הבלוג של נשות העתיד

מעגל תמיכה ונתינה

לפעמים כל מה שמישהי זקוקה לו - זה שאישה אחת תעזור לה - בכדי להגשים חלום.

עדכונים:

פוסטים: 60

החל מינואר 2016

היום הגדירו חברי הכנסת של ש”ס מחדש את המונח ”צביעות”. חברי המפלגה הבוכים בדמעות בצל על מצוקת השקופים בחרו היום לא לראות אותם ולהצביע נגד זכויותיהם הבסיסיות

15/02/2017

מאת: זהורית שורק, אישה, אמא לסבית ודתיה וכן, ממשפחה ממוצא מרוקאי ומועמדת לכנסת מטעם יש עתיד

במשפחה שבה גדלתי היו הרבה מאפיינים של המסורת המרוקאית הנפלאה שלנו.

בילדותי כשביקשו בבית הספר להביא מאפה שמאפיין את הבית – אני הבאתי  את עוגת שבעת המינים, כמו שאימא שלי הגדירה: פירות שנשתבחה בהם ארץ ישראל.

וככה גדלתי – עציץ מונף מעל הראש בליל הסדר כמנהג משפחתי עוד ממרוקו ומצד שני צברית עם פה חצוף.

אבי היה חוזר ואומר בכל הזדמנות: “את יכולה להשיג מה שאת רוצה, את מוצלחת וחכמה ושאף אחד לא יגיד לך אחרת.”

המסר שעבר אליי היה כי מרוקאיות זו מסורת נפלאה – לא בסיס לאפליה, שיש לנו במה להתגאות ושיש לנו מקום במדינת ישראל.

את ילדיי אני מגדלת בדיוק באותה הצורה. הבת שלי יודעת שאני אומרת שאין לה “ח’שומה” ובאותה נשימה היא לובשת מדי צופים והולכת לשבט.

עם השנים הבנתי שאולי חבל שלא ספגתי קצת יותר מסורת מרוקאית, שאני לא יודעת את השפה ושחבל לי מאוד שסובלנות המרוקאית (והמזרחית) לא נתפסה בחברה הישראלית כדרך שטוב לנהוג לפיה, אלא קיצוניות של שחור ולבן השתלטה עלינו.

זהורית שורק

והיום, היום היה יום קשה.

ח”כ מאיר כהן, מיוצאי מרוקו, איש נעים הליכות, הרים את קולו בזעקה מעל דוכן הכנסת ודרש להפסיק את האפליה הבוטה של ילדים ששם משפחתם לא בסיומת הנכונה.

מאיר כהן הציע הצעת חוק פשוטה מאוד, לפיה בתי ספר שמסרבים לקבל תלמידים בגלל מוצאם לא יקבלו תקצוב מהמדינה.

 אמנם יש תקנה – אבל אנשי משרד החינוך לא יכולים לאכוף אותה. אז ח”כ כהן החליט להעביר הצעת חוק שתעשה לזה סוף.

יש הצעות חוק שלא ברור איך אפשר בכלל להתנגד להן. יש הצעות חוק שמבוססות על עקרונות פשוטים של שוויון, של הגינות, של מוסר. יש הצעות חוק שאפילו על בסיס תקציבי אי אפשר להתנגד להן, שכן הן לא עולות כסף. כזאת היא הצעת החוק של מאיר כהן.

 מעל במת הכנסת עמד היום מאיר כהן ושאל:

“תיכון אליאנס שברמת אביב שבתל אביב אינו מוכן לקבל לשורותיו את שלושת התלמידים הבאים, כמובן שהשמות הם פרי דמיוני: דודו דוד ביטן, אריק מכלוף דרעי, מירי סיבוני. מה אתם הייתם עושים, תגידו לי? הייתם שותקים? השרה רגב סיבוני, את היית שותקת? אריה מכלוף דרעי, פאן הואה? (איפה הוא?) איפה אתה? אריה מכלוף דרעי, אתה היית שותק? כחלון, היית שותק? חזן היית שותק? אמסלם, היית שותק? מועלם, היית שותק? ביטן, היית שותק? נגוסה, היית שותק? ביטון, היית שותקת? אתם הייתם שותקים? ובכן, זו המציאות, רק שהיא לא מתרחשת בתיכון אליאנס ברמת אביב ולא בתיכון זינמן בדימונה, אלא בבית שמש, בירושלים ובעוד ישובים שבהם אוכלוסיה חרדית”

embedded by Embedded Video

(צילום: יואב ללום)

חבר הכנסת אריה מכלוף דרעי אמר לפני שנים על אותה סוגיה בדיוק: “אני באופן אישי מתחייב, אני לא מבטיח פתרון, אבל עם כל מה שיש לי, אני אלך לצעדים קשים מאוד, אני יודע שאני הולך להסתבך, אני אעשה הכל כדי לפרק את הסמינרים. אני אדאג לכך שבתי הספר היסודיים ימשיכו להיות בתי ספר אזוריים עד כיתה י”ב… אני יודע שאני נכנס פה למלחמת עולם. אני אדאג בעזרת השם עם חבריי. אנחנו נעשה את זה, אנחנו נמנע תקציבים.”

ח"כ אריה דרעי (צילום: חיים זך / לעם)

והיום, חברי הכנסת של ש”ס, המפלגה שחרטה על דגלה את המאבק למען “השקופים”, הצביעו ברובם נגד החוק. ח”כ יגאל גואטה עמד ואמר “אני מתבייש, ומצביע נגד”.

 תגובתו של חבר הכנסת גפני, מיהדות התורה, לא הפתיעה אותי, הוא כינה את מאיר כהן “צבוע”, אך על צביעות הוא יכול ללמוד דווקא מחבריו לקואליציה, חברי הכנסת של ש”ס. מאיר כהן אינו צבוע, צבוע הוא מי שבוכה דמעות בצל על מצוקת השקופים ולא רואה  אותם ברגע ההצבעה על זכויותיהם הבסיסיות.

 

עוד מהבלוג של נשות העתיד

תצוגה מקדימה

השבוע בכנסת – מתחילים לתקן את האפליה כלפי עובדים עצמאיים

השבוע שחלף היה שבוע חגיגי ומשמח במיוחד עבור מאות אלפי עובדים עצמאיים במדינת ישראל, לאחר ששתי הצעות חוק העוסקות בשוויון זכויות סוציאליות לעובדים עצמאיים קודמו בכנסת, ועושה רושם שהצעות אלו ישלימו תהליך חקיקה עד סוף המושב...

תצוגה מקדימה

זו גם הילדה שלי

פתחתי את העיתון, מכל הכותרות הכותרת "בודדה באפלה" תפסה מיד את עיני, והמילה שאני כל כך מכירה מחיי האישיים "אוטיסטית". העובדות היבשות: ילדה בת 18, סובלת מאוטיזם ומפיגור קל,...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

אנחנו ישנים, הם חופרים

השעה 04:00 לפנות בוקר , אני במרכז הארץ ישנה . הורי בדרום הארץ ביישוב פריגן אשר נמצא במועצה האזורית אשכול . טלפון מקפיץ את שנתי והורי המודאגים בקו השני ״אפרת, יש רעשים מתחת לאדמה, אצל צליל השכנה ממול״. כל המושב על הרגליים,...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה