שלה לאחר אישור ההצעה:

חוק האומנה הוא שיאו של תהליך למידה ארוך מאוד, מאז הפרטת שירות האמנה לפני 15 שנה. אורית עמיאל, ממכון סאמיט, הגדירה את החוק כ”חוק פורץ דרך, צעד היסטורי במדינת ישראל” והסבירה על ההבדלים בין אימוץ לבין אומנה ועל השינויים הצפויים במציאות הקיימת, עם אישור החוק.

אומנה? אימוץ? מה ההבדל בעצם?

בניגוד להליך האימוץ, שבו תינוק או ילד עובר מחזקת הוריו הביולוגיים לחזקת הורים מאמצים באופן קבוע וסופי, אומנה היא הסדר זמני לפיו ילד שהוריו אינם מסוגלים לטפל בו, עובר לחסות משפחת אומנה. בהליך אימוץ, ההורים הביולוגיים מחליטים לרוב על מסירת ילדם לאימוץ בעוד שבמקרה של אומנה, ההחלטה היא בדרך כלל של גופי הרווחה והמשפט. לפעמים סידור של אומנה הוא זמני ולפעמים הוא נמשך עד גיל 18 ויותר ובדרך כלל נשמר הקשר הם ההורה הביולוגי. השאיפה היא לקשר טוב ככל האפשר בין משפחת האומנה והילד לבין ההורים הביולוגיים.

המצב עד כה

עד היום נושא האומנה עוגן בתקנות פנימיות של משרד הרווחה מול עמותות שונות העוסקות בנושא ולא היתה חקיקה מוסדרת. הורי אומנה היו למעשה חסרי זכויות. הם מטפלים בילדים אך אינם אחראים עליהם. אין להם את הסמכות לחתום על אישור יציאה לטיול לבית הספר או אפילו לקחת ילד להסתפר. התשלום שקיבלו הורי אומנה תלויים ברשויות מקומיות ולא תמיד משולמים במועד.

גם בהיבט של הפיקוח על משפחות האומנה היו ליקויים. אמנם קיים תהליך אישור ואבחון, אך תהליך זה היה הליך פנימי וחד פעמי ולא נעשתה בקרה תקופתית על שינויים במשפחות האומנה העשויים להשפיע על יכולת הורי האומנה למלא את תפקידם כראוי..

השינוי שמביא החוק

החוק מורכב ויסודי, אך השינויים העיקריים באים לידי ביטוי בשלושה תחומים:

  1. אישור ואבחון: הליך האישור והאבחון, אשר יתחדש אחת לשלוש שנים ויבוצע על ידי גוף מורשה ומוסמך לכך,
  2. סמכויות: משפחות האומנה יקבלו תחת החוק סמכויות רבות יותר שיאפשרו להן להביע עמדה ולהיות צד בהחלטות המתקבלות לגבי הילדים. קול הילדים יישמע, דרך אותם אנשים המטפלים בהם בשגרה.
  3. תלונות: יוסדר מנגנון התלונות של הילדים להם תהיה כתובת מוסמכת אליה יוכלו לפנות במקרה של תלונה.

משמעות השינויים

בראש ובראשונה, הגנה טובה יותר על ביטחונם של ילדי האומנה ושמירה על זכויותיהם.

קבלת הכרה רצינית יותר למשפחות אומנה דרך מתן סמכויות והסדרת הפן הכלכלי תפנה את המשפחות לעסוק ברווחתו האמיתית של הילד ותסיר מתחים מול ההורים הביולוגיים שיאפשרו קשר טוב ובריא יותר בין הורי אומנה והורים ביולוגיים.

כיום יש מיעוט במשפחות אומנה וריבוי ילדים הממתינים למשפחות כאלה. התקווה היא שהשינויים שמביא החוק יעודדו יותר משפחות להיכנס למעגל משפחות האומנה.

היום עלה החוק להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית ועבר. אנו מקוות שיישומו יחל בהקדם האפשרי.

[youtube HvVZAsCVR6A]

2016-02-23_18-59-23

צילום מסך: טוויטר הדר סגל

 

עוד מהבלוג של נשות העתיד

Thumbnail

השבוע בכנסת – מתחילים לתקן את האפליה כלפי עובדים עצמאיים

השבוע שחלף היה שבוע חגיגי ומשמח במיוחד עבור מאות אלפי עובדים עצמאיים במדינת ישראל, לאחר ששתי הצעות חוק העוסקות בשוויון זכויות סוציאליות לעובדים עצמאיים קודמו בכנסת, ועושה רושם שהצעות אלו ישלימו תהליך חקיקה עד סוף המושב...

Thumbnail

זו גם הילדה שלי

פתחתי את העיתון, מכל הכותרות הכותרת "בודדה באפלה" תפסה מיד את עיני, והמילה שאני כל כך מכירה מחיי האישיים "אוטיסטית". העובדות היבשות: ילדה בת 18, סובלת מאוטיזם ומפיגור קל,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

אנחנו ישנים, הם חופרים

השעה 04:00 לפנות בוקר , אני במרכז הארץ ישנה . הורי בדרום הארץ ביישוב פריגן אשר נמצא במועצה האזורית אשכול . טלפון מקפיץ את שנתי והורי המודאגים בקו השני ״אפרת, יש רעשים מתחת לאדמה, אצל צליל השכנה ממול״. כל המושב על הרגליים,...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים