הבלוג של נשות העתיד

מעגל תמיכה ונתינה

לפעמים כל מה שמישהי זקוקה לו - זה שאישה אחת תעזור לה - בכדי להגשים חלום.

עדכונים:

פוסטים: 60

עוקבים: 7

החל מינואר 2016

בן שלושה שבועות היה מחמלי כשמצאנו את עצמנו בטיפול נמרץ אחרי תגובה אלרגית חריפה שהתמהמהות של דקות הייתה עלולה לעלות לנו בחייו, תינוק מכוסה כוויות, צורח ומתקשה בנשימה

28/07/2016

בבית החולים התבשרנו – הילד מולטי אלרגי ! ( אלרגי לחלב, לסויה, לבוטנים ולביצים)  והוא סובל מאסתמה – ואני? חרב עלי עולמי. מה אתן לילד לאכול, איך מתמודדים?

ואם לא די בכך הוסיף הרופא שהדבר היחיד שיכול להציל את חייו הוא מזרק שנקרא אפיפן שצריך להיות צמוד אליו כל זמן שיש מזון בסביבה. בהתחלה, עניין המזרק ממש הלחיץ אותי. לא הצלחתי להבין איך להשתמש בו, ומתי להשתמש בו. הייתי מבולבלת ונסערת. היום אני נמצאת במקום אחר, בצד המרגיע, מעבירה את ההדרכה לשימוש במזרק, מסבירה את החשיבות שלו בהצלת חיים, מזרק האפיפן הוא חברו הטוב של הילד האלרגי.

Syringe2807

השילוב של האסתמה עם האלרגיה למזון מהווה סכנת חיים ממשית נאמר לנו על ידי הרופא, הדרך היחידה להתמודד עם אלרגיה למזון היא הימנעות מוחלטת מהאלרגן.

התגובה לאלרגיה מתרחשת תוך דקות ולכל היותר תוך שעות מזמן החשיפה וישנה קשת רחבה של תגובות: החל מעקצוץ בחיך, דרך פריחה בעור, צפצופים בדרכי הנשימה ועד תגובה אנפילקטית שיכולה לגרום למוות.

אלרגיה לבוטנים היא מהמסוכנות ביותר , אלרגיה זו אינה חולפת, יש ילדים שכל כך רגישים שאפילו ריח בוטנים יכול לגרום למותם.

זו הפעם הראשונה בחיי ששמעתי את המושג “אלרגיה למזון”, למדנו, או אפשר לומר שנאלצנו ללמוד די מהר איך חיים עם זה. זה לא פשוט אבל כמו שתמיד אומרים, המציאות חזקה יותר מכולנו.

הקושי המרכזי, גם היום, לא רק שלי אלא של אלפי משפחות אלרגיות הוא עם הסביבה.

אנחנו כבר כמעט 10 שנים במוד מלחמה עם הסביבה, עם מוסדות החינוך, עם קייטנות – עם כולם, אנחנו יודעים שלרוב האנשים קשה להבין שהבמבה התמימה שהילד שלהם כל כך אוהב – יכולה להרוג.

כהורים, הפכנו להיות מומחים לקריאת תוויות מזון, אנו בודקים מה מכיל בוטנים, מה עשוי להכיל בוטנים, מה אולי יכול להכיל בוטנים או מה מיוצר במפעל שיכול להיות ומייצר גם דברים עם בוטנים. הקנייה שלנו בסופר אורכת בממוצע כ- 3.5 שעות. כן , כן, ממש כך, אנחנו תמיד בודקים שוב ושוב.

והחיים כמו החיים, יותר מורכבים מקנייה בסופר. נראה אתכם משכנעים הורים ישראלים שאפשר לחגוג יום הולדת בלי במבה – תאמינו לי זו משימה בלתי אפשרית.

ולאורך השנים, רבים העדיפו במבה על פי הילד שלי.

 יש ילדים שאותם במבה יכולה להרוג (צילום: ד"ר אבישי טייכר)

העיסוק במזון תופס חלק ניכר מזמננו ( חגים, אירועים משפחתיים, קולנוע, פעילויות בבית הספר, ימי הולדת) וחוסר ההכלה בנושא בולט ולכן אחת המלחמות המרכזיות שאני מנהלת היא על העלאת המודעות לאלרגיות למזון.

מדובר מבחינתי בשינוי חברתי בעל חשיבות מן המעלה הראשונה כי הרי לא יעלה על הדעת שילד יסכן את חייו מידי יום בכיתה או בגן הילדים.

לילדים שלנו מגיע לחיות חיים מלאים וטובים ובריאים – ממש כמו לכל הילדים, ומגיע להם להיות במעון, בגן, בבית הספר, בצהרון או אפילו, רחמנא ליצלן, לאכול במסעדה.

עכשיו תארו לכם…

תארו לכם שלא הייתם יכולים לקחת את ילדכם לקולנוע או למסיבת יום הולדת של חבר, למסעדה, לפארק, להצגה במתנ”ס או לטיול בחו”ל מחשש שהמזון שמוגש באותם מקומות עלול לסכן את חייו.

אתם יכולים לדמיין את ההרגשה שהילד שלכם, שהוא ילד ככל הילדים, ילד רגיל, ספורטאי, חרוץ, מצחיק, שובב, מתוק שבסך הכל סובל מאלרגיה למזון לא יכול להיות כמו כולם בגלל אוכל? בגלל במבה / בוטנים?!

תארו לעצמכם שאתם, כהורים, צריכים לבדוק את המידע לאלרגנים שאתם אוכלים (למרות שאתם לא אלרגיים) לפני שאתם מגיעים הביתה כדי שחס ושלום לא תנשקו את הילד שלכם ותהרגו אותו.

תארו לכם איך זה לעמוד 3 שעות בסופר (כן, כן 3 שעות) ולחקור מוצר אחר מוצר, לבדוק במידע לאלרגנים שאין חשש לבוטנים / עקבות מזעריות של בוטנים במזון, אפילו בבשר טחון קפוא ובירקות קפואים יש חשש לבוטנים, ידעתם? גם מוצרים שנרכשו בעבר מתגלים לפתע עם מידע לאלרגנים חדש, המלח נבדק, הסוכר, השמן, השמפו.

תארו לכם את הדאגה, את החרדה, את הקושי בהתמודדות יומיומית עם אוכל, תארו לכם את הילדים מרגישים שאוכל מונע מהם ליהנות ככל הילדים, האלרגיה למזון היא לא רק משפחתית, היא גם חברתית.

לא פשוט להיות ילד עם אלרגיה למזון!

בוטנים יכולים להיות קטלניים (צילום: שאטרסטוק)

בשנתיים האחרונות אני פועלת רבות לטובת העלאת המודעות בישוב גן יבנה, הודות להסברה בית הספר נקי מאלרגניים, אני פעילה בהנהגה ובוועד הכיתה של בני.

בשנה החולפת קיימתי כנס ביישוב לאנשי צוות החינוך, שבו הודרכו הצוותים על האלרגיה למזון, מהם התסמינים שיש לשים אליהם לב והחשוב מכל, איך להשתמש  במזרק האפיפן מציל החיים.

לאחר שמת שנער בן 17, אלרגי לחלב, שאכל כדור שוקולד לכאורה “פרווה” ובסמיכות מזעזעת למותו של החייל שלו חזן שמת בכלל גרנולה שהכילה אגוזים להם הוא היה אלרגי, גמלה בי ההחלטה לפתוח קבוצה קהילתית ולפעול לטובת הגברת המודעות לאלרגיות למזון, הנער והחייל לא מתו רק בגלל האלרגיה למזון, הם מתו גם בגלל חוסר המודעות!

המודעות, הידע והמיומנות – מצילות חיים.

בתאריך 28/8/2016 בשעה 19:30 במתנ”ס גן יבנה יתקיים ערב להעלאת המודעות לאלרגיות למזון, ערב ראשון מסוגו בישראל, מוזמנים ומוזמנות להצטרף .

פרטים נוספים בדף אנפילקסיס אלרגיות למזון

אודליה אלבו

מנהלת דף אנפילקסיס

ופעילה להעלאת המודעות לאלרגיות למזון בישראל

Foodallergies2807

עוד מהבלוג של נשות העתיד

תצוגה מקדימה

השבוע בכנסת – מתחילים לתקן את האפליה כלפי עובדים עצמאיים

השבוע שחלף היה שבוע חגיגי ומשמח במיוחד עבור מאות אלפי עובדים עצמאיים במדינת ישראל, לאחר ששתי הצעות חוק העוסקות בשוויון זכויות סוציאליות לעובדים עצמאיים קודמו בכנסת, ועושה רושם שהצעות אלו ישלימו תהליך חקיקה עד סוף המושב...

תצוגה מקדימה

זו גם הילדה שלי

פתחתי את העיתון, מכל הכותרות הכותרת "בודדה באפלה" תפסה מיד את עיני, והמילה שאני כל כך מכירה מחיי האישיים "אוטיסטית". העובדות היבשות: ילדה בת 18, סובלת מאוטיזם ומפיגור קל,...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

אנחנו ישנים, הם חופרים

השעה 04:00 לפנות בוקר , אני במרכז הארץ ישנה . הורי בדרום הארץ ביישוב פריגן אשר נמצא במועצה האזורית אשכול . טלפון מקפיץ את שנתי והורי המודאגים בקו השני ״אפרת, יש רעשים מתחת לאדמה, אצל צליל השכנה ממול״. כל המושב על הרגליים,...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה