הבלוג של נשות העתיד

מעגל תמיכה ונתינה

לפעמים כל מה שמישהי זקוקה לו - זה שאישה אחת תעזור לה - בכדי להגשים חלום.

עדכונים:

פוסטים: 64

החל מינואר 2016

את הנשים החזקות של מגילת רות ואת חוק הגיור פגשתי להפתעתי על גג בית הספר, בליווי בריזה נעימה. אז מה הקשר בין החוק שלא עבר לנשים אקטיביסטיות מהעבר?

10/06/2016

לערב הזה נקלעתי כמעט במקרה, תיקון ליל שבועות בבית הספר של בני, ערב על הגג, מול השקיעה, עם ליווי של הרכבי מגמת המוזיקה בבית הספר. ואני אפילו לא ידעתי שיש גג עם שקיעה ועם בריזה.

אל הגג הובילה אותי המוזיקה ושם מצאתי את השקיעה המובטחת, בריזה נעימה מהסוג שכמהים לו אחרי יום חם וקהל שרובו תלמידי כיתות י’ הלומדים מחשבת ישראל (עוד הפתעה). את הערב פתחה ח”כ עליזה לביא שדיברה על הנשים החזקות של מגילת רות, על חוק הגיור, על פעילות פרלמנטרית ועל הקשר ביניהם.

עליזה לביא מדברת על מגילת רות על הגג בתל מונד (צילום: יערה די סגני)

רות מתגיירת גיור פמיניסטי וליברלי

סיפורה של רות, בקצרה הוא סיפור של הגירה, אובדן ושיבה. רות המואביה מחליטה לדבוק בחמותה אחרי האובדן המשולש של הגברים במשפחה:

אֶל-אֲשֶׁר תֵּלְכִי אֵלֵךְ וּבַאֲשֶׁר תָּלִינִי אָלִין עַמֵּךְ עַמִּי וֵאלֹהַיִךְ אֱלֹהָי:

יחד, חוזרות השתיים לבית לחם ובדבריה, מאמצת רות לא רק את נעמי, חמותה, אלא גם את הדת היהודית. למעשה, נעמי היא זו שמגיירת את רות. גיורה של רות נושא בחובו נדבך נוסף, שכן עמונים ומואבים אינם רשאים להתגייר, אך למדנו מסיפורה של רות שכלל זה חל על גברים בלבד ולא על נשים ולכן גיורה של רות, אישה מואביה, בידיה של אישה, נעמי, הוא גיור כשר. למעשה, כל כך מקובל גיורה של רות שאיש אינו מטיל ספק ביהדותו של הצאצא המפורסם ביותר שלה, דוד המלך בכבודו ובעצמו.

אז מה בין רות המואביה לבין גפני (ולא רק גפני)?

אתמול עלה להצבעה בכנסת חוק הגיור של ח”כ אלעזר שטרן. שיאפשר לרב עיר להקים בית דין לגיור בראשותו שיפעל במקביל לבתי הדין המיוחדים שתחת אגף הגיור ברבנות. רפורמה זו תשחרר חסמים קיימים ותעודד את אלה המוגדרים חסרי דת (כ-360 אלף איש ואישה בישראל) לעבור תהליך גיור אצל רבנים אורתודוכסים ליברליים.

חוק זה מאיים על המונופול של הרבנות הראשי ועל כוחן של המפלגות החרדיות המתנגדות לו נחרצות. בדבריה, סיפרה עליזה לביא כיצד בסיום נאום זועם של ח”כ גפני בנושא חוק הגיור, פנתה אליו היא בשאלה פשוטה “גפני, את מגילת רות קראת?” ואכן, כיצד ייתכן שגיורה של רות, שגוירה לא בידי רב, אלא בידי נעמי, חמותה, הוא גיור מקובל בעוד שגיור של רב מוסמך ומוכר בישראל לא מקובל על גפני וחבריו? מציאות ששררה בקהילות היהודיות בגולה עוד טרם קמה המדינה, לא מקובלת על הרבנות  במדינת ישראל כיום.

חוק הגיור נפל אתמול בכנסת. הוא נפל כי חברי הכנסת של ש”ס שהצהירו באותו בוקר שלא ישתתפו בפעילות פרלמנטרית, כולל בהצבעות, חזרו בהם ובאו להצביע נגד. הוא נפל כי השר נפתלי בנט שהתחייב בעבר שיצביע בעד החוק, השפיל מבט והצביע נגד, הוא נפל כי הח”כ הטרי יהודה גליק בלע את צפרדע המשמעת הקואליציונית והצביע נגד, בניגוד לצו מצפונו ולאמונתו, הוא נפל כי לגפני ולחבריו אחיזה בקואליציה מתוקף הסכמים סחטניים והם יעשו הכל כדי שחוק זה לא יעבור, שכן בלי מונופול הרבנות, איזה כוח יש להם עלינו?

גליק מצביע נגד מצפונו ואמונתו (צילום מסך)

 

מה בין האקטיביזם של רות לאקטיביזם של נשות המאה ב-21?

נעמי ורות מצאו את עצמן לבדן בתקופה שבה אישה נדרשה להגנתו של גבר. מהתנהלותן ברור שהן היו נשים חזקות. לבדן הן שבו לבית לחם, שם הן מצאו דרך לשרוד ובסופו של דבר מצאו גם את הדרך לקבל את תמיכתו של בעז. נעמי איבדה בעל ובנים אך היא נחושה לא לאפשר לשושלתה לגווע ומאפשרת את המשכיותה באמצעות רות ובעז, אם לא בגנים, אז לפחות בשם.

לנשות המאה ה-21 כבר אין צורך בחסותו של גבר ולא מוטלות עליהן מגבלות שהוטלו על אימהות אימהותינו. נשים במאה ב-21 הן נשים משכילות, קרייריסטיות ואקטיביסטיות לא פחות מנעמי ומרות. למזלנו אנו חיות בעולם שבו איננו נדרשות לחסותו של גבר כדי לשרוד, אך עדיין, נשים חזקות במאה ב-21 מתמודדות עם כוחות פוליטיים שמנסים להחזיר אותן אחורה. כמו נעמי ורות, גם נשות המאה ה-21 לא מרימות ידיים.

מנהיגות במאה ה-21: ח"כ עליזה לביא וחברת המועצה לין קפלן (צילום: יערה די סגני)

.

** הכותבת היא יערה די סגני. עורכת תוכן בסלונה, בלוגרית ופעילה פוליטית במפלגת יש עתיד

עוד מהבלוג של נשות העתיד

תצוגה מקדימה

השבוע בכנסת – מתחילים לתקן את האפליה כלפי עובדים עצמאיים

השבוע שחלף היה שבוע חגיגי ומשמח במיוחד עבור מאות אלפי עובדים עצמאיים במדינת ישראל, לאחר ששתי הצעות חוק העוסקות בשוויון זכויות סוציאליות לעובדים עצמאיים קודמו בכנסת, ועושה רושם שהצעות אלו ישלימו תהליך חקיקה עד סוף המושב...

תצוגה מקדימה

זו גם הילדה שלי

פתחתי את העיתון, מכל הכותרות הכותרת "בודדה באפלה" תפסה מיד את עיני, והמילה שאני כל כך מכירה מחיי האישיים "אוטיסטית". העובדות היבשות: ילדה בת 18, סובלת מאוטיזם ומפיגור קל,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אנחנו ישנים, הם חופרים

השעה 04:00 לפנות בוקר , אני במרכז הארץ ישנה . הורי בדרום הארץ ביישוב פריגן אשר נמצא במועצה האזורית אשכול . טלפון מקפיץ את שנתי והורי המודאגים בקו השני ״אפרת, יש רעשים מתחת לאדמה, אצל צליל השכנה ממול״. כל המושב על הרגליים,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה