הבלוג של נשות העתיד

מעגל תמיכה ונתינה

לפעמים כל מה שמישהי זקוקה לו - זה שאישה אחת תעזור לה - בכדי להגשים חלום.

עדכונים:

פוסטים: 64

החל מינואר 2016

לדניאל יש עיניים בהירות. הוא יפהפה, אבל שונא להצטלם. הוא אוהב לצפות ב”הפיג’מות” ולנסוע באוטובוסים. אבל משהו מבדיל אותו מנערים אחרים ובגלל זה הוא לא יכול להמתין בתור

14/02/2016

בקבוצת ההורים לילדים עם צרכים מיוחדים העלתה אחת האמהות את הסרטון שיצרו מיכל גרובייס וחברותיה: אביה מילר, אורית פיין, עדי נוימן ושיר רבי. הסרטון מצוין ומעלה את המודעות לנושא חשוב מאוד – החוק המאפשר לאנשים המאובחנים כאוטיסטים לא לעמוד בתור. רצינו לעזור להפיץ אותו, כי חשוב שכולכם תצפו בו. פנינו למיכל והיא סיפרה לנו איך נולד הסרטון.

בימים אלה פועלת ח”כ קארין אלהרר להרחבת הזכאות גם לאנשים עם צרכים מיוחדים אחרים.

מיכל מספרת:

לאחי הגדול קוראים דניאל. יש לו עיניים בהירות. הוא יפהפה, אבל שונא להצטלם. הוא אוהב לצפות ב”הפיג’מות” ולנסוע באוטובוסים. ובכל זאת, יש משהו שמבדיל אותו מנערים אחרים.
דניאל אובחן כאוטיסט ברמת תפקוד גבוהה. הוא מתקשה בתקשורת עם אנשים סביבו. הוא מתקשה להבין נורמות חברתיות. הוא חסר סבלנות.

בשל סיבות אלה, הוא מתקשה להמתין בתור.

2016-02-14_20-10-49

צילום מסך מתוך הסרטון

 

עבור אוטיסטים רבים, יציאה למסעדה, בילוי בקולנוע, אפילו קנייה בסופרמרקט- כל אלו כמעט בלתי אפשריים, כי הם לא מסוגלים להמתין בתור לקופות.
כדי לעזור לאנשים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי, נחקק בארץ חוק המאפשר לאוטיסט לקבל שירות ללא המתנה בתור בעת הצגת כרטיס נכה.
ובכל זאת, אנשים רבים מונעים מאוטיסטים לממש את זכותם לפי החוק.

הרי דניאל לא נראה שונה. אין לו כיסא גלגלים או כלב נחייה. למה שיהיו לו זכויות מיוחדות?

גם בעת הצגת כרטיס נכה, אנחנו נתקלים בתגובות עוינות מהסביבה. אנשים רבים פשוט לא מבינים את הקשיים איתם נאלץ דניאל להתמודד.

לכן, אנחנו בדרך כלל נמנעים מלעקוף את התור כדי לא להיכנס לויכוחים. אנחנו נעקוף רק במקומות בהם יש אפשרות לפנות ישירות לנותני השירות כדי להציג את הכרטיס.
אולי לנו יש את הפריבילגיה להחליט מתי עקיפת התור שווה את הוויכוח, אך זה רק בגלל שדניאל הוא אוטיסט ברמת תפקוד גבוהה. במידה והיה ברמת תפקוד נמוכה יותר, ההמתנה בתור הייתה עלולה לגרום לו להפריע למנוחת הסובבים אותו, ואף לסכן עצמו ואחרים.

לכן, כשאני וחברותיי התבקשנו במסגרת לימודי האזרחות לכתוב עבודה על חוק הקיים במדינת ישראל אך לא ממומש, החלטנו לחקור את חוק התאמת הנגישות המאפשר לבעלי מוגבלות שכלית, אוטיסטים ומלוויהם לעקוף בתור לצורך קבלת שירות.

במסגרת העבודה ערכנו סקר, וגילינו שהסיבה העיקרית לכך שהסביבה מונעת מהאוטיסטים לממש את זכותם ולעקוף בתור היא חוסר מודעות הסביבה לחוק, למהותו, ולקשיים איתם נאלצים האוטיסטים להתמודד.
ניסינו לפתור את הבעיה הזאת על ידי יצירת הסרטון והפצתו.

מקווה שבעקבות הצפייה בו תהיו רגישים יותר לסובבים אתכם, ואם תתקלו באוטיסט המבקש לעקוף אתכם בתור- אפשרו לו, בלי ויכוחים מיותרים.

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

נוצר על ידי: אביה מילר, אורית פיין, מיכל גרובייס, עדי נוימן ושיר רבי.

עוד מהבלוג של נשות העתיד

תצוגה מקדימה

השבוע בכנסת – מתחילים לתקן את האפליה כלפי עובדים עצמאיים

השבוע שחלף היה שבוע חגיגי ומשמח במיוחד עבור מאות אלפי עובדים עצמאיים במדינת ישראל, לאחר ששתי הצעות חוק העוסקות בשוויון זכויות סוציאליות לעובדים עצמאיים קודמו בכנסת, ועושה רושם שהצעות אלו ישלימו תהליך חקיקה עד סוף המושב...

תצוגה מקדימה

זו גם הילדה שלי

פתחתי את העיתון, מכל הכותרות הכותרת "בודדה באפלה" תפסה מיד את עיני, והמילה שאני כל כך מכירה מחיי האישיים "אוטיסטית". העובדות היבשות: ילדה בת 18, סובלת מאוטיזם ומפיגור קל,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אנחנו ישנים, הם חופרים

השעה 04:00 לפנות בוקר , אני במרכז הארץ ישנה . הורי בדרום הארץ ביישוב פריגן אשר נמצא במועצה האזורית אשכול . טלפון מקפיץ את שנתי והורי המודאגים בקו השני ״אפרת, יש רעשים מתחת לאדמה, אצל צליל השכנה ממול״. כל המושב על הרגליים,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה