הבלוג של נשות העתיד

מעגל תמיכה ונתינה

לפעמים כל מה שמישהי זקוקה לו - זה שאישה אחת תעזור לה - בכדי להגשים חלום.

עדכונים:

פוסטים: 63

החל מינואר 2016

מאות נשים מכל הארץ התכנסו בחצר בית במושב. היו שם הרבה חיבוקים, הרבה שמחה, נשים מעוררות השראה על במה וגם לא מעט דמעות. ערב ”נשות הברזל” הראשון

11/09/2016

דבורה ויינשטיין (צילום: סטודיו שרית מור)

“צעדנו בקור, לא יודעת לאן, שעה אחר שעה, יום אחר יום. בהתחלה סבתא שלי השתגעה והתמוטטה אז הם ירו בה ואחר כך עוד רבים אחרים…”

כך, בקול ברור, צלול ומעורר צמרמורת סיפרה את סיפורה דבורה ויינשטיין ששרדה תלאות השואה כילדה בת 5, כשהיא נאלצת לטפל באחותה שרגליה שותקו מעמידה ארוכה בקור המקפיא של רוסיה. אחר כך היא תשכב  לצד גופתה המתה של אחותה עוד 4 לילות תמימים, עד שאמה חוזרת מהכפרים, נושאת בכיסיה מעט אוכל לילידיה הרעבים.

אישה בת 80 היא דבורה ומהחוויות הקשות של חייה כילדה היא פרצה קדימה,מלאת תאווה לחיים ולעשייה. עסקה בחינוך והיתה הראשונה להקים  מודל של מתנ”ס משפחתי בתל אביב . הקימה משפחה לתפארת, חזתה בלידת ניניה, קפצה ממטוס עם נכדיה בגיל 80 ויש לה עוד תוכניות רבות לעתיד.

מדהימה.

נשות הברזל (צילום: סטודיו שרית מור)

350 נשים מכל הארץ, חברות מועצת הנשים של מפלגת “יש עתיד”, התאספו אמש בחצר מרווחת במושב בשרון. נשים צעירות יותר וצעירות פחות, נשים מהצפון, מהדרום, מהמרכז ומהשרון. נשים שעסוקות בעשייה חברתית ושבאו לשמוע את סיפוריהן המיוחדים והמרגשים של ארבע נשים מעוררות השראה. על שולחנות ארוכים נפרש הכיבוד שכל אחת הביאה איתה, לצד הבמה צץ בוטיק פופ-אפ שכולו בגדי ערב שהביאו איתן הנשים כתרומה ל”חצר הנשית“, כי ככה זה כשמכנסים את נשים האלה, זה תמיד טוב יותר אם יש גם מטרה טובה, אם יש גם משהו שאפשר לעשות לטובת הכלל. לאחר החיבוקים והנשנושים ושיחות החולין הן ישבו והאזינו בשקיקה ובעיניים קרועות לרווחה לסיפורן של 4 נשים מופלאות, שהיטיבו כל אחת בדרכה, לתאר את החוויות המטלטלות של חייהן. חוויות קשות ואישיות שסופרו בגילוי לב, בשטף ובהירות מכאיבה.

איסוף בגדים לתרומה ל"חצר הנשית" (צילום: סטודיו שרית מור)

ארבעתן סירבו להיכנע למציאות הקשה של חייהן, וכל אחת נלחמה בדרכה לנצח אותה ולאזור כוח די, כדי לעזור לנשים אחרות.

סיגל דוד בוקסדורף, מייסדת "תסמותק" (צילום: סטודיו שרית מור)

ראשונה עלתה לדבר סיגל, אישה מלאת אנרגיה ולהט. סיגל סיפרה על בנה שילדה את בנה בגיל 42 ועל ההבנה, במפגש הראשון עם בנה התינוק מיד לאחר הלידה, שהתינוק נולד עם תסמונת דאון.

להלם הגילוי שנולד לה תינוק תסמונת דאון  התווספה התדהמה לנוכח התנהגות הסביבה כלפי תינוקות המאובחנים בתסמונת דאון (החל מ”למה לא עשית בדיקת מי שפיר, היית נפטרת ממנו” או “אסור להביא ילדים כאלה לעולם”). תגובות אלה דחפו אותה לה לדהור קדימה בניסיון לשנות את השיח החולה – הנוהג בילדים אלו.

היא הקימה קבוצת תמיכה ובהמשך גם עמותה בשם “תסמותק“. המטרה היא לשנות את השיח לחיוב ובכך לנסות ולהשפיע על הורים שהולידו תינוקות תסמונות דאון – שלא לנטוש את ילדיהם ושאפשר להפוך את התסמונת ל”תסמותק” . כיום,  1/3 מהילדים הנולדים עם תסמונת דאון ננטשים בבתי החולים.

רחלי רושגולד, מייסדת "לא תשתוק" (צילום: סטודיו שרית מור)

אחרי סיגל ודבורה, עלתה לבמה רחלי רושגולד, בת 29 ויוצאת חסידות גור, אישה מאירת פנים ורהוטה, שנחנקה מדי פעם בבכי בזמן שסיפרה את סיפורה והזכירה, באהבה גדולה,  את אמה ששכלה לפני כשלושה שבועות.

רחלי עברה התעללות מינית כשהיתה ילדה קטנה. כשסיפרה לאימה על כך דחתה זו את הסיפור, דחייה שיש בה משום התעלמות מוחלטת ממה שקורה בתחום עבירות המין בחברה החרדית והיא אופיינית להתנהגות החברה הסגורה והמבוצרת הזו – בכל הקשור בעבירות מין בתוך המשפחה ובתוך הקהילה.

רק כשבגרה ובעודה מאזינה בסתר לתכנית הרדיו של יוסי סייאס, צף ועלה נושא ההתעללות המינית שחוותה כילדה ובכוחות מדהימים של נערה צעירה היא נשבעה להתגבר על כך בעצמה ולעזור לאחרים.

שלב ראשון בתוכניתה היה ללמוד בבית ספר לאחיות, שם נדרש ממנה להציג תעודת בגרות. במשך שנה שלמה נסעה לבית ספר בחשאי והשלימה את הבחינות לתעודת הבגרות. לאחר שסיימה את לימודיה היא נכנסה לעבוד במחלקה גניקולוגית בבית חולים הדסה, שם יצרה קשרים אישיים ונחשפה להיקף העצום של הפגיעות המיניות במגזר החרדי.

התברר לה שלא רק ילדות ונשים צעירות עוברות התעללות מינית מקרובי משפחה ומאנשים הקרובים למשפחה, אלא גם ילדים קטנים ובחורים צעירים.

רחלי לא שקטה. היא נחשפה בראיונות ברדיו ובעיתונות, הקימה דף פייסבוק לו קראה “לא תשתוק” והזמינה אנשים מהמגזר לחלוק איתה את חוויות ההתעללות המינית שחוו. רחלי נדהמה מכמות ההודעות שהציפו את דף הפייסבוק ואת הדף הפרטי שלה. נכון להיום, לדף ישנם כ- 9,000 עוקבים.

לקראת סוף ימיה של האם, קיבלה רחלי את ברכתה של אמה לכל הצעדים שעשתה במלחמתה נגד השתיקה בחברה החרדית על התעללויות מיניות ולפני פטירתה אמרה לה אמה שהיא גאה בה.

אניטה רוזנבאום (צילום: סטודיו שרית מור)

הדוברת הרביעית, אניטה רוזנבאום, סיפרה על נישואיה לגבר מכה ,שהתעלל בה מילולית ופיזית במשך כ-13 שנים. למרות שאניטה עבדה, התקדמה ונשאה בתפקידים בכירים ובעצם השתכרה את מירב ההכנסות בבית,  הפך אותה בן זוגה לאבק אדם ולאפס בעיני עצמה, פגע בביטחונה העצמי ובהערכתה העצמית עד כדי כך , שהיא האמינה שהוא צודק.

הוא גם התעלל בה התעללות כלכלית, בדק כל אגורה שהוציאה ואיים על כל צעד שעשתה ביום יום.

“מילקי הוא מותרות ובמבה היא מותרות” הוא נהג לומר.

לכן, אחרי העבודה כשאספה את הילדים מהגן או בית הספר, הלכו בשקט למכולת, קנו מילקי ובמבה וישבו בגינת המשחקים לאכול.

זה היה הסוד שלה ושל ילדיה.

ואז, כאשר אחיה שכב על ערש דווי, גוסס מסרטן, הוא השביע אותה שלא חשוב כמה זמן ייקח, היא חייבת להציל את ילדיה ואת עצמה ולברוח משם ובעתיד לעזור לנשים אחרות במצבה, וכך היא עשתה.

ליהיא לפיד מנחה (צילום: סטודיו שרית מור)

את הערב הנחתה ברגישות רבה ליהיא לפיד שהציגה את הדוברות ודיברה על העצמה נשית. ח”כ עליזה לביא נשאה דברי ברכה לשנה החדשה הקרבה וח”כ לשעבר פנינה תמנו-שאטה נשאה אף היא דברים.

ח"כ עליזה לביא (צילום: סטודיו שרית מור)

ח"כ לשעבר פנינה תמנו שאטה (צילום: סטודיו שרית מור)

בסיומו של ערב זה, המלא עוצמה והתרגשות, עלתה לבמה עינת שרוף ובקסמה האופייני סחפה את הנשים לשירה וריקודים.

שרות עם עינת שרוף (צילום: סטודיו שרית מור)

זה היה ערב שהדגיש את ניצחון הנפש והרוח על ניצחון הפרימיטיביות, הסגירות,האלימות והרשע והוכיח לנו שוב כמה גדולה היא רוח האדם. ערב שכולו תמיכה ונתינה.

נשות הברזל (צילום: סטודיו שרית מור)

מצטלמות (צילום: סטודיו שרית מור)

מארגנות האירוע: שרית הנדקנופף, דלית גור כהן, אילאיל קרן וליהיא לפיד (צילום: סטודיו שרית מור)

.

** כתבה: פאני רוטשטיין, חברת מועצת הנשים של יש עתיד

תמונות נוספות בדף הפייסבוק נשות העתיד

עוד מהבלוג של נשות העתיד

תצוגה מקדימה

השבוע בכנסת – מתחילים לתקן את האפליה כלפי עובדים עצמאיים

השבוע שחלף היה שבוע חגיגי ומשמח במיוחד עבור מאות אלפי עובדים עצמאיים במדינת ישראל, לאחר ששתי הצעות חוק העוסקות בשוויון זכויות סוציאליות לעובדים עצמאיים קודמו בכנסת, ועושה רושם שהצעות אלו ישלימו תהליך חקיקה עד סוף המושב...

תצוגה מקדימה

זו גם הילדה שלי

פתחתי את העיתון, מכל הכותרות הכותרת "בודדה באפלה" תפסה מיד את עיני, והמילה שאני כל כך מכירה מחיי האישיים "אוטיסטית". העובדות היבשות: ילדה בת 18, סובלת מאוטיזם ומפיגור קל,...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

אנחנו ישנים, הם חופרים

השעה 04:00 לפנות בוקר , אני במרכז הארץ ישנה . הורי בדרום הארץ ביישוב פריגן אשר נמצא במועצה האזורית אשכול . טלפון מקפיץ את שנתי והורי המודאגים בקו השני ״אפרת, יש רעשים מתחת לאדמה, אצל צליל השכנה ממול״. כל המושב על הרגליים,...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה