הבלוג של נשות העתיד

מעגל תמיכה ונתינה

לפעמים כל מה שמישהי זקוקה לו - זה שאישה אחת תעזור לה - בכדי להגשים חלום.

עדכונים:

פוסטים: 63

החל מינואר 2016

הגיע הזמן שאזרחי המדינה ייקחו אחריות על הבחירות שלהם וילמדו להתמודד עם ההשלכות שלהן, ולא יושיטו יד לקופת המדינה כדי לקחת כמה שיותר ועל חשבון אחרים

27/04/2016

ילדים חרדים (צילום: יואב אלעד)

השבוע, כשקראתי על התביעה של החוזרים בשאלה את המדינה על כך שפרנסתם נפגעה בשל העובדה שלא למדו לימודי ליב”ה, נקבוביות העור הג’ינג’ שלי התחילו לבעור.

יש מן החוצפה ועזות מצח של מגזרים מסוימים בחברה הישראלית להתייחס לקופה הציבורית כאל הכספומט הפרטי שלהם, ממנו הם יכולים לבצע משיכות יתר בכל פעם שהם נכנסים למינוס או מבצעים בחירות שגויות בחיים.

הידיעה הזו גרמה לי לחשוב על השאלה איפה מסתיימת האחריות ההורית ומתחילה האחריות של המדינה על אזרחיה?

ההורים שלי אגב, בחרו לעזוב את חולון ורחובות כדי להקים בית בקיבוץ על גבול הצפון. בחירה זו הביאה לכך שגדלתי כילדת קטיושות, וכאשר הייתי מתעוררת בלילה עם סיוטים מההפגזות, אימא לא הייתה לידי להרגיע אותי, בגלל שגדלתי בלינה משותפת.

מעולם לא האשמתי את הורי על הבחירה שלהם, ובטח לא האשמתי את המדינה על כך שבחרה להקים ישובים באצבע הגליל.

להיפך.

אם יש משהו עליו אני מודה להורי, זה על כך שגידלו אותי להיות אדם המודע לבחירותיו ומוכן לשלם עליהן את המחיר.

אז איפה מסתיימת האחריות ההורית ומתחילה האחריות של המדינה אתם שואלים?

לדעתי, תפקיד המדינה הוא לספק שוויון הזדמנויות לכל אזרחיה. לוודא שכל האזרחים מקבלים שירותי חינוך, בריאות, תשתיות תחבורה ותעסוקה, תרבות ופנאי, זמינים ובמחיר נגיש. לכל אזרח נתונה זכות הבחירה האם להשתמש בתשתיות אלו או לוותר עליהם.

במדינת ישראל קיים חוק חינוך חינם לחינוך הממלכתי. הורים שבוחרים מסיבות אידיאולוגיות לשלוח את ילדיהם למערכות חינוך אחרות, בין אם זה בית ספר אנתרופוסופי, דמוקרטי או ישיבה חרדית, צריכים להיות מוכנים לשלם את המחיר על בחירה זו ולדעת שעשויות להיות השלכות בעתיד גם על ילדיהם.

לצערי הרב, בעשורים האחרונים מושג הבחירה והבחירות קיבל אינטרפרטציה קצת אחרת בפוליטיקה הישראלית. כשמפלגות סקטוריאליות, המייצגות אינטרסים של ציבור קטן, ומהוות את לשון המאזניים בהקמת קואליציה, משתמשות בבחירות כסיבה לסחוט כסף מהקופה הציבורית לטובת מגזרים מסוימים על חשבון אחרים, זה בעיני ניצול לרעה של המנגנון הדמוקרטי.

תקציבי העתק שמועברים לישיבות החרדיות, מגיעים על חשבון כיתות לילדים עם צרכים מיוחדים ועל חשבון שעות העשרה לתלמידי עיירות הפיתוח, שאין להוריהם יכולת לשלם על חוגים פרטיים.

כשהממשלה משקיעה מיליארדים במיגון ישובים ביהודה ושומרון ובסלילת כבישים להתנחלויות בשטחים, זה על חשבון מסילת הרכבת לגליל ועל חשבון הגברת הנגישות של יישובי הפריפריה למרכזי תעסוקה.

הגיע הזמן שאזרחי המדינה ייקחו אחריות על הבחירות שלהם וילמדו להתמודד עם ההשלכות שלהן, ולא יושיטו יד לקופת המדינה כדי לקחת כמה שיותר ועל חשבון אחרים. אני פונה לאותם חוזרים בשאלה, שביצעו בחירה אמיצה וחריגה בחייהם – קחו אחריות על הבחירה שלכם. השקיעו את זמנכם בצמצום הפערים בהשכלה שצברתם, תתקדמו בחיים ותקימו משפחות. אני מאחלת לכם שתמצאו את הדרך להעביר לילדכם ערכים של שוויון, רעות ואהבת המדינה. וגם למדו אותם לקחת אחריות על הבחירות בחייהם.

**  הכותבת היא ענבר בזק, ממקימות עצמאים עושים שינוי, עצמאית ותושבת הגליל. 

עוד מהבלוג של נשות העתיד

תצוגה מקדימה

השבוע בכנסת – מתחילים לתקן את האפליה כלפי עובדים עצמאיים

השבוע שחלף היה שבוע חגיגי ומשמח במיוחד עבור מאות אלפי עובדים עצמאיים במדינת ישראל, לאחר ששתי הצעות חוק העוסקות בשוויון זכויות סוציאליות לעובדים עצמאיים קודמו בכנסת, ועושה רושם שהצעות אלו ישלימו תהליך חקיקה עד סוף המושב...

תצוגה מקדימה

זו גם הילדה שלי

פתחתי את העיתון, מכל הכותרות הכותרת "בודדה באפלה" תפסה מיד את עיני, והמילה שאני כל כך מכירה מחיי האישיים "אוטיסטית". העובדות היבשות: ילדה בת 18, סובלת מאוטיזם ומפיגור קל,...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

אנחנו ישנים, הם חופרים

השעה 04:00 לפנות בוקר , אני במרכז הארץ ישנה . הורי בדרום הארץ ביישוב פריגן אשר נמצא במועצה האזורית אשכול . טלפון מקפיץ את שנתי והורי המודאגים בקו השני ״אפרת, יש רעשים מתחת לאדמה, אצל צליל השכנה ממול״. כל המושב על הרגליים,...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה