הבלוג של נשות העתיד

מעגל תמיכה ונתינה

לפעמים כל מה שמישהי זקוקה לו - זה שאישה אחת תעזור לה - בכדי להגשים חלום.

עדכונים:

פוסטים: 64

החל מינואר 2016

חוק הפונדקאות שעלה לדיון היום מבדיל בין אישה יחידנית לגבר יחידני שמבקשים להרות ילד בעזרת פונדקאית. משמעות החוק היא אפלייה מוצהרת של גברים גייז. אנטי דמוקרטיה

10/03/2016

שאטרסטוק

רגע לפני שאני מתחילה להתלונן אני מזכירה לעצמי שאנחנו חיים בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. זה מה שאומרים כל פעם שקצת קשה כאן, לא?
עזבו אתכם ממחירי הדיור, מהשחיתות, מההתחממות הגלובלית, שכחו מהטרדות מיניות ופיגועים ברחובות – אנחנו חיים בדמוקרטיה היחידה באזור. אז שלא נגיד תודה?!

אבל למרות שזה די מנחם ומקל, אולי נעצור שניה להיזכר מהי דמוקרטיה.
מתוך ויקפדיה : ״ דמוקרטיה היא שיטת ממשל בה יש לאזרחים יכולת וזכות להשפיע על המדיניות הציבורית במדינתם, באופן חוקי וממוסד. הם יכולים לעשות זאת, לדוגמה, באמצעות הבעת דעות בפומבי, הצבעה בבחירות או במשאלי עם, השתתפות בדיונים לפני ההחלטות ובהחלטות עצמן, התמודדות בבחירות או הצטרפות אל מפלגה המתמודדת בהן. דמוקרטיות של ימינו מעמידות במרכז גם את ההקפדה על שמירת זכויות אדם כמו: הזכות לחירות, חופש דיבור, חופש התאגדות, זכות קניין, וחופש התנועה.״

אנחנו גדלנו על ברכיה של הדמוקרטיה בשיעורי אזרחות, התרפקנו על ערכיה שלאורם, כך לימדו אותנו, נוסדה המדינה והגיעה לאן שהגיעה. שלטון העם, פלורליזם, עקרון הכרעת הרוב, זכויות האדם והאזרח ושמירה על זכויות המיעוט, שלטון החוק, ועוד. אבל מהו העקרון החשוב ביותר בדמוקרטיה? בינגו – שוויון בפני החוק. ואם לדייק – “השלטון לרוב, הזכויות לכול”.

עד כאן מה שלמדתי מויקפידיה.

ילדים זו שמחה

מלבד היותה דמוקרטיה מפוארת, המדינה שלנו מפארת גם את ערכי המשפחה. ילודה היא ערך בפני עצמו כאן. ״תביאו שניים, תביאו שלושה, תביאו חמישה ילדים״. אנחנו מכירים את המילים, זה שיר שרץ מצוין כבר בחתונה, לא מחכים יותר מדי, המטרה ברורה.

ומה עם מי שלא יכולים להביא ילדים בכוחות עצמם? הדמוקרטיה שלנו הרי חסודה ורחומה, ולכן לא רק שהיא מעודדת אותנו להתרבות, היא גם הולכת לקראתנו ופותחת נתיבים למשפחות חדשות. כאלה נאורים אנחנו.
הנה למשל, חוק הפונדקאות. בכנסת הקודמת הוא עלה ע״י ח״כ יעל גרמן ( אז שרת הבריאות, יש עתיד) בהתאם להמלצות ועדת מור יוסף, שביקשה להקל בתנאי קבלת אישור להליך פונדקאות חוקי כאן בארץ, עם תיקון אחד – בעוד שהועדה ביקשה להבדיל בין נשים יחידניות לגברים יחידנים, בטענות מטענות שונות, גרמן ביקשה לייצר חוק שוויוני, אשר מאפשר לכל זוג או הורה יחידני להרות ילד בתנאים זהים, תוך שמירה על תנאי סף ברורים ועל חירותן ושלומן של הפונדקאיות העתידיות.

להתראות דמוקרטיה, שלום אפליה

מה קרה עם הממשלה שגרמן היתה בה שרה כולנו יודעים. ממש לאחר שעברה הצעת החוק בקריאה ראשונה התפזרה הממשלה.

היום, 9/3/16 , עלה החוק לדיון פעם נוספת. החוק אותו חוק, הממשלה כבר לא אותה ממשלה.
מה הסיכוי שהוא יעבור? קלוש.
יהיה נאיבי להאמין שממשלת האחים תעביר חוק שמקל על זוגות חד מיניים. עם כל הכבוד לדמוקרטיה ולשוויון האזרחים בפני החוק, כאשר העקרון הזה מתנגש עם תפיסות אנטי-ליברליות אנחנו, הסטרייטים, אזרחים והם  – סתם גייז. בממשלה שנשלטת ע״י 5% מחבריה הדמוקרטיה הנעלה נדחקת הצידה, במיוחד אם עקרונותיה לא מתיישבים באותו רגע עם עקרונות העסקנות החרדית, ואכן – החוק נפל.

agalot reikot

מימין- חיים ואלכס עבאדה ריין

צעדת העגלות הריקות

הבוקר עלו לצעדת מחאה שקטה מספר פעילים וזוגות מן הקהילה הגאה. הם צעדו, באופן סמלי, עם עגלות ריקות. אבל זוג אחד מתוכם צעד בעגלה ריקה מוחשית מאוד, רחוקה מלהיות סמלית.

חיים ואלכס עבאדה ריין הרו את בנם בהליך פונדקאות בתאילנד. התינוק נולד בריא ושלם, ומספר שעות לאחר הלידה מצבו התדרדר בשל טיפול לקוי. לקוי עד כדי כך שלפני שהספיקו להבין שהם הורים, הפכו השניים להורים שכולים.
את נחת זרועה של מדינת ההלכה הם מכירים היטב, כיוון שלא די בכך שלא הספיקו לחבוק את בנם בעודו בחיים, הם גם לא הצליחו להביאו לקבורה כאן בארץ, וחזרו עם כד אפר עוקף בירוקרטיה.

השניים חפצים להביא לעולם ילדים נוספים, להם יוכלו להיות הורים למשך יותר משעות בודדות, ואיתם יוכלו להשיב שמחה וחיים לתא המשפחתי הכאוב שלהם. אך הליך פונדקאות הינו הליך יקר מאוד, ואת חסכונותיהם שהצטברו במשך עשור הוציאו על הולדת בנם והטיפול בו בשעות שלאחר הלידה ועד לפטירתו.

בהחרגת גברים חד מיניים המשמעות עבור זוגות גייז הרת אסון. ילדים ומשפחה יהיו נחלתם של עשירים. יהיו כאן רק ילדי קצפת, לעשירון העליון שיכול להרשות לעצמו פונדקאות במחירי עתק בחו״ל, (אגב, מה שיעלה אט-אט גם את מחירי הפונדקאות לזוגות הסטרייטים, כנוהגו של השוק החופשי.)
אבל חמור מכך,  בלשון חוק זו אנחנו עדים למכת מחץ לדמוקרטיה. זה החוק שאומר בלשון ברורה כי הוא נוהג דרך אחת בחלק מן האזרחים ודרך אחרת באחרים. זה החוק שייזכר כסופה של הדמוקרטיה היחידה והמפוארת במזרח התיכון.

ומילה בנימה אישית

אני כותבת את הדברים בסופו של יום ארוך ועמוס רעש וג׳אגלינג אינסופי, בין עבודה לחמש בנותיי. בעודי מנסה להקליד את המילים ולוודא שאף אחת לא פוגעת באחרת, ושהקטנטנה לא דופקת את השפה בשולחן, יודעת שכבר מזמן מת הדד ליין, אני חושבת לעצמי שכל מי שרוצה לעצמו את הבלגן הזה מגיע לו בדיוק ככה. אסור לנו לעולם להיות אלה שיכריעו מי יצעדו כל חייהם בעגלות ריקות, בטח לא בגלל העדפה מינית, בטח לא בגלל כסף.

זוגות ויחידנים גאים שנמצאים בהליך הלא פשוט הזה ושזקוקים לתמיכה – אתם לא לבד!
זהורית שורק, יו״ר המטה הגאה ב׳יש עתיד׳ מבטיחה לגייס את המטה לעזרה בכל בקשה – צרו קשר 052-3242523

הכותבת היא מורן מישל. מומחית לשיווק באמצעות תוכן ברשת, בלוגרית ואם לחמש בנות

עוד מהבלוג של נשות העתיד

תצוגה מקדימה

השבוע בכנסת – מתחילים לתקן את האפליה כלפי עובדים עצמאיים

השבוע שחלף היה שבוע חגיגי ומשמח במיוחד עבור מאות אלפי עובדים עצמאיים במדינת ישראל, לאחר ששתי הצעות חוק העוסקות בשוויון זכויות סוציאליות לעובדים עצמאיים קודמו בכנסת, ועושה רושם שהצעות אלו ישלימו תהליך חקיקה עד סוף המושב...

תצוגה מקדימה

זו גם הילדה שלי

פתחתי את העיתון, מכל הכותרות הכותרת "בודדה באפלה" תפסה מיד את עיני, והמילה שאני כל כך מכירה מחיי האישיים "אוטיסטית". העובדות היבשות: ילדה בת 18, סובלת מאוטיזם ומפיגור קל,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אנחנו ישנים, הם חופרים

השעה 04:00 לפנות בוקר , אני במרכז הארץ ישנה . הורי בדרום הארץ ביישוב פריגן אשר נמצא במועצה האזורית אשכול . טלפון מקפיץ את שנתי והורי המודאגים בקו השני ״אפרת, יש רעשים מתחת לאדמה, אצל צליל השכנה ממול״. כל המושב על הרגליים,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה