הבלוג של נשות העתיד

מעגל תמיכה ונתינה

לפעמים כל מה שמישהי זקוקה לו - זה שאישה אחת תעזור לה - בכדי להגשים חלום.

עדכונים:

פוסטים: 64

החל מינואר 2016

קורות החיים של פרופ’ ענאן פלאח מרשימים בכל קנה מידה ופי כמה כשמדובר באישה מהמגזר הדרוזי. נראה שהיא נועדה לנפץ תקרות זכוכית. השנה היא תדליק משואה ביום העצמאות

11/04/2016

לאחר שנודע על בחירתה להדליק משואה, כתבה ענאן בקבוצת הווטסאפ של נשות העתיד:

בוקר טוב אחיותיי למסע ולדרך

שנים של מלחמות, שנים של אתגרים, כן שווה לא שווה, כן מגיע לי, לא מגיע לי, הצדק אתי ,החברה והחיים לא. לילות וימים של הרהורים, הכל מתגמד ליד הרגע שמודיעים לך שאתה מוערך, שהמסע שלך והדרך שלך השפיעו על מישהו, שמישהו הקשיב , מישהו תמך. אז מה הרגשתי באותו רגע שהודיעו לי?

טוב, ראשית כל הם הודיעו לנו ובקשו שלא נספר לאף אחד. כולל משפחה, חברים וכולי.

האמת היא ש-4 השעות האלה של ההתרגשות מהידיעה וחוסר היכולת לספר נראו לי כמו נצח, כמו רגע כזה  אין סופי, כמו התקפת לב שלא נגמרת (טוב במיוחד שאני אישה ואנחנו ידועות שלא שומרות סודות)

אז מה אגיד ?

תודה למדינת ישראל על מה שהיא ומה שתהיה, מה שתהיה לאחר שהדרך שלנו ביש עתיד תצייר את העתיד בצורה טובה יותר שוויונית יותר ואמיתית יותר.

מקווה שהעברתי את רגשותי בצורה כנה ונכונה. אוהבת אתכן והדרך שלנו ארוכה, אך נכונה

יום מקסים לכולן

ענאן פלאח בכנס נשות יש עתיד (צילום: קטי רויטמן)

ענאן פלאח בכנס נשות יש עתיד (צילום: קטי רויטמן)

 אז מי את, ענאן פלאח?

 שמי ענאן פלאח, אני ילידת עכו אך הורי הינם מכפר סמיע, כפר קטן ליד פקיעין.

גדלנו בבלוק מעורב מכל הדתות. השכן ליד היה יהודי, למעלה גר מוסלמי ומתחת נוצרי. חיינו יחד וחגגנו יחד את חג הסוכות, את הניצחון על המן הרשע, את יציאת מצרים ואת טעם המצות. חגגנו יחד את הקריסמס ואת חג הקורבן המשותף עם המוסלמים והיום כל זה נראה לי כחלום. אני מקווה שיבוא יום ונחיה שוב כך בארץ שלנו. עם הדאגה, האהבה והסובלנות שאפיינו את כולנו ושיחד נעמוד ונשמור על אדמתנו ועל ילדינו מכל רע.

היינו המשפחה הדרוזית היחידה בעיר, משפחה שניסתה לשמר עד כמה שאפשר את מורשתה, להישמר מההתבוללות ולגדל ילדים ערכיים וחזקים. היינו שלושה בנים ושלושה בנות כאשר אני במקום טוב באמצע.

לימדו אותנו לשאוף הכי גבוה, לכוון לירח ולפגוע בו.

סיימתי את י”ב עם ציונים גבוהים מאוד ופסיכומטרי מצוין. יכולתי לבחור ללמוד כל מה שארצה – רפואה, רפואת שיניים, משפטים, אפילו אסטרונאוטית יכולתי להיות. או שיכולתי להישאר בבית ולגדל ילדים.

אחרי מלחמה לא קלה, יצאתי לירושלים ללמוד רפואת שיניים וב- 1994 סיימתי את לימודיי ובכך הנפתי את הדגל הראשון במלחמת השוויון שלי. רופאת השיניים הדרוזית הראשונה.

חזרתי לצפון והחלטתי לעבוד בכפרים שלנו, כדי להראות להם שבנות כן יכולות להגיע ולהתקדם. באותו זמן נאסר על בנות ללמוד נהיגה, כך החלטתי שאם אסור לי לנהוג ברכב, אז אטוס והלכתי ללמוד טייס.

המשכתי להרים בכל פעם מחדש את דגל השוויון ולטפס הלאה מהישג להישג. למדתי משפטים והתמודדתי על משרת שופטת בבית הדין השרעי, אך נפסלתי מכיוון שאני אישה.  במקום להיות שופטת בבית הדין השרעי, התמניתי כשופטת בתחרות מלכות היופי במגזר הערבי בכלל ובהמשך, שופטת בפרס סוקולוב. הצטרפתי לפעילות של מספר עמותות נשיות, התמניתי לדירקטורית ברשות השנייה ולוועדה המייעצת לשר התמ”ת ולמפקחת משרד הבריאות על מרפאות שיניים בצפון. לפני חצי שנה קיבלתי תואר פרופסור בחינוך מגדרי.

סיפור חיי ייחודי לתקופתו, אך עתה הוא כבר פחות רלוונטי לחברה ממנה באתי. היום  מספר הסטודנטיות בחברה שלי הנו 73% משיעור הסטודנטים בכלל. את השינוי הזה ממחיש היטב הסיפור הבא: אחת לשנה, מתקיים באוניברסיטה מפגש לסטודנטים דרוזיים שנועד לסייע לסטודנטים חדשים. בתקופתי כסטודנטית לא הגעתי למפגשים אלה, כי הייתי האישה היחידה. כיום, בני, נור, הוא סטודנט באוניברסיטה העברית, הם הוא לא מגיע למפגשים השנתיים ולשאלתי מדוע הוא השיב “אין לי מה לעשות שם, כולן בנות”.

למרות ההתקדמות, המלחמה על השוויון לא הסתיימה. אני מאמינה שעלינו להמשיך להילחם כדי להשוות את שכר הנשים לשכר הגברים ויש להילחם כדי שיותר נשים תהיינה בצומתי קבלת החלטות.

לפני כחצי שנה הצטרפתי למפלגת יש עתיד וכיום אני מכהנת כראש מטה עכו. ומה המטרה הבאה שהצבתי לעצמי? להגיע לכנסת. שם אוכל לעזור לקדם נשים בכלל ונשים דרוזיות בפרט.

עוד מהבלוג של נשות העתיד

תצוגה מקדימה

השבוע בכנסת – מתחילים לתקן את האפליה כלפי עובדים עצמאיים

השבוע שחלף היה שבוע חגיגי ומשמח במיוחד עבור מאות אלפי עובדים עצמאיים במדינת ישראל, לאחר ששתי הצעות חוק העוסקות בשוויון זכויות סוציאליות לעובדים עצמאיים קודמו בכנסת, ועושה רושם שהצעות אלו ישלימו תהליך חקיקה עד סוף המושב...

תצוגה מקדימה

זו גם הילדה שלי

פתחתי את העיתון, מכל הכותרות הכותרת "בודדה באפלה" תפסה מיד את עיני, והמילה שאני כל כך מכירה מחיי האישיים "אוטיסטית". העובדות היבשות: ילדה בת 18, סובלת מאוטיזם ומפיגור קל,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אנחנו ישנים, הם חופרים

השעה 04:00 לפנות בוקר , אני במרכז הארץ ישנה . הורי בדרום הארץ ביישוב פריגן אשר נמצא במועצה האזורית אשכול . טלפון מקפיץ את שנתי והורי המודאגים בקו השני ״אפרת, יש רעשים מתחת לאדמה, אצל צליל השכנה ממול״. כל המושב על הרגליים,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה